Tajemná vražda na Manhattanu

• Austrálie

• Kanada

Komedie / Mysteriózní / Krimi

USA, 1993, 104 min

Opět jsem si potvrdila, která allenovka je moje nejoblíbenější...hned ta první, kterou jsem viděla (a už tenkrát, angličtinou nevládnoucí, jsem Tajemnou vraždu zbožňovala). Kdoví, v čem tkví její kouzlo, protože se celou dobu tváří jako obvyklé, ničím nevybočující Woodyho dílo. Především je to můj feel good movie. A pak asi od všeho trochu: mix žánrů, dějiště (podzimní New York), hlášky (Larry, I think it's time we reevaluated our lives.-Larry: I've reevaluated our lives. I got a 10, you got a 6.) a především mimořádný herecký ansámbl, který se navzájem úžasně doplňuje (viz scéna fingovaného telefonátu). Největší pozornost upoutává Diane Keaton a přijde mi skvělé, jak je jí Woody rovnocenným parťákem, nesnaží se jí přehrát a drží se v pozadí až do chvíle, kdy se zapojí do pátrání, film se rozjede a začne být krom jiného i napínavý. Závěrečný dialog to korunuje (You've got to be kidding. Take away his elevator shoes and his fake suntan and his capped teeth...and what do you have?-Carol: You.).(3.9.2013)

Woody Allen v nejlepší formě! Jako by nestačilo, že napětí, které se nenápadně vyklubalo z úsměvného stihomamu, bylo totálně pohlcující, ještě stíhalo odbíhat od hlavního tématu, aby se vracelo s přívalem vtipných narážek a navíc řešilo náznaky krize středního věku i partnerských deziluzí. Řeknu vám, mít Woodyho doma, odpustím mu i sexuální obtěžování adoptovaných nezletilek, neznám lepšího léku na splín, než jeho uštěpačné poznámky typu: "Šetři si blázniviny na menopauzu"... "Nemůžu Wagnera poslouchat, mám nutkání podrobit si Polsko"... či "Život mi probíhá před očima, nejhorší je, jak řídím ojetý auto" :-D. Krom vizuálního ohromení zrcadlovou noir scénou za plátnem mě čekalo i příjemné překvapení v podobě jindy mnou špatně přijímaného, šedesátizubého Alana Aldy i oblíbené Anjelicy Huston... špatně se mi to říká - jsem zbavená výhrad, jsem umlčená!... Snad jen, kde ta Keatonová šije? ;-)(4.9.2013)

Skvěle se doplňující ústřední dvojice, spousta vtipných hlášek a velmi zajímavý děj mají za následek, že je celých sto minut nad čím se bavit. A i když si zatím mohu jeden z hlavních motivů filmu spíše jen "představit" (řeší se vyčpělost manželství po letech), i tak mě toto téma oslovilo a nejednou pobavilo. Ve výsledku skvělá podívaná, které díky v mé první větě zmíněným kladům rád odpouštím i z mého pohledu poněkud zvláštní závěrečnou scénu mezi zrcadly.(3.11.2015)

Nikomu nic zlého, ale asi je dobře, že Woodyho krátce před Tajemnou vraždou opustila Mia Farrow. Ani při veškerém jejím talentu by spolu netvořili tak dokonale sehraný pár jako Woody s Diane. Jejich dva stárnoucí manželé, kterým diskuze o včasném rezervování společného hrobu ještě připadají úsměvné, tvoří dvojku ideální do další Allenovy vztahové komedie. Z vůle škodolibého osudu se však ocitají v noirovém krimithrilleru. Tajemná vražda výborně funguje jako komedie i jako detektivka, přičemž obojí nespojuje jenom skvělý jazzový soundtrack. Mít na to dost objemné plíce, u scény z výtahu tajím dech a řvu smíchy naráz. Kroužek televizí vyškolených vyšetřovatelů-teoretiků doplňují neméně šarmantní Alan Alda a Anjelica Huston. Allen cituje nejen Hitchcocka (autobus s živou-mrtvou je vyzdoben nápisem VERTIGO), ale taky třeba Pojistku smrti nebo Dámu ze Šanghaje, jejíž finále si v podstatě vypůjčil. Veškeré laškování s noirem každopádně nikdy nevytěsňuje prvořadé hláškování. Hlášek, které máte chuť okamžitě sdělit všem známým milovníkům chytrého humoru, není málo. Což je obdobný eufemismus jako „Jeffrey Dahmer zavraždil pouze 17 lidí“. 85% Zajímavé komentáře: Oskar, FlyBoy(30.4.2009)

Čím jsem starší, tím víc se mi líbí staré Woodyho komedie a tím víc se mi stýská po tomto druhu komedií, které se dnes už bohužel netočí a nahrazují je trapné teenagerovské parodie a humor založený na prdění a sexu. Zde jsme ovšem v tom starém dobrém komediálním duchu, který je založen na vtipných a trefných průpovídkách a situačních dialozích. Woody Allen si hraje se slovy a pronáší "hlášky", při kterých slzíte smíchy. Tento styl humoru možná nesedne každému a možná někdy působí až moc intelektuálně - pokud máte podobný pocit, tak si pusťte nějakou moderní komedii typu Scary Movie nebo Euro Trip, tyto komedie jsou natočené pro vás.(19.4.2011)

• - V jedné ze scén projíždí autobus s reklamou na znovu uvedenou premíéru filmu Vertigo, nejedná se však o odkaz na tento film, autobus se do scény dostal náhodou. (Witta)

• - Jako obvykle v Allenových filmech, je alespoň jedna z ženských postav spisovatelka. V tomto filmu je to Marcia Fox. (don corleone)

• - Scéna v zrcadlovém sále je poctou Orsonu Wellesovi a jeho filmu Dáma ze Šanghaje, jehož hudba zní v pozadí. (Witta)