Tajemná vražda na Manhattanu

• Austrálie

• Kanada

Komedie / Mysteriózní / Krimi

USA, 1993, 104 min

Zhlédnutí Manhattan Murder Mystery jsem dost dlouho odkládal. Velká chyba! Je to totiž naprosto odzbrojující a promyšlená allenovka u které jsem se bavil jako dlouho ne. Woodyho hlášky v tomto filmu jsou snad jedny z nejlepších z jeho filmografie. Za zmínku stojí i vynikající jazzový/swingový soundtrack (Sing, Sing, Sing !!!). Pro mě nejoblíbenější Woodyho film.(12.6.2009)

Spíš než Výstřely na Brodwayi (kam by mohl vzdáleně zavádět název), to jsou Manželé a manželky. Neučesaná kamera, konverzace ze života...a do toho jen tak mimochodem vražda, která trochu promíchá karty ve vztazích hlavních hrdinů. Klasický Allen míchající ty nejlepší ingredience ze svých dřívějších filmů.(3.8.2011)

Do detailu promyšlený střet žánrů, nabízející humornou procházku tmavými zákoutími manhatannského hotelu, ve kterém se udála vražda. Skvěle funguje všespojují hudba, reportážní "neposedná" kamera, na kterou jsme z některých Woodyho filmů tak dobře zvyklí. Slovní přestřelky nikdy nevypadaly lépe. Když nechám stranou Woodyho "novou" produkci (od 2000), pro mě jasně nejlepší Allenův film.(11.7.2010)

Newyorský nakladatel Larry má raději hokej, operu moc nedává („Nemůžu poslouchat tolik Wagnera. Mívám pak sklony k dobývání Polska.“), žije v poměrně klasickém manželství („Co to do tebe vjelo? Šetři si blázniviny na menopauzu.“), kde je ovšem jeho žena poněkud podnikavější a nebojí se každého zašustění za rohem („Z uší mi vytéká adrenalin.“), takže se není čemu divit, že je to zejména ona, jenž chce přijít náhlému úmrtí sousedky na kloub („Jak víš, že to byla ona? Vypadal ten popel na paní Houseovou?“), i když Larry chce dokázat, že je přeci jenom chlap („Jo, já jsem detektiv. Snížili požadavky na výšku."). Woody Allen za kamerou i předtím u psacího stolu znovu výborný, divák přemýšlí, jaký dialog je vybroušenější („Viděl jsi to? Tenhle chlap v Missouri zabil dvanáct lidí, rozsekal je a snědl.“ – „Fakt? No, tomu teda říkám alternativní životní styl.“) a který z herců to na plátně nejvíc rozjíždí. Jako celek těsně pod vrcholem, výborně to funguje jako komedie i jako lehčí detektivka!!(3.4.2015)

I figured out how he killed her, made it look like a coronary. He gagged her and tied her to the treadmill, and then, he turned the exercise program up to Olympic levels. Co víc si mohl člověk přát, než mít zase po letech Woodyho Allena a Diane Keaton pohromadě v jednom filmu? Už to je něco mimořádného. Jejich slovní přestřelky a neurotické pohledy jsou tím nejlepším, co mohl filmový svět v těchto dvou géniích objevit. Když se k tomu ještě přidá zajímavý příběh, nezaměnitelný výběr hudebního po(d)kladu, detektivní čumák Aldy a nevyzpytatelná dračice Huston, vznikne něco tak ohromně zábavného a zároveň napínavého, jako je Manhattan Murder Mystery. PS: Tak strašně ráda bych zase ty dva viděla pospolu. Protože film Woodyho Allena bez Diane Keaton je jako sex bez ženské – neuspokojí, nezahřeje.(6.3.2020)

• - Lynn Cohen byla obsazena místo Joan Plowright, které se zdála role sousedky příliš malá. (kenny.h)

• - Filmový debut Zacha Braffa. (Martin00x)

• - V jedné ze scén projíždí autobus s reklamou na znovu uvedenou premíéru filmu Vertigo, nejedná se však o odkaz na tento film, autobus se do scény dostal náhodou. (Witta)