Tajemná vražda na Manhattanu

• Irsko

• Kanada

Komedie / Mysteriózní / Krimi

USA, 1993, 104 min

Večne rovnaký, večne nezameniteľný a predsa vždy zábavný pseudointelektuál Woody Allen, ktorý si dáva štuple do uší, keď musí sprevádzať Diane Keaton na operu, ktorý beznádejne ,,trpí", keď musí pristúpiť na snahu Diane zamotať sa do rafinovanej vraždy suseda-podivína, ktorý za desať sekúnd vychrlí tristo argumentov - čudujem sa, že sa mu nikdy nezamotá jazyk :-) - a Diane len bezmocne otvára a zatvára ústa, pre ktorého sú bizarné veci úplne bežné, pre ktorého budem plakať, ak prestane točiť tieto satirické, vtipné a nezabudnuteľné vecičky.(21.7.2010)

Tak jsem si po delší době tuhle moji zamilovanou lahůdku zase pustila a zamilovala jsem si ji ještě víc. Woody Allen a Diane Keatonová tu stvořili nádhernou dvojici uplkaných lehce zmatených neurotiků, co pořád musí všechno řešit. Lepší už byli jenom v Lásce a smrti. Tam byli ale mladí a tady jsou jako starší manželé a já musím říct, že slasti i strasti staršího manželství a věku vůbec tu prezentují dokonale a s nadhledem. Jak už má člověk své zvyky a zlozvyky, drobné libůstky, které lezou na nervy tomu druhému, jak se snaží vyjít si vstříc s úsměvem se zaťatými zuby, vše s břitkými, vtipnými a určitě velmi velmi osobními Allenovými hlody, to je pro mě úplná pastva. A přitom je to ještě docela kvalitní detektivka, která odkazy na staré filmy klidně přizná (Hitchcockovo Okno do dvora pozná snad každý, Pojistku smrti tam rovnou jmenují). ------Panenko skákavá, teď jsem se tu dočetla, že tam měla původně hrát Mia Farrow! No ještěže se rozešli, já ji nemám vůbec ráda a proto se mi asi taky nelíbil slavný Velký Gatsby ani John a Mary. Tohle je fakt nejlepší role Diane Keaton! A s Woodym jsou skoro tak dobří jako bratři Marxové!(13.1.2010)

Detektivka, u které komediální skeče hrají stejnou roli? Až do těchto dnů jsem si o tom mohl jen nechat zdát. Glosy Humphreyho Bogarta na sto způsobů nebo sarkastické poznámky Audrey Hepburn v "Šarádě" byly sice fajn, ale nikdy prvky mystérií a cukání koutků nebyly tak dokonale vyvážené a zároveň nepřekážející si, ani "Láska a smrt" nedosáhla takového účinku, ani se nevidím, že je mezi zdejšími uživateli toto dílo tak oblíbené. Nejzábavnější detektivka všech dob, a přitom stejně napínavá jako kterýkoli vybraný Hitchcock. Návrat sympatické Diane Keaton po Woodyho bok se zdařil na výbornou, navíc když si takto dokonale prohodili role - ve starších filmech jsem byl spíše zvyklý, že Woody je ten aktivnější a snaží se rozmotat pomyslnou šnůru, tentokrát tato odpovědnost přešla na druhý břeh. Neméně kvalitně herecké obsazení doplňují také Alan Alda a Anjelica Huston. Odkazy na starší filmy noir (sledování Pojistky smrti, vyvrcholení a'la Dáma ze Šanghaje) sice zaujmou, ale mám pocit, že nějak výraznou roli v příběhu nehrají, chtělo by je to využít důmyslněji. Je to ale jediný zádrhel, který na celku vidím, film si zasluhuje plným právem pět hvězd, už jen proto, že Woody na hokeji se nevidí až tak často (byť si mohl vybrat lepší tým, než jsou Rangers). :-)) "Připomeň mi, ať koupím všechny Wagnerovy desky a půjčím si motorovou pilu."(5.8.2010)

Soused vrah, manželé místo policie, a spousta humoru-to vše pod taktovkou Woodyho Allena. Asi jen u jeho komedií mi i vyloženě trapný situace nevaděj a jeho průpovídky budou bavit stále. Ode dneška budu kontrolovat sousedy, jestli někoho nezabili. PS:To bylo v tý době běžný, že měly ženský kalhoty vytažený nahoru jak Obelix? :-D(13.3.2010)

Nemůžu si pomoct, ale Woodyho nej partnerka je prostě Diane Keaton. Těm dvěma to spolu šlape. Woody a Diane se ve filmu sešli po dlouhé době, ale je znát že jsou skutečná sehraná dvojka. Woody jako tradiční antihrdina, Diane jako jeho aktivní protipól. Do toho agathochristieovská záhada a klasické allenovské kecy ve stylu: "Nemůžu poslouchat Wagnera, mám nutkání podrobit si Polsko"... Po sérii 80. let, ve kterém mne Woody neohromil, opět návrat k nadprůměru.(5.7.2010)

• - Woody Allen původně plánoval vnést motiv filmu už do svého staršího filmu, Annie Hallová, ale nakonec usoudil, že z něj udělá hlavní motiv jiného filmu. (Martin00x)

• - Carol Lipton, kterou hraje Diane Keaton, řekne, že nesnáší na ženách kravatu a sukni. Styl, který sama proslavila filmem "Annie Hall". (don corleone)

• - Jako obvykle v Allenových filmech, je alespoň jedna z ženských postav spisovatelka. V tomto filmu je to Marcia Fox. (don corleone)