Tajemná vražda na Manhattanu

Scénografie:

Santo Loquasto

Kostýmy:

Jeffrey Kurland

Elegantný a vo vydarených intervaloch dávkovaný humor podčiarkujúci atmosféru bizarného vyšetrovania manželského páru z popudu fanatickej manželky. Charakteristická črta problematiky milostného páru neabsentuje ani v tomto prípade a počas kriminálna sa riešia i iné typické záhady z kruhu partnerského života.(11.9.2014)

Nemůžu si pomoct, ale Woodyho nej partnerka je prostě Diane Keaton. Těm dvěma to spolu šlape. Woody a Diane se ve filmu sešli po dlouhé době, ale je znát že jsou skutečná sehraná dvojka. Woody jako tradiční antihrdina, Diane jako jeho aktivní protipól. Do toho agathochristieovská záhada a klasické allenovské kecy ve stylu: "Nemůžu poslouchat Wagnera, mám nutkání podrobit si Polsko"... Po sérii 80. let, ve kterém mne Woody neohromil, opět návrat k nadprůměru.(5.7.2010)

Moje nejzamilovanější allenovka. Třikrát chytřejší než Einstein po přečtení kompletního Ottova naučného slovníku, pětkrát výkonější než nejproduktivnější komunistický dělník plnící nad plán, desetkrát vtipnější než libovolný počet nejhumornějších faux pas vašeho života a rovnou stokrát promyšlenější než nejvychytralejší Baldrickův plán. Inu, prostě srdcovka.(5.11.2008)

Zevšedňujcí manželství probere náhlá smrt sousedky a překvapivý nález její urny v kuchyni pod dřezem. Nudící se Carol v podání Diane Keatonové náhle chytne druhý dech, v čemž ji přiživuje její přítel v podání obvykle skvěle naloženého Alana Aldy, který o ni vždy jevil zájem. Larry (Allen), ačkoliv je to srágorka, si toho je vědom a tak je přinucen se do zprvu nesmyslného vyšetřování zapojit. Další Woodyho komedie, která tentokrát (podle mého) poněkud ubírá na šťávě, hláškovosti a vtipu jiných jeho děl, přesto se stále jedná o milou, zašmodrchanou taškařici se zajímavým finále ve starém kině. Woodyho průměr.(11.5.2007)

Námět je moc dobrý (jako jsou Allenovy běžně) a úvodní píseň je naprosto skvělá (když kamera krouží nad Maddison Squere Garden). Allen si do svých filmů vybírá hlavně skvělé herce, jeho scénáře jsou o vztazích a vztahy mezi sebou mají postavy. Silné charaktery a charakterní herci - výteční byli Alan Alda (když srovnám jeho postavy zde a ve Zločinech a poklescích, jsou krásně vidět jeho herecké schopnosti, variabilita charakterů, které zvládne) a Anjelica Huston (srovnání se stejným filmem, taky úplně jiná postava). Nedržím si však už tolik v paměti staré noirky, abych odhalil všechny aluze a náznaky, tak mi to ve výsledku přišla jen jako další newyorkská allenovka s detektivní zápletkou (není jediná). A postava Diany Keaton byla chvílemi opravdu neuvěřitelně otravná.(6.11.2016)

• - Jako obvykle v Allenových filmech, je alespoň jedna z ženských postav spisovatelka. V tomto filmu je to Marcia Fox. (don corleone)

• - Lynn Cohen byla obsazena místo Joan Plowright, které se zdála role sousedky příliš malá. (kenny.h)

• - V jedné ze scén projíždí autobus s reklamou na znovu uvedenou premíéru filmu Vertigo, nejedná se však o odkaz na tento film, autobus se do scény dostal náhodou. (Witta)