Tajemná vražda na Manhattanu

• Irsko

• Kanada

Komedie / Mysteriózní / Krimi

USA, 1993, 104 min

Tak aj Wudy Allen natocil genialny krimi film, kde sa riesi Vrazda. V takom Radio days 1987 sa neriesilo, nic, akasi nostalgia za starymi radiami bol teda ubohy namet na film, a bez ohladu na to, ze Allen bol a je talent, som film zjebal pod ciernu zem a myslim si, ze ide o kurevsky precenovane dielo. Tuna vsak Allen trafil do cierneho, film ma tah na branku, dialogy su perfektne, a ako je tomu u Allena zvykom, nechyba inteligentny humor. Niektore Allenove filmy su nudou aj pre mna /What´s Up, Tiger Lilly 1966, Interiery 1978 Zari 1987, Nepijte vodu 1994/, ale tu nuda bola nekompromisne stalacena a a nedostala sancu. Fakt ako, spolu s Annie Hall, Manhattanom 1979 je toto pre mna jeden z najlepsich filmov W. Allena . 95 %(29.8.2017)

Do detailu promyšlený střet žánrů, nabízející humornou procházku tmavými zákoutími manhatannského hotelu, ve kterém se udála vražda. Skvěle funguje všespojují hudba, reportážní "neposedná" kamera, na kterou jsme z některých Woodyho filmů tak dobře zvyklí. Slovní přestřelky nikdy nevypadaly lépe. Když nechám stranou Woodyho "novou" produkci (od 2000), pro mě jasně nejlepší Allenův film.(11.7.2010)

Zevšedňujcí manželství probere náhlá smrt sousedky a překvapivý nález její urny v kuchyni pod dřezem. Nudící se Carol v podání Diane Keatonové náhle chytne druhý dech, v čemž ji přiživuje její přítel v podání obvykle skvěle naloženého Alana Aldy, který o ni vždy jevil zájem. Larry (Allen), ačkoliv je to srágorka, si toho je vědom a tak je přinucen se do zprvu nesmyslného vyšetřování zapojit. Další Woodyho komedie, která tentokrát (podle mého) poněkud ubírá na šťávě, hláškovosti a vtipu jiných jeho děl, přesto se stále jedná o milou, zašmodrchanou taškařici se zajímavým finále ve starém kině. Woodyho průměr.(11.5.2007)

Můj první Woody. Na dávnou večerní televizní projekci už vzpomínám s úsměvem a nostalgií, protože netuše, kdo je onen obrýlený a odhodlaný popleta, nechal jsem se vtáhnout do komedie střídané s opatrným tajemnem. A protože vtípky, neurózy, Diane Keaton a vůbec všechno fungovalo, zkusil jsem to s mistrem Allenem zanedlouho znovu. To, že jeho filmů ale uvidím více než tři desítky a stane se mojí režisérskou jedničkou, mě ale tenkrát nenapadlo ani omylem.(4.1.2011)

Soused vrah, manželé místo policie, a spousta humoru-to vše pod taktovkou Woodyho Allena. Asi jen u jeho komedií mi i vyloženě trapný situace nevaděj a jeho průpovídky budou bavit stále. Ode dneška budu kontrolovat sousedy, jestli někoho nezabili. PS:To bylo v tý době běžný, že měly ženský kalhoty vytažený nahoru jak Obelix? :-D(13.3.2010)

• - Carol Lipton, kterou hraje Diane Keaton, řekne, že nesnáší na ženách kravatu a sukni. Styl, který sama proslavila filmem "Annie Hall". (don corleone)

• - Carlo Di Palma natočil celý film ruční kamerou. (kenny.h)

• - Ve filmu je zmíněn muž z Indiany, který rozsekal šest lidí a snědl je. Jde o referenci na Jeffrey Dahmera, známého sériového vraha a kanibala z Ohia. V novinách New York Post je vidět i článek o něm hned na první místě. (don corleone)