Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Dramatický příběh pestrého života Vídně dvacátých let. Ve Vídni po první světové válce se pokouší důstojník Krumka se svým bývalým sluhou Scholefem zahájit společně podnikatelskou činnost v oblasti financí. Obhroublý Scholef umí vydělávat, elegantního Krumku však potřebuje kvůli kontaktům a reprezentaci v lepší společnosti. Skrytá sociální nevraživost mezi oběma kumpány pokračuje i v letech hospodářské krize a nastupujícího fašismu. (CS Film)

(více)

Recenze (22)

WANDRWALL 

všechny recenze uživatele

Film není zdaleka tak primitivní, jak zní oficiální text distributora. Stačí se na něj pozorně podívat a poměřit ho s dnešní dobou. Je s podivem, pro mě, že dodneska, i když je zde půl milionu nezaměstnaných, tak se nesešlo ani pět tisíc lidí, co by uspořádalo demonstraci, a tlačilo na vládu, aby vytvářela pracovní místa. Je to jasný důkaz, že život stále jede v socialistických stopách, že lidi jsou stále odrazem minulé doby, a jejich děti v průměru jen napodobeninami svých rodičů. ()

Kimon 

všechny recenze uživatele

Vždy, když se něco v osudu národa (lidstva) mění a dochází k politickým změnám, po čase dochází zcela jistě ke ztrátám iluzí. Bylo tomu tak po skončení první světové války, následně po skončení druhé světové války a obdobně se to jeví i dnes, po tzv. sametové revoluci. Svět není a nebude takový, jaký by si ho přáli poctiví a charakterní lidé. Nakonec se k moci vždy dostávají ti s ostrými lokty, ti bezohlední a bezcharakterní z nás. Jak názorně se to jeví v tomto filmovém snímku. Je jedno, do jakého politického systému se společnost v tom kterém okamžiku překlápí, vždy je to jen a jen o charakteru lidí. A ten bohužel po tisíciletí zůstává stejný a nepoučitelný. ()

Reklama

gudaulin 

všechny recenze uživatele

Film stojí za vidění zejména díky výkonu Josefa Vinkláře, který tento druh rolí sice nevyhledával, byl k nim ale jako herecký typ přímo předurčen - jeho plebejský, nevzdělaný, ale přízemně vychytralý obchodník je postava skutečně odpudivá. Bohužel, film patří k těm, co jsou v televizi k vidění jen zřídka. Celkový dojem: 60 %. ()

Amonasr 

všechny recenze uživatele

Když tvůrci točili tento film s historickým námětem, jistě netušili, že podobné příběhy se budou o jedno desetiletí později odehrávat přímo u nás, kdy se ti mazanější a všehoschopní po sametovém převratu dostávali k ohromným majetkům při tunelování bank, privatizačních fondů i zprivatizovaných podniků.  Někdy i s obdobně hořkým koncem pro některé z nich, pokud příliš mlaskali a začali být nebezpeční pro ty, kteří jim jejich čachry umožnili, jaký čekal ve filmu Scholefa, skvěle zahraného Josefem Vinklářem. Mrázkův zmizelý deník by jistě mohl vyprávět. Inu historie se cyklicky opakuje, mění se jen kulisy a kostýmy. ()

štísko 

všechny recenze uživatele

Bývalý důstojník(Karel Heřmánek) je na tom po první světové válce s penězma bídně. Se svým sluhou(Josefem Vinklářem) se dá na společné podnikání ve finanční sféře. Sluha se pomocí najemného vraha brzy zbaví svého pána. Pocity méněcenosti nabyté v bývalé roli vojenského sluhy kompenzuje nevybíravě ostrými lokty ve svém podnikání. Dodnes mi utkvěla v paměti skvělá scéna, kde pěknou malou roličku zahrál Ondřej Havelka. Při setkání s novináři je Vinklářovi vyčítána nevybíravost způsobů při získávání finančních prostředků. Odpověděl vskutku originálně: Postavil na stůl zlatou cihlu s tím, že kdo ji zvedne dvěma prsty, tak je jeho. Početná skupina nejen novinářů kážících slušné mravy se obratem proměnila v potící chamntivce. Taková škoda, že v televizi chodí kdejaká volovina a na podobné filmy se pozapomíná. ()

Zajímavosti (1)

  • Filmovanie prebiehalo vo Viedni. (dyfur)

Reklama

Reklama