poster

Mosura

 • anglický

  Mothra

Akční / Sci-Fi / Dobrodružný / Drama

Japonsko, 1961, 101 min

Režie:

Iširó Honda
Nastala chyba při přehrávání videa.
 • ledzepfan
  ****

  Překvapivě sympatická poletucha plachtí ztrestat lidskou blbost a chamtivost. Nebýt těch protivně zpvajících minidvojčat bylo by to u mě za plný počet. =Slušná zábava, solidní demolice, charismatický záporák a ponaučení na konec-co víc od japonské monsterklasiky čekat?.. Snad jen godzillovskou závažnost a hloubku.(17.7.2013)

 • killerbean
  *****

  V momente keď mala spoločnosť Toho za sebou kvantum monštier na báze plazov a dinosaurov /Gojira, Rodan, Varan, Anguirus/ bolo na čase prísť z niečim novým. Podoba motýľa vrátanie jeho vývojových štádií bola skvelou voľbou a prináša tak okamihy v ktorích napäto čakáme na moment, kedy konečne pokročí vo svojom vývoji. Žánrovo už nieje tento film typický katastrofický a temný monster movie. Príbeh sa "presvetlil" a vznikla z neho zmes komédie, rozprávky a už spomínaného monster movie v ktorom nehrá hlavnú úlohu iba monštrum a pár armádnych generálov, ale prináša aj ľudský rozmer a postavy ktorých konanie priamo ovplyvňuje dej. Osobité plus si zaslúži japonská armáda, ktorá konečne "triafa" a ktorá vyradila zo svojho arzenálu /aspoň pre tento film/ pískajúce "kaťuše". Mothra sa stala veľkým hitom, zaradila sa medzi velikánov kaiju žánru a neskôr účinkovala v 17tich ďalších filmoch. 90%(4.12.2008)

 • p6qwre
  ***

  V roce 1961 se Studio Toho odklánělo od původních „vážných“ kaiju filmů (Gojira 1954, Rodan 1956, Varan 1958) a Mothra je toho ukázkovým příkladem: zvláštní kombinace komedie, dobrodružného filmu pro děti jako od Disneyho a klasického monster movie. Jako vždy, první 2 třetiny filmu jsou pouze předehrou pro následný útok probuzeného monstra na Tokyo. Tentokrát to odnese i New Kirk City, hlavní město fiktivního státu Rolisica, jehož název a podle komentářů na netu i vzhed centra připomínají New York City. O komediální složku se stará poťouchlý novinář Senichiro 'Sen-chan' Fukuda (AKA: 'Bulldog'). Ten je mimořádně zvědavý, milý, usměvavý, natvrdlý, zároveň zdatný v pěstních soubojích. Ty 2 třetiny filmu před nástupem Mothry mi přišly vcelku zajímavé, i když je to spíš opravdu napůl pohádka a napůl komedie. 3*. Potom nastoupí Mothra. Není tak akční jako jiná japonská monstra, v podobě larvy se jen tak sune po zemi a ničí co jí přijde do cesty, v podobě můry potom máchá křídly, ulicemi pak lítají auta, stánky, lidé a nakonec se i bortí budovy. Mothra je vyloženě kladné monstrum, takže celá ta zkáza nepůsobí tak temně a bezvýchodně jako u starších filmů. Triky jsou standardně dobré, jak jsme u studia Toho zvyklí (je pod nimi podepsán Eiji Tsuburaya). Opět 3*.(23.11.2008)

 • corpsy
  *****

  Ono je to stále len o tom istom. Zmutovaný alebo prerastený tvor zemského či mimozemského pôvodu pustoší v Japonsku krajinu a mestá. Ale to je to kúzlo. Veď každý z nás mal v detstve také isté tendencie. Z panáčikom rozbúrať všetko okolo seba. A presne na tom sú postavené kaiju filmy. Z tohto presvedčenia a z nostalgie dávam maximálne hodnotenie.(16.10.2010)

 • kaylin
  *****

  Kaiju filmy jsou takové, které vám prostě musí sednout. Oni se moc nemění, protože prostě fungují se základní zápletkou. Děj snímku „Mosura“ je ale přece jen trochu více propracovaný, ale hlavní zbraní je krásné monstrum, které je po všech těch plazech prostě nádhernou změnou a pro mě jedním z nejkrásnějších, které Japonci vymysleli. Tohle je prostě ukázka toho, že kaiju může být nápadité.(30.3.2014)

 • - Larva je asi dvakrát delší než dospělá můra. Měří 180 metrů, dospělec jen 80. Ve filmu Mosura tai Gojira (1964) je larva mnohem menší a dosahuje délky dospělce. V obou filmech má larva i můra stejnou hmotnost a to 10 000-15 000 tun. (Kmotr76)

 • - Název "Mothra" vznikl spojením anglického slova "moth", v překladu můra, a příponou "ra", typickou pro japonská monstra, jako například u Gojiry nebo Gamery. (Kmotr76)

 • - Vzhled Mothry je inspirován tropickým motýlem Attacus atlas. (Kmotr76)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace