poster

Mosura

 • japonský

  モスラ

 • anglický

  Mothra

Akční / Sci-Fi / Dobrodružný / Drama

Japonsko, 1961, 101 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • p6qwre
  ***

  V roce 1961 se Studio Toho odklánělo od původních „vážných“ kaiju filmů (Gojira 1954, Rodan 1956, Varan 1958) a Mothra je toho ukázkovým příkladem: zvláštní kombinace komedie, dobrodružného filmu pro děti jako od Disneyho a klasického monster movie. Jako vždy, první 2 třetiny filmu jsou pouze předehrou pro následný útok probuzeného monstra na Tokyo. Tentokrát to odnese i New Kirk City, hlavní město fiktivního státu Rolisica, jehož název a podle komentářů na netu i vzhed centra připomínají New York City. O komediální složku se stará poťouchlý novinář Senichiro 'Sen-chan' Fukuda (AKA: 'Bulldog'). Ten je mimořádně zvědavý, milý, usměvavý, natvrdlý, zároveň zdatný v pěstních soubojích. Ty 2 třetiny filmu před nástupem Mothry mi přišly vcelku zajímavé, i když je to spíš opravdu napůl pohádka a napůl komedie. 3*. Potom nastoupí Mothra. Není tak akční jako jiná japonská monstra, v podobě larvy se jen tak sune po zemi a ničí co jí přijde do cesty, v podobě můry potom máchá křídly, ulicemi pak lítají auta, stánky, lidé a nakonec se i bortí budovy. Mothra je vyloženě kladné monstrum, takže celá ta zkáza nepůsobí tak temně a bezvýchodně jako u starších filmů. Triky jsou standardně dobré, jak jsme u studia Toho zvyklí (je pod nimi podepsán Eiji Tsuburaya). Opět 3*.(23.11.2008)

 • Campbell
  ***

  Honda si asi řekl že je na čase dát Godzille parťáka, neboli protivníka, neboli konkurenci. Nicméně Godzilla je asi o 5 tříd výš. Tohle sice nebylo špatné, ale strašně mi vadily ty humorné pasáže či ty pidi dvojčata. Ono se na samotnou Mothru čeká poměrně dlouho. Film mě nijak moc nepotěšil ale na druhou stranu mě ani neurazil. Prostě průměrný monster film kterých vzniklo v Japonsku milióny.(20.10.2012)

 • kaylin
  *****

  Kaiju filmy jsou takové, které vám prostě musí sednout. Oni se moc nemění, protože prostě fungují se základní zápletkou. Děj snímku „Mosura“ je ale přece jen trochu více propracovaný, ale hlavní zbraní je krásné monstrum, které je po všech těch plazech prostě nádhernou změnou a pro mě jedním z nejkrásnějších, které Japonci vymysleli. Tohle je prostě ukázka toho, že kaiju může být nápadité.(30.3.2014)

 • SOLOM.
  ****

  Během své režisérské kariéry stvořil Honda spoustu obřích monster, jenž se stali v Japonsku a později i ve zbytku světa velice populární. Vedle Gojiry a Radona se tak zrodila další legenda. Mosura se objevila v celé řadě monster movies a jako jedna z mála byla téměř neporazitelná. Ani tento film se nevyhne poněkud pomalejšímu rozjedu, který může mnohým připadat jako „pohádka“. Tvůrci zde vytvořili fiktivní stát Rolithican ( asi si nechtěli utahovat přímo z USA) a z radioaktivního ostrova se stalo místo plné kouzel. Film už nepůsobí vůbec katastroficky a spíše připomíná jakousi fantasy komedii. Tedy hlavně první polovinu filmu. Diváky jistě zaujmou i zpívající dvojčata, která se posléze rovněž objevila v dalším filmu Mosura vs. Gojira a jiných monster movies. Jejich nádherná píseň "Mosura No Uta" se stala velice oblíbenou a i já sám jsem si jí musel pustit několikrát. Obě dívky vypadali během filmu jako panenky ke hraní a není ani divu, že se je Mosura vydala zachránit. Obě dívky totiž byly jejími nejvěrnějšími strážkyněmi. Nesmím opomenou ani vyzdvihnout výkon hlavní záporné postavy, kterou zahrál Jerry Ito opravdu přesvědčivě. Druhá polovina filmu už konečně přináší onu dlouho očekávanou zlobu okřídlené stvůry. Přestože její podoba není nikterak uchvacující, musím ocenit originální tvůrčí myšlenku a Mosura u mě získala zelenou.(14.7.2011)

 • ledzepfan
  ****

  Překvapivě sympatická poletucha plachtí ztrestat lidskou blbost a chamtivost. Nebýt těch protivně zpvajících minidvojčat bylo by to u mě za plný počet. =Slušná zábava, solidní demolice, charismatický záporák a ponaučení na konec-co víc od japonské monsterklasiky čekat?.. Snad jen godzillovskou závažnost a hloubku.(17.7.2013)

 • - Vzhled Mothry je inspirován tropickým motýlem Attacus atlas. (Kmotr76)

 • - Larva je asi dvakrát delší než dospělá můra. Měří 180 metrů, dospělec jen 80. Ve filmu Mosura tai Gojira (1964) je larva mnohem menší a dosahuje délky dospělce. V obou filmech má larva i můra stejnou hmotnost a to 10 000-15 000 tun. (Kmotr76)

 • - Jde o první film, ve kterém se Mothra objevuje. Brzy se stala velmi populární a "zahrála si" ještě v dalších devíti filmech. (Kmotr76)

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace