Velká Británie, 2016, 89 min

Scénografie:

Jacqueline Abrahams

Kostýmy:

Holly Waddington

"Artově" strohá, zamyšlená, tichá (kromě pár minut hučení bez hudby) prezentace nudné, ponižující, únavné samoty / prázdnoty ústící až v oddání se patologické lásce výborně vtáhla - s frustrovanou novomanželkou se dalo soucítit. Jenže následné činy vypočítavé, chladně "praktické" krutosti se již udály bez většího zaujetí, narychlo, drobnokresba psychického rozpoložení / vývoje se vytratila - skryté monstrum nedostalo prostor oslovit.(25.9.2017)

Low budget kopie In Secret s několika málo rozdíly. Namísto velkoměsta se milostný trojúhelník odehrává na venkovské usedlosti a absenci hvězdných hereckých jmen nahrazují neznámí umělci se zajímavým potenciálem. Tenhle experimentální tah má své kouzlo a celek působí příjemně spontánním a improvizačním dojmem. Určitě chybí sex appeal Olsenky, nebo vyzrálost Jessicy Lange, ale i tahle emocionálně primitivnější a živočišnější variace lásky, zrady, pomsty je docela solidně koukatelná.(17.1.2018)

Trochu som si pripadal, že som v akejsi veľmi kvalitnej, depresívnej, ľubovoľnej ( nechám na fantázii divákov.. ) TELENOVELE, ako ALABASTER, kde na prvý pohľad sympatická dievčina Katharine, rozohráva nebezpečnú šachovú partiu, kde kopec účastníkov vyjde na extrémny psí tridsiatok, alebo treba si dávať POZOR na prvý dojem, ktorý môže klamať !!! Som zakliesnený na starom anglickom vidieku, v druhej polovici 19. storočia, a tak tým pádom, je o atmosféru automaticky postarané !!! Táto pekná babenka sa z donútenia vydala za Alexandra, ktorý onedlho na istý čas odíde, a aj jeho otec pôjde ta - het, pričom Ona ostane sama - samučičká, čo o krátky okamih na to, si začne náruživý, divoký románik so Sebastianom, robotníkom, ktorý pracuje na ich statku. Vykľuje sa z nej pozoruhodná NYMFOMANKA, ktorá si dá rady s akýmikoľvek prekážkami, pretože práve tie, sa rýchlosťou svetla blížia na prah domu... V dome, okrem nej, a milenca, sú aj ďalší ľudia, domáci personál, slúžky, kde jedna z nich, ANNA, sa všetkému len mlčky prizerá, a to ju bude stáť krk ! Zo začiatku zakríknutej mladej, krásnej ženy, sa po odchode polovičky, jej POVAHA otočí o dobrých 360 ° , a začne sa tu neudržateľné, nezvládnuteľné vyčíňanie, alebo keď je toho už nad hlavu, tak sa do popredia tlačí SVEDOMIE, na ktoré môžme len tak zabudnúť ! Z neobyčajnej lásky je ochotná urobiť pre milenca čokoľvek, čiže blížiaci sa tragický, smrteľný KONFLIKT, je nespochybniteľný fakt, lebo manžel sa dozvedá, že mu ženuška zahýba, či aj jeho otec BORIS, zakúsi, s kým má, čo dočinenia ?! Mohol by som kľudne ohodnotiť snímok, výbornými 80 % percentami, A-L-E... Vlastne všetky tieto uskutočnené udalosti, vyšli aj tak na nivoč ! To je po prvé. Po druhé. Práve týmto veciam, sa dalo perfektne predísť, ak by postavy viac rozmýšľali, lebo nie je možné takto žiť donekonečna ? PLUSY = Brilantná dobová atmosféra, fantastická Florence Pugh, občas veľmi silné scény, na ktoré sa nezabúda, alebo sa kochať umeleckým erotickým filmom, je v tomto prípade možné. Z každého rožku trošku. Povedal by som, že takmer na štyri hviezdičky, bohužiaľ pár nedostatkov mi prekážalo, aby som tak učinil, ale FILM ISTO odporúčam !!!(22.5.2017)

4* Sice jsem se díky zdejšímu hodnocení obával kvalit filmu, ale po prvních minutách jsem byl vtažen do děje, kde se mladá cílevědomá Katherine snaží vydobít své místo na slunci. Vypjatou atmosféru si drama udržuje až do konce a já můžu s potěšením dát 4 hvězdičky. Někteří diváci filmu vyčítají nepřesvědčivý vývoj hlavní hrdinky, ale na mě to tak vůbec nepůsobilo. Vyzdvihnout musím vysokou estetickou stránku filmu a skoro každý výjev se tvářil jako ze starých obrazů. Casting se taky moc povedl, tak nezbývá než doporučit dále. PS: byl jsem docela překvapen, že kniha která byla předlohou, byla už vícekrát filmařsky zpracována. [ PŘÍBĚH: 1 /// SMYSL: 1 /// ATMOSFÉRA: 3 /// TEMPO: 0 /// ORIGINALITA: 1 /// NÁLADA: 0 /// ART: 1 /// STYL: 3 /// CASTING: 2 (3*MAX) ](7.1.2018)

(Komentář obsahuje spoilery.) Anglický venkov viděný z úplně jiného úhlu a servírovaný mnohem drsněji než jsou obvykle podávané jemné rodinné příběhy realistické, laskavě satirické autorky Austenové. - Musím říci, že toto tragické drama je mi blízké tím, že vykresluje realitu i ve své krutosti a nezapírá, že člověk bez zázemí, ponižovaný a pod nátlakem je schopný značně nelíbivých činů. Estetická dobová atmosféra je zde upozaděna, hlavní role se zde ujímají lidé, s nimiž lze stěží sympatizovat. Sychravá příroda s vřesovišti je jen vzdálenou kulisou, dotvářející celkové ladění filmu. – Co říci k ději? Svým budoucím tchánem koupená Katherine nechce být obětí bezcitných pánů domu, která bude poslušně plnit příkazy odtažitého manžela či nevlídného tchána. Oprávněně uzívaná žena zamčená v domě se z počátku jen rozkoukává, ale od první chvíle slyším lehkovážný až zlomyslný smích, vidím nezúčastněné pohledy ženy, která je v patriarchální společnosti příliš svá a nad věcí. Má divákovo pochopení pro to, že chce uniknout ven. Má porozumění pro to, že hledá únik z domu, chladný muž se jí z nepochopitelných důvodů odmítá dotknout, muži s ní nekomunikují a manželku prý dokonce ani „nemusí zajímat kam a proč odjíždí její novomanžel“, kde je prostě krutě odsunuta do kouta jako kus nábytku, na kterém z kraje filmu celé dny sedává. Ve chvíli, kdy tyrani odjíždí na čas z domu se rozjíždí její pravé já, touha po svobodě a rozptýlení, která se shoduje s chladnokrevností obou mužů. Katherina jako bumerang vrací ostatním – převážně sluhům a nádeníkům to co na ní druzí napáchali a ve svém chování opakuje negativní emoce, reakce, pohrdání a nadvládu, které se jí dostalo (viz: „stoupněte si ke zdi a neotáčejte se obličejem ke mně.“) Nevěřím, že začíná být autoritativní a až na jednu vyjímku (svého milence) je k lidem bezcitná jen kvůli okolnostem a pouze pod nátlakem, cosi chladného je již v ní už od samého počátku. Začne si s údajně hezkým nádeníkem, vůči němuž mám ale osobní výhrady. Sebastian není milovník, který si okamžitě zaslouží silný cit, milenku citově příliš nemiluje, neváží si jí, je protivný, někdy až krutý, nevděčný, jako by ho vztah od počátku otravoval, vzhledově průměrný, v potrhaném oblečení… (Ostatně o tom, že ho milenka sama pronásledovala nakonec před svědky nahlas promluví).V tomto smyslu jsou anotace o nespoutané vášni zcela od věci nebo se spíše jedná o vášeň jednostrannou. Drama začíná působit na diváka rovněž odtažitým dojmem a osobně jsem od té hrané vášně měla značný odstup. Když přijíždí zpátky pánové domu, začíná hra kdo z koho a Kathrin si už nenechá od nikoho nic líbit. Jde si za cílem bez zábran, výčitek svědomí, i ty nejnemorálnější skutky si sama před sebou ospravedlní, jen aby mohla začít ovládat svůj vlastní osud. – Vlastně jsou zde kladné jen dvě postavy. Služka Anna, slabší, submisivní povaha, která se stává nepohodlným svědkem zločinů, odstraňováním lidí a neumí si s nátlakem poradit, která se proviní jen svojí němotou po prodělaných stresech, s nimiž se nedokáže poradit. Nečiní nic proti zlu, bojí se své výše postavené paní, která izolovaný dům ovládá. Nejnevinnější je nemanželský syn, dědic, který má K. rád a citově se k ní připoutává. Bohužel svou existencí ohrožuje její majetek i osobní svobodu po tom, co jí jako vdova konečně nabyla („Kam a za kým teď jdeš? Půjdu s tebou.“). – Je zlo alespoň částečně potrestáno? Konečná scéna kdy K. sedí na pohovce stejně jako na začátku filmu svádí ke dvojí interpretaci. Je královnou na krvavě vybojovaném trůně, která si najme nové poddané? Nebo opět zůstává osamoceným, znuděným vězněm s vyprázdněnou duší v prázdném domě, z něhož všechny lidi vyštvala? - Tento film může některé osobnosti přinutit zamyslet se nad svými selháními, nad svým chováním.(15.6.2017)

• - Kočka, kterou je možné ve filmu spatřit, je plemene „Cornish Rex“, které vzniklo genetickou mutací kolem roku 1950. Děj filmu se ale odehrává v roce 1865. (vojacekr)