Velká Británie, 2016, 89 min

Scénografie:

Jacqueline Abrahams

Kostýmy:

Holly Waddington

Trochu som si pripadal, že som v akejsi veľmi kvalitnej, depresívnej, ľubovoľnej ( nechám na fantázii divákov.. ) TELENOVELE, ako ALABASTER, kde na prvý pohľad sympatická dievčina Katharine, rozohráva nebezpečnú šachovú partiu, kde kopec účastníkov vyjde na extrémny psí tridsiatok, alebo treba si dávať POZOR na prvý dojem, ktorý môže klamať !!! Som zakliesnený na starom anglickom vidieku, v druhej polovici 19. storočia, a tak tým pádom, je o atmosféru automaticky postarané !!! Táto pekná babenka sa z donútenia vydala za Alexandra, ktorý onedlho na istý čas odíde, a aj jeho otec pôjde ta - het, pričom Ona ostane sama - samučičká, čo o krátky okamih na to, si začne náruživý, divoký románik so Sebastianom, robotníkom, ktorý pracuje na ich statku. Vykľuje sa z nej pozoruhodná NYMFOMANKA, ktorá si dá rady s akýmikoľvek prekážkami, pretože práve tie, sa rýchlosťou svetla blížia na prah domu... V dome, okrem nej, a milenca, sú aj ďalší ľudia, domáci personál, slúžky, kde jedna z nich, ANNA, sa všetkému len mlčky prizerá, a to ju bude stáť krk ! Zo začiatku zakríknutej mladej, krásnej ženy, sa po odchode polovičky, jej POVAHA otočí o dobrých 360 ° , a začne sa tu neudržateľné, nezvládnuteľné vyčíňanie, alebo keď je toho už nad hlavu, tak sa do popredia tlačí SVEDOMIE, na ktoré môžme len tak zabudnúť ! Z neobyčajnej lásky je ochotná urobiť pre milenca čokoľvek, čiže blížiaci sa tragický, smrteľný KONFLIKT, je nespochybniteľný fakt, lebo manžel sa dozvedá, že mu ženuška zahýba, či aj jeho otec BORIS, zakúsi, s kým má, čo dočinenia ?! Mohol by som kľudne ohodnotiť snímok, výbornými 80 % percentami, A-L-E... Vlastne všetky tieto uskutočnené udalosti, vyšli aj tak na nivoč ! To je po prvé. Po druhé. Práve týmto veciam, sa dalo perfektne predísť, ak by postavy viac rozmýšľali, lebo nie je možné takto žiť donekonečna ? PLUSY = Brilantná dobová atmosféra, fantastická Florence Pugh, občas veľmi silné scény, na ktoré sa nezabúda, alebo sa kochať umeleckým erotickým filmom, je v tomto prípade možné. Z každého rožku trošku. Povedal by som, že takmer na štyri hviezdičky, bohužiaľ pár nedostatkov mi prekážalo, aby som tak učinil, ale FILM ISTO odporúčam !!!(22.5.2017)

S tímhle filmem to má asi jako s Nightcrawlerem. Moc kvalitní snímek, výborně zahrané, vtáhne to do děje a dokáže vzbudit emoce, ale ve výsledku je vám z té ohavnosti chování vlastně takřka nevolno od žaludu. Což byl záměr, ale prostě "objektivně" ****, subjektivně *** právě za tu bezskrupulózní bezcitnost. --- Film, který doporučuji vidět, ale už nechci znovu vidět.(22.5.2017)

Syrový film bez hudby a efektů, prostředí bez kudrlinek a postavy bez přikrášlování nebo nějaké typizace. Všechno působí stroze, chladně a opravdově. A přestože se film odehrává víceméně jen na "pár místech" tak to rozhodně není nuda a nepůsobí to lacině, naopak. A scény, kde se zdánlivě "neděje nic" jsou možná nakonec ty nejvíce říkající a nejvíce názorné, člověka jakoby to přeneslo blíž k postavě Katherine, skvěle to vystihuje tu samotu prázdnotu a strnulost, kterou musí v tom strohém domě zažívat. Jen ta její "proměna", nebo vývoj, chcete-li byla trochu těžkopádná, z ničeho nic. Celý film plyne poměrně pozvolna a pak se najednou cosi zlomí, a vše se děje hodně rychle, bez toho aniž by člověk viděl nějakou postupnou proměnu postav, alespoň mi to tak přišlo. A ještě musím dodat, že myslím, že se povedlo obsazení. Pro mě to jsou slabší 4 hvězdičky.(1.7.2017)

Takhle nějak by to dopadlo, kdyby byla Anna Kareninová namísto hysterky psychopat. Nenápadné až minimalistické, od formy přes scénografii, prozrazení minulosti jednotlivých postav, až po hudbu (která často úplně mlčí). Esteticky uchvacující, herecky zmáknuté. Zajímavé, inspirativní. Ale místy možná maličko nelogické a zbytečně dlouhé.(13.5.2017)

Z oběti se stává krutovládce. Skvělá, i když poněkud zkrácená a pozměněná adaptace Leskovovy novely, která vyděsila i Stalina, přenáší krutý komorní příběh do viktoriánské Anglie. Jestli kdy byla historická "obyčejnost" a "všednodennost" a "nuda", s níž se tu střetá zoufalství, obsese, chtíč, železná vůle a hanebné zločiny, nasnímána lépe, řekněte mi o tom. Ta fotografie to povyšuje na maximální zážitek, podobně intenzivní jako kdysi fatalistní, ale předloze bližší sovětská verze z roku 89.(11.5.2017)