Velká Británie, 2016, 89 min

Scénografie:

Jacqueline Abrahams

Kostýmy:

Holly Waddington

Tak tomu sa povie "sila lásky" resp. posadnutosť. Presne takéto postavy ako Katherine (alias Lady Macbeth) ma vždy fascinovali - postavy, ktoré sú pre svoje sny a túžby ochotné spraviť čokoľvek, a pritom všetkom keď už ide do tuhého, tak vedia nahodiť ten výraz tváre obete okolností. Florence Pugh to dokázala zahrať naozaj znamenito. Dejová línia síce úplne priamočiara (čo ja až tak neobľubujem), ale zato tie zlomy stáli za to. Navyše aj natočené to bolo kvalitne. Ešte dlho budem mať v pamäti ten záverečný zronený výraz v Katherininej tvári, no kto by jej neveril?(12.8.2017)

Klasický příběh o tom, jak se z nevinné dívky uvězněné v sešněrovaném prostředí stane bezohledná sexuální mašina. A i když se jedná z technického hlediska o slušně natočenou záležitost, po stránce příběhové nijak zvlášť neoslní. V tomto případě mám na mysli především přerod hlavní hrdinky, který byl z mého pohledu až moc rychlý a nepůsobil příliš důvěryhodně. Nicméně to, co filmu chybí na scénáři, dodávají výborní a neokoukaní herci. Především Florence Pugh byla dokonalou trefou a na její věk předvedla až nebývale suverénní a vyzrálý výkon. Doufám, že jí Lady Macbeth poslouží jako odrazový můstek k ambicióznějším projektům. Především za ní 75%.(18.9.2017)

Z oběti se stává krutovládce. Skvělá, i když poněkud zkrácená a pozměněná adaptace Leskovovy novely, která vyděsila i Stalina, přenáší krutý komorní příběh do viktoriánské Anglie. Jestli kdy byla historická "obyčejnost" a "všednodennost" a "nuda", s níž se tu střetá zoufalství, obsese, chtíč, železná vůle a hanebné zločiny, nasnímána lépe, řekněte mi o tom. Ta fotografie to povyšuje na maximální zážitek, podobně intenzivní jako kdysi fatalistní, ale předloze bližší sovětská verze z roku 89.(11.5.2017)

Nepopieram, takýto chladný art sa do viktoriánskeho obdobia anglického vidieka celkom hodí, a pokiaľ je podporený slušnou výpravou tak nejeden fanúšik tohto obdobia spokojne zamľaská. Ja však nezamľaskám, pretože okrem výbornej výpravy, kostýmov a naozaj excelentnej kamery mi všetko ostatné liezlo na nervy. Predovšetkým iracionalita hlavnej postavy, ale aj tých ďalších a tiež i prehnaná komótnosť a strohá tichosť. To by sa však dalo prepáčiť, keby mal snímok aspoň nejakú logiku. Napr. Katherine musela byť teda riadne zúfalá, keď sa takmer okamžite na život a na smrť zamiluje do čeledína, ktorý ju pred zamestnancami tak nevyberavo ponížil. Keby chcela len sex tak nepoviem, ale takto... no, rozum mi to nepobral. Hlúpe mi prišlo aj konanie jej muža a svokra, a to nehovorím o podivnosti služobníctva. Casting vedľajších postáv mi tiež prišiel ako hlúpy a nepremyslený, čoho dôsledkom bola nereálnosť niektorých postáv. Mám na mysli hlavne černošské postavy (tá pani s malým), ktorých správanie bolo neadekvátne dobe, vtedajšej spoločnosti a lokalite. Samozrejme, vďaka týmto negatívam na mňa ten mnohými ospevovaný kvázi drsný záver nemal žiaden účinok. Skrátka, technická stránka bola výborná, no tá obsahová patrí do smetného koša, takže to vidím na čistý priemer. 60/100(21.9.2017)

Celou dobu sledujeme zápletku o lásce, sexualitě, která přechází až za hranu a jedná se jakousi transformaci, kdy hlavní hrdinka ztrácí jakékoli zábrany ve svých činech. Postupem času je až nepříjemné, kam je hrdinka schopna zajít a zároveň sledovat její okolí. Na jednu stranu člověk hrdinku chápe, ale zároveň v ní vidí odpor. Herecky film nemá chybu a postupně se daří navozovat hutnou atmosféru a autenticky zachytit období 19.století dosti sugestivně. Osobně jsem si představoval, že proměna hlavní postavy bude o něco více vygradovaná, aby to na divákovi zanechalo větší stopy. Přece jen se jednalo o jednoduchý příběh a závěr dostal docela rychlý spád, což trošku zamrzí. Určitě povinnost pro milovníky Shakespearea........7/10(14.5.2017)