Velká Británie, 2016, 89 min

Scénografie:

Jacqueline Abrahams

Kostýmy:

Holly Waddington

Celou dobu sledujeme zápletku o lásce, sexualitě, která přechází až za hranu a jedná se jakousi transformaci, kdy hlavní hrdinka ztrácí jakékoli zábrany ve svých činech. Postupem času je až nepříjemné, kam je hrdinka schopna zajít a zároveň sledovat její okolí. Na jednu stranu člověk hrdinku chápe, ale zároveň v ní vidí odpor. Herecky film nemá chybu a postupně se daří navozovat hutnou atmosféru a autenticky zachytit období 19.století dosti sugestivně. Osobně jsem si představoval, že proměna hlavní postavy bude o něco více vygradovaná, aby to na divákovi zanechalo větší stopy. Přece jen se jednalo o jednoduchý příběh a závěr dostal docela rychlý spád, což trošku zamrzí. Určitě povinnost pro milovníky Shakespearea........7/10(14.5.2017)

Trochu som si pripadal, že som v akejsi veľmi kvalitnej, depresívnej, ľubovoľnej ( nechám na fantázii divákov.. ) TELENOVELE, ako ALABASTER, kde na prvý pohľad sympatická dievčina Katharine, rozohráva nebezpečnú šachovú partiu, kde kopec účastníkov vyjde na extrémny psí tridsiatok, alebo treba si dávať POZOR na prvý dojem, ktorý môže klamať !!! Som zakliesnený na starom anglickom vidieku, v druhej polovici 19. storočia, a tak tým pádom, je o atmosféru automaticky postarané !!! Táto pekná babenka sa z donútenia vydala za Alexandra, ktorý onedlho na istý čas odíde, a aj jeho otec pôjde ta - het, pričom Ona ostane sama - samučičká, čo o krátky okamih na to, si začne náruživý, divoký románik so Sebastianom, robotníkom, ktorý pracuje na ich statku. Vykľuje sa z nej pozoruhodná NYMFOMANKA, ktorá si dá rady s akýmikoľvek prekážkami, pretože práve tie, sa rýchlosťou svetla blížia na prah domu... V dome, okrem nej, a milenca, sú aj ďalší ľudia, domáci personál, slúžky, kde jedna z nich, ANNA, sa všetkému len mlčky prizerá, a to ju bude stáť krk ! Zo začiatku zakríknutej mladej, krásnej ženy, sa po odchode polovičky, jej POVAHA otočí o dobrých 360 ° , a začne sa tu neudržateľné, nezvládnuteľné vyčíňanie, alebo keď je toho už nad hlavu, tak sa do popredia tlačí SVEDOMIE, na ktoré môžme len tak zabudnúť ! Z neobyčajnej lásky je ochotná urobiť pre milenca čokoľvek, čiže blížiaci sa tragický, smrteľný KONFLIKT, je nespochybniteľný fakt, lebo manžel sa dozvedá, že mu ženuška zahýba, či aj jeho otec BORIS, zakúsi, s kým má, čo dočinenia ?! Mohol by som kľudne ohodnotiť snímok, výbornými 80 % percentami, A-L-E... Vlastne všetky tieto uskutočnené udalosti, vyšli aj tak na nivoč ! To je po prvé. Po druhé. Práve týmto veciam, sa dalo perfektne predísť, ak by postavy viac rozmýšľali, lebo nie je možné takto žiť donekonečna ? PLUSY = Brilantná dobová atmosféra, fantastická Florence Pugh, občas veľmi silné scény, na ktoré sa nezabúda, alebo sa kochať umeleckým erotickým filmom, je v tomto prípade možné. Z každého rožku trošku. Povedal by som, že takmer na štyri hviezdičky, bohužiaľ pár nedostatkov mi prekážalo, aby som tak učinil, ale FILM ISTO odporúčam !!!(22.5.2017)

Minimalistická a i vďaka tomu chladná a vypočítavá jednohubka. Hlavnú hrdinku nám dovoľuje pochopiť, avšak nie s ňou súcitiť, zároveň je otvorená diváckej interpretácii.(11.5.2017)

Denní stereotyp, nuda a ponížení... tak dokonalé vytvoření soucitu s hlavní hrdinkou jsem dlouho neviděl. Úvodní část je opravdu výborná! Věčně stejné záběry na pohovku, nebo Katherine v posteli, či otevírání okenic, uvazování korzetu a tak bych mohl pokračovat. Pochopení Katherine, že z toho chtěla pryč, se musí dostavit... alespoň dočasně. Ale jak už to tak bývá, jednoduchý únik a zpestření netrvá věčně, přijdou komplikace a je až zarážející, s jakou (jinou) brutalitou jsou ve filmu řešeny. Blíže k jednotlivým scénám se netřeba více rozepisovat, výjimku udělám snad jen u té finální, pří které a především po které ještě dlouho mrazí. Přemýšlel jsem, čeho ještě bude hlavní hrdinka schopna, přesto jsem byl překvapen. Scéna (i celý film) je velice dobře natočena, napětí v ní postupně graduje, čemuž dopomáhá i hudba, kterou jinak příliš neuslyšíme. To je zase ku kladu, Lady Macbeth si totiž vystačí s různými zvuky a ruchy. Interierové kamerové kompozice zaujmou hned ve zmíněné úvodní části, ale kvalitně natočené jsou i "útěky do přírody", on se ten anglický venkov dá se říci snímá sám. William Oldroyd natočil dílo, jemuž k dokonalosti mnoho nescházelo, navíc do titulní role obsadil výbornou Florence Pugh, i proto je třeba jeho další tvorbu sledovat. 80%(12.5.2017)

Takhle nějak by to dopadlo, kdyby byla Anna Kareninová namísto hysterky psychopat. Nenápadné až minimalistické, od formy přes scénografii, prozrazení minulosti jednotlivých postav, až po hudbu (která často úplně mlčí). Esteticky uchvacující, herecky zmáknuté. Zajímavé, inspirativní. Ale místy možná maličko nelogické a zbytečně dlouhé.(13.5.2017)