Lady Macbeth

• Velká Británie Lady Macbeth (více)
Trailer 2
Velká Británie, 2016, 89 min (Alternativní 85 min)

Anglický venkov druhé poloviny 19. století. Kateřina je provdána za mnohem staršího syna velkostatkáře. Mladá dívka v manželství bez lásky citově strádá, v době manželovy nepřítomnosti v ní však probudí nečekanou vášeň mladý čeledín, který na statku pracuje. Jejich vztah nezůstane okolí dlouho utajen, Kateřina je ale pevně rozhodnuta nenechat si své štěstí vzít... Lady Macbeth je prvním celovečerním filmem anglického režiséra Williama Oldroyda. Jako předloha ke snímku posloužila novela "Lady Macbeth Mcenského újezdu" ruského autora Nikolaje Leskova, jejíž děj scenáristka Alice Birchová společně s režisérem přesunula z Ruska na anglický sever. Minimalistické, morálně nejednoznačné drama vypráví o proměně dívky v ženu, jež ochutná sílu moci a zmítaná spalující vášní se stane někým, kým pravděpodobně nikdy být nechtěla. V titulní roli podává vynikající výkon vycházející hvězda nejen britského filmu Florence Pughová. Snímek, který byl premiérově uveden na prestižním filmovém festivalu v Torontu, vzbudil zaslouženou pozornost a získal řadu festivalových a filmových cen. (Česká televize)

Trailer 2

Kaka

Low budget kopie In Secret s několika málo rozdíly. Namísto velkoměsta se milostný trojúhelník odehrává na venkovské usedlosti a absenci hvězdných hereckých jmen nahrazují neznámí umělci se zajímavým potenciálem. Tenhle experimentální tah má své kouzlo a celek působí příjemně spontánním a improvizačním dojmem. Určitě chybí sex appeal Olsenky, nebo vyzrálost Jessicy Lange, ale i tahle emocionálně primitivnější a živočišnější variace lásky, zrady, pomsty je docela solidně koukatelná. ()

DwayneJohnson

Brrr, až mi z toho zamrazilo. Z té jasně dané síly, která se nezastaví skoro před ničím a jde si nekompromisně za svým. Z té síly, která je sice nevyřčená, ale stačí jeden pohled do očí a Vy víte, že to tam prostě a jasně jednoduše je. Spalující vášeň, versus sňatek z rozumu to je a asi ještě dlouho bude téma, které bude diváky přitahovat. Pokud to bude zfilmováno jako tahle verze s ledově chladnou Florence, udělám si na tohle téma ve svém nabitém diáři jistojistě čas. ()

Radko

Klasické Shakespearove hry boli tým najkomerčnejším divadelným tovarom, čo ponúkala daná doba. Ak by nejakým zázrakom dožil dramatik dnešných čias, písal by scenáre k Avataru, Titanicu a Hviezdnym vojnám. Kdeže Macbeth, kdeže adaptácia poviedky Nikolaja Semjonoviča Leskova "Lady Macbeth Mcenského újazdu". Produktovo menej naladení autori by písali a nakrúcali filmy ako Lady Macbeth. Pôsobivú komorná dráma o samote, premenenej v konečnom dôsledku na iný druh samoty, v dôsledku zničujúcej moci vášne. ()

misterz

Nepopieram, takýto chladný art sa do viktoriánskeho obdobia anglického vidieka celkom hodí, a pokiaľ je podporený slušnou výpravou tak nejeden fanúšik tohto obdobia spokojne zamľaská. Ja však nezamľaskám, pretože okrem výbornej výpravy, kostýmov a naozaj excelentnej kamery mi všetko ostatné liezlo na nervy. Predovšetkým iracionalita hlavnej postavy, ale aj tých ďalších a tiež i prehnaná komótnosť a strohá tichosť. To by sa však dalo prepáčiť, keby mal snímok aspoň nejakú logiku. Napr. Katherine musela byť teda riadne zúfalá, keď sa takmer okamžite na život a na smrť zamiluje do čeledína, ktorý ju pred zamestnancami tak nevyberavo ponížil. Keby chcela len sex tak nepoviem, ale takto... no, rozum mi to nepobral. Hlúpe mi prišlo aj konanie jej muža a svokra, a to nehovorím o podivnosti služobníctva. Casting vedľajších postáv mi tiež prišiel ako hlúpy a nepremyslený, čoho dôsledkom bola nereálnosť niektorých postáv. Mám na mysli hlavne černošské postavy (tá pani s malým), ktorých správanie bolo neadekvátne dobe, vtedajšej spoločnosti a lokalite. Samozrejme, vďaka týmto negatívam na mňa ten mnohými ospevovaný kvázi drsný záver nemal žiaden účinok. Skrátka, technická stránka bola výborná, no tá obsahová patrí do smetného koša, takže to vidím na čistý priemer. 60/100 ()

Radek99

Svým způsobem spin-off Shakespearova Macbetha :-) Aluze v titulu filmu je hodně návodová, tvůrci se snažili rozehrát tragédii antické šíře v duchu slavného britského dramatika, zabíjení dětí už byla tedy celkem silná káva...ve výsledku hodně zvláštní film... Zajímavé je, že původní literární námět, tedy povídka ruského klasika Leskova, je lokalizována v carském Rusku, tvůrci ji svou filmovou adaptací přesadili zpět do Shakespearova Skotska, kde intrikovala a vraždila původní Lady Macbeth... V téhle filmové variaci pak tvůrci upozadili řadu motivů a ve výsledku se soustředili na temnou sílu vášně a lidské sexuality... ()

• Kočka, kterou je možné ve filmu spatřit, je plemene „Cornish Rex“, které vzniklo genetickou mutací kolem roku 1950. Děj filmu se ale odehrává v roce 1865. (vojacekr)