Africká Královna

Jack Cardiff

Allan Gray

Sam Spiegel, John Woolf

Ralph Kemplen

Coby velkému fandovi Katharine Hepburn mi film, v němž téměř nesleze z obrazovky, přiváděl velice příjemné pocity (a Oscara by si zasloužila stejně jako Bogie. Chvilku mi trvalo, než jsem si zvykl na Bogarta (přece jen v Casablance vypadal poněkud jinak), pak se naštěstí oholil a já si mohl jen bezvadně užívat. Velkou výhodou filmu je, že příběh povětšinou nelze předem odhadnout a scénář (nemůžu soudit podle knihy, nečetl jsem a po tomhle zážitku si ji snad i seženu) obsahuje jak dobrodružství, tak humor. A nepřijde mi, že by na filmu byl nějak zvlášť znát jeho věk. Třeba sjezdy peřejí byly skvělý vizuální zážitek. Vřele doporučuju! "Can you make a torpedo, Mr.Allnut?"_____Robert Morley vypráví o tom, jak se Katharine Hepburn líčila: "Sedával jsem ve svém křesle a líčil se. Pak, tři minuty předtím, než si ji žádali na place, přišla Kate. Vzala ze stolku tužku, udělala si na obličej čárku tak, aby se nijak nezměnila, a prohlásila:'Tak, a jsem nalíčená..'!____________ Sehnal jsem si knihu, komu se líbil film, určitě to udělejte taky. Skvělé čtení!(30.5.2005)

Rozpočet $-miliónovTržby USA $10,750,000Tržby Celosvetovo $-║ Takmer po celý čas sledujeme príbeh dvoch spriaznených duší splavujúcich rieku v Afrike aby mohli potopiť Nemeckú loď Luisu v priebehu 1.svetovej vojny. Príbeh je priamočiary bez odbočiek ale ústredná dvojica Humphrey Bogart a Katherine Hepburn ťahajú svojimi zápletkami pútavo dej do predu. Je to veru v celku moc nápaditý projekt, pri ktorom sa na tú jednoduchosť vďaka hereckým výkonom ani nudiť nedá. /80%/(6.1.2008)

Jeden z těch filmů co sice stárne hlavně po technické stránce, ale i přesto neztrácí nic ze svého kouzla. Kde jsou ty časy, kdy filmaři uměli dělat klasické dobrodružné snímky, které nejsou blbé. Vždyť stačí celkem nenáročný příběh, který by všam měl být alepoň trochu uvěřitelný. Trumfem filmu je především Bogart, jež tento lehký film povyšuje na umění, protože jeho Allnutt je jeden z těch nadčasových hereckých výkonů, které bude vždy radost sledovat.(27.2.2012)

Moje další setkání s hereckými esy. Bogart i Hepburnová zajisté patřili k herecké špičce. Kouknutí se na jejich společný film jsem uvítala. Filmová klasika, u které jsem jaksi nevěděla, co očekávat. Vyvalilo se na mě dobrodružné, milostné drama. Jasně, filmy by se měly posuzovat v dobovém kontextu, neměli bychom je vztahovat k filmům dnešním (např. co se týče techniky), ale ono to jde někdy jen těžce. Tohle je místy hodně naivní a úsměvné a trochu z toho čiší propaganda. Promíjím. Mezi ústřední dvojicí to jiskřilo a byli oba přesvědčiví, ale já si nemůžu pomoct, Hepburnovou zkrátka nemusím. Zatím jsem jí nepřišla na chuť a nebude tomu jinak ani po zhlédnutí tohoto filmu. A když to vezmu kolem a kolem, film někdy nudil, vlekl se a nebyl tak akční, jak bych si u dobrodružných snímků představovala. Jsem ráda, že jsem to viděla, ale o klasice bych v tomto případě asi nemluvila.(25.5.2012)

Žiadny blesk s čistého neba neudrel a ani ja som sa nenechal zmiasť touto sladučkou perličkou vo vodách kinematografie. Príbeh je jednoduchý, pekne napísaný a ešte krajšie zahraný. Zbytočne nepreťahovaný, dokonca miestami aj pekelne napínavý, ale záverom som citovo zostal úplne chladný. Réžia a technická zdatnosť filmárov je však hodná potlesku. 80%.(31.8.2008)

• - Filmový debut Theodora Bikela. (HellFire)

• - Walt Disney použilo film jako základ pro atrakci s názvem Jungle Cruise v Disneylandu. (HellFire)

• - Africká královna byla postavena roku 1912 v Anglii a sloužil Britské východoafrické společnosti v letech 1912 až 1968 k přepravě pasažérů a nákladu přes jezero Albert na hranicích Ugandy a Belgického Konga. (HellFire)