Africká Královna

Jack Cardiff

Allan Gray

Sam Spiegel, John Woolf

Ralph Kemplen

Vodný variant road movie je klasikou ani nie tak kvôli slávnemu Johnovi Hustonovi, ale najmä kvôli dvom vynikajúcim hercom, ktorí bezproblémovo ťahajú celý film. Majú k tomu pomerne chabý dej, ale dobre napísané dialógy a zaujímavý vývoj postáv, umožňuje zabudnúť na túto slabinu. Africká kráľovná by však nepatrila medzi klasiku, nebyť skvelých hereckých výkonov oboch predstaviteľov, pričom Humphrey Bogart ťahal za kratší koniec a Oscara získal asi preto, aby z toho nemal komplexy. Katharine Hepburn úloha staropanenskej misionárky padla ako uliata a to, s akou razanciou sa ujala kormidla (nielen lodného, ale aj dejového a vzťahového) si zaslúži obdiv aj po rokoch.(2.8.2011)

Dobrodružná klasika s příchutí exotiky. O kvalitě obsazení netřeba pochybovat, zato scénář je na tom prachbídně. Což mě mrzí, jelikož John Huston je jedním z mých vůbec nejoblíbenějších filmařů a Bogart... Bogart je kapitola sama pro sebe. Za celý film se naprosto nic nestane a Africká královna tak pluje odnikud nikam. Nebýt výtečné chemie mezi ústřední dvojicí, tak nevím čím by tento snímek zaujal. A i to kouzlo mezi Bogartem a Hepburnovou je přítomno pouze v originálním znění, jelikož uječený tuzemský dabing je v případě tohoto filmu zcela k nesnesení. Za tři * je to v rámci společné tvorby Hustona a Bogarta, jinak s ohledem na ostatní filmovou tvorbu jasné čtyři hvězdy.(24.12.2007)

Okolnosti dokážou člověka donutit k neuvěřitelným věcem. Dobrodružství, romantika a jako podbarvení atmosféry 1. světová válka. Co víc si může člověk přát? Snad jedině nesourodou dvojici, kterou vytvořili Bogart s Hepburnovou. Opravdu zvláštní postavy, které se hledaly až se našly. Větší protiklady asi ve světě filmu neexistují. Na špatnou náladu nejlepší lék, alespoň pro mě.(2.10.2008)

Tentokrát to pro dvojici Huston - Bogart jsou pouze 4*. O jiskření mezi dvojkou Bogart - Hepburn tu bylo napsáno dost. Já musím říct, že mi hlavně z počátku přišla Rose opravdu nepříjemná, ale postupem času sem si na ní zvykl. Taky náhlý přechod od formálního vztahu po milostný mi nepřišel tak úplně přesvědčivý. Ale nic dalšího bych filmu nevytknul a Humprey pořád ruluje, takže není co řešit :)(16.3.2008)

Vtipná role pro Bogarta! Slušela mu, ale raději ho mám jako oholeného elegána, který zná etiketu lépe než pan Špaček, viz. Rick Blaine v Casablance! Sice dostal Oscara a já si hodlám tvrdit, že zaslouženě, není to přesně on. Kejo kolegyně Hepburn byla pravým opakem, otravná a umíněná konzervativní britka s americkým přízvukem. A sama Kathrine se mi vůbec nelíbila, přidávala filmu tak dvacet let stáří a jiskření mezi hlavními hrdiny jsem nezaznamenal, protiklady se sice přitahují, ale jen do určíté hranice. Čas se opravdu projevil na téhle dobrodružno-romantické polokomedie, ale přesto jsem si to poměrně užil.(30.8.2008)

• - Opravená loď African Queen kotví dnes na Key Largo / Forida. Je možné na ní podniknout projížďku po kanálech v Port Largu. (montimuf)

• - Na MFF v Berlíně proti filmu protestovali zástupci německých distributorů, protože film byl protiněmecký. (Zdroj: kniha Slavná světová filmová klasika). (M.B)

• - Většina vodních scén se natáčela v anglických studiích, neboť producenti měli strach o zdraví herců. Jen málo scén bylo točelo přímo v Africe. (Rodriguez)