Africká Královna

Jack Cardiff

Allan Gray

Sam Spiegel, John Woolf

Ralph Kemplen

„Ešte ste to neskúsil.“ – „Streliť si do hlavy tiež nie.“ Komentár obsahuje spoilery. Viem. Mal by som cítiť úctu k filmu, ktorý je „obecne“ pokladaný za klasiku, v ktorom hrajú dve hviezdy (a ktorý bol nominovaný na štyroch Oscarov, z toho jedného získal). Viem. A veď aj cítim. Len ma nudí (napriek tomu, že sa ním svojho času do nemalej miery inšpirovali Lucas so Spielbergom, keď vymýšľali Indiana Jonesa). Po dobrom štarte prichádza zábava s nesúrodým párom (stará panna Katharine Hepburnová verzus americké prasa Humphrey Bogart), ale postupne začína nudiť, zbližovanie postáv mi nepripadalo zaujímavé, nenadchli ma dve brutálne zneužité náhody (zrazu naprší a loďka sa dostane na jazero, zrazu nemecká loď tesne pred obesením hrdinov vrazí do náhodou sa na sto míľ širokom a 50 dlhom jazere do torpéda). Krásna farebná výprava to už nezachránila.(30.12.2009)

Jeden z filmů, které jsem si už dávno přál vidět. A nezklamal mne. Velice příjemný romanticko - dobrodružný film s famózním hereckým duetem Humphreyho Bogarta a Katherine Hepburnové. Zatímco Katherine hraje svoji klasickou roli (stará panna), Humphreyho jsem zpočátku skoro nepoznal. Na druhou stranu jsem čekal něco víc. Když se jedná o takovou klasiku, myslel jsem si, že bude příběh více propracovaný a ne jen muž a žena na lodi po většinu filmové stopáže. Nakonec se z toho vyklubala komorní konverzačka z atraktivního prostředí, kterou stejně mohu bez výhrad doporučit.(24.12.2007)

Okolnosti dokážou člověka donutit k neuvěřitelným věcem. Dobrodružství, romantika a jako podbarvení atmosféry 1. světová válka. Co víc si může člověk přát? Snad jedině nesourodou dvojici, kterou vytvořili Bogart s Hepburnovou. Opravdu zvláštní postavy, které se hledaly až se našly. Větší protiklady asi ve světě filmu neexistují. Na špatnou náladu nejlepší lék, alespoň pro mě.(2.10.2008)

"Miláčku a jaké je vlastně tvé křestní jméno?"__Romantika jak má bejt, stvořená ve filmařsky obtížných exteriérech, v lihovém oparu věčně ožralých Bogarta s Hustonem. Chemie mezi Hepburn a Bogartem je neuvěřitelná, jejich vtipné slovní půtky, plné půvabných hlášek, jsou skvostně napsány a celosvětový úspěch filmu je více než zasloužený. Filmová klasika, kterou je třeba vidět.(31.7.2006)

John Huston byl muž mnoha žánrů a do filmové kinematografie se zapsal několika nezapomenutelnými filmy. Vysloužil si několik Oscarových nominací (proměnil však jen jednu) a to dokazuje jeho režijní kvalitu. Ze svých herců dokázal dostat maximum a ti za oplátku dostávali Oscary za herecký výkon. Příkladem může být Bogart, který získal ocenění za herecké ztvárnění inženýra Charlieho v Africké královně. Tahle Two men show on the boat je romantická komedie jak vyšitá. Mezi dvěma lidmi, kteří si z počátku nesednou, se začne něco dít...(22.1.2011)

• - Humphrey Bogart chtěl, aby se natáčelo s umělými pijavicemi. John Huston to odmítl a nechal do londýnských studií přivést celou nádrž živých pijavic. Bogart byl díky tomu nevyrovnaný a nervózní, čehož chtěl Huston docílit. Nakonec se použily umělé pijavice a ty živé se použilyna záběry z blízka. (HellFire)

• - Film se umístil na 65. místě v žebříčku "Greatest Movie of All Time" Amerického filmového institutu. Film byl v roce 1994 vybrán do Národního ochranného fondu USA. (Bajda)

• - První volbou do hlavních rolí byli John Mills a Bette Davis. (HellFire)