Reklama

Reklama

Africká Královna

  • Velká Británie The African Queen (více)
Dobrodružný / Romantický / Válečný
Velká Británie / USA, 1951, 105 min

Srpen 1914, v africkém pralese: postarší angličtí sourozenci Samuel Sayer (Robert Morley) a Rose Sayer (Kathrine Hepburn) vedou misionářskou osadu plnou černošských oveček. Nedělní idylku vyruší bárka African Queen kormidlovaná inženýrem Charlie Allnuttem (Humphrey Bogart), věčně opilým kanadským vagabundem. Ten jim kromě pošty přiváží i zlověstnou novinku: v Evropě vypukla válka mezi Anglií a Německem. Rozzuření Němci se také zanedlouho dostaví a vypálí osadu. Samuel Sayer umírá a Allnutt přemluví Rose, aby se společně s ním vydala do bezpečí... Podle románu C.S. Forestera. Natáčení této hollywoodské klasiky bylo v konžské džungli doprovázeno mnoha obtížemi - Katherine onemocněla a loďka African Queen se potopila, dříve než bylo plánováno, a trvalo tři dny, než byla vyzdvižena a mohlo se pokračovat v natáčení. (Pohrobek)

(více)

Videa (1)

Recenze (223)

Lima 

všechny recenze uživatele

"Miláčku a jaké je vlastně tvé křestní jméno?"__Romantika jak má bejt, stvořená ve filmařsky obtížných exteriérech, v lihovém oparu věčně ožralých Bogarta s Hustonem. Chemie mezi Hepburn a Bogartem je neuvěřitelná, jejich vtipné slovní půtky, plné půvabných hlášek, jsou skvostně napsány a celosvětový úspěch filmu je více než zasloužený. Filmová klasika, kterou je třeba vidět. ()

Radyo 

všechny recenze uživatele

I tento film, byť je hodně dobrý, už přece jen ztratil část svého dřívějšího kouzla. Bogart a Hepburnová zde ztělesňují dvě skutečně protikladné povahy a opět potvrzují staré známé pořekadlo, že protiklady se přitahují. Jejich "bezchybné" soužití na palubě malé lodi je umocněno likvidací zásob whisky, kterou slečna Sawyerová vylije do vody, což kapitán dlouho nemůže vydýchat. Ani se mu nedivím. ()

Reklama

Enšpígl 

všechny recenze uživatele

Můj soukromý problém s dobdružnými snínmky je v tom, že se chci okamžitě ocitnout stůj co stůj na místě hlavního mužského hrdiny a poznávat, bojovat, bát se, rvát se, radovat se, objevovat, zachraňovat, ale především prožívat na vlastní kůži, nejkrásnější, nejromantičtější a nejintenzivnější chvíle života, které jsou skryté ve slově DOBRODRUŽSTVÍ . ()

Matty 

všechny recenze uživatele

Můžeme vést spory o tom, zda byl John Huston režisérem hodnotných filmů s velkou myšlenkovou hloubkou. Bezesporu byl režisérem filmů zábavných a nestárnoucích. Africká královna, rozehraná jako svižná dobrodružná komedie o dvou zdánlivě nekompatibilních outsiderech a pokračující jako romance s přesahem k válečnému dramatu, je toho nejpřesvědčivějším důkazem. Huston zde za přispění důvtipného scénáře filmového kritika Jamese Ageeho a technicolorové kamery Jacka Cardiffa až do dna vytěžuje autentické africké scenérie (vyjma závěr a scén ve vodě) a charismatu dvou hereckých hvězd. Přesvědčivá proměna Katharine Hepburnové z upjaté dámy v ženu-Amazonku je podobně fascinující jako její pološílený záškodnický plán. To ona, nikoliv stará hlučná bárka, je pravou Africkou královnou. 85% Zajímavé komentáře: tron, ripo, Svadbos ()

T2 

všechny recenze uživatele

Rozpočet $-miliónovTržby USA $10,750,000Tržby Celosvetovo $-║ Takmer po celý čas sledujeme príbeh dvoch spriaznených duší splavujúcich rieku v Afrike aby mohli potopiť Nemeckú loď Luisu v priebehu 1.svetovej vojny. Príbeh je priamočiary bez odbočiek ale ústredná dvojica Humphrey Bogart a Katherine Hepburn ťahajú svojimi zápletkami pútavo dej do predu. Je to veru v celku moc nápaditý projekt, pri ktorom sa na tú jednoduchosť vďaka hereckým výkonom ani nudiť nedá. /80%/ ()

Galerie (57)

Zajímavosti (26)

  • Africkou královnu hrála LS Livingston. (HellFire)
  • Filmový debut Theodora Bikela. (HellFire)

Reklama

Reklama