Africká Královna

Jack Cardiff

Allan Gray

Sam Spiegel, John Woolf

Ralph Kemplen

Vtipná role pro Bogarta! Slušela mu, ale raději ho mám jako oholeného elegána, který zná etiketu lépe než pan Špaček, viz. Rick Blaine v Casablance! Sice dostal Oscara a já si hodlám tvrdit, že zaslouženě, není to přesně on. Kejo kolegyně Hepburn byla pravým opakem, otravná a umíněná konzervativní britka s americkým přízvukem. A sama Kathrine se mi vůbec nelíbila, přidávala filmu tak dvacet let stáří a jiskření mezi hlavními hrdiny jsem nezaznamenal, protiklady se sice přitahují, ale jen do určíté hranice. Čas se opravdu projevil na téhle dobrodružno-romantické polokomedie, ale přesto jsem si to poměrně užil.(30.8.2008)

Poprvé jsem nedokázala vydýchat zarostlého Humpreyho Bogarta a touhle korunovanou hlavou byla silně zklamána. Podruhé, zjevně s lepší kapacitou plic, jsem přišla na chuť rumové odyssee se staropanenskou Katharine Hepburn, jejíž vnitřní jiskra je od počátku patrná, a když se díky peřejím a lihu rozhoří naplno, stává se pošťuchování dvou protinožců potěchou pro oční i brániční svaly. Nicméně k tomu, abych Hustonův vyspělý režijní kousek nejen docenila, ale i zamilovala, to nepostřehnutelné "cosi" chybí. Či přebývá.(7.1.2008)

Tenhle film miluju. Zdánlivě nesourodá dvojice, která se ocitnula uprostřed války a Afriky na kocábce se vzletným jménem African Queen „ Máme hromady jídla, 2000 cigaret, dva soudky ginu. Můžeme tu zůstat měsíce, jestli budeme chtít. Veškeré pohodlí domova včetně tekoucí vody.“ Pro mě je, ale Africká královna nezapomenutelná především díky roli Katharine Hepburn. „ Nikdy jsem nepomyslela, že by pouhá fyzická zkušenost mohla být tak stimulující! Zažila jsem takové vzrušení dříve jen několikrát, v kázáních mého bratra“. V každém případě jsem ráda, že někoho napadlo tuhle konverzační nádheru vydat na DVD. Tak snad abychom si dali čaj o páté pane Allnute nebo vlastně drahý.(8.11.2006)

Vynikajuci dobrodruznak s perfektnym duom H.Bogart-K.Hepburn. Film ma velke caro a pomalicky si plynie, divakovi podsuva iskrenie ustrednej dvojice miestami okorenene o nejake tie vtipne hlasky. Plny pocet vsak nedavam, pretoze mi vadilo miestami az prilis silno polarizovane vyznenie, na podklade ktoreho film balansoval medzi dobrodruznou komedialnou uletenostou na jednej strane a medzi serioznou dobrodruzdramou na strane druhej.(14.5.2010)

Kedysi nemali problém štúdiá venovať poctivú námahu akémukoľvek žánru. Romantický film si zaslúžil najšpičkovejšie obsadenie, krásne exotické exteriéry a prepracovaný, vtipný scenár s dialógmi, ktoré presne sadli vhodne vybraným hlavným predstaviteľom. Nie je to špička žánru ako asi pre mnohých, ale vrele doporučujem dnešným konzumentom tuctových romantických jednohubiek, aby si rozšírili obzory a siahli tak potom po omnoho kvalitnejších predstaviteľoch tohto žánru, aké sa točia dnes.(9.6.2012)

• - První barevný film Katharine Hepburn. (HellFire)

• - Africká královna se během natáčení dvakrát potopila. (HellFire)

• - Africká královna byla postavena roku 1912 v Anglii a sloužil Britské východoafrické společnosti v letech 1912 až 1968 k přepravě pasažérů a nákladu přes jezero Albert na hranicích Ugandy a Belgického Konga. (HellFire)