Nebezpečný útěk

• Česko 12 hodin strachu (neoficiální název) (více)

Carol Hunnicutová se v losangelském hotelu stane nechtěným svědkem mafiánské vraždy, kterou spáchá gangsterský boss Leo. Harry Caufield z kanceláře okresního prokurátora, který už dlouho po Leovi pase, zjistí podle otisků prstů identitu svědkyně a vypátrá, že se skrývá v zapadlé chatě v kanadských horách. Vydává se za ní a na místě zjišťuje, že mafie už také objevila Carolinu stopu a snaží se ji zlikvidovat. Podaří se jim uniknout najatým zabijákům a nastoupit do expresu, směřujícího do Vancouveru. Dalším Leovým mužům se však povede vmísit se mezi cestující. Život Carol i Harryho je v bezprostředním ohrožení. Železniční detektiv Keller Harrymu pomůže zbavit se najatých vrahů, ale sám přijde o život. Nebezpečný souboj s mafií vrcholí na střechách vagónů, kde Harry musí čelit zuřivému útoku tajemné cestující Kathryn, která je také v Leových službách... (oficiální text distributora)

DonBraso

Když jsem znoval viděl tuhle devadesátkovou záležitost,tak jsem si ji popravdě slušně vychutnal.Žádný blbý nápady,ale poctivý feeling,který ve vlaku měl slušnou atmošku.Vždycky se mně líbí,jak většinou uhodnete co se stane další záběr a přesně tady jsem byl už v 100% uspěšnosti:).Není to vůbec na škodu a diváka to sice nepřekvapí,ale udělá naopak radost .Gene Hackman je zde suprový a toho prokurátora si dává fakt parádně.Je to klasická naháněčka,která má horší půlku filmu,protože se to ve vlaku někdy až zbytečně šponuje.Jinak na to,že se tam vlastně skoro nestřílí,tak pěkný thriller starý školy.Někdo si u tohohle určitě vzpomene i na film Přepadení 2: Temné území . ()

Kozlowski8

Okresní prokurátor se snaží dostat do bezpečí očitou svědkyni mafiánské vraždy... Průměrná, v některých scénách nevěrohodně a céčkově působící záležitost. 55 %. ()

funesfilm

Začiatok dobrý, koniec tiež...Pri písaní scenára, musel asi niekto častejšie možno odbiehať. Dá sa však pozrieť až do úplného záveru. Pohodový "akčňák". ()

Jirkacek

Vlaky jsou moc srdcovou záležitostí od malička, takže jsem si zadal do vyhledávání ve filmové databázi ono klíčové slovo a vyskočilo na mne několik filmů s touto tématikou. Postupem času došla řada také na snímek Nebezpečný útěk z roku 1990, v němž si filmový štáb vystačil s hrstkou herců. Potěšilo mne, že režisér Peter Hyams se scénáristou Earlem Feltonem nechodili dlouho okolo horké kaše a již po pár minutách došlo k vraždě v losangelském hotelu. Zabit byl právník Michael Tarlow (J. T. Walsh), který okradl svého šéfa a mafiána v jedné osobě Lea (Harris Yulin), který si to přišel s jedním svým zabijákem osobně vyřídit. Jenže nepočítali s tím, že právník měl na pokoji rande s Carol Hunnicutovou (Anne Archer) a ta všechno viděla. Rozvedená žena poté zmizela na nějako dobu z města a ukryla se v horách na chatě. Mezitím její totožnost odhalil Harry Caufield (Gene Hackman) z kanceláře okresního prokurátora a i přes nesouhlas svého šéfa Larnera (J.A. Preston) odletěl se seržantem Bentim (M. Emmet Walsh) za Carol, aby ji přemluvil k svědčení proti mafiánskému bossovi, po němž už dlouho policie šla. Pár minut poté, co vrtulník přistál v kanadských horách u chaty, přiletěl druhý stroj, z něhož začal pálit střelec do dřevěného srubu jako zběsilý. Seržant Benti byl zabit, policejní vrtulník vybuchl, nicméně dvojici Hunnicutová a Caufiled se podařil sjet autem dolů na nádraží a koupit lístky do Vancouveru. Totéž však učinili dvojice vrahů z vrtulníku Jack (Nigel Bennett) a Nelson (James Sikking, kteří záhy začali uprchlíky hledat. Zatímco okresního prokurátora Coufielda dobře znali, totožnost Carol jim byla neznámá a tak se dlouho dařilo ji po kupé různě skrývat. Jenže nic netrvá věčně a tak byla jen otázka času, než v prostoru vlaku, kde není moc možností se schovat, dojde k setkání vrahů a nepohodlné svědkyně. Než se tak stalo, expresní vlak k mému potěšení ujel stovky kilometrů kanadskou divočinou, došlo na nebezpečné situace a napínavé chvilky. Právě atmosféra v jedoucím vlaku, nemožnost z něj vystoupit, napětí při hledání oné osoby, snaha odhalit totožnost tajemné ženy a odhalení rolí dalších pasažérů udělalo z tohoto díla úžasnou zábavu. Z dalších rolí bych ještě zmínil blonďatou ženu Kathryn Wellerovou (Susan Hogan), která se snažila sbalit Caufileda v jídelním voze a železničního detektiva Kellera (B.A. "Smitty" Smith), který ke konci filmu Harrymu pomohl. Nejvýraznější postavou 97 minutového snímku byl jednoznačně právě Harry Caufield v podání stárnoucího Gene Hackmana, jehož jsem neměl nikdy příliš v oblibě a těžko jsem mu mohl uvěřit lezení po střechách vagonů v tomto filmu. Celkově to však nebyl špatný film, i když jsem se během rozhovorů pasažérů mezi sebou často nudil. Vše vyvažovalo pořádné napětí a i já jsem byl zvědav, kdo vlastně do Vancouveru v pořádku dojede. Suma sumárum, snímek Nebezpečný útěk ode mne získal tři vlakové hvězdy ***. ()

andy60

Těžko uvěřitelné (záporáci jsou tupí až hrůza), místy spíš k smíchu (nechtěnému), ale přesto zábavné. Takový Půlnoční běh měl větší koule, ale i tahle jízda vlakem kanadskou divočinou měla něco do sebe. ()

gggggg

Remake filmu z roku 1952, kde ochrancu zákona, čo zabíja, hrá staručký Hackman, čo je dosť smiešne. Jediné čo trochu potešilo, bola pekne spracovaná psychologická hra zo zabijakmi vo vlaku. ()

milos.bradik

Tak toto se mi líbilo moc. Opravdu napínavé a strhující. Mělo to jedinou vadu, že Gene Hackman je sice výborný herec, ale roky nezastaví a jen těžko by jej někdo mohl považovat za mladého manžela, takže to se poněkud nepovedlo. ()