Děvčátko

Girlie

Drama / Komedie

Česko / Slovensko, 2002, 83 min

• breebee

NO CO TO BYLO? nemám ráda filmy, kde čekám až se to konečně rozjede, až se konečně objeví nějaký pořádný děj, a najednou titlky. Absolutně jsme nepochopila, o čem ten film byl. Přišlo mi to skoro depresivně plný divných lidí, kteří sice úporně hledají štěstí, ale už od prvního pohledu nemají šanci. Jediný klad celého tohoto průšvihu byla herečka Dorota Nvotová, která hrála skutečně moc dobře. Můžeme být ale rádi, že film nebyl delší, nejspíš by pak skončila s holou hlavou.(28.2.2013)

• Chrysopras

Snaha o moderní film na moderní téma "samotářů" na nejen městské periferii, se u mě s velkou odezvou nesetkala. Pochválit můžu kameru a muziku, jako hodně kolegů tady, ale tim to v podstatě končí. Herecký obsazení neni špatný. Zvláštních figurek je tu celkem dost - celkově mi to ovšem nějak neladilo. Jestli to bylo scénářem, režisérem nebo někým/něčím jiným, to nevím :-) Dá se říct: Škoda...(26.6.2009)

První minuty filmu svými záběry na celkem milé a hezké věci vytváří dojem, že třeba takové skutečnosti jako country večer v herně a náhodné "vztahy" nejsou až tak hrozné, ale ony hrozné jsou, jak se pak ve filmu ukáže. Zoufalejší než by zpočátku člověka napadlo. Iluzivní (ne)veselé záběry hodnotím pozitivně, vadilo mi ale žvanění postav, hravá "moudrost" hrdinky. (Pokud to ale není součást zvyšování odpornosti skryté pod "barevnými" věcmi.)(14.1.2012)

Zajímavý film, ve kterém jsou úžasné vedlejší postavy. Mikropříběhy, které se za nimi skrývají, by často vystačily i na samostatný film. Navíc jsou tyto postavy skvěle zahrané (od Onřeje Vetchého nebo Tatiany Vilhelmové bych ani nic jiného neočekával, ale další méně známí herci za nimi kupodivu nezaostávají). Strhující výkon podala Jana Hubinská a její máma se pro mne stala nejzajímavější z celého filmu. Jinak vynikající kamera a hudba.(13.2.2003)

Veľmi pútavá psychologická dráma, ktorá vás miestami rozosmeje a miestami zarmúti. V diele sa spája niekoľko dejových línií, ktoré sa zbiehajú v osude 17-ročnej Emy a je zobrazený čiastočne kontorverzný miestami až "úchylne" vyznievajúci príbeh Děvčátka z periférie. Depresívne a melancholicky pôsobiace prostredie nabudzuje priam "samovražednú" atmosféru, ktorá pretrváva takmer počas celého trvania filmu. Myšlienky ako "taxikár bez taxíka" alebo "hltanie žiarovky" sa mi zdajú úplne skvelé, avšak nájde sa tu aj niekoľko "trápnych" okamihov. Skvelá hudba (viac-menej funky), ktorá vystihuje takmer verne Emine nálady, a slušné výkony hercov vo vedľajších postavách zaraďujú tento film k širšej špičke porevolučnej českej tvorby. Táto zmes tónov a takmer "noir" obrazov tvorí jedinečný (nie však úplne dokonalý) filmový zážitok.(17.4.2006)

• - Ocenění Český lev v roce 2002 získala Jana Hubinská za Nejlepší ženský herecký výkon ve vedlejší roli. (M.B)