Děvčátko

Girlie

Drama / Komedie

Česko / Slovensko, 2002, 83 min

• sek

Velmi dobrý scénář Bena Tučka se režisérovi Benovi Tučkovi dokonale rozpadl pod rukama a těkavě klipová forma totálně převálcovala obsah. Navíc se Dorota Nvotová tváří pořád stejně, ať už se s někým miluje nebo se s někým hádá. Rozdílem dvou tříd ji ve společných scénách přehrává v pozadí stojící Martha Issová. A koho ve filmu vlastně představuje Ondřej Vetchý, nepochopil na novinářské projekci nikdo.(15.11.2002)

• Master19

Velkým kladem pro mě bylo, že to není zbytečně natahované a divák se nenudí nijak nesnesitelně dlouho. Jinak teda, krom hudby a atmosféry snad, není skoro co sledovat. Myslím, že se dá v klidu žít i bez shlédnutí tohohle filmu. Ještě bych vyzvedl Martu Issovou - ta se mi líbila, ale jinak ani není co si zapamatovat...(21.1.2006)

Na první shlédnutí (tuším, že kdysi dokonce v kině) nic moc. Napodruhé mi ale "sednul" přesně do nálady... A právě nálada je i u tohoto filmu rozhodně nejsilnější zbraní. Hledat tudíž chybky v logice děje nebo dokonce hnidopišsky řešit, odkud kam jezdí hlavní hrdinka autobusem (viz komentář uživatele "dobytek"), mi přijde přinejmenším úsměvné :o) Zaprvé - člověk, který nezná Prahu, tohle opravdu nepostřehne. A zadruhé - je evidentní, že tento film užívá veškeré prostředí (a vlastně i jednotlivé scény a situace) spíše modelově a nesnaží se zobrazovat konkrétní reálie. Zato atmosféra budovaná přesvědčivými výkony (nejen) obou hlavních představitelek (Dorota Nvotová mě zaujala už v Perníkové věži, byť tam dostala minimum prostoru), vynikajícím hudebním podkresem a kreativní prací s kamerou, má rozhodně svoje kouzlo. V sobotu v noci, když je člověk sám doma, dvojnásob... 80%(5.6.2011)

Veľmi pútavá psychologická dráma, ktorá vás miestami rozosmeje a miestami zarmúti. V diele sa spája niekoľko dejových línií, ktoré sa zbiehajú v osude 17-ročnej Emy a je zobrazený čiastočne kontorverzný miestami až "úchylne" vyznievajúci príbeh Děvčátka z periférie. Depresívne a melancholicky pôsobiace prostredie nabudzuje priam "samovražednú" atmosféru, ktorá pretrváva takmer počas celého trvania filmu. Myšlienky ako "taxikár bez taxíka" alebo "hltanie žiarovky" sa mi zdajú úplne skvelé, avšak nájde sa tu aj niekoľko "trápnych" okamihov. Skvelá hudba (viac-menej funky), ktorá vystihuje takmer verne Emine nálady, a slušné výkony hercov vo vedľajších postavách zaraďujú tento film k širšej špičke porevolučnej českej tvorby. Táto zmes tónov a takmer "noir" obrazov tvorí jedinečný (nie však úplne dokonalý) filmový zážitok.(17.4.2006)

Myslim, že jsem viděl celkem dobré herecké výkony a to především v hlaví roli (Dorota Nvotová) a hustej Ondra Vetchý jako "taxikář bez taxíku". Taky celkové zpracování včetně hudby se mi moc líbilo. Akorát děj bysme zde hledali jen s těží, ale v tomto případě o něj zas tak moc nejde. Mimochodem víte odkud je vám povědomý Karlův otec?(18.3.2004)

• - Ocenění Český lev v roce 2002 získala Jana Hubinská za Nejlepší ženský herecký výkon ve vedlejší roli. (M.B)