Nebeská stvoření

• Nový Zéland Heavenly Creatures (více)

Film byl inspirován skutečnou událostí, ke které došlo na Novém Zélandu v padesátých letech 20.st.: dvě dívky zavraždily matku jedné z nich. Jackson s Walshovou se detailně zabývali okolnostmi případu a snažili se být věrní skutečnosti - jenže to v případě tohoto filmu znamená něco jiného než obvykle. Tou skutečností, kterou film nabízí, není objektivní pohled vycházející z policejních záznamů, ale pohled jedné z dívek, která si vedla podrobný deník. Film vznikl především na základě tohoto deníku, a tak nabízí svět viděný očima šestnáctileté Pauline Parkerové, vražedkyně vlastní matky. Díky tomu jsou součástí filmu i scény čtvrtého světa, výplodu jejich fantazie, do kterého unikají před nudným a otravným světem všedních spolužaček a nápadníků, prudících učitelek a zrazujících a nechápajících rodičů. Jak Jackson prohlašuje v jednom rozhovoru, právě nespoutaná fantazie dívek ho nejvíc zajímala a vyvolávala v něm pocit sympatií a spřízněnosti. Schopnost vizualizovat tento čtvrtý svět v BOŽSKÝCH STVOŘENÍCH byla tak jakousi malou zkouškou na Tolkiena a naznačuje jeho zájem o vysněné, fantazijní světy, který uplatnil u PÁNA PRSTENŮ. (oficiální text distributora)

spacylemon

Takhle bolestnou a děsivou (protože realistickou!) vraždu jsem snad doteď v žádném filmu neviděl... to vědomí obou dívek, že když už jednou udeřily, tak nemůžou přestat....... Obrazově i obsazením je to taky v podstatě dokonalý film (mladá Kate - no cement). Jediné, co mi tady silně hapruje, je příběh. To, jakým způsobem dospěly k tomu, co udělaly, jim prostě nevěřím. A vůbec, motivace všech postav mi přišla úplně na hlavu. ()

ecis

Po tolkych pozitivnych reakciach a hodnoteniach som ostal zaskoceny velmi nevyraznou gradaciou deja. Stale som bol v ocakavani prichodu niecoho velkeho, niecoho, co robi tento film tak odlisnym, ale nakoniec prisla len priemerna "drama" o nepochopeni a nenavisti. Asi v polovici filmu sa mi opat potvrdilo, ze s Petrom Jacksonom nebudem nikdy velky priatel. Akykolvek usek jeho filmarskej tvorby ma mina na mile daleko. ()

Fido

Filmařsky Jackson vůbec nezklamal a ten plastický obraz destrukce osobnosti obou vražedkyň, vyplývající z toho, co jedna z nich v deníku sama popsala a správně nazvala jako potěšení hříchu, je velmi, velmi varující... ()

mira.l

Jedna hvězdička za ... já vlastně ani nevím za co, protože tohle byla pěkná blbost. Námět dobrý, ale neuvěřitelně blbě zpracovaný. Chvíli mi trvalo, než jsem si vzpomněl na film, který mě přiměl tohle vyhledat. Tím filmem bylo Vražedné spolčení (2014) ,  který se vlastně zabývá tímtéž, dvě holky (tam sestry) naplánují a vykonají vraždu své matky, a taky je natočen podle skutečné události, konkrétně z Kanady, a který se mi líbil celkem dost. Proti tomu tohle byla docela tortura dokoukat do konce. Ze stopáže 1:40 hodiny se minimálně hodinu neděje vůbec nic, pak padne v čase někde kolem 1:10 h zmínka "třeba kdyby umřela", pak se zase nějakou dobu nic neděje. Celou dobu je ta nuda prokládána nesmyslnými výjevy fantazie obou těch slepic. A na konci na procházce bum, bum, a je to. Co bylo poté, se odbyde jen pár větami před závěrečnými titulky. Takže ta jedna * snad za ten námět. ()

wito

z filmu bolo citit, ze ho natocil peter jackson. kvalita filmu bola nadpriemerna, no dana tema mi az tak nesedela, ale inak zaujimave dielko, hlavne co sa tyka vizualneho spracovania. 3 1/2* ()

Petus

Můj první film od budoucího pana hobita Jacksona a taky první film, ve kterém jsem viděla Kate Winslet. A oba mě dostali. Zřejmě už napořád. ()

boo-boo

Gradácia je síce sústredená, ale často škrípe - hlavne zásluhou psychovýjavov.z denníkov, ktoré sa pokúšajú umelo vyhrotiť už tak pošramotený vzťah matka-dcéra. Záverečná scéna je ale tak surová a naturálna, že mi natrvalo poskočil žalúdok. ()

Astinas

Peter Jackson je velmi dobrý režisér a už v této době měl velmi originální a chápavý pohled na dívky, které našli oporu jen každá v druhé. Bohužel Melanie mi nesedí na postavu Paulie a možná proto jsem měl pocit, že nenávist k matce a zároveň láska k Julii, byly nedotaženy do úplného konce. Za to Kate ve svých 19 letech předvádí famózní výkon. Scénář je velmi kvalitní a děj postupuje příjemně i s vysvětlením, aby divák pochopil proč se dívky začaly mít rády a proč musí matka zemřít. Byl jsem velmi překvapen, emocemi tento snímek hýří a ztvárnění onoho čtvrtého světa mne posadilo na ... zem. ()

kubilov

Je opravdu dost zvláštní, že tenhle zvláštní, ale nijak extra zajímavý, scénář mohl dostat v tak silném roce nominaci na Oscara. Na druhou stranu je dobře, že Nebeská stvoření natočil Jackson zrovna v tomto roce, protože si nedovedu představit, jak by tahle slátanina mohla v nějakém slabším roce klidně sošku vyhrát. Ty dvě hysterky v hlavních rolích mi rozhodně sympatické nebyly, stejně tak jejich životní cíle považuju spíš za blbost a výplod choré náctileté mysli. Snad jedinou zajímavostí na tomto filmu je herecký debut Kate Winslet. ()

Guran

Film zrežíroval Peter Jackson. Hodně kvalitní režisér, jenž si potrpí na filmy plné zvláštních efektů, ale z tohoto snímku udělal totální s*ačku. Nemyslete si, že zde bude něco na tip Pána prstenů, nebo že zde bude příběh plný efektů, ne. Je to příběh o dvou lesbičkách, kteří se do sebe zamilují. V hlavních rolích hrozná a ošklivá Kate Winslet a přijatelnější Melanie Lynskey. Na vcelku povedený úvod, který vtáhne do děje film nepotěší. Nudné dialogy, otravný obličej Winsletové a ještě ke všemu její hrozný herecký výkon, nudné dialogy, protažené scény, špatná výprava příběhu a celková zbytečná délka celého snímku. Film se nepovedl. Podle mě silný podprůměr. ()

PlysovyMacko

Dievcata vymyslaju, fantaziruju a blaznia sa, ale velka zabava to neni. Samotna vrazda v poslednych piatich minutach sa odbije velmi rychlo. ()

Johny_MH

Vynikající psychologický film, kterému díky strhující režii uvěříte všechno. A ten kdo tohle dokáže - to je Mistr. Copž se v Jacksonově případě potvrdilo. ()

Squib

Příběh má úžasné tempo, spád. Na začátku vás uvězní, a pustí až na konci. Nemáte sice čas si vydechnout, ale vzhledem k netradičnosti námětu to vůbec nevadí. Navíc přesvědčivé výkony obou hlavních představitelek vás někdy vtáhnou do děje natolik, že i jen u televizní obrazovky zapomenete vnímat čas i cokoli kolem. Kam se poděl tento Jackson v Pánovi prstenů? ()

Sticks

Príbeh o dvoch nánach, čo sa radi obnažujú v lese a majú lesbické sklony. Sterilné postavy s nesympatickým castingom... no ani v prerozprávaní príbehu sa Jackson nepochlapil. Prvá polhodina je des, potom čo si začnú dopisovať sa na to pozerať dá, avšak sympatie si to neudrží. Asi najhoršie urobený pediopsychológ, akého som videl. No hruuuuuza, tá vražda príde až na konci, a ten je v tomto prípade tak ďaleko, ako Nový Zéland. ()

DePompon

Znakom výborného filmu je i to, že si urobím čaj, na ktorý si spomeniem až pri záverečných titulkoch. Moje srdce nostalgicky pookrialo. Jackson hral na všetkých strunách, až vytvoril dokonalo strhujúcu symfóniu sprevádzanú zvučným tenorom Maria Lanza. Z náhodného stretnutia dvoch osamelých mladých dievčat časom vznikne pevné puto, ba priam chorobná posadnutosť. Kto by pre to nevraždil ? Herecké výkony excelentné, koniec patrične mrazivý. P.S. Kiežby sa všetkým skutočným príbehom dostalo toľko nežnosti a pochopenia. P.P.S Asi ten čaj predsa dopijem. ()

mnx

Neskutečná kamera, jednou širokoúhlá, podruhé zabírající ty nejmenší detaily lidské mimiky, k tomu ze všech stran, spolu se zoomováním spojeným s pohybem kamery dozadu, to je prostě pravý Jackson. Zde se snažil o interpretaci tragické události, která se stala v 50tých letech v Christchurchi na novozélandském Jižním ostrově. Interpretoval ovšem po svém - na pomoc měl deník jedné z matkovražedkyň, která si vše podrobně zapisovala. Jak hodně se dokázal ponořit do psychiky 14-ti až 16-ti leté dívky, která si spolu se svou spolupachatelkou vymyslela celý fantazijní svět, aby obě dokázaly zvládnout nesnadnou realitu, těžko říct. Ví to asi nejlíp ona žena. Nebylo to opravdu syrové drama, spíš bych řekl, že taková "zlá" pohádka podle skutečnosti. Herecké výkony jsou naprosto luxusní. Váhal jsem mezi 4 až 5, ale pětku si to zaslouží, protože nic podobného jsem ještě neviděl. ()