Za pár set let bude svět jen umírající nehostinnou pustinou, křižovanou obřími stroji na kolech, jejichž primární snahou je nacházet zbývající zdroje obživy a surovin. V tato monstra se proměnila původní města. Sídla na kolech jsou plná lidí a největším a nejmocnějším z nich je Londýn. Ten se rozrůstá i díky pohlcování menších strojů, které se objeví v jeho cestě. Tímhle způsobem se v Londýně ocitne i Hester Shaw (Hera Hilmar), tajemná dívka se zjizvenou tváří. Jí jediné, zdá se, nevadí, že Londýn spolknul její domovské město. Hester se totiž díky tomu ocitla v blízkosti jeho vládce Thaddeuse Valentina (Hugo Weaving), s nímž má z minulosti nevyřízené účty. Jenže i Thaddeus je rád, že Hester vidí. Dívka má v držení předmět, s nímž by se mohl stát nejmocnějším mužem na světě. A protože má Thaddeus poněkud větší palebnou sílu než ona, ocitne se Hester na útěku a v doprovodu zoufale nepraktického knihomola a renegátky, na jejíž hlavu je vypsaná obrovská odměna. (Cinemart)

jospezz

Film víc než dobrý nechápu tady to hodnocení a kdyby to nekazila čínká mužatka nebo co to bylo a povinné multikulti obludy tak top. ()

hdraf

Průšvih roku. Jedna hvězda za triky, ale to nestačí. Špatní herci, hudba, scénář, režisér...totální konika. ()

SandroCZ

Hodně předvídatelné scény a klasické blbosti tipu vše na konci zachrání ten co je na začátku k ničemu ale koukat se na to dá. ()

jioex13

Tak na základě komentářů co jsou tady psány jsem čekal něco fakt hrozného. Ovšem možná proto že jsem neměl velká očekávání, tak to dopadlo v celku dobře. Jasně, průběh děje je zcela obyčejný a ničím moc nepřekvapí. Ale takový děj mají jak naprosté bullshity tak i veleúspěšné a vychvalované trháky. Chci tím říct, že na lince mezi nejhorším a nejlepším je film jako celek nadprůměrný.Připomíná to trochu filmy typu Jupiter vychází nebo Valerian ... Smrtelné stroje mají ale tu výhodu, že jsem se ani na chvilku nenudil. Akční scény s moc pěkným vizuálem střídají ty klidnější zaměřené hlouběji na příběh postav. Nenašel jsem žádnou scénu, která by šla vysloveně mimo a byla zbytečná. S klidem tedy mohu film doporučit na dobu, kdy vysloveně nevíte na co se už kouknout a nemáte nic proti žánru. ()

EagleSK

Občas rozmýšľam, čo sa asi páči niektorým divákom na filme, ktorý má zlé hodnotenie, všetci ho hejtujú a "všetko" je na tom filme zle. Teraz som sa ocitol v opačnom garde. Mortal Engines je dobrý film. Fakt dobrý. Vyhovuje mi steam punk look a ani ten príbeh nie je najhorší. Nájdu sa samozrejme nedostatky, ale prehliadam ich. Zámerne. No a tu je odpoveď na moju filozofickú otázku. Jednoducho ak vás film nadchne ako celok, tak potom sú nedostatky len také drobnosti, ktoré nestoja za reč :-) Hrozne mi však vadil ten šušlavý český dabing Roberta Sheehana. ()

Marek.Skalka

Jsou zkrátka knihy, které jako hraný film vypadají hloupě a zbytečně. To nepochybně platí i o Smrtelných strojích. Mimochodem už i Hitlerovi inženýři pochopili, že když je něco moc těžké a velké, moc to nefunguje. Je škoda, že se Jackson nerozhodl produkovat třeba takovou Lady Mechaniku. Ale co není, může být. Tohle se tedy ovšem nepovedlo. ()

MrAldridge

Rozfofrovat 100 milionů $ za takovou trapnou zhovadilost je hřích! Poslední dobou to vypadá, že v Hollywoodu dochází nápady, tak se nasype balík do kdejaké kraviny a doufá se, že se ta investice alespoň vrátí, když už nevydělá. ()

JerryPilsen

Digitální eskapáda,nepostrádající i smysluplný děj.Fantaskní svět,který mi zpočátku přišel dost ujetý,se nakonec ukázal dost poutavým. ()

KcarlosK

Film dost o ničem. Triky fajn, města super. Ovšem zdaleka nejlepší věc na celém filmu je Shrik a celá jeho příběhová linie. ()

intrboyz

Dialogy houpacího koně... Tak jak mám Jacksona rád, i jeho rukopis (který je ve snímku silně cítit, ačkoli ho osobně nerežiroval), tak tenhle film naprosto zklamal. Absolutně zbytečný... Napad by nebyl ani tak špatný, ale provedení... Jak by tenhle film vypadal, kdyby ho režíroval sám Jackson, a ne jeho "pomocníčci", to je otázkou. Myslím že lépe, ale kdo ví. Každopádně mi ukápla slza, nad směšností tohoto snímku. ()

kory9

Velke zklamani. Cekala jsem od Petra Jacksona, i kdyz to nereziroval primo, neco jineho. Nejzajimavejsi, ale i tak nerozvinuty, byl pribeh toho robota Shrika. Je to jeden z tech filmu od nichz staci videt trailer. Skoda, ten pribeh vypadal, ze ma potencial. ()

MrDuri

Vôbec to nebola taká katastrofa. Možno je však môj pomerne dobrý dojem z filmu spôsobený práve tým, že som šiel do pozerania s predstavou, že ma čakajú hotové muky. Myšlienka veľmi zaujímavá, audiovizuálne spracovanie (až na minimum záberov) a akcia výborné, príbeh a postavy už o stupeň horšie. Fantasy/sci-fi roka to nie je, no nemôžem povedať, že by som sa počas pozerania nudil alebo si pripadal za tvorcov trápne. ()

golf78

Vetsi blbost jsem nevidel. Pribeh nulovy, zapletka nulova. Vlastne ani nebylo jasne PROC to vsechno. Pokus o fantasy akcnak, ale nepovedeny! ()

Kajuga

Vlastně jsem to čekal horší :). Nenápadné vykrádání Star Wars (Londýn s ultimátní paprskovou dalekonostnou zbraní, útok stíhaček i průlet dovnitř, aby se zničil motor) a jiných filmů. Zjevná reklama na Čínu a její přebírání otěží právě na úkor Británie - Londýna a jediná naděje - přidat se k nim. ()

cxxj

No jak bychom si to shrnuli. Originální nápad s pojízdnými městy, lehké vtípky na naši civilizaci (americké božstvo, doba dotyková,...), sympatická hlavní herečka a výborný záporák. Vizuálně a tématicky výborně zvládnuté. Osobně mi na druhou stranu doceal vadil politický podtext: západ = fuj, východ = ti hodní chudáci. Neuškodilo by ani trochu víc objasnit minulé události a trochu tak dokreslit obrázek. Plusy nějaké jsou a mínusů je dost. Děj není úplně strhující ale celkově mě film i bavil, byť by šel potenciál mnohem více vymačkat. Celkově slušných 65%. ()

luky312

Popravde neviem prečo tento film pohorel. Film sa od knihy samozrejme dejovo líši a nastali zmeny. Vizuálne a dejovo sa mi film páči, otváracia sekvencia s lovom malého mesta je úžasná. Film je ale možno zbytočne trochu dlhý a hlavná protagonistka mi za celý čas neprišla sympatická (vizuálne). Čistokrvné sci-fi s dobrým príbehom a nádherným vizuálom. Škoda že sa nedočkáme pokračovania. ()

Folteen

Hm, tvorcom rozhodne nechýbala fantázia. Je to niečo nové, čo tu ešte nebolo. A keď je niečo nové, tak vždy treba doladiť muchy, tak ako aj v tomto filme. Avšak pre nedeľný odpočinok, taká väčšia jednohubka ako vyšitá. ()

Jirkacek

Snímek Smrtelné stroje z roku 2018 jsem shlédl na doporučení CommanderCZ, kterému se tento příběh ze vzdálené budoucnosti líbil. Ne vždy s tímto uživatelem souhlasím, ale v tomto případě jsem jeho hodnocení čtyřmi hvězdami dokonce překonal. Ale nepředbíhejme. Žánr sci-fi je můj nejoblíbenější, neboť se u filmu většinou chci dobře bavit nebo uniknout z reality tohoto pitomého světa a tak se s potěšením dívám na příběhy z budoucnosti, i když často není vůbec růžová. Také tento akční, dobrodružný a fantastický film přinesl zničený svět na Zemi přibližně okolo roku 2320, kdy umírající nehostinnou pustinu křižovaly obří stroje na kolech, ve která se proměnila bývalá města. Na těchto pojízdných monstrech žili lidé v poměrně obtížných podmínkách, neboť bylo obtížné sehnat jídlo, suroviny či vodu a tak pokud se dvě města spolu setkala, svedli spolu boj a silnější nebo větší stroj doslova pohltil to menší město. Lidi byli vzati na palubu jako nová obyvatelé, všechny věci jim byly odebrány a buď si je nechali velitelé vítězů nebo byli zužitkovány jako suroviny, včetně hmoty města samotného. Sídla na kolech byla plná lidí a největším a nejmocnějším z nich byl Londýn, který jednoho dne pohltil bavariánské důlní město Salzhaken. Tak se na palubu Londýna dostala bývalá obyvatelka z Německa jménem Hester Shaw (Hera Hilmar), tajemná dívka se zjizvenou tváří. Mezitím se v londýnském muzeu setkala mladičká dcera starosty Katherine Valentineová (Leila George) a nadšený historik a knihovník stejného věku Tom (Robert Sheehan), který sympatické blondýnce pustil v rámci exkurze nahrávku o zániku světa, když byla použita zbraň zvaná Medúza. Potom oba kráčeli po chodbě, kde potkali několik lidí, mezi nimž byl také jeho kamarád Bevis (Ronan Raftery). Když se rozloučili, odešli spolu na místo, kde se lidé z poraženého německého města zrovna shromáždili, aby odevzdali své věci a stali se novými členy Londýna. Vzápětí se zde Tom setkal se starostou města Thaddeusem Valentinem (Hugo Weaving), jehož za pár okamžiků nožem napadla zjizvená Hester. Starosta byl naštěstí jen slabě poraněn a při jejím dalším útoku již zasáhl Tom a zachránil mu život. Poté útočnice začala utíkat mezi drtícími stroji na železo a tavícími pecemi, pronásledovaná Tomem a na závěr honičky Hester neměla kam utéci, takže se chtěla vrhnout do hluboké odpadní roury, ústící ven z města na zemský povrch. Na poslední chvíli ji Tom zachytil za ruku, ale ta se ho pustila se slovy, aby se Tom zeptal starosty Valentina, proč jí zabila matku Pandoru Shaw (Caren Pistorius). Pak Hester spadla do roury a v tom přišel zraněný starosta a Tom se ho na tuto otázku zeptal. Vzápětí jej ovšem Valentina shodil také do odpadní trubky, přičemž svědkem celého incidentu byl již zmíněný kamarád Bevis. Ten však raději mlčel a nikomu nic neřekl, aby se sám nestal obětí zlého starosty. Toho se pak ujala dcera a předala jej do rukou lékařů. Když se Tom a Hester probrali na pevné zemi, spojili své síly a vydali se hledat nějaké blízké město. Ovšem již během první noci byli napadeni divokým jižany, před nimiž se zachránili ve stroji, připomínající stonožku. Zde se jich ujala dvojice důchodců, kteří tím ovšem sledovali čistě peněžní zisk, neboť je po pár hodinách spolu s dalšími ulovenými lidmi odvezl do města na otrokářský trh. Mezitím starosta Londýna navštívil ve vězení velmi nebezpečného tvora Shrika, posledního z Lazarovy brigády, který se před lety ujal opuštěné Hester, ktará osiřela poté, co jí Valentine zabil matku Pandoru kvůli starému artefaktu, z něhož se vyklubal ovládací panel zmíněné zbraně Medúzy. Shrik se sice o malou dívenku tehdy postaral a vychoval ji v silnou bojovnici, jenže v jeho strojovém těle bez srdce uzrál hodně netradiční plán. Aby se Hester netrápila smrtí matky, chtěl také ji zbavit srdce a mozek předat do těla stroje, který pro ni sestrojil. To však dospělá dívka neměla v úmyslu a utekla do německého města, které bylo na začátku filmu zajato Londýnem. Za to chtěl Shrik Hester zabít, ale byl lapen a uvězněn. Starosta se dozvěděl o jeho úmyslu zabít Hester a tak vězení zničil a pomohl mu utéci. Shrik se ihned vydal hledat Hester a našel ji právě na trhu s otroky. Jenže o dívku měla zájem také nově příchozí asijská žena jménem Anna Fang (Jihae), členka rebelů a odpůrkyně života ve městech, na kterou byla Londýnem vypsána velká odměna. Boj o Hester musela ovšem svést nejen z otrokáři, ale také se Shrikem, který se na trhu objevil. Zázrakem se podařilo trojici Hester, Anna a Tom uletět všem v podivném letadle, s nímž odletěli do města v oblacích. Mezitím se v Londýně starostova dcera Katherine dozvěděla od Bevise co se tehdy u odpadních rour stalo a na svého otce tak zanevřela. Oba se pak vydali pátrat, co se děje v londýnské městské věži, ve které tým tajných vědců dával dohromady zbraň, se kterou chtěl Valentine dobývat svět. Když se Hester a Tom se ocitli v létajícím městě, dlouho v bezpečí nebyli, protože i se dorazil Shrike, s nmíž všichni svedli boj. Město poté začalo hořet a Tom s Hester museli opět prchnout v letadle spolu s Annou, se kterou odletěli na východ do poklidného asijského města, jehož obyvatelé vyznávali naprosto jiný styl života. Byli chráněni velkou zdí, která mi připomínala hráz přehrady, jenž dokázala spolu s palebnou silou obránců dosud všechny útoky odrazit. Shrike však byl natolik zraněn, že v oblačném městě zemřel, ale ještě před smrtí vrátil Hester přívěšek, který ji vzal v dětství, když jí jej dala předtím matka Pandora. Mezitím se v Londýně podařilo dát dohromady Medúzu a tak město vyrazilo směrem na východ dobýt dosud nepokořené sídlo plné surovin a krásné přírody pod horami. Velení se ujal Valentine, který všem obyvatelům Londýna slíbil nové jídlo a suroviny, bez níž by město brzy zkrachovalo. Brzy Londýn dorazil ke zdi a vypálil strašnou zbraní na poklidné obyvatele štítové zdi. Vzápětí odstartovala obranná letka, která začala ničit londýnské zbraně a v té chvíli si Hester uvědomila, že jí kdysi její matka nedala do ruky obyčekný přívěšek, ale klíč ke zničení Medúzy. Jenže ta stihla už dvakrát vystřelit a stačil už jen jeden útok a město za zdí by bylo zničeno. Hester se tak s pomocí Toma, Anny a dalších přátel dostala do Londýna, kde pokračoval nemilosrdný boj o bytí a přežití. Zbytek už prozrazovat nebudu, ale když se po 128 minutách na obrazovce objevily závěrečné titulky, byl jsem velice spokojen. Každopádně jsem se velice dobře bavil, na nudu nebyl čas, protože se pořád něco dělo a jedna akce střídala druhou. Líbila se mi také vizualizace postapokalyptického světa a technické vychytávky, jako například město z budoucnosti, dopravní prostředky či už ten samotný nápad s žitím lidí v budoucnosti. A protože mne snímek Smrtelné stroje hodně bavil a tak ode mne získal pět strojních hvězdiček. O dva roky později, tedy v lednu 2021, se mi povedlo sehnat tento film na blu- ray disku a s chutí jsme se na něj doma opět podívali. Kouzlo prvního překvapení bylo sice pryč, ale z průběhu snímku jsem si toho moc nepamatoval, takže jsem si i druhé podívání náležitě užil. Své investice do modré krabičky jsem vůbec nelitoval a určitě se zase někdy na toto dílo podívám. Suma sumárum, akcemi nabitý snímek Smrtelné stroje obhájil mé původní hodnocení a získal tak pět pojízdných hvězdiček *****. () (méně) (více)

20 největších propadáků poslední dekády

17.06.2019

Novinka Petera Jacksona v kinech prodělá

Novinka Petera Jacksona v kinech prodělá

18.12.2018

Jak to vypadá s pokračováním Tintina?

Jak to vypadá s pokračováním Tintina?

09.10.2018

Peter Jackson (Pán prstenů: Společenstvo Prstenu, King Kong) má teď plné ruce práce s produkováním jeho nadcházejícího filmu Smrtelné stroje. Jako režisér už má ale pár let volno a přestože se v… (více)