Povídkový film Vojtěcha Jasného natočeného v česko - rakouské koprodukci.

Dýmka hercova Herecká dvojice George a Mary je angažována do hlavních rolích filmu "Lidé a vlci", jehož děj se odehrává v prostředí lovců kožešinové zvěře...

Dýmka lordova O svatební noci dá lord Edward Grayton přednost své nejdražší dýmce "straight grain" před milováním s mladou krásnou lady Mary...

Dýmka sv. Huberta Myslivec Kurt musí odejít do války. Doma nechá půvabnou ženu Elsu a nakouřenou porcelánku... (oficiální text distributora)

radektejkal

Erenburgových "Třináct dýmek" se dobře čte i dobře kouří, se "Třemi dýmkami" Vojtěcha Jasného je to trochu hořší, člověk se při nich občas zakucká. Ovšem lordova straight grain pipe je skvělá, stejně tak jako celá jeho sbírka dýmek (také mám sbírku dýmek, přestože už je nekouřím; dostupný komerční tabák je moc slabý a selský tabák, který pořád pěstuji, příliš silný, takže jsem ho musel ředit listem podbělu). A tak jediným příjemným zjevem byl pro mě Waldemar Matuška, nespíš ale jen jako relikt doby... A to, že sv. Hubert kouří, víme stejně všichni.... Pozn.: K pojetí a zarámování filmu, ke kterému se Jasný rozhodl (nadsazování gest typických pro počátky němého fimu), nemám připomínek, až na to, že se s kouřením dýmky naprosto neslučuje. Herci si také neumí nacpat dýmku, ani jí kouřit. ()

D.Moore

Tři povídky, každá trochu jiná, ale kdo ví o mé zálibě v komediích a němých groteskách, nemůže se divit, že se mi nejvíce líbila ta první. Hlavnímu hrdinovi v ní realita a natáčení snímku Lidé a vlci postupně splývají v jedno a výborný výkon předvádí hlavně Juraj Herz. Druhá a třetí povídka už mě tolik nestrhly, ale špatné rozhodně nejsou. Režie Vojtěcha Jasného je (zejména ve druhé povídce) velmi světová a hudba Svatopluka Havelky ještě světovější. ()

Gavin87

Tak jsem se těšil, jak si pustím tenhle majsterštych Vojtěcha Jasného, zapálím si dýmku a udělám si hezký večer. Po pěti minutách jsem zalitoval. Obávám se, že jsem nepochopil absolutně nic.... možná jako parodie na Filmový klub na Čt2 bych to chápal, ale jinak nechápu nic. Zřejmě nejsem tak avantgardní, jak jsem si myslel. ()

Willy Kufalt

Krásný, poetický artový film Vojtěcha Jasného, který mám rád... Nejvíc mne upoutala první povídka Dýmka hercova z uměleckého prostředí s tragickým koncem i humorní nadsázkou současně. Vše začíná velmi hezky kabaretním popěvkem, povídka je zčásti tak trochu parodií na dokument kolem natáčení němého filmu. Úspěšně zde a bez iritace figuruje "Hujer" Václav Lohniský v jedné z celé řady jeho epizodních lidovo-komediálních postav, tentokrát jako sverázný režisér filmové grotesky. Jasný využil střídání širokouhlého barevního obrazu s černobílým záznamem představujícím děj natočené grotesky a psychologické prvky dotáhl do lehké absurdity (hlavní hrdina považuje své zatčení a odsouzení na smrt pouze za další právě natáčený film) a závěru povídky dodal nádherné poetické defilé ná závěr (když se jakoby v spánku smrti objevují postupně všichni účinkujícimi a klaní se, vše za doprovodu krásné melodie). Po dost táhlé prostřední povídce s Janou Brejchovou beze slov, kde zaujmou hlavně dobové londýnské záběry, máme ještě romanci z prostředí švýcařských Alp Dýmka sv. Huberta s podtitulem malá lesní opera, kde zazářil Waldemar Matuška a vše doplňují krásné zpěvy a jódlování. Mezi dalšími filmy režiséra Jasného Až přijde kocour (1963) a Všichni dobří rodáci (1968) se zcela jinými tématy, ale velice obdobnou poetikou, jaksi zapadly. Jako celek při tom jde o nesmírně zajímavý počin, kde vedle českých herců byli angažováni herci z několika dalších evropských krajin (Rakousko, Německo, Dánsko). 90%                                                                       Zpívají: Dýmka hercova: Karel Gott, Milan Chladil, Gitte Hænning.                                                                                                          Dýmka sv. Huberta: Judita Čeřovská, Waldemar Matuška. ()

NinadeL

Dýmka hercova je výsměch na téma, jak si Jasný představoval natáčení němého filmu. Ale ten úvodní charlestonový výstup začal hezky. Nicméně Lohninského předehrávání hercům vypadá jak dokonalý výstřižek ze zlého snu na téma hanopis na Vladimíra Slavínského. Přitom tu stojíme při rekonstrukci amerického žánru. A ona to má být komedie, která se nám ale přelila do parodie, jejímž králem nebyl Charlie Chaplin, ale Juraj Herz jako milovník sličné Gitte Hænning. Dýmka lordova až nebezpečně připomíná feeling Zvětšeniny. Nicméně pokud je to skutečně natáčené v Londýně, tak nemůžu nic namítat. Později, po přesunutí na zámeček, Jana Brejchová a Vít Olmer sehrávají naprosto ukázkové dostaveníčko za zády namyšleného lorda, který božskou Janu odmítl při svatební noci. A pokud něco takového vzniklo u nás a nepřekročilo to hranici parodie, smekám. Ostatně vše tak kosmopolitně realizované u nás během "zlatých šedesátých", ovšem vypadající a fungující zcela opačně (notně podpořené barvou), tak tleskám. Dýmka sv. Huberta označena za malou operu v lese je alpskou groteskní miniaturou na téma nevěry v horách, ve které nemá na růžích ustláno Vivi Bach. Dohromady tedy Dýmky tvoří triptych na téma nevěra a přináší do skanzenu českých šedesátých za pomoci Rakouska cosi lepšího, cosi aktuálnějšího, cosi moderního. ()

• Původně měla vzniknout ještě 4. povídka Dýmka kapitána. Adolf Hoffmeister spolupracoval na scénáři povídky Dýmka lordova. Zdroj: Český hraný film 1961-1970, NFA 2004. (ČSFD)
  • Vojtěch Jasný obsazoval herce podle toho, jak mu to ukázaly hvězdy, tedy přesněji podle horoskopu každého herce a zda je pro film vhodný. Takto se dostal řízením osudu k roli i Juraj Herz. (sator)