Espen je nejmladší ze tří synů chudého farmáře. Doma jej používají jako rodinného otloukánka, který není schopný žádné užitečné práce a jen chodí po lesích s hlavou v oblacích a chytá lelky. Jeho jediným úkolem, který mu doma svěřili, je udržovat v kamnech oheň, aby nevyhasl. A je asi jen náhodou, že právě on v lese potkal princeznu Kristin, která je právě na útěku ze svého rodného hradu. Kristin je pořádně tvrdohlavá, nevěří na staré báchorky o Králi trollů, který má zálusk na princezny, a hlavně si ani náhodou nechce vzít namyšleného prince Frederika, kterého jí vybral otec. Den před svými osmnáctými narozeninami tedy dává přednost cestě do neznáma. Bohužel nedlouho po setkání s Espenem zjistí, že ty povídačky o trollech jsou pravdivé. Mezitím se nic netušícímu Espenovi podaří další malér. Nedokáže ohlídat ani uhlíky v kamnech a díky své roztržitosti podpálí celou chalupu. A tak když král vyhlásí pátrání po neposlušné dceři a slíbí její ruku a půl království tomu, kdo jí najde, bratři neváhají a vyrážejí na výpravu. Ti starší, aby pro rodinu získali novou střechu nad hlavou a ten nejmladší by rád ještě i tu její ruku. Z jejich cesty se záhy stane velké dobrodružství, na kterém potkají spoustu příšer, magie i kouzelných míst. A na konci pak čeká hrozivý a nepřemožitelný Král trollů. (CinemArt)

catch66

Dávám plný počet, v rámci žánru - pohádka pro děti. Byl to první film, na jehož konci moje dítě řeklo "můžeme se na to podívat někdy ještě jednou"? Jako dospělák jsem se u toho taky nenudila, i když mi byly lidské postavy protivné a fandila jsem trollovi. ()

vlcekmirek

V celku povedená pohádka o putování za princeznou, likvidaci trolla a bojem s nadutostí a pýchou.  Krásný příběh, zasazený do nádherných scenérií, sympatičtí hlavní hrdinové a hezky zpracované triky. Myslím, že se u toho pobaví malí i velcí diváci. Co bych měl vytknout? V podstatě skoro nic. Je fakt, že občas tvůrci trochu nevychytali velikost Trolla. Zub, který sluha přinesl na ukázku králi byl větší, než jeho prsty. Naopak když pak bojovali na vrcholku hor, byl troll v některých záběrech mnohem menší. Ale to jsou jen detaily pro hnidopichy, na kouzlu příběhu to neubralo a vlastně si toho většinou nikdo ani nevšimne. ()

Marcimor

Povedený příběh, kde místo draka vystupuje obří trol a kde se jedna rodina rozpadne, aby se později o to více semkla. Takže trochu jiná (i když vlastně stejná), ale rozhodně pěkná pohádka. Krásná příroda, sympatické obsazení a příběh má docela spád a nápady. Poctivých 70% zaokrouhleno na 4 hvězdy. ()

drkaldj

Docela příjemná pohádka s obstojnými efekty. Postavy které mají být příjemné, tak jsou. I když je podobný příběh několikrát zfilmovaný a využitý u jiných filmů, tady to funguje i díky neobvyklému vizuálu krásných lesů a (minimálně mimo Norsko) neokoukaným tvářím. ()