Espen je nejmladší ze tří synů chudého farmáře. Doma jej používají jako rodinného otloukánka, který není schopný žádné užitečné práce a jen chodí po lesích s hlavou v oblacích a chytá lelky. Jeho jediným úkolem, který mu doma svěřili, je udržovat v kamnech oheň, aby nevyhasl. A je asi jen náhodou, že právě on v lese potkal princeznu Kristin, která je právě na útěku ze svého rodného hradu. Kristin je pořádně tvrdohlavá, nevěří na staré báchorky o Králi trollů, který má zálusk na princezny, a hlavně si ani náhodou nechce vzít namyšleného prince Frederika, kterého jí vybral otec. Den před svými osmnáctými narozeninami tedy dává přednost cestě do neznáma. Bohužel nedlouho po setkání s Espenem zjistí, že ty povídačky o trollech jsou pravdivé. Mezitím se nic netušícímu Espenovi podaří další malér. Nedokáže ohlídat ani uhlíky v kamnech a díky své roztržitosti podpálí celou chalupu. A tak když král vyhlásí pátrání po neposlušné dceři a slíbí její ruku a půl království tomu, kdo jí najde, bratři neváhají a vyrážejí na výpravu. Ti starší, aby pro rodinu získali novou střechu nad hlavou a ten nejmladší by rád ještě i tu její ruku. Z jejich cesty se záhy stane velké dobrodružství, na kterém potkají spoustu příšer, magie i kouzelných míst. A na konci pak čeká hrozivý a nepřemožitelný Král trollů. (CinemArt)

Trailer 2

Maynard.

Když už sem předevčírem viděl 2.díl, tak sem si včera střihnul i jedničku. No a sem z ní stejně nadšenej jako z dvojky. Škoda, že tady taky nebyl ten animovanej začátek, kterej byl to nej na celý dvojce. Jako, tady je uplně radost sledovat jednotlivý záběry kamery na krásy přírody, je to fakt jak z nějakejch dokumentárních filmů. Do toho uhrančivá melodie houslí... A neokoukaná pohádka je na Světě. Líbí se mi, že se to natáčelo (celkem dost) v čechách. Co mě ba, tak prachovský skály, kde to tak trošičku znám a bylo fakt zajímavý sleddovat jak se tam procházej borci :o). Co mě hodně pobavilo, tak 3 čarodějky, který pro kluky vypadaly jako kočandy. Pravda a láska! :o) ()

darkrobyk

Nevím, jestli bylo rozumné dát jako hlavního hrdinu debila, který strčí do kapsy i hloupého Honzu s Ivánkem z Mrazíka. Tedy Espen má více štěstí než rozumu, takže vše doklepe ke zdárnému konci, ale mě prostě troubovití hrdinové nebaví. Odhlédnu i od toho, že člověk nevěděl, zda sleduje Odysseovy cesty, ba dojde i na Thesea a Ariadninu nit, či pohádky bratří Grimmů a B. Němcové. Ale ten guláš mi vadil nejméně. Škoda nedotažených akcí - Espen musí vybojovat v jezírku uprostřed bažiny magický meč, dobře, divák ale místo boje vidí jen krátké setkání s nestvůrou a pak už Artuš mává vítězně mečem nad hlavou... to rvačka v hospodě měla naopak švih, vtip a půvab. Prim hraje čarokrásná příroda, Norsko já rád, a to nemusí jít zrovna o vodopády, které mě kdysi uchvátily. Poetická kamera je prostě skvělá a film se chvílemi mění na barvitý dokument o severské zemi. ()

Ronkar

Děj je průměr, místy dost nudnej, ale co tuhle pohádku hází lehce nadprůměr je vizuální stránka. Přírodní lokace jsou nádherné, hudba je také moc pěkná a triky na pohádku ujdou (není to hollywood). Herci jsou vybraní sympaticky, jen je škoda, že ta fešná princezna tu nakonec nemá moc místa a vlastně se tak hlavní duo nedostane skoro do kontaktu. ()

kyrysar

Sympatičtí herci. Kvalitní děj, který nebyl nikterak hloupý a svůj účel splnil, ač zvraty byli dost předvídatelné, ale logické a možné! Konečně jsem viděl pohádku, kde nebyla pitomá pitvořící stvoření (jako český buznočerti). Všem českým filmařům bych tuto norkou pohádku pustil milionkrát, aby se něčeho přiučili. A to nemluvím o traileru, který je sám o sobě poutavý a nečeský. Hanba české pohádkové tvorby je dokonána!!! ()

fabecc1222

V Norské pohádce a mytologii bych asi ocenil více krásnou zasněženou krajinu, ale tvůrci na to šli jinak, a rozhodli se pomocí našich lesů navodit trochu jinou atmosféru, než bychom v severské pohádce očekávali. Nevím, jeslti to bylo právě tím prosředím, ale obecně mi pohádka dost připomínala naše počiny, takže si myslím, že by se mohla líbit i naším divákům. Takhle je to pro mě vlastně ve výsledku taková klasická rutina, která dospělého nijak neurazí, ale ani nenadchne nějakou originalitou. Děti možná zaskočí docela slušná stopáž, ale myslím, že to celkové pojetí se jim také bude líbit. ()

• Scénář je napsán na motivy ústně tradované legendy, kterou v 19. století sepsali Peter Christen Asbjørnsen a Jørgen Moe. Původ legendy se uvádí na 13.–14. století. Přesto je toto teprve jeho první filmová adaptace. (Martrix)
  • 9 natáčecích dnů strávili norští filmaři v České republice, kde se na natáčení podílela česká produkční společnost Sirena FIlm. Točilo se na Křivoklátě, v bývalém vojenském újezdě v Brdech, v lomu Amerika, na Děčínském Sněžníku, u Dolského mlýna (u soutěsek v Hřensku), v Barrandovských atelierech a Prachovských skalách. Ve filmu si zahráli i čeští herci. [Zdroj: Totalfilm.cz] (TotalFilm.cz)
  • Jde o první díl plánované trilogie, přičemž na pokračování se již pracuje a třetí díl je ve fázi plánování. (Martrix)