Cesta za králem trollů

The Ash Lad: In the Hall of the Mountain King

Cesta za kráľom trollov

Rodinný / Fantasy / Dobrodružný / Pohádka

Norsko, 2017, 104 min

Pouhé využití krajiny nestačí a to ani v případě, kdy jsou záběry na ni opravdu fantastické. Co naplat, příběh totiž je jaký je, tedy jednoduchý a předvídatelný až příliš. Stejně tak příliš prostý je i hlavní hrdina Espen, což se v průběhu dění vlastně příliš nemění a to je škoda. Zůstává tedy jen ta krajina, občas pěkný záběr kamery, fantastická hudba a vcelku příjemná atmosféra. Celkově je to tedy spíše zklamání, čekal jsem povedenější "dospělou" fantasy pohádku. Ale zůstala jen průměrná pohádka, tak trochu uječená... 60%(21.3.2018)

Perfektní pohádka z Norska a nepamatuji se, kdy jsem od Stardust viděl něco lepšího. Je zde víceméně vše, co by v pohádce být mělo. Unesená princezna trollem, namyšlený princ, kladný a odvážný hlavní hrdina, čarodějnice, kouzelná mapa no takový pěkný mišmaš Norské mytologie se scéneriémi natáčené i v Česku. Hodně jsem se bavil. 80%(31.3.2018)

• Jaro.Krafcik

Od trollenia som čakal o dosť viac, tu je vidieť kde tvorcovia brali inšpiráciu. Čistý hobbit a pán prstenov. Ale nahodili tomu rozprávkový štýl. Dej je veľký guláš. A v blízkej budúcnosti sa nórskej kinematografií radšej vyhnem. Stále je to však lepšie ako Thelma. Za snahu sa to dá predsa oceniť. Ale inak podpriemerný film ktorý mal kedysi hodnotenie 80%, čomu nerozumiem. 2*(13.8.2018)

Tak nakonec spíš zklamání. Těšil jsem se sice na pohádku, ale na pohádku s dobrodružnou výpravou a příjemným nádechem fantasy, ale nakonec jsem dostal plytkou řachandu, vedle které i naši Tři bratři vypadají jako... no jako pohádka s dobrodružnou výpravou a příjemným nádechem fantasy :-) Navíc bych, stejně jako Němcům, zakázal Skandinávcům používat ve svých filmech humor, protože tyhle národy ftipní FAKT nejsou. Na druhou stranu norská příroda nepřestane uchvacovat, trollík byl taky docela fajn... a pořád jsem očekával, jestli ve filmu zazní tahle skladba, když už je to ten Mountain King... a dočkal jsem se, navíc v asi nejvíc cool scéně. Slabé 3*.(19.3.2018)

• pafka

Prazdy jak vypity pullitr. Trosku chuti v nem zbylo, jinak dejova nuda. Dramaticky nezvladnute, bez atmosfery, bez napeti - a ze by ho tam mohlo byt dost, ukřičené v českém dabingu (to je asi bohuzel standart). Prostor k velkym digitalnim trikum je pomerne dost nasilne zmensen. Tvurci se temto trikum vyhybaji, jako cert krize. Tam, kde mohli trolla ukazat, zobrazit z nekolika uhlu, zasadit do krasne norske prirody, tam se tomu vyhli. Ano, zlo ma byt nevidene a pak to dobre funguje - to ale neni pripad tohodle filmu, tady to proste nefunguje a proto by mohlo byt zlo aspon poradne videt, at je to hergot necim zajimave. Docela se divim, ze se do kin dostal typicky televizni film. Hlavy pres cele platno - to je ve filmu stale. Tohle se hodne nepovedlo. Hvezdicka navic za tu krasnou prirodu a kameru. Jo a mistama je to neskutecne hloupe.(17.3.2018)

• - Scénář je napsán na motivy ústně tradované legendy, kterou v 19. století sepsali Peter Christen Asbjørnsen a Jørgen Moe. Původ legendy se uvádí na 13.–14. století. Přesto je toto teprve jeho první filmová adaptace. (Martrix)

• - Jde o první díl plánované trilogie, přičemž na pokračování se již pracuje a třetí díl je ve fázi plánování. (Martrix)

• - 9 natáčecích dnů strávili norští filmaři v České republice, kde se na natáčení podílela česká produkční společnost Sirena FIlm. Točilo se na Křivoklátě, v bývalém vojenském újezdě v Brdech, v lomu Amerika, na Děčínském Sněžníku, u Dolského mlýna (u soutěsek v Hřensku), v Barrandovských atelierech a Prachovských skalách. Ve filmu si zahráli i čeští herci. [Zdroj: Totalfilm.cz] (TotalFilm.cz)