Cesta za králem trollů

The Ash Lad: In the Hall of the Mountain King

Cesta za kráľom trollov

Rodinný / Fantasy / Dobrodružný / Pohádka

Norsko, 2017, 104 min

Norska fantazia na filmovom platne ma fakt uchvatila,nadherna rozpravka,ktora ulahodila mojim ociam,sympaticke herecke obsadenie,rozne podarene rozpravkove bytosti,pekny pribeh a krasna priroda,to vsetko dokopy si zasluzi plne hodnotenie,no a kedze som si stihol uz pozriet aj druhe pokracovanie z roku 2019,tak aj v tomto pripade nemam co vytknut...:-)(3.2.2020)

Tento rozprávkový príbeh hodnotím v rámci svojho žánru a tak k nemu aj pristupujem. Za normálnych okolností by to asi boli len tri hviezdy, ale vzhľadom na kvalitu spracovania, zaujímavé herecké výkony, brutálne úchvatné prírodné kulisy a aj vizuálne spracovanie, musím dať aj tú štvrtú. Som dosť prekvapený, keďže to bola moja prvá škandinávska rozprávka a Nóri teda milo prekvapili. Určite odporúčam aj na sviatočné posedenie. 70 %(8.1.2020)

Cesta za králem trollů by nejraději šla pěšinou filmu Jack a obři, ale bohužel. Pokud film máme opravdu nazvat cestou, potom i s upozorněním, že se film mnohdy ocitá v slepé uličce, musí udělat pár kroků zpět a vydat se jinudy. Výsledek je takový, že parta mladých, životem nezbitých poddaných putuje lesem. Logikou mi to trochu připomínalo i Pána prstenů, byť méně obrazově poutavého.(18.5.2018)

Zábavná rozprávka, čo si vie zo svojich postáv pekne vystreliť. Hlavný hrdina je tu tak za dementa, čo si spáli vlastný dom a tvárou v tvár nepriateľom je schopný sám seba omráčiť. Hlavný záporák a jeho parta je tiež veľmi zábavná zostava, pričom sa mi rátalo, že ich vyobrazenie nikdy neskĺzne do detinskej paródie. Výprava a triky sa nedajú porovnávať s hollywoodom, na pomery rozprávok sme na tom ešte veľmi dobre. Ak by sme niečo takéto dokázali natčiť u nás, môžeme si gratulovať. 7-/10(13.7.2019)

Tak nakonec spíš zklamání. Těšil jsem se sice na pohádku, ale na pohádku s dobrodružnou výpravou a příjemným nádechem fantasy, ale nakonec jsem dostal plytkou řachandu, vedle které i naši Tři bratři vypadají jako... no jako pohádka s dobrodružnou výpravou a příjemným nádechem fantasy :-) Navíc bych, stejně jako Němcům, zakázal Skandinávcům používat ve svých filmech humor, protože tyhle národy ftipní FAKT nejsou. Na druhou stranu norská příroda nepřestane uchvacovat, trollík byl taky docela fajn... a pořád jsem očekával, jestli ve filmu zazní tahle skladba, když už je to ten Mountain King... a dočkal jsem se, navíc v asi nejvíc cool scéně. Slabé 3*.(19.3.2018)

• - 9 natáčecích dnů strávili norští filmaři v České republice, kde se na natáčení podílela česká produkční společnost Sirena FIlm. Točilo se na Křivoklátě, v bývalém vojenském újezdě v Brdech, v lomu Amerika, na Děčínském Sněžníku, u Dolského mlýna (u soutěsek v Hřensku), v Barrandovských atelierech a Prachovských skalách. Ve filmu si zahráli i čeští herci. [Zdroj: Totalfilm.cz] (TotalFilm.cz)

• - Scénář je napsán na motivy ústně tradované legendy, kterou v 19. století sepsali Peter Christen Asbjørnsen a Jørgen Moe. Původ legendy se uvádí na 13.–14. století. Přesto je toto teprve jeho první filmová adaptace. (Martrix)

• - Jde o první díl plánované trilogie, přičemž na pokračování se již pracuje a třetí díl je ve fázi plánování. (Martrix)