Cesta za králem trollů

The Ash Lad: In the Hall of the Mountain King

Cesta za kráľom trollov

Rodinný / Fantasy / Dobrodružný / Pohádka

Norsko, 2017, 104 min

Tohle byla po dlouhé době pohádka, kterou jsem si užil. Zážitek trochu kazí český dabing, který jsem musel kvůli mamce podstoupit, ale můj názor to víceméně nemění. Předvídatelný příběh lze odpustit. Severská mytologie mě vždy bavila a vždy se mi líbila. Tohle bylo navíc točené v Česku, takže body navíc!(13.9.2018)

Espen zničil rodinnou chalupu a pokud chce dát věci dohromady, musí najít a zachránit princeznu a získat tak půl království. Bohužel princezna se octla v zajetí obřího monstra a navíc si na ni brousí zuby i namyšlený princ ze sousedního království. Tahle záchrana nebude jednoduchá... ale bude zábavná. Norská dobrodružná pohádka točená v Česku má sympatické hrdiny, pěkné kostýmy, překvapivě dobré monstrum a všechno, co by podobná žánrovka měla mít.(26.7.2018)

• Jaro.Krafcik

Od trollenia som čakal o dosť viac, tu je vidieť kde tvorcovia brali inšpiráciu. Čistý hobbit a pán prstenov. Ale nahodili tomu rozprávkový štýl. Dej je veľký guláš. A v blízkej budúcnosti sa nórskej kinematografií radšej vyhnem. Stále je to však lepšie ako Thelma. Za snahu sa to dá predsa oceniť. Ale inak podpriemerný film ktorý mal kedysi hodnotenie 80%, čomu nerozumiem. 2*(13.8.2018)

Cesta za králem trollů by nejraději šla pěšinou filmu Jack a obři, ale bohužel. Pokud film máme opravdu nazvat cestou, potom i s upozorněním, že se film mnohdy ocitá v slepé uličce, musí udělat pár kroků zpět a vydat se jinudy. Výsledek je takový, že parta mladých, životem nezbitých poddaných putuje lesem. Logikou mi to trochu připomínalo i Pána prstenů, byť méně obrazově poutavého.(18.5.2018)

Tak tenhle "pán prstenů" už jde ;-) Tato cesta tam a zase zpátky byla svou stopáží přecejen zkousnutelnější než "pravá" trilogie čítajíc dohromady pomalu 9hodin a v podstatě co na zpracovní příběhu, včetně krajiny (kromě Prachovských skal) to bylo na severskou produkci více než podařené. Taktéž byl i překvapivý závěr... Kupodivu svatba nebyla! Ikdyž jak to bývá u podobných filmů zvykem - zachránce dostane zpravdila krom královské koruny i princeznu, jenže u seveřanů to takhle nefunguje ;-) Tam jsou gerojci skromní a stačí jim pár zlatáků :-) Ikdyž se jedná o pohádku, nevím nevím, za by se na ní měly dívat malá dítka, protože občas je to celkem strašidelné, ba přímo horrorové (což poměrně umocí potemnělý sál kina a obří plátno :-)) což může malému ditku způsobit nejedno trauma :-) Každopádně - ač tento počin nebyl buhvíjak výpravný, tak tento nedostatek adekvátně vynahradí severská krajina a příhodná hudba. Hodnocení tudíž taktéž adekvátní - 75%.(19.3.2018)

• - Jde o první díl plánované trilogie, přičemž na pokračování se již pracuje a třetí díl je ve fázi plánování. (Martrix)

• - Scénář je napsán na motivy ústně tradované legendy, kterou v 19. století sepsali Peter Christen Asbjørnsen a Jørgen Moe. Původ legendy se uvádí na 13.–14. století. Přesto je toto teprve jeho první filmová adaptace. (Martrix)

• - 9 natáčecích dnů strávili norští filmaři v České republice, kde se na natáčení podílela česká produkční společnost Sirena FIlm. Točilo se na Křivoklátě, v bývalém vojenském újezdě v Brdech, v lomu Amerika, na Děčínském Sněžníku, u Dolského mlýna (u soutěsek v Hřensku), v Barrandovských atelierech a Prachovských skalách. Ve filmu si zahráli i čeští herci. [Zdroj: Totalfilm.cz] (TotalFilm.cz)