Cesta za králem trollů

The Ash Lad: In the Hall of the Mountain King

Cesta za kráľom trollov

Rodinný / Fantasy / Dobrodružný / Pohádka

Norsko, 2017, 104 min

Sympatičtí herci. Kvalitní děj, který nebyl nikterak hloupý a svůj účel splnil, ač zvraty byli dost předvídatelné, ale logické a možné! Konečně jsem viděl pohádku, kde nebyla pitomá pitvořící stvoření (jako český buznočerti). Všem českým filmařům bych tuto norkou pohádku pustil milionkrát, aby se něčeho přiučili. A to nemluvím o traileru, který je sám o sobě poutavý a nečeský. Hanba české pohádkové tvorby je dokonána!!!(2.4.2018)

Tak nakonec spíš zklamání. Těšil jsem se sice na pohádku, ale na pohádku s dobrodružnou výpravou a příjemným nádechem fantasy, ale nakonec jsem dostal plytkou řachandu, vedle které i naši Tři bratři vypadají jako... no jako pohádka s dobrodružnou výpravou a příjemným nádechem fantasy :-) Navíc bych, stejně jako Němcům, zakázal Skandinávcům používat ve svých filmech humor, protože tyhle národy ftipní FAKT nejsou. Na druhou stranu norská příroda nepřestane uchvacovat, trollík byl taky docela fajn... a pořád jsem očekával, jestli ve filmu zazní tahle skladba, když už je to ten Mountain King... a dočkal jsem se, navíc v asi nejvíc cool scéně. Slabé 3*.(19.3.2018)

No, když pominu, že jsem se nechal asi jako spousta jiných ošálit tou nálepkou fantasy, tak uznávám, že pohádka to nebyla úplně špatná. Překvapivě v ní byla spousta prvků, které známe z našich pohádek a kdyby jste trola změnili na obra, umím si představit, že by něco takového vypotil i Troška na svém tvůrčím vrcholu. Princezna, která se nechce vdávat, tři bratři, jeden packal, zlý princ a jeho poskokové, čarodějnice(huldry)... . Pokud něco z toho, nač jsme zvyklí z českých pohádek chybělo, tak infantilní vtip a ten pohádkový patos, alias gold happyend. PS: české skály bych v norském filmu nečekal...mají tak krásnou přírodu a nenašli doma něco, jako naše Prachovky?(20.3.2018)

V rámci žánru absolutní vrchol současnosti! Norská pohádka u nás často označována jako fantasy kombinuje to nejlepší z obou žánrů a tak přináší něco nového. Ano je to pohádkově naivní, ale taková už pohádka je. Dále i když to normálně nedělám, zareaguju na člověka jménem milaninoo. Člověče, podle tvých hodnocení absolutně ignoruješ objektivní pohled na věc a hodnotíš jen subjektivně, nechci tě urazit, ale je to blbost. Jinak je Cesta za králem trollů na 4, ale musím tomu dát pět protože takhle dobrá pohádka tu dlouho nebyla.(21.3.2018)

• *CARNIFEX*

Fantasy príbeh, tematicky čerpajúc z mnoha rozprávok iných krajín, ako napríklad našeho “Popolvára najväčšieho na svete”. To, že je snímok umiestnený do malebného, krásneho Nórska, ešte neznamená, že má čo ponúknuť. Ja osobne som sa nesmierne nudil, pričom samotný film, som bohužiaľ vnímal ako úbohú “kopírku” bez nápadu. Slabota jak hrom ..(10.4.2018)

• - Jde o první díl plánované trilogie, přičemž na pokračování se již pracuje a třetí díl je ve fázi plánování. (Martrix)

• - 9 natáčecích dnů strávili norští filmaři v České republice, kde se na natáčení podílela česká produkční společnost Sirena FIlm. Točilo se na Křivoklátě, v bývalém vojenském újezdě v Brdech, v lomu Amerika, na Děčínském Sněžníku, u Dolského mlýna (u soutěsek v Hřensku), v Barrandovských atelierech a Prachovských skalách. Ve filmu si zahráli i čeští herci. [Zdroj: Totalfilm.cz] (TotalFilm.cz)

• - Scénář je napsán na motivy ústně tradované legendy, kterou v 19. století sepsali Peter Christen Asbjørnsen a Jørgen Moe. Původ legendy se uvádí na 13.–14. století. Přesto je toto teprve jeho první filmová adaptace. (Martrix)