Espen je nejmladší ze tří synů chudého farmáře. Doma jej používají jako rodinného otloukánka, který není schopný žádné užitečné práce a jen chodí po lesích s hlavou v oblacích a chytá lelky. Jeho jediným úkolem, který mu doma svěřili, je udržovat v kamnech oheň, aby nevyhasl. A je asi jen náhodou, že právě on v lese potkal princeznu Kristin, která je právě na útěku ze svého rodného hradu. Kristin je pořádně tvrdohlavá, nevěří na staré báchorky o Králi trollů, který má zálusk na princezny, a hlavně si ani náhodou nechce vzít namyšleného prince Frederika, kterého jí vybral otec. Den před svými osmnáctými narozeninami tedy dává přednost cestě do neznáma. Bohužel nedlouho po setkání s Espenem zjistí, že ty povídačky o trollech jsou pravdivé. Mezitím se nic netušícímu Espenovi podaří další malér. Nedokáže ohlídat ani uhlíky v kamnech a díky své roztržitosti podpálí celou chalupu. A tak když král vyhlásí pátrání po neposlušné dceři a slíbí její ruku a půl království tomu, kdo jí najde, bratři neváhají a vyrážejí na výpravu. Ti starší, aby pro rodinu získali novou střechu nad hlavou a ten nejmladší by rád ještě i tu její ruku. Z jejich cesty se záhy stane velké dobrodružství, na kterém potkají spoustu příšer, magie i kouzelných míst. A na konci pak čeká hrozivý a nepřemožitelný Král trollů. (CinemArt)

Trailer 2

Esgalnor

Odcházel jsem docela zklamaný, pohádka totiž stojí prakticky jenom na vynikající výpravě, jinak zaostává i v porovnání třeba s českými pohádkami, především kvůli scénáři. V dramatických pasáží to celé jakž takž funguje, ale co se humoru týče, evokuje to ve mně Trošku a jeho otravné uječené taškařice. Jako celek to pak působí jako slepenec co největšího počtu opravdu zajímavých nápadů, který ve finále strašně, ale strašně nudí. Škoda. ()

LencaN

Zdařilá pohádka. Nechápu, proč se u nás pořád točí jedny a ty samé, jak podle kopíráku a v zahraničí to přitom jde. Místo pěti zprasených by stačila jedna, ale pořádná. Tohle sice asi nezíská nic moc ocenění na festivalech a v ČR nebude patřit ke štědrovečerní klasice, ale má něco do sebe. Je tu správně namixovaná odvaha, láska, arogance a vypočítavost. Vidíme krásné severské a údajně tedy i české exteriéry, to jsou záběry spíš jak z nějakého dokumentu, paráda. Příběh se sem tam zaleskne nějakým vtípkem a chvíli na to nás zase oslní nějakou škaredou příšerou. Naše české pohádkové bytosti vypadají vedle těchhle jako chudí příbuzní. Hlavní hrdina je správný roztomilý ťunťa a princezna je sympaťanda, líbili by se mi k sobě i jako reálný pár :) ()

marhoul

Moc pěkná rodinná pohádka.Potěšily i krásné lokace z ČR, nechyběla hezká princezna, ošklivá čarodějnice, snové víly, kouzla, čáry, pořádná rvačka ve středověké hospodě( včetně použití kuchyňského válečku), lesy, hory, skály, močály , vodopády, dobrodružství a hlavně humor. Příjemný byl i český dabing. Lepší čtyři hvězdičky. ()

tom88

Na nórsky rozprávkový fantasy film je to veľmi slušné. Príbeh banálny, nič prevratné, ale nuda sa nedostavila a to je hlavné. Herci na dané pomery asi celkom fajn. Troll vyzeral celkom dobre a celkový vizuál filmu veľmi pekný. Nie je to na opakované zhliadnutia, ale menšie publikum bude mať film zrejme rado, no u mňa priemer. 55% ()

Sabrewulf

Docela fajn pohádka s neprovařenou norskou mytologií. Vážně se to točilo u nás? To Norové nemají hezkou přírodu? Ale nedá mi to, si nerýpnout ohledně docela do očí bijícího zákysu. SPOILER --- Pokud hlavní hrdina zvedne ruku se zrcátkem, aby posvítil na Trolla "prasátkem" z vycházejícího slunce, jak je možné, že Troll stojící ve stejné rovině jako hrdina, dávno neschytal sluneční světlo přímo od slunce, když byl o hodně vyšší? Bylo tak těžké, aby hrdina byl na nějakém vyvýšenějším místě, třeba na stromě? ()

• Scénář je napsán na motivy ústně tradované legendy, kterou v 19. století sepsali Peter Christen Asbjørnsen a Jørgen Moe. Původ legendy se uvádí na 13.–14. století. Přesto je toto teprve jeho první filmová adaptace. (Martrix)
  • 9 natáčecích dnů strávili norští filmaři v České republice, kde se na natáčení podílela česká produkční společnost Sirena FIlm. Točilo se na Křivoklátě, v bývalém vojenském újezdě v Brdech, v lomu Amerika, na Děčínském Sněžníku, u Dolského mlýna (u soutěsek v Hřensku), v Barrandovských atelierech a Prachovských skalách. Ve filmu si zahráli i čeští herci. [Zdroj: Totalfilm.cz] (TotalFilm.cz)
  • Jde o první díl plánované trilogie, přičemž na pokračování se již pracuje a třetí díl je ve fázi plánování. (Martrix)