Cesta za králem trollů

Askeladden - I Dovregubbens hall

Cesta za kráľom trollov

Rodinný / Fantasy / Dobrodružný / Pohádka

Norsko, 2017, 104 min

Tak tenhle "pán prstenů" už jde ;-) Tato cesta tam a zase zpátky byla svou stopáží přecejen zkousnutelnější než "pravá" trilogie čítajíc dohromady pomalu 9hodin a v podstatě co na zpracovní příběhu, včetně krajiny (kromě Prachovských skal) to bylo na severskou produkci více než podařené. Taktéž byl i překvapivý závěr... Kupodivu svatba nebyla! Ikdyž jak to bývá u podobných filmů zvykem - zachránce dostane zpravdila krom královské koruny i princeznu, jenže u seveřanů to takhle nefunguje ;-) Tam jsou gerojci skromní a stačí jim pár zlatáků :-) Ikdyž se jedná o pohádku, nevím nevím, za by se na ní měly dívat malá dítka, protože občas je to celkem strašidelné, ba přímo horrorové (což poměrně umocí potemnělý sál kina a obří plátno :-)) což může malému ditku způsobit nejedno trauma :-) Každopádně - ač tento počin nebyl buhvíjak výpravný, tak tento nedostatek adekvátně vynahradí severská krajina a příhodná hudba. Hodnocení tudíž taktéž adekvátní - 75%.(19.3.2018)

Moc pěkná rodinná pohádka.Potěšily i krásné lokace z ČR, nechyběla hezká princezna, ošklivá čarodějnice, snové víly, kouzla, čáry, pořádná rvačka ve středověké hospodě( včetně použití kuchyňského válečku), lesy, hory, skály, močály , vodopády, dobrodružství a hlavně humor. Příjemný byl i český dabing. Lepší čtyři hvězdičky.(3.8.2018)

No, když pominu, že jsem se nechal asi jako spousta jiných ošálit tou nálepkou fantasy, tak uznávám, že pohádka to nebyla úplně špatná. Překvapivě v ní byla spousta prvků, které známe z našich pohádek a kdyby jste trola změnili na obra, umím si představit, že by něco takového vypotil i Troška na svém tvůrčím vrcholu. Princezna, která se nechce vdávat, tři bratři, jeden packal, zlý princ a jeho poskokové, čarodějnice(huldry)... . Pokud něco z toho, nač jsme zvyklí z českých pohádek chybělo, tak infantilní vtip a ten pohádkový patos, alias gold happyend. PS: české skály bych v norském filmu nečekal...mají tak krásnou přírodu a nenašli doma něco, jako naše Prachovky?(20.3.2018)

Jako u mě dobrý. Ne vážně, Cesta za králem trollů je podle mě hodně fajn pohádka pro celou rodinu, která má svou specifickou a příjemnou severskou atmosféru a i díky ní vypadá film opravdu kouzelně. Navíc pro mě to bylo poprvé, co jsem sledoval film v norštině a pro mě to svým způsobem přidalo na té již zmíněné kouzelnosti a kdybych se díval na české znění, tak bych pravděpodobně neměl stejný názor jako mám nyní. Samozřejmě jak už je u tohoto žánru zvykem, tak se i tady ke konci sklouzávalo spíše ke klišé, ale mě to pro tentokrát nijak nevadilo a po delší době jsem tedy opět mohl vidět dobrou pohádku. 70%(22.4.2018)

V rámci žánru absolutní vrchol současnosti! Norská pohádka u nás často označována jako fantasy kombinuje to nejlepší z obou žánrů a tak přináší něco nového. Ano je to pohádkově naivní, ale taková už pohádka je. Dále i když to normálně nedělám, zareaguju na člověka jménem milaninoo. Člověče, podle tvých hodnocení absolutně ignoruješ objektivní pohled na věc a hodnotíš jen subjektivně, nechci tě urazit, ale je to blbost. Jinak je Cesta za králem trollů na 4, ale musím tomu dát pět protože takhle dobrá pohádka tu dlouho nebyla.(21.3.2018)

• - Jde o první díl plánované trilogie, přičemž na pokračování se již pracuje a třetí díl je ve fázi plánování. (Martrix)

• - Scénář je napsán na motivy ústně tradované legendy, kterou v 19. století sepsali Peter Christen Asbjørnsen a Jørgen Moe. Původ legendy se uvádí na 13.–14. století. Přesto je toto teprve jeho první filmová adaptace. (Martrix)

• - 9 natáčecích dnů strávili norští filmaři v České republice, kde se na natáčení podílela česká produkční společnost Sirena FIlm. Točilo se na Křivoklátě, v bývalém vojenském újezdě v Brdech, v lomu Amerika, na Děčínském Sněžníku, u Dolského mlýna (u soutěsek v Hřensku), v Barrandovských atelierech a Prachovských skalách. Ve filmu si zahráli i čeští herci. [Zdroj: Totalfilm.cz] (TotalFilm.cz)