Labyrint podle Davea

Scénografie:

John Sumner, Trisha Gum

Kostýmy:

Daniel Selon

Neviem či som sa na film správne naladil, alebo či mi to skutočne tak zapasovalo, no "Dave Made A Maze" je podľa mňa skutočne skvelá komédia. Rozhodne je to stupidita, nedáva to žiadny zmysel a keď to človek začne poriadne analyzovať, tak dokopy je to celé len výplod absolútneho šialenca. No na druhej strane je to vysoko kreatívne, originálne natočené a tak bizarné, že som to sledoval celý čas a nenudil sa. Dokonca musím priznať, že jednotlivé smrteľné scénky sú tu podané tak komicky, že som sa na tom rehotal. Neviem to popísať, to by ste museli vidieť, aby ste pochopili. No rozhodne je to vysoko kreatívne a v rámci komédie a dobrodružstva to na mňa fungovalo skvele. Film mal dobré nápady a využil ich podľa mňa celkom schopne. Vôbec len postaviť tieto sety muselo dať veľa práce a vyzerali skutočne skvele. Dobre sa na to pozeralo, bavil som sa a bol to presne ten film, ktorý som chcel na Silvestra vidieť, aby som sa dostal do dobrej nálady. Takže ak ste tomu otvorení a nebránite sa tomu nápadu, možno vás to dokáže niečím prekvapiť a dostať. Ak to znie ako nezmyselná stupidita, tak to je realita taktiež. Ale v rámci stupidity, ktorú som dokázal nejakým spôsobom akceptovať a odsledovať s chuťou do začiatku do konca je to podľa mňa podarený kúsok. Je to výnimočné? Nie. Je to filmová komédia roka? Nie. Ale za pozornosť to v mojich očiach stálo. Hodnotenie: B+(1.1.2018)

• Morholt

Nápad perfektní a vlastně i to vizuální provedení za pomoci lepenkových krabic se vyvedlo. Jenže je to o ničem. Dokud se postavy motají po bludišti a čelí nástrahám, tak ještě dejme tomu. Jenže jakmile se začne existenciálně blábolit, tak má člověk sto chutí omlátit si hlavu o stůl. Já sice chápu, že to bludiště má být metaforou, ale i tak. Možná by to nebylo tak hrozné, pokud by byly přítomny snesitelnější postavy a herce by to aspoň trochu bavilo. Škoda dobrého tématu. 40%(10.3.2018)

• Cinematrix

Jsem v šoku! Parta amatérskejch ochotníků se přes hodinu potlouká mezi stěnama polepenejma kusama kartonů. A když už někdo z těch vopruzelejch herců zhebne, tak z něj místo krve stříkaj konfety. Papírovému gore 3x zdar! Mám sto chutí tu vzteky vyzradit děj, abych se uklidnil, ale ono to žádnej nemělo. No nic, dám tomu aspoň odpad a jdu spát.(26.12.2017)

Nečekal bych, že to napíšu, ale já jsem se náramně bavil. Začíná to tak, jako tuny jiných amerických komedií, kdy on je doma sám a ona se vrací domů, tam bordel a on místo toho, aby dělal něco pořádnýho, tak buď zevluje, honí péro, chlastá s kámošema nebo se prostě doma fláká, popřípadě doma vymýšlí kraviny. V tomto případě je poslední možnost tou správnou. ■ Dave si doma uprostřed obýváku postavil z lepenkových krabic bunkr, což je u dospělého na pováženou. Dave říká své přítulkyni Annie, že postavil labyrint. Ta už těch jeho keců má dost a chce ty krabice zbourat, ale on si trvá na svém, že to ještě nedokončil, pak když přidá, že se tam ztratil, tak už jí nervy jen tečou... ■ Po příjezdu kamarádů do deště nabírá celá ta vzniklá situace na grotesknosti. Vše se však mění, když do slepených lepenkových desek, i přes žádosti Davea, aby to nedělali, vkráčí skupinka obývákových hrdinů. Náhle jsme svědky magického okamžiku ne nepodobnému tomu, když Harry Potter při mistrovství světa ve famfrfálu vchází do Weasleyovic stanu... ■ Tu přichází óda na Jumanji říznutá hranou Kostky. Když naši obývákoví hrdinové začínají chápat, že tohle už není žádná sranda, tak opět divák dostane facku a film se v mžiku oka stává parodií na všechny survival horory a Found footage v jednom, ovšem není to trapné, jako třeba Děsnej biják. ■ Líbilo se mi, jak si film zahrává s mixem žánrů a přeskakuje sem a tam, aby se zase nakonec vrátil na začátek. Prostě lahoda. ■ Obě hlavní postavy mi byly moc sympatické, i když po pravdě, Annie s těma jejíma velkýma... očima, mi byla sympatičtější o něco víc. ■ Spousta podobně ražených filmů má dobrý námět a myšlenku, ale realizace býva zpravidla kamenem úrazu; tady je to právě naopak, myslím, že to přetavili fakt skvěle. [SPOILER] Některé momenty mi přišly fakt boží. Třebas, když průzkumníci přišli k magické vagíně a všichni do jednoho jí byli uhranuti a my jsme se pak dozvěděli, že Dave má lepenkovou ruku proto, protože jí strkal do této pasti! Pak takové ty maličkosti s bezďákem, s vlámskými turisty, modrou dekou a patex páskou. A nesmím zapomenout na trubkovou místnost, kde se živí stávají lepenkáčema... [/SPOILER] ■ Ke konci sice trochu chyběl spád a atmosféra mírně upadla, ale celkově víc než dobrý. ◢ ■ ◣ (R) [80/100] ■ (K) [80/100] ■ (V) [70/100] ■ (H) Nick THUNE [78/100] ● Meera Rohit KUMBHANI [81/100] ● Adam BUSH [68/100] ● James URBANIAK [70/100] ● Kirsten VANGSNESS [64/100] ● Stephanie ALLYNNE [66/100] ● Kamilla ALNES [60/100] ● John HENNIGAN [63/100] ● Rick OVERTON [65/100] ● Scott KRINSKY [61/100] ■ (♫) [77/100] ■ (E) Jumanji (1995) ● Cube (1997) ● El laberinto del fauno (2006) ● Fushigi no kuni no Arisu (1983) ● A Scanner Darkly (2006) ● Immortel (ad vitam) (2004) ● Scary Movie (2000) ● Jak utopit Dr. Mráčka aneb Konec vodníků v Čechách (1974) ● Tetsuo (1989) ● Harry Potter and the Goblet of Fire (2005) ● The NeverEnding Story (1984) ● Kačenka a strašidla / Katja und die Gespenster (1992) ● Kačenka a zase ta strašidla (1992) ● The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring (2001) ● TRON (1982) ■ (Č) 1 ■ (P) [Pondělí, 6-XI-2017; 19:16] [1080p] ϿϾ [PZ-cz] [75/100] ■ (C) [75/100](11.11.2017)

Tvůrci evidentně trpí až přepíčenou kreativitou. Film je to originální, přetékající nápady, muselo to dát strašně práce, ale zároveň je to ne zcela soudržné ... a hlavně strašná kravina. Zde je opravdu stěžejní jen ten ústřední ulítlý nápad, na který se vrší další a další nápady / nesmysly, takže je nakonec úplně jedno, co se děje, proč se to děje, jak se to děje. Osazenstvo navíc působí, jako kdybyste udělali výběr nejotravnějších postav z celé historie amerického nezávislého filmu a postavili z nich jakýsi dream team. Za mne slabší tři hvězdy, hodnotit ještě níž by mi ale bylo líto.(18.8.2017)