Příběh o lásce a nelásce, o snech a naději. Mladý muž a bílá velryba patří mezi to nejlepší, co spisovatel Vladimír Páral napsal. I divadelní dramatizace této knihy zaznamenala svého času velký úspěch. Nebylo proto divu, že tento nepříliš rozsáhlý, ale myšlenkově bohatý román přilákal filmaře. Byl to režisér a scenárista Jaromil Jireš, který ve spolupráci s Márií Dufkovou-Rudlovčákovou v roce 1978 napsal scénář, ve kterém geniálně podtrhl páralovský rozpor mezi dvěma životními koncepcemi. Jeden hrdina je dokonalým typem pasivity „žije tak, jako by měl vše již za sebou“ (Viktor v podání Eduarda Cupáka), druhý je „nabitá sluneční baterie, která do sebe čerpá stále novou energii“ (Břéťa v podání Ivana Vyskočila). A mezi tyto muže vstoupí žena, která jde tvrdě za svou kariérou (Edita v podání výborné Jany Brejchové). Jaromilu Jirešovi se podařilo na plátno přenést všechno nejlepší, co Páralova předloha poskytovala. Navíc režisér dopřál více místa jaksi symbolické, ale přitom naprosto realistické postavě převozníka Gausse (Zdeněk Blažek) a tím ještě více zesílil výsledný dojem. Smysl filmu vyslovil režisér těmito slovy: „Někdy lovíte bílou velrybu a ulovíte běličku. Ale důležité je nevzdat se, nepodlehnout malověrnosti. Ta dokáže zničit nejen vás i všechny sebekrásnější záměry. Bez víry a naděje to nejde. A také ne bez trošky humoru…“ (Česká televize)

Kosir

Páral byl ikona normalizační tvorby. Zpracování po tolika letech může opravdu oslovit jen pamětníky, ale docela dobře vystihuje předlohu. Dnes už je trochu mimo mísu. Tam mě napadá, jak se to asi Cupákovi hrálo, když dnes mám informace, které jsem tehdy neměl, aniž tuším zda je měl štáb. ()

PORTER44

Docela zajímavá podívaná,od každého žánru trochu chvílemi psycho,drama,romantika a trochu komedie.Dobré herecké výkony hlavních představitelů Cupák,Vyskočil,Brejchová a Adamovská.Cupák který pořád dlabal jogurty,Vyskočil zase lovil velryby trochu psycho a smutný konec. ()

Anubiska

S Páralem je to podobně jako s Kingem. Většina jejich knih je výtečná,avšak filmové/televizní zpracování vesměs tragické. Tady se to podařilo skvěle,jediná Brejchová mi trochu vadila. Dělala co mohla,ale ona prostě není ani moc sexy,ani moc herečka. Vyskočil ve své nejvýraznější a možná nejlepší roli naprosto excelentní. ()

Trucker

Devadesát minut ryzí nefalšované nudy. Celé to je koláž rádoby vzletných dialogů, které jsou totálně o ničem a odehrávají se dohromady asi ve čtyřech různých lokacích. ()

Generi

Tak to byl nářez!!! Tenhle film jsem viděla po dlouhých letech a dávám plných 5. Knížku jsem kdysi četla- Páral je originální spisovatel a až po letech smekám i nad filmovým zpracováním, skvělou hudbou, skvělým scénářem a zcela vyjímečnými hereckými výkony. Nezapomenutelná Edita v podání Jany Brejchové, sympaťák Břeťa v podání Ivana Vyskočila, nesnesitelná naivka Naďa Konvalinková, ale především charismatický Eduard Cupák!!!! Jednoduše skvělé!!! Kdysi jsme uměli točit extra kousky!!! ()

mikroslar

Promne jeden z nejkomunikativnějších Jirešových filmů. Funguje jako vyprávění příběhu a to i s napětím a přitom si zachovává Jirešovskou poezii, přidanou k Páralovskému textu. Navíc jde o film o naději a  o odhodlání bít se za sny, což v roce1978 působí téměř revolučně, byť nakonec přichází k práci jako vždy převozník Cháron (v kostýmu převozníka Gausse). ()