Kincsem

(festivalový název)

Dobrodružný / Drama / Historický / Romantický

Maďarsko, 2017, 121 min

• Arsenal83

Veľmi preceňované dielo, to len preto, že Maďari niečo natočili? Alebo asi, že je tu zatiaľ len 26 hodnotení. Nepekná herečka a príbeh o koňoch, to nemôže osloviť každého. Od Poliakov viem, že kone sú dobré akurát tak do klobás.(12.7.2018)

Hungarian Seabisciut. Remeselne vynikajuco osetrena limonada v hollywoodskom style. Tempo sice dost drhne a graduje to velmi nestastne, ale inak spokojnost. Nad vodou to drzi hlavne romanticka linka. 7/10(17.6.2018)

No a čo, že Maďari do titulnej postavy obsadili v súčasnosti asi ich najfešnejšieho herca (Ervin Nagy), ktorý má so skutočným Ernő Blaskovichom pramálo spoločného (snáď iba meno a koňa). No a čo, že kostymérom dovolili príliš popustiť uzdu svojej fantázii. No a čo, že celý príbeh je len romantickou fikciou. No a čo, že je to najdrahší maďarský film všetkých čias. No a čo, že niekedy som mala pocit, že tvorcovia na niečom frčali, keď to točili. Jednoducho viem že v tomto filme sa nachádza toho veľa čo mu možno vyčítať, no na druhej strane mi počas celej doby sledovania bolo jasné, že sa autori nebrali príliš vážne a tak som to nerobila ani ja a čuduj sa svete, film o skutočnom koníkovi menom Kincsem (Zlatíčko, či Pokladík?), ktorý vyhral všetko čo mohol, ma vo výsledku neskutočne bavil.(4.2.2018)

Nie, nielen veľké americké filmové spoločnosti dokážu spraviť film vysokej kvality, nebojím sa povedať, že tento film mnohé z nich predčil a zaradil prudkú ranú do môjho srdca. Čo môže lepšie zhodnotiť film,než to, že tajne dúfate v to, že sa všetko vyvrbí dobre a myslíte si, že je už všetkému koniec a pritom sa to zvrtne a vy ďakujete scenáristom, že nešiel po tých hnusných klišé sad endingoch... Maďarský dabing nie je na škodu, s anglickými titulkami je priam geniálny, pretože zachováva celistvosť a štruktúru originality a hodnovernosť nie je zničená. Plných 5 hviezd pre azda najgeniálnejší počin, ktorý som mal tú česť v svojom živote vidieť.(20.12.2017)

Je jasné, prečo do hlavnej úlohy dali autori takého sympaťáka. Keby vybrali herca čo sa približuje predlohe, tak by sa asi nedostavil taký úspech, minimálne u ženského obecenstva... samozrejme, herec bol skvelý a sršala z neho veľká charizma. Ale ani ostatní herci nezaostali, každý jeden dokázal svojej postave vdýchnuť to svoje čaro a vystihnúť jej osobitý charakter. Celkovo som veľmi prekvapený technickou úrovňou snímku, ako už niekto povedal, je to taký malý Hollywood, na peniazoch sa veru rozhodne nešetrilo, čo sa prejavilo najmä na krásnej výprave, ktorej dojem ešte znásobila výborná kamera. Samotná dejová linka bola tiež zaujímavá, aj keď v niektorých miestach trochu strácala tempo. Na druhú stranu dostihové preteky boli síce výborne urobené a športovo napínavé, no bolo ich málo, to je asi taký jediný subjektívny nedostatok. Čo sa týka koňa - tak to už niekedy býva, že prekvapí práve ten, ktorý na začiatku nevzbudzuje veľké nádeje. V tomto prípade to bola kobylka Kincsem. Pekný príbeh, ktorý potešil aj z tej romantickej stránky, silný nadpriemer. 85/100(18.7.2018)