Hranice lásky

• Česko Konec aféry (více)

Trnitá cesta na dno lásky a žárlivosti. „Toto je deník hluboké nenávisti.“ Tak začíná spisovatel Maurice Bendrix svou nejnovější autobiografickou knihu. „Ale možná, že bych ho nikdy nepsal, kdybych se tehdy oné temné deštivé noci nezastavoval, a kdybych šel dál…“ Jenomže Maurice se zastavil a nabídl Henrymu, s nímž se kdysi znával, že jej schová pod deštník. Obyčejná věta obyčejné lidské slušnosti. Ale v Mauricovi to náhodné setkání probudilo vše, o čem věřil, že se mu již podařilo překonat. Znovu otevřelo tu propast lásky, nenávisti a žárlivosti, do níž se před dvěma lety, po rozchodu se Sárou, zřítil. Znovu se mu začaly vybavovat zlomky těch dní, útržky těch chvil, v nichž zažíval nejvyšší možné štěstí, i momenty bezmezného zoufalství. A on ví, že to musí sám v sobě nějak uspořádat, že se s tím musí vyrovnat, aby mohl žít dál. A proto začíná psát tu knihu… Snímek režiséra Jordana vznikl podle románu Grahama Greena, který v češtině několikrát vyšel pod názvem Konec dobrodružství. Líčí milostné drama dvou charakterově odlišných lidí, v němž významnou roli hraje vedle lásky a nenávisti – jako ostatně u většiny Greenových děl – i víra v Boha. Neil Jordan, který jej natočil podle vlastního scénáře, v něm vytvořil film, připomínající svým tempem a stylizací klasické britské filmy 40. a 50. let. Podařilo se mu v něm dokonale spojit obraz s literárním textem a vytvořit mimořádně sugestivní atmosféru, umocněnou samozřejmě skvělými hereckými výkony všech tří protagonistů. Film získal řadu britských i mezinárodních cen, nominován byl i na čtyři Zlaté glóby a dva Oscary. (Česká televize)

Lucas87

Milenci a válečná léta, to zní zajímavě, válku tu poznáte hlavně podle sirény. Film je hlavně o sexu, intrikách a žárlivosti. Musím hlavně uznat použitou hudbu, ta je milá, příjemná. Jinak film mě nezaujal, byla to totální nuda, je to ten typ filmu u kterého můžete usnout a nelitovat, že jste o něco přišli. ()

Heroine odpad!

Je naprosto pochopitelné, že když někdo lásku projevuje žárlivostí, a smutek nenávistí, že asi nedopadne moc dobře. Maurice Bendrix mi byl, i přes sympatické obsazení, velmi nesympatický. Stejně tak i Sarah, a její ufňukaný přístup k životu. Nevím proč mám takové lidi sledovat, a už vůbec nemám chuť s nimi soucítit. ()

smrt.ka

Fiennes opět ukazuje, jak skvělý herec to je. Julianne Moore také, a ke všemu ještě, jak je krásná. O to více bych ocenila, kdyby se film mohl pochlubit i něčím víc, než obrovským počtem postelových scén; kvality si pořád cením více, než kvantity. V průběhu filmu jsem začala Sáru nenávidět a jejich láska se mi stala naprosto lhostejnou. Takže herci, prostředí, kostými a déšť byli sice špičkoví, ale monotóní děj, který udělal z lásky cosi nesmrtleného (a především neutichajícího, čemuž nevěřím) a ze zamilovaných hlupáky, hudba, která byla sice krásná, ale byla vůbec se mi k ději nehodila a oslava milenecké lásky (padlo tam nějaké slovo o špatném svědomí?) mě moc nebaví. ()

Fiftis

Musím napísať že tento film je hodný troch hviezdičiek, avšak jednu som pridal za fajn záver, v ktorom sa rozpráva o bohu a o tom ako ho osoba nenávidí, ako keby bol boh naozaj skutočná postava. Naozaj som sa rozhodol hodnotiť vyššie až pri nabehnutí titulkov. Čo sa príbehu týka, film sa troch vlečie a je určený viac-menej pre ženské publikum, avšak muži si určite prídu na svoje vďaka krásnej Julianne Moore, ktorá v tomto filme bola očarujúca a krásna ako nikde inde. Navyše toho ukázala v tomto filme aj oveľa viac a myslím že urobila dobre. ()

dr.fish

Komorní příběh o milostném trojúhelníku, do kterého se přimotal Bůh a trochu zamíchal osudem, pokud tomu ovšem divák chce věřit. Pokud ne, je to jen film o lásce, opětované, ale nepříliš naplněné. Neil Jordan natočil něco ve stylu souchotinářské lovestory od E.M.Remarquea, ale přesto neodolal, aby nešel víc do hloubky a přikořenil troškou tajemna. Herecky výborně obsazené, ale ne zas až tak úplně strhující. 75% ()

• Dvě nominace na Oskara za kameru a herečku hlavní role Julianne Moore. (cariada)