Hranice lásky

• Česko Konec aféry (více)

Trnitá cesta na dno lásky a žárlivosti. „Toto je deník hluboké nenávisti.“ Tak začíná spisovatel Maurice Bendrix svou nejnovější autobiografickou knihu. „Ale možná, že bych ho nikdy nepsal, kdybych se tehdy oné temné deštivé noci nezastavoval, a kdybych šel dál…“ Jenomže Maurice se zastavil a nabídl Henrymu, s nímž se kdysi znával, že jej schová pod deštník. Obyčejná věta obyčejné lidské slušnosti. Ale v Mauricovi to náhodné setkání probudilo vše, o čem věřil, že se mu již podařilo překonat. Znovu otevřelo tu propast lásky, nenávisti a žárlivosti, do níž se před dvěma lety, po rozchodu se Sárou, zřítil. Znovu se mu začaly vybavovat zlomky těch dní, útržky těch chvil, v nichž zažíval nejvyšší možné štěstí, i momenty bezmezného zoufalství. A on ví, že to musí sám v sobě nějak uspořádat, že se s tím musí vyrovnat, aby mohl žít dál. A proto začíná psát tu knihu… Snímek režiséra Jordana vznikl podle románu Grahama Greena, který v češtině několikrát vyšel pod názvem Konec dobrodružství. Líčí milostné drama dvou charakterově odlišných lidí, v němž významnou roli hraje vedle lásky a nenávisti – jako ostatně u většiny Greenových děl – i víra v Boha. Neil Jordan, který jej natočil podle vlastního scénáře, v něm vytvořil film, připomínající svým tempem a stylizací klasické britské filmy 40. a 50. let. Podařilo se mu v něm dokonale spojit obraz s literárním textem a vytvořit mimořádně sugestivní atmosféru, umocněnou samozřejmě skvělými hereckými výkony všech tří protagonistů. Film získal řadu britských i mezinárodních cen, nominován byl i na čtyři Zlaté glóby a dva Oscary. (Česká televize)

IdaHutt

Navzdory tomu, že Ralph Fiennes a Julianne Moore patří k mým favoritům, příběh mě hodně otrávil. A navzdory tomu, že motivace jednání byla posléze jednoznačně a přijatelně rozklíčována, přece jenom jsem jí nedokázala uvěřit. Nábožensky pojatý epilog pak posunul melodramatický snímek až do kategorie odpadu. No, vzhledem k mým favoritům a působivé pochmurné atmosféře jsem však dílko s pachutí v ústech přece jenom spolkla. Brrr! Maximálně dvouhvězdičková slivka naservírovaná v broušeném křišťálu. ()

Lucas87

Milenci a válečná léta, to zní zajímavě, válku tu poznáte hlavně podle sirény. Film je hlavně o sexu, intrikách a žárlivosti. Musím hlavně uznat použitou hudbu, ta je milá, příjemná. Jinak film mě nezaujal, byla to totální nuda, je to ten typ filmu u kterého můžete usnout a nelitovat, že jste o něco přišli. ()

tranquill

"Měřítkem mojí hluboké lásky byla míra mé žárlivosti." Válečná romantika nebo drama o žárlivosti? Asi jejich mix. Ale nečekal jsem, že až tak erotický... "Sirény oznamují, že mě opouštíš?" ()

Biopler

Keď sa hlavná hrdinka rozkašľala v prvej tretine filmu, vytušil som záver. Milostná romanca, ktorá neurazí, nenadchne. Celý príbeh sa vlečie, vzplanutie milencov je chabo vykreslené a tým pádom "milostné dobrodružstvo" jasne mieri do cieľa, v ktorom na konci ponechá z milostného trojuholníka dvoch nešťastníkov. Zaujmú herci, Moore a Fiennes boli dobrá voľba. ()

movemat

Sladká delikatesa s nádhernou hudbou a sympatickými hercami, ktorá v druhej polovici dostane až takmer psychologický rozmer. Možno by som si ju vedel predstaviť s trochu väčšou a krajšou výpravou, ale aj tak to bolo dobré. Určite by si tento film zaslúžil viac pozornosti. ()

BrunoA

Promarněná šance natočit výborný film, protože literární předloha je úžasný a strhující příběh - podle mně jeden z nejsilnějších milostných příběhů. Jenže filmové zpracování prostě ničím nezaujme a je sotva lehce nad průměrem. ()

Maras.L

I think that movie wanted to be about hate. Actually, Bendrix told us this information in the begining. May be the novel, written by Graham Greene, is really about hate, but the film, in my opinion, not. It was almost impossible to catch any strong idea. I´ve seen only profound talks, which wanted to sound seriously, but... er... easily, it didn´t work at all. As a result we have chaotic form, supported by chaotic cutting, and random skips inside the story, but without any real meaning. The most important question about style is Why? How was the motivation of that kind of cutting? The only reason I´ve found was to hold attention of audience for the whole time of projection. And, partly, to hide the nothingness of the content. I can agree that the technical side of the movie was great (except colour), but litghnings, and especially the organisation of space on the scene was original. What a pity, the screenplay was about three degrees lower. It could be a good movie. ()

RobbieM@N

Mě připadá Neil Jordan jako špatný vypravěč, ta láska ve filmu je špatně vyobrazená, žádná vášeň, hlavně krásná Julianne Moore má málo prostoru pro lepší herectví a už ze začátku film trpí špatným vykreslením charakterů, většinu času nuda. ()

jafuska

toto se opravdu povedlo moc pěkný, opět hezká hudba, příběh o velké lásce ale i o jejího nenaplnění až v memontech smrti si byli navždy souzeni. ()

Furry_Sheep

V mém hodnocení hraje významnou roli i nostalgie a vzpomínky, které mám s promítáním spojené. Vytrvalý déšť, napjatá atmosféra, vášně, vášně, vášně a hudba, která filmu sedne jak poklice na hrnec. Po shlédnutí o několik let později musím dát střízlivé dvě hvězdičky, třetí připisuji za nahý zadek Ralpha Fiennese. ()

Verunka84

Jenom za Julianne a Ralpha, ktere mam oba rada, jinak mi ten film pripadal prilis nudny, rozvlekly a zbytecne natahujici o poselstvi. ()

teltri

Mňa to neoslovilo. Film som si pozrel k vôli Fiennesovi, ktorého mám rád ako herca. Knižku som musel čítať na skúšku z literatúry, pár krát som ju hodil o stenu, ale dočítal som ju. Tiež si myslím že má podobnú atmosféru ako film. Kvalitný film, len veľmi smutný. Julianne Moore, krásna ako vždy, ()

Pajotka

Ve svě podstatě jemný příběh o lásce a odloučení, přesto jsem celou dobu nemohla z hlavy vytěsnit myšlenku o tom, jak moc mi příběh připomíná příběh filmu Moulin Rouge. Herecký výkon Ralpha naprosto skvělý jako vždy. ()

Vitex26

Román (resp. film) o psaní románu, milostný trojúhelník, vášnivý vztah na pozadí války, smrt milované ženy. Těchto několik tradičních schémat se tvůrcům podařilo poměrně organicky spojit v zajímavý komorní snímek, který je podpořen dobrými hereckými výkony několika málo postav, které v Hranici lásky figurují. Důležitou roli v příběhu hraje vzájemný vztah osudovosti a náhody, vztah racionálního a transcendentního. Prolínání časových rovin a neustálý déšť pak umocňují rozjitřenou atmosféru filmu, ke které přispívá i krásná kamera a tklivá hudba. Lepší 3*. ()

jessic

Osudová vášeň a posedlost v kulisách válečné Anglie. Příjemná podívaná a dobré řemeslo, v ústřední dvojce Ralph Fiennes a Julianne Moore. S podobným tématem milostného trojúhelníku a stejnými kulisami se mi více líbilo The heart of me. ()

Dupac

Střet dvou podob lásky - lásky nezištné a sebeobětující se pro druhého člověka nebo Boha (víra je zde podaná velmi citlivě) a lásky majetnické, fyzické, potřebující vlastnit, spoutat, ovládnout. Podání je možná trochu statičtější, než by muselo, milostný trojúhelník představující jednotlivé protipóly ale funguje skvěle a chemii mezi Ralphem a Julianne jsem věřil od první chvíle. Pár strhujících scén k tomu i podtrhující hudba Michaela Nymana v mých očích řadí tenhle film mezi nejzajímavější položky filmografie Neila Jordana. 80 % ()