Veľkomestské sídlisko, zaliate augustovým slnkom, je prázdne a nepríjemné. Dvanásťročnej Alenke je smutno. Priateľky sú ešte na prázdninách, mama chodí do práce a Alenka je celý deň sama. Snaží sa skrátiť si dlhú chvíľu a vymýšľa si úlohu očarujúcej partnerky herca, ktorý býva v susedstve. Zoznámi sa i s mladým vojakom zo susedného balkóna. Jediné pekné chvíle prežíva v spoločnosti slepého invalida pána Taraba, ktorý odchádza do nemocnice a zveruje jej do opatery svojho vlčiaka. Alenkina matka má priateľa, ktorý je dievčatku veľmi nesympatický. Nie je nikto, komu by sa mohla zveriť a kto by ju potešil, a tak víta návrh pána Tarabu, ktorý chce svoj návrat z nemocnice osláviť. Pri nákupe sa Alenka stretáva s vojakom Pavlom a na druhý deň ho vyprevádza na stanicu, kde sa jej zrúti nádej prvého cituvého prebudeniea, keď sa objaví Pavlovo dievča. Alenka tak opäť zostáva sama. Pred domom nájde vlčiaka a dozvie sa, že pána Tarabu zrazilo auto a že je zase v nemocnici. Je to zlá správa, ale spolu s ňou prichdáza niečo, na čo všetci podvedome čakali - dážď. Prší a napätie sa pomaly uvoľňuje... Film Karla Kachyni měl společný rozpočet s filmem "Setkání v červenci". (oficiální text distributora)

Pitryx

Tedy, jde to zcela mimo mne, tato parketa rozhodně není moje, ale přesto něco dát musím. Už pro tu atmosféru „rozpečeného“ sídliště. A asi pro lehkost a přijatelnost vyprávění. ()

sharka.68

Tak jsem v neděli s chutí koukla znovu na skoro zapomenutý film a vrátila jsem se do doby,kdy mi bylo 12 a měla jsem na krku klíče.Máma věčně v práci,já doma sama..v létě na sídlišti...a místo Mám ráda žužu, jsem si na stejném gramofonu pouštěla Blonďáka s červenou bugatkou....dík panu Kachyňovi,vím,že takových holek bylo víc.... ()

honzic

Režijní umění Kachyni, herecké schopnosti Řehoře a k tomu super hudba Lišky a kamera i tak naivnímu a zdánlivě nudnému prázdninovému příběhu mohou dát určitý nádech zajímavosti. Hodnocení: 70 % ()

shinbone

někdo by mohl odebrat tu orchestrální hudbu a vyměnit ji za moderní, elektronickou. třeba písničky  od howie b jsou jak dělaný pro čekání na déšť. ()

spawnxp

Příjemná varianta na jiné Kachyňovy filmy s opravdu působivě estetizovanými paneláky v rozpáleném létě. Celé je to lehce pedofilní, ale já spíš Kozderkovou (jak tam cvičí na koberci). ()

haack

Nevšední a zajímavá podívaná z rozpáleného panelového sídliště... Nutno dodat, že poměrně dost depresivní... Film sice jednoduchý, bez velké gradace, ale z dnešního hlediska úsměvně a možná až podmanivě zajímavý už pro určité stigma vyprázdněnosti tehdejší doby, které z onoho snímku sálá stejně jako horko z rozpálených panelů. 5/10 ()

ALchemik

Díky krásným minimalistickým záběrům panelákového mega sídliště a působivé Liškově hudbě tento už v základu dobrý film dost povýšil. Jelikož jsem vyrůstal ve stejné době vzalo mne to i jaksi uvnitř a vzpomínky se najednou zhmotňovaly... ()

Hakuna Matata

Moc pěknej film, možná je to tím, že je velké sucho a tím pádem mi název filmu spravil náladu. Ale poslední déšť byl jako pro tu holku i pro mě moc dobrý. Film si na nic nehraje a myslím, že tohle je pro 12ctiletou holku ideální role. Je to vtipný, pokud se na to tak chcete dívat a pokud mi budete hlásit, že je to pedofilní, pak nemůžete točit z dětmi filmy takového rázu, jako se to povedlo tady tvůrcům. Je to hodně zvláštní film, ale když se podíváte na hlavní postavu - líp to nešlo. A hlavní postava je to, proč se děj odehrává, ne? Pro mě 75%. ()

Flarnytryl

Úžasné; divák na vlastní kůži vnímá ubíjející letní nudu na vybydleném normalizačním sídlišti a přitom se vůbec nenudí a naopak se skvěle baví. ()

gizi

Karel Kachyňa prostě dělat filmy umí a to platí i pro tento snímek, který je sice zdánlivě o ničem, ale přesto má své kouzlo. Doplněn je nádhernou muzikou Zdeňka Lišky. Hlavní hrdinka svou roli zahrála výborně a zcela přirozeně. Těžké rozhodování mezi 3-4, 70%. ()

megacik

To je tak, keď dcéra vyrastá bez otca a matka na ňu nemá čas. Dievča si potom si myslí, že už v dvanástich rokoch dospieva a musí sa teda po večeroch vláčiť so slepým dedkom, či dospelým vojakom a popíjať s nimi alkohol. Ale k veci...hlavná herečka Kaplanová hrá fantasticky, dokonca mám taký dojem, že film LEON by mohol vzniknúť už v roku 1978. Kaplanová by zahrala Mathildu ľavou zadnou. Škoda toho nudného socialistického pozadia, pretože tento film mi, okrem výborného výkonu Kaplanovej, nič nedal. K hudbe...keby som nevidel, že sa na tom pričinil Liška, ani o tom neviem, pretože som tam počul stále Matušku, Pilarovú a občas nejakú ukradnutú hudbu z "buržoáznej" ameriky. Takže sklamanie. ()

Martina_K

Kdysi mě film zaujal díky hlavní představitelce, která je přirozená a moc šikovná. Vyrůstala jsem na sídlišti, tak jsem se do příběhu lehce vžila. Po letech jsem se podívala znovu a film se mně opět moc líbil. Tanec na střeše nemá chybu:) ()

jarmar

Dokud jsem nepřečetl zdejší komentáře, nenapadlo mě ve filmu hledat něco pedofilního, ani jsem si ničeho nevšiml. Nechápu jak někoho napadne napřed se dívat holce pod sukni a pak se nad tím tady pohoršovat. ()