VOD (1)

Malé děti, malé starosti, velké děti, velké starosti, povzdechne si často mnohý rodič. Nejinak je na tom i matka osmnáctiletého Františka, který právě složil bez velké slávy maturitu a má nastoupit do svého prvního zaměstnání. Fandy má ještě plno klukovských snů, touží po kariéře veslařského reprezentanta, s kamarádem soupeří o přízeň obdivované dívky a vůbec se zarputile brání brát život vážně... (oficiální text distributora)

Jara.Cimrman.jr

"Fandy ó Fandy, máš triko a kšandy". To je jeden z mnoha veršů titulní melodie, jimiž autor věrohodně prokázal lehkou mentální disfunkci. Taky příběh o Fanánkově prvních krocích v zaměstnání je prostinký. Jenže na mne dýchla vzpomínka na atmosféru let dávno minulých, kdy každý musel pracovat, neboť pro nepracující bylo v šatlavě vždy dost místa. Kromě toho se mi nezapomenutelně do paměti vryly léty pracovního flákání neuvěřitelně propracované takřka levitační polohy na židli v podání Ing. Růžičky.. ()

roswelll

Úsměvný příběh zamilovaného kluka, který by pro svou maminku a svou tajnou lásku udělal cokoliv, ale nějak mu to stále nevychází. Prochází tak životem kluka, který stojí na prahu dospělosti, ale zatím se mu ho překročit nějak nechce, i když srdce má na pravém místě. Chválím vynikající výkon pana Starého a jeho obětavé a milé maminky paní Dany Medřické, pro kterou to byla vlastně jedna z posledních rolí v jejích herecky naplněném životě. ()

Big Bear

Naďa Urbánková sice zpívala Fandy ó Fandy, pružný jsi jak kšandy, chytrý jsi jak Gándhi... Já však souhlasím asi jen s tím prvním. Fandy tedy moc chytrosti nepobral, hrdina filmu je něco čemu se dnes říká looser a za řadu jeho lapálií skutečně nemohl osud, ale jeho vlastní blbost... Fandy je takový hloupý dobrák. Na osmnáct hloupý skoro dost. Ale jak přesně napsal Malarkey, tehdejší doba přímo nutila člověka splynout s davem. Nevyčnívat, nevybočovat, nějak si své udělat a prostě nějak být. Hlavně v tom kompostu socialismu nedělat moc průvan. Jednak na sebe člověk upozorní a jednak soudruzi jsou radši když něco funguje ale blbě, než to měnit. A tak mne jeho životní lapálie až tak nezaujaly. Co zaujalo byly kulisy zahnívajícícho Husákova půlnočního království. Člověk si dnes nad tím prostředím a nad tou dobou opravdu musí s chutí odplivnout. Od komedie čekám více, třeba to , že se budu smát. To se mi u této nestalo. Co jsem ale obdivoval byly až artistické výkony hlavního hrdiny, které by se daly dokonce nazvat raným street parkourem. Vrcholem byl žebřík z popelnic!!! :-). 2 rajčata.* * ()

Autogram

Kachyňa sa tu posunul do staršej vekovej kategórie a tak maturanti a čerstvá pracujúca trieda rieši takmer dospelé problémy. Všetko je tak prirodzene zahrané, že som musel pridať aj štvrtú hviezdu. Málokto by dokázal objaviť toľko poetiky v nudnej hale obkresľovačov technických výkresov a toľko srandy v elektrotechnickom výskumnom labáku. Na komédiu sa v krátkom filme riešila celkom slušná dávka neduhov od socialistickej pracovnej morálky až po alkohol. –––– Vy to berete moc hopem. Musíte si tu práci šetřit. Jinak bych vám za chvíli neměl, co dát. Trochu přibrzdit, rozumíte? –––– Mužskej bez hodinek, to je vagabund! –––– Co jsem naměřil, to jsem zapsal. ()

Atia

Film jsem viděla poprvé až nyní (2011), tu dobu jsem nezažila. Jistě, je to místy dost přitažené za vlasy - za každou cenu gag, pokus o crazy komedii atd., ale stejně to je snímek pozoruhodně svižný a pro mě osobně překvapivý v tom, jak znázorňoval tehdejší pracovní morálku v některých regionech a morálku doby obecně. Taky mě překvapila scéna s Bédou coby prostitutem. Prostě na tu dobu poměrně nezvyklé. Tři hvězdičky si to zaslouží. ()

• Poslední společné filmování Dany Medřické se synem, Václavem Vydrou nejml. (M.B)
  • Filmovalo se v Praze, obci Skryje, na jezu Nezabudický mlýn, na Čertově skále u Hracholusk. [Zdroj: Filmovamista.cz] (M.B)