Úsměvný příběh zamilovaného kluka, který by pro svou maminku a svou tajnou lásku udělal cokoliv, ale nějak mu to stále nevychází. Prochází tak životem kluka, který stojí na prahu dospělosti, ale zatím se mu ho překročit nějak nechce, i když srdce má na pravém místě. Chválím vynikající výkon pana Starého a jeho obětavé a milé maminky paní Dany Medřické, pro kterou to byla vlastně jedna z posledních rolí v jejích herecky naplněném životě.(31.8.2016)

"Fandy ó Fandy, máš triko a kšandy". To je jeden z mnoha veršů titulní melodie, jimiž autor věrohodně prokázal lehkou mentální disfunkci. Taky příběh o Fanánkově prvních krocích v zaměstnání je prostinký. Jenže na mne dýchla vzpomínka na atmosféru let dávno minulých, kdy každý musel pracovat, neboť pro nepracující bylo v šatlavě vždy dost místa. Kromě toho se mi nezapomenutelně do paměti vryly léty pracovního flákání neuvěřitelně propracované takřka levitační polohy na židli v podání Ing. Růžičky..(12.7.2018)

Už tenkrát jsem z toho příběhu ze života byl spíš smutný. A jestli bych se u toho dnes spíš smál, to se mi raději ani nechce zkoušet. Ale přece jen si pamatuju něco, co mě hodně pobavilo. Nezbytná sexuální pomůcka - velký hrnec s velkýma ušima! Kdo film viděl, ví... To budu muset taky někdy zkusit (s nějakou žirafou :-).(14.7.2013)

Nízko hodnocený snímek, který jistě nepatří mezi Kachyňovy skvosty, nicméně jeho zvláštní atmosféra překonala mé původní rozpaky, Fandy si získal mé sympatie a zvedl výsledné hodnocení. Ač je příběh zasazen do doby, kdy byla práce jistotou, právě ve srovnání s dneškem, kdy naopak není jisté vůbec nic, si uvědomíme, že Fandyho přešlapování na místě je stále aktuální. Mladý člověk "vržený" do života dospělých, bojuje se svými představami, realita osobní vztahů i pracovních povinností ho naplňuje skepsí, hledá směr a náplň (tedy smysl) života. Stejně jako tehdy i dnes tak musí vzdorovat všeobecné "povinnosti" zařadit se mezi ty "normální". Ovšem Fandymu to půjde těžko....on si totiž spočítal, kolik let mu zbývá do důchodu, a při vyslovení slova láska se jen trpce ušklíbne...(1.8.2016)

Podobné téma, které zpracovával rok předtím o něco lepší sagivaculíkovský Vítr v kapse. Po blbnutí na střední škole neúprosný a neodvratitelný nástup do práce a pak už jen šeď, šeď a šeď. Stejně jako kamarádi do deště, i Fandy se marně snaží realitě příštích let a desetiletí vzepřít. Asi můžeme být docela rádi, že se životní styl a perspektivy tzv. mladých dospělých po těch desetiletí přecejenom poněkud změnily. Film docela povedený, avšak ta ústřední píseň, to je na zabití...(21.9.2014)

• - Poslední společné filmování Dany Medřické se synem, Václavem Vydrou nejml. (M.B)

• - Filmovalo se v Praze, obci Skryje, na jezu Nezabudický mlýn, na Čertově skále u Hracholusk. [Zdroj: Filmovamista.cz] (M.B)