Reklama

Reklama

Obsahy(1)

V nemocnici na malém městě se odehrávají převážně příběhy dospělých. Nikdo z nich se zrovna nenachází v úspěšném období života, mají porouchané vztahy, nedaří se jim v práci. Hořkost z nich dělá lidi nepříjemné, a tak i třináctiletý uličník dostává kapky od každého, koho potká. Ne neprávem si vyslouží přezdívku Lže a krade, ale podezření na něj padá i ve chvílích, kdy je nevinný. Jenže zrovna tenhle kluk si usmyslí, že udělá radost jedné smutné holce. A protože je 5. prosince, slíbí jí, že do nemocnice přivede Mikuláše. To ovšem znamená, že se musí dostat ven. A pod bystrým zrakem vrchní sestry to nebude nijak snadný úkol. Tenhle souboj s nejistým výsledkem má ale v závěru jedno jisté – všichni jeho aktéři pomalu otvírají oči a jako zázrakem otvírají svá obrněná srdce a prožijí chvíli vzájemného porozumění. (Česká televize)

(více)

Recenze (162)

Kimon 

všechny recenze uživatele

Dal bych tomuto režisérskému špičkovému kousku filmového Oskara "im memoriam". Jednoznačně si jej zaslouží. Bohužel si tento titul prozatím nenašel vydavatele na DVD. Myslím, že schovávat v regálu archivu českých filmů takový filmový šperk je snad i hřích a absolutní ignorance !! ... ono se to vlastně týká téměř všech Kachyňových režisérských kousků. Vydavatelé, probuďte se, Kachyňa natočil nejenom vynikající "Pozor, vizita!" a "Sestřičky" !! - komentováno: 07.10.2008 ()

Gilmour93 

všechny recenze uživatele

Personál dětského oddělení si na noční službě uvědomil, že místo chlastání, pletení, večírků a opakovaných kontrol technického stavu polského Fiatu za plotem nemocnice, lze něco udělat i pro radost druhých. Kachyňův komorní příběh o lidských strastech, slabostech, touhách a zoufalé snaze skrýt to všechno před okolím měl v mé paměti jakousi zvláštní auru, ale ta teď po x-letech prakticky zmizela. Tohle nemám rád... ()

Reklama

triatlet 

všechny recenze uživatele

Příběh natočený na motivy knížky Jana Procházky „Lže a krade“ je podobně jako Počítání oveček zasazen do svátečního času. Je zajímavé, jak autorská dvojice Procházka – Kachyňa dokázala fungovat i po smrti Jana Procházky. A jak přesvědčivě zvládli vykreslit malý příběh s velkými hrdiny. Filmařsky vyumělkované: ať už to je detail na probouzejícího se doktora nebo na zdravotní sestru, pokuřující dvojici lékaře a hlavního dětského hrdiny. Výborný střih při přesunu "padlého Mikuláše" na sál. Opuštěnost, která může dopadat na některé lidi ve sváteční čas víc než kdy jindy, je zobrazena silně. Nádherná lyrická pasáž s kusem mikulášského roucha na plotu. Hapkova hudba nádherně ladí s atmosférou příběhu. Zaujala mě bezčasovost příběhu - na jedné straně jsou tam policejní škodovky – Favorit, na druhé straně nemocnice, nebo ubytovna spíš asociující 60. léta. Možná to je dáno tím, že Procházka příběh napsal v 60. letech. Zajímavý komentář: Radek99. ()

farmnf 

všechny recenze uživatele

Film, který nic nepředstírá. Doktor je opilec a kurevník, Sestra Mihulová je opět zamilovaná. Dětský pacient mluví sprostě a kouří. Ano, takto to mohlo být. Vrchní sestra je protivná jak hovno, takové většinou vrchní bývají kromě Nadi Tokely z Brna. Zprvu jsem se lekl, že to skončí tragédií. Končí to ale tak, jako vše v životě. Ani dobře ani špatně. Prostě to nějak pokračuje s vysokými ztrátami na všech stranách, ()

aquiver 

všechny recenze uživatele

Tohle komorní drama má blíž třeba k Přeletu nad kukaččím hnízdem, než k dětským filmům, k nimž název a z velké části dětské obsazení inklinuje. Smutnější, nádherně nostalgická atmosféra, dobrý scénář, jistí herci. S přihlédnutím k tomu, že se jedná o náš polistopadový televizní film, téměř mistrovské dílo... 90 % ()

Galerie (6)

Zajímavosti (6)

  • Pôvodne chceli režisér Karel Kachyňa a scenárista Jan Procházka natočiť film na začiatku sedemdesiatych rokov. Avšak Procházka bol v tej dobe na čiernej listine komunistického režimu v Československu a jeho scenár nemohol byť realizovaný. (Raccoon.city)
  • Televizní premiéra filmu se odehrála v roce 1992, do kin se snímek podíval až v roce 1996. (M.B)
  • Jan Procházka společně s režisérem Karlem Kachyňou napsal tento filmový scénář podle vlastní povídky „Lže a krade“ v roce 1969. K jeho realizaci už ale na úsvitu normalizace, kdy Procházkovo jméno figurovalo mezi zakázanými umělci, dojít nemohlo, a tak musel Kachyňa počkat dalších 20 let, než se k tomuto projektu svého dvorního scenáristy mohl vrátit. (Letní filmová škola)

Reklama

Reklama