Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Československý prapor, vedený kapitánem Hlouškem, dobude slovenskou podhorskou vesnici dva dny před Štědrým večerem roku 1944. Z nedalekých německých pozic se ozývá vánoční a klasická hudba. Vojáci získají od svých velitelů souhlas k vánočním oslavám. Proti je jen strohý podporučík Jílek, o jehož minulosti se vyprávějí různé fámy a kterému vojáci nedůvěřují. Kapitán Hloušek se rozhodne pro průzkum nepřátelských pozic, který navzdory menšímu incidentu proběhne bez potíží. Svátky klidu a míru mohou začít jak u našich, tak u nepřátel.

Režisér Karel Kachyňa se ve svých prvních samostatných filmech (po spolupráci s Vojtěchem Jasným) věnoval vojenské tematice. Drama Tenkrát o vánocích natočil s řemeslnou zručností, projevil však velký cit pro vnitřní život a složitou psychologii svých hrdinů. Mohl se ostatně opřít o kvalitní herecký ansámbl, v čele s Otomarem Korbeláře, který ztvárnil kapitána Hlouška. (oficiální text distributora)

(více)

Videa (1)

TV spot

Recenze (39)

ghatos 

všechny recenze uživatele

Pěkně, velkolepě, apoliticky!, technicky výborně natočené vojenské drama, do kterého se jakoby začíná vkrádat nová vlna přicházejících zlatých šedesátek. Na to, že se psal rok 1958 v komunistickém Československu se jedná o super počin. Šokem byl výkon Rudolfa Deyla mladšího. Takhle ho opravdu neznám...podal výkon hodný festivalových evropských vavřínů. 75%.. ()

Martin741 

všechny recenze uživatele

Reziser karel kachyna /Pozor, Vizita, Kral Sumavy, Zavrat 1962/ natocil vojnovy film, ktoremu ale dost chybaju vojnove sceny, skor ukauje vojakov ako ludi z masa a kosti. Slusny pribeh aj tempo, ale do siveho, sediveho priemeru film zrazaju priemerne herecke vykony a Otomar Korbelar sa nielen zucastnil filmu, ale bojoval aj v Prazskom Povstani z maja 1945. 55 % ()

Reklama

slunicko2 

všechny recenze uživatele

Ve své době asi zajímavé, dnes nic moc. 1) Zpočátku jsem se domníval, že by mohlo jít o verzi vánočního příměří, jaké se odehrálo v roce 1914 na západní frontě. Divil jsem se a uvažoval, jak se jen podařilo cenzorům takový námět protlačit. Ale vyústění je daleko prostší a ideově bez vady. Nakonec film, bohužel, navzdory nenápadným náznakům (možná, byť neuskutečněná pointa, nedůvěra k veliteli, vojáci se starali hlavně o holky) dostál ideovým požadavkům doby._____ 2) Dobově typické kožené chování protagonistů a neživotné dialogy snižují radost ze sledování snímku, je-li jaká._____ 3) Zajímavý koment: Snorlax****, rozum i cit****. ()

dyfur 

všechny recenze uživatele

moje zaujímavosti: Aj napriek tomu, že František Vnouček hovoril dobre rusky, jeho postavu dôstojníka Stepanova predaboval ruský študent. (dyfur) Filmovanie prebiehalo v okolí Hartmaníc. Štáb sídlil v Sušiciach. (dyfur) Otomar Korbelář sa vyjadril, že kapitán Hloušek bola jeho posledná veľká filmová úloha. (dyfur) ()

tomtomtoma 

všechny recenze uživatele

Válečný film s vynikajícím hereckým obsazením a postavený na zajímavých základech, které se ale proměňují v až těžko snesitelnou dávku patosu. Děj je nadšenecky naivní o chrabrosti československých vojáků při osvobozování Slovenska na konci roku 1944, kteří se statečně a odhodlaně postaví zákeřnosti německých vojáků. Ale českoslovenští vojáci jsou uvědomělí a zodpovědní a zaženou Němce na útěk. Z postav. kapitán Hloušek (Otomar Korbelář), rozumný velitel této jednotky, lidský nadporučík Váňa (František Hanus), z minulosti poučený a přespříliš uvědomělý podporučík Jílek (Petr Haničinec), Vondráček (Rudolf Deyl), který všechno zařídil, kuchař Karlíček (Jiří Sovák), zamilovaný Vítek (Jiří Vala), snaživý Benko (Otto Lackovič), a jeho přítelkyně (Eva Klepáčová), Lojza (Vladimír Menšík), a další a další. Svátky klidu a míru se i velkou měrou naivity mění v líté boje o život a dobyté pozice. S vítězným a vlasteneckým nádechem. ()

Zajímavosti (4)

  • Otomar Korbelář sa vyjadril, že kapitán Hloušek bola jeho posledná veľká filmová úloha. (dyfur)
  • Filmovanie prebiehalo v okolí Hartmaníc. Štáb sídlil v Sušiciach. (dyfur)
  • Aj napriek tomu, že František Vnouček hovoril dobre rusky, jeho postavu dôstojníka Stepanova predaboval ruský študent. (dyfur)

Reklama

Reklama