Děvče ze sirkárny

Dievča zo zápalkárne

The Match Factory Girl

Drama / Komedie

Finsko / Švédsko, 1990, 68 min

Kaurismäkiho styl mám rád, takže mě už nemůže extra překvapit. Tentokrát to nebylo tak zábavné a do škatulky komedie bych to nedal - spíš sociální drama, kde se hlavní hrdinka snaží potrestat zhrzenou důvěru. Jako vždy však zpracované s nadhledem a vesměs souhlasím s odplatou a držel jsem jí od začátku prsty. A konečně už vím, jak se vyrábí sirky... ;-) [ PŘÍBĚH: 2 /// ORIGINALITA: 2 /// NÁLADA: 1 /// ART: 1 /// STYL: 1 /// CASTING: 2 (3*MAX) ](23.5.2013)

Tak dopadajú ľudia, ktorí ubližujú druhým a myslia si, že sa im to nevráti. Radikálna pomsta jedného dievčaťa, ktoré, zdá sa, nikto nemá rád. Skvelé minimalistické zábery, takisto výber hudby. Tak toto sa Kaurismakimu podarilo. Dôkaz, že nenávisť plodí nenávisť. A že od lásky je len kúsok k nenávisti. Presvedčivé herectvo, minimum dialógov, stačí sa pozerať, netreba ani titulky resp. stačia aj anglické :)(30.9.2011)

• RAiken

Co to tady zase prujmujete? Film totalne o nicem. Zoufale depresivni atmosfera, bezutesna situace krehounke divenky, ktere svitla jiskricka nadeje v podobe svedskeho fousateho prince :-) Prichazi zklamani a svedsky studena pomsta. Mam se dojmout hned na zacatku nebo az na konci? Nebudte pozeri. Je to o nicem a strasna nuda...(10.10.2017)

Achich ouvej, tohle je tak žalostný film... Tedy nemyslím žalostně špatný, ale žalostně smutný. Při jeho sledování mám podobný pocit, jako kdybych se měl smát u komedie o brutálním týrání nějakých roztomilých chlupatých a okatých zviřátek a po celou dobu si v duchu prozpěvuju s Johnem Lennonem: "Aaah, look at all the lonely people..." Božská Kati Outinen se svým nekonečně smutným čumáčkem je jako stvořená pro podobné šílené role v Kaurismäkiho filmech. Umí sice zahrát i mrchu, jak předvedla ve Stínech v ráji, ale ťunťovité buchty jí jdou ještě líp. To, jak trpělivě pracuje v monstrózní sirkárně, to, jak po osamělých večerech poslouchá cizí řeči v rádiu... A moc se mi líbí, že se sebou nenechá stále jen nevybíravě orat a ukáže taky nakonec svoje zuby - její pomsta chutná po jedu na krysy a já jí bezvýhradně žeru. Možná můj nejmilejší Kaurismäkiho film.(11.2.2015)

Na jednej strane stojí premyslené a prepracované minimalistické zobrazenie, schopnosť "vyrozprávať" bez slov zápletku, emócie, vzťahy. Symboly, odkazy, štýl - to všetko tento film má. Na strane druhej stojí jednoduchý príbeh a až neuveriteľne naivná postava ako z románov 19-teho storočia. Pri všetkej tej temnote a vyprázdnenosti vzduchu v záberoch kamery, film, aspoň v mojom prípade, nepreniká viac než pár centimetrov za obrazovku a zostáva tak len pozeraním v štýle "hm, pekný prestrih; podarený záber; atď.".(1.4.2010)