Maska démona (festivalový název)

• Itálie

Horor

Itálie, 1960, 87 min

Mario Bava

Předloha:

Nikolaj Vasiljevič Gogol (kniha)

Mario Bava

Mario Serandrei

Scénografie:

Giorgio Giovannini

Tuctový příběh, s místy až ukázkově uhozeným chováním postav. Ovšem ta nápaditá režie, krásná černobílá kamera, atmosferické dekorace a působivá hudba... ten film v sobě má VŠECHNO. V dobrém i "zlém". Působil na mě takřka jako modelová čítanka, jak by takové klasické strašení mělo vypadat. Strašně jsem si ho užil.(23.6.2011)

Vynikající atmosféra připomínající americké filmy z 30. a 40. let, jenom ten příběh je trochu propracovanější, i když nijak zvlášť složitý, neboť se jednalo o klasický příběh pomsty upírů zaměřený na jednu šlechtickou rodinu. Herci dobří, i když poměrně neznámí, kromě Barbary Steele, kterou jsme mohli vidět také v Cormanově Jámě a kyvadlu.(6.5.2009)

Pro těch několik neskutečně působivých scén bych hrozně rád šel do plna, ale budu kulturní barbar a nepůjdu, protože z celkového hlediska mě to překvapivě zrovna moc nevzalo. Až na ty scény, které mi přišly jako poslední záchvaty před smrtí, plně nekonzistetntní se suchým a neatmosférickým zbytkem, mi to přišlo takové nijaké, nezajímavé. Nekokázalo mě to chytnout, herci mi svou teatrálností přišli hrozně směšní (a to i s nádhernou Barbarbou v čele). Ten film má dobrou kameru, skvěle zpracované umělé exteriéry (to se mi vždycky líbí) a nárazově silné a působicé scény, ale nanesštěstí pro mě to věchno propojuje a vyplňuje nezáživnost a až vzájemně nekonzistentní střídání atmosféričnosti a naprosté neatmosféričnosti. 3.5*(29.10.2015)

Hororový skvost. Perfektní gotická atmosféra starého moldavského šlechtického sídla, které je plné tajných chodeb, skrytých hrobek a nemrtvých, kterým vévodí démonicky uhrančivá čarodějnice Barbara Steele. V roce 1960 musel být tenhle film pro diváka dost děsivý. Ponurost lokací je ještě znásobena černobílým obrazem, nasvícením scén a vhodně zvolenou hudbou. A je to pro mě zatím nejstarší film, který jsem viděl, v němž nemrtvý vylézá z hrobu :-)(9.4.2006)

Je zarážející jak moc je to naivní. Kam se na to hrabou i o několik desítek let starší žánrový bratříčci. Ještě více zarážející ovšem je, že to (nejen) díky Bavově vizuálnímu citu, nad kterým srdce jen a pouze plesá, pranic nevadí. A tak je ve výsledku nejvíce zarážející až skutečnost, že Andrea Checchi tenkrát vypadal naprosto totožně jako dnes vypadá Martin Shaw.(2.2.2013)

• - Příběh je založen na ruském horrorovém příběhu Nikolaje Gogola “Viy” z roku 1865. (Chatterer)

• - Film je znám také pod názvy House of Fright, Revenge of the Vampire a The Demon's Mask. (Chatterer)

• - Tim Burton se nechal slyšet, že jde o jeho nejoblíbenější horor. (Chatterer)