Maska démona

(festivalový název)
  • Itálie La maschera del demonio (více)
Trailer

Úvod filmu - jednoho z nejcitovanějších hororů všech dob - představuje rafinovanou hru režiséra s divákem. Pomocí kamery se nás tvůrce snaží přesvědčit, že jsme to právě my, koho zavádí na popravčí hranici ve středověkém městečku v Moldávii. Skupinka vesničanů v čele s hrozivým inkvizitorem se pokouší upálit mladou čarodějnici. V okamžiku, kdy hranici začne stravovat oheň, nebe se zatáhne a déšť uhasí plameny. Divák uvězněný pod titulním mučícím nástrojem, originální to masky, může pokračovat dál. Totéž místo v současnosti: Doktor Choma Kruvajan a jeho asistent Andrej Gorobek přijíždějí navštívit princeznu Katiu. V kraji stále přetrvává legenda o takzvané Černé neděli, kdy „Satan chodí volně po zemi". V tento den se čarodějnice mstí svým pronásledovatelům. V podzemní kryptě se probouzí dávná oběť. (Letní filmová škola)

Trailer

pornogrind

Mario Bava a jeho temný gotický horor.Příběh o čarodějnictví,upálení,zmrtvýchvstání a následné pomstě pomocí pána temnot Satana.Od začátku nás snímek vtáhne svojí neopakovatelnou hutnou atmosférou,skvěle zvoleným hudebním doprovodem a skvostnou kamerou,kdy při některých scénách doslova běhá mráz po zádech.Vizuál je prostě dechberoucí.Jediný co musím filmu vytknout-je postupné vytrácení atmosféry a pro mě slabší konec.Ale i tak je to kousek,který rozhodně stojí za vidění.Pro milovníky gotických hororů povinnost. ()

Campbell

Tak tomuhle říkám nářez. Už od prvních minut na nás sála neuvěřitelná atmosféra a to co následuje potom je atmosférická čarodějnická upířina jaká se jen tak nevidí. Bava natočil tenhle skvost dokonale a i když je tu sem tam trošku rozpačitá scéna tak se to vyrovná naprosto grandioznímu finále. Parádní horor. ()

obitus

Slavny horror Maria Bavy v hlavni roli s nadhernou Barbarou Steele. Pribeh o carodejnici a upirech je mozna dnes trochu usmevnej, ale zpracovani je naprosto uchvatne. Nadherna prace s kamerou (sam Bava) a temne, pochmurne ladeni kazdeho zaberu dela z tohohle filmu opravdovou lahudku. Pokud mate radi stare Poeovske filmy Rogera Cormana nebo Hammer, tohle je naprosta povinnost, je to totiz jeste lepsi. Vecne se valici mlha, cernobily obraz, nadra Barbary Steele.....lahudka pro fajnsmekry. ()

liquido26

Vynikající atmosféra připomínající americké filmy z 30. a 40. let, jenom ten příběh je trochu propracovanější, i když nijak zvlášť složitý, neboť se jednalo o klasický příběh pomsty upírů zaměřený na jednu šlechtickou rodinu. Herci dobří, i když poměrně neznámí, kromě Barbary Steele, kterou jsme mohli vidět také v Cormanově Jámě a kyvadlu. ()

Anderton

Nad béčkovosťou Masky démona by sa snáď pozastavil aj Roger Corman, nad teatrálnosťou herectva všetkých hercov nejeden divadelný herec. Maska je ale o atmosfére, o čiernobielej kamere a o tom, ako pracovať s lacnými štúdiovými kulisami a vyvolať nimi ilúziu dokonalého hororového zážitku tým teteliacim sa podperinovým spôsobom, keď je vonku búrka. Ak by som to videl prvý krát ako teenager, možno by som to považoval za kult a dal 5 hviezd, dnes mi to už, navyše umocnené zlým anglickým dabingom, pripadalo pomerne obstarožné. Našťastie myšlienky legiend, povier a rozprávok sú nesmrteľné. Kto je horší, či ten, kto je v moci satana, alebo ten, kto s radosťou upaľuje čarodejnice a surovo im pribíja masky na tvár, je na divákovi. V moci diabla sme ako ľudia chtiac nechtiac totiž všetci. Distribútor zase film nevidel: "Totéž místo v současnosti". ()

• Barbara Steele dopředu neviděla scénář. Všechny repliky se učila během natáčení. (Chatterer)
  • Film byl od počátku promítání považován za příliš hrůzostrašný a ve Velké Británii se až do roku 1968 nesměl promítat. (Chatterer)
  • Film se umístil na stanici Brova Channel v anketě "100 Scariest Movie Moments" na 40. místě. (Chatterer)