Maska démona (festivalový název)

• Itálie

Horor

Itálie, 1960, 87 min

Mario Bava

Předloha:

Nikolaj Vasiljevič Gogol (kniha)

Mario Bava

Massimo De Rita

Mario Serandrei

Scénografie:

Giorgio Giovannini

O filme "La Maschera del demonio", ktorý v roku 1960 natočil talianský režisér Mario Bava, som toho hodne počul a veľa čítal. Mnohí moji známi mi ho vrele odporúčali a veľmi priaznivo sa o ňom zmienil aj majster Stephen King vo svojej knihe "Danse Macabre". Tak som si teda tento filmový titul konečne zohnal a s očakávaním kvalitného diváckeho zážitku pozrel. No a musím sa stotožniť s názorom, že sa jedná o vynikajúci čiernobiely gotický horror. Horrorová klasika. ****(8.1.2018)

Mario Bava a jeho hradná hororová klasika prispela k rozvoju talianskeho hororu, ktorý neskôr prešiel z monumentálnych exteriérov do civilnejšieho prostredia s pridaním extrémnej brutality a nechutností. Koniec koncov 70te a 80te roky sú toho príkladom. Mario Bava pestrofarebne (aj keď v čierno bielej) vykresľuje tentoraz príbeh z dávnych čias, kedy ešte čarodejnice znepríjemňovali svet ľudí. Skutočná čarodejnica, ktorú krutým spôsobom v úvode filmu potrestajú a pochovajú do hradnej hrobky, sa stáva zabudnutou, vysušenou rekvizitou, o ktorej vie len málokto. Jednej hmlistej noci sa však prebúdza k životu!(20.2.2007)

• *CARNIFEX*

Tak veľmi by som si prial, aby vo mne tieto staré "drahokamy" (alebo vykopávky?) dokázali vyvolať také emócie, ako u iných užívateľov. Sledovať tento film v 60-70 rokoch, zrejme by som bol ohúrený. Dnes iba zívam, unudený očakávam záver, ktorý ma tak či onak, rovnako ako jeho priebeh, nijak neprekvapí. Neskutočne ma udivuje, ako niektorých divákov dokáže tento druh snímkov očariť, ba dokonca nebodaj vystrašiť ( ste sa snáď rezali a solili pri jeho pozeraní? ). Čítam komentáre "okolo seba" a padá mi sánka, aké orgie podaktorí prežívali. Úctu k starším treba zachovať, to bez pochýb! Tento snímok je moja prvá skúsenosť s populárnym Máriom Bavom. A popravde, je rovnako definitívne posledná, ako so všetkými horormi "MADE IN ITALY", lebo ich neúspech tvorby v mojich očiach nemá konca kraja ( štatistika je hrozná vec - NEROBTE SI JU! ). Čo sa samotného snímku týka, nevystrašil, unudil takmer na smrť, zaujal len úvodom, vystrihnutým z našeho populárnejšieho "Kladiva na Čarodejnice", ktorému "Black Sunday" nesiaha ani po otlak na dlani. Vážim si keď mi niektorí z mojich "obľúbených" dá do pozornosti nejaký snímok ( s niektorými si píšem ozaj veľmi rád! ), ale toto viac nie chlapci - 45%.(12.11.2014)

Těžko si představit hororovatější horor. Vytí a fičení větru, mlžné opary, hroby a hrobky, staré hradní sídlo uprostřed temného lesa, gotické interiéry, hrůzná čarodějnická kletba, maska Satana, zhlínyvstalý temný kníže, od přírody vampýrsky démonický zjev Barbary Steele... Ano, zastaralo to, ale po vizuální stránce je to pořád žrádlo, a zkrátka ukázkový hororový old school.(16.1.2011)

Nad béčkovosťou Masky démona by sa snáď pozastavil aj Roger Corman, nad teatrálnosťou herectva všetkých hercov nejeden divadelný herec. Maska je ale o atmosfére, o čiernobielej kamere a o tom, ako pracovať s lacnými štúdiovými kulisami a vyvolať nimi ilúziu dokonalého hororového zážitku tým teteliacim sa podperinovým spôsobom, keď je vonku búrka. Ak by som to videl prvý krát ako teenager, možno by som to považoval za kult a dal 5 hviezd, dnes mi to už, navyše umocnené zlým anglickým dabingom, pripadalo pomerne obstarožné. Našťastie myšlienky legiend, povier a rozprávok sú nesmrteľné. Kto je horší, či ten, kto je v moci satana, alebo ten, kto s radosťou upaľuje čarodejnice a surovo im pribíja masky na tvár, je na divákovi. V moci diabla sme ako ľudia chtiac nechtiac totiž všetci. Distribútor zase film nevidel: "Totéž místo v současnosti".(14.8.2013)

• - Scénář napsali Ennio de Concini a Mario Serandrei. (Chatterer)

• - Tim Burton se nechal slyšet, že jde o jeho nejoblíbenější horor. (Chatterer)

• - Barbara Steele dopředu neviděla scénář. Všechny repliky se učila během natáčení. (Chatterer)