Maska démona (festivalový název)

• Itálie

Horor

Itálie, 1960, 87 min

Mario Bava

Předloha:

Nikolaj Vasiljevič Gogol (kniha)

Mario Bava

Massimo De Rita

Mario Serandrei

Scénografie:

Giorgio Giovannini

Kostýmy:

Tina Grani

Mario Bava a jeho hradná hororová klasika prispela k rozvoju talianskeho hororu, ktorý neskôr prešiel z monumentálnych exteriérov do civilnejšieho prostredia s pridaním extrémnej brutality a nechutností. Koniec koncov 70te a 80te roky sú toho príkladom. Mario Bava pestrofarebne (aj keď v čierno bielej) vykresľuje tentoraz príbeh z dávnych čias, kedy ešte čarodejnice znepríjemňovali svet ľudí. Skutočná čarodejnica, ktorú krutým spôsobom v úvode filmu potrestajú a pochovajú do hradnej hrobky, sa stáva zabudnutou, vysušenou rekvizitou, o ktorej vie len málokto. Jednej hmlistej noci sa však prebúdza k životu!(20.2.2007)

O filme "La Maschera del demonio", ktorý v roku 1960 natočil talianský režisér Mario Bava, som toho hodne počul a veľa čítal. Mnohí moji známi mi ho vrele odporúčali a veľmi priaznivo sa o ňom zmienil aj majster Stephen King vo svojej knihe "Danse Macabre". Tak som si teda tento filmový titul konečne zohnal a s očakávaním kvalitného diváckeho zážitku pozrel. No a musím sa stotožniť s názorom, že sa jedná o vynikajúci čiernobiely gotický horror. Horrorová klasika. ****(8.1.2018)

Hororový skvost. Perfektní gotická atmosféra starého moldavského šlechtického sídla, které je plné tajných chodeb, skrytých hrobek a nemrtvých, kterým vévodí démonicky uhrančivá čarodějnice Barbara Steele. V roce 1960 musel být tenhle film pro diváka dost děsivý. Ponurost lokací je ještě znásobena černobílým obrazem, nasvícením scén a vhodně zvolenou hudbou. A je to pro mě zatím nejstarší film, který jsem viděl, v němž nemrtvý vylézá z hrobu :-)(9.4.2006)

Klasický gotický horor, v němž bylo snad vše, co k němu patří, včetně naivity a předvidatelnosti děje- až se mi to chvílemi zdálo nudné. Možná se mýlím, ale nějak mi tu chybělo i tempo. Jinak to ostatní je třeba hodnotit s ohledem na ranou dobu vzniku filmu. Nejlepší je pasáž úvodního rozjezdu, když dva lékaři jedou dostavníkem přes Moldávii do Moskvy. Naopak samý začátek s likvidací čarodějnic byl drastický, a celkem zbytečný. Jsem přesvědčen, že těmi lepšími prvky (cesta dostavníkem, vystrašený kočí, brunetka hrající na piano, podzemní prostory a bizarní sochy interiérů aj.) se inspiroval Harald Reinl ve své Hadí jámě a kyvadlo a skvěle slepil eklektický kousek, osvěžený humorem, který celkově všechny ostatní horory 60. let předčí.(22.8.2011)

Bravúrne, dokonalé, nesmrteľné, majstrovské dielo a gotika v plnej paráde. Plným právom považované za legendu subžánru. Už úvod ma priklincoval na stoličku, niečo tak atmosferické a vizuálne démonicky dokonalé som ešte nevidel. Je tu všetko, čo má prvotriedna gotika obsahovať: jedna stará kliatba, úžasné exteriéry so starým zámkom, tajomný starý cintorín a rozpadávajúce sa ruiny s ponurou kryptou. K tomu ešte hmla, desivý les a vystrašení ľudia. Samozrejme nemôžem zabudnúť ani na dvoch hrdinov zachraňujúcich situáciu a hlavne krásnu princeznú. Bava si dal maximálne záležať aj na minimálnych detailoch aby svoje dielo dotiahol k absolútnej dokonalosti, vrátane mimiky tvárí, vyšpúlených očí, hry s tieňami a dokonale načasovaných desivých zvukov. K tomu ešte treba prirátať aj hudobný doprovod, ktorý jednoducho nemal chybu - účelový a veľmi úderný, dokonale sa hodiaci do celkovej ponurej atmosféry. Nevadila mi ani miestami výraznejšia naivita hlavných postáv, akosi mi tu, narozdiel od iných prípadov, zapasovala. Nikdy nezabudnem na Barbaru Steele - očarujúco krásnu a pritom tak presvedčivo démonicky nebezpečnú. Jeden z najlepších hororových hereckých výkonov, jednoznačne. Bavovi sa podarilo stvoriť nesmrteľné dielo, jednu veľkú legendu a film, ktorý určite mnohých filmárov ovplyvnil. Podľa mňa ide jednoducho o povinnosť a to nielen pre hororových fanúšikov.(25.9.2014)

• - Scénář napsali Ennio de Concini a Mario Serandrei. (Chatterer)

• - Natáčelo se od 28. března 1960 do 7. května 1960. (Chatterer)

• - Mario Bava vyhlásil, že ho oslovila jedna americká produkčná spoločnosť, aby režíroval farebný remake, on však odmietol. (misterz)