Maska démona (festivalový název)

• Itálie

The Mask of Satan

Fright

Horor

Itálie, 1960, 87 min

Zdrcující atmosféra tohoto kultovního starého hororu Mario Bavy je neoddiskutovatelná. Ono to má i po padesáti letech od natočení své kouzlo - všechny ty staré zámky, rozpadlé hrobky, probouzející se čarodějnice, tajné vchody - ale naivita příběhu a chování postav, které se strašně liší od dnešních standardů filmové logiky, mi prostě nedovolují, abych se do toho filmu nechal vctáhnout. Oceňuju tu atmosféru a vůbec všechno, ale nedokážu být z těchto "gotických" hororů opravdu nadšený, narozdíl třeba od realističtějších hororových thrillerů téhož stáří... Horror movie of the Year(28.11.2010)

"You, too, can feel the joy and happiness of hating." Tuctový příběh, s místy až ukázkově uhozeným chováním postav. Ovšem ta nápaditá režie, krásná černobílá kamera, atmosferické dekorace a působivá hudba... ten film v sobě má VŠECHNO. V dobrém i "zlém". Působil na mě takřka jako modelová čítanka, jak by takové klasické strašení mělo vypadat. Strašně jsem si ho užil.(23.6.2011)

(1001) Když si vzpomenu na Ospalou díru, tak není zatěžko uvěřit, že se jedná o nejoblíbenější horor Tima Burtona. Ačkoliv já ten film chápu mnohem víc jako pohádku než jakýkoliv jiný žánr. Takhle se dělají věci s vášní. Žena s velkým černým psem. Kamera se chová jako další postava filmu - a tak sebejistá svým pohybem v prostoru. Ten voyeristický element činí celou podívanou silně znepokojivým zážitkem. Nebýt zamilované hudby při "romantických" scénách, byl by to dokonalý snímek. -"My eyes aren't tired, my spirit is."(11.5.2015)

Vynikající atmosféra připomínající americké filmy z 30. a 40. let, jenom ten příběh je trochu propracovanější, i když nijak zvlášť složitý, neboť se jednalo o klasický příběh pomsty upírů zaměřený na jednu šlechtickou rodinu. Herci dobří, i když poměrně neznámí, kromě Barbary Steele, kterou jsme mohli vidět také v Cormanově Jámě a kyvadlu.(6.5.2009)

Je zarážející jak moc je to naivní. Kam se na to hrabou i o několik desítek let starší žánrový bratříčci. Ještě více zarážející ovšem je, že to (nejen) díky Bavově vizuálnímu citu, nad kterým srdce jen a pouze plesá, pranic nevadí. A tak je ve výsledku nejvíce zarážející až skutečnost, že Andrea Checchi tenkrát vypadal naprosto totožně jako dnes vypadá Martin Shaw.(2.2.2013)

• - Natáčelo se od 28. března 1960 do 7. května 1960. (Chatterer)

• - Tim Burton se nechal slyšet, že jde o jeho nejoblíbenější horor. (Chatterer)

• - Scénář napsali Ennio de Concini a Mario Serandrei. (Chatterer)