Bumerang

Boomerang!

Krimi / Film-Noir / Drama

USA, 1947, 88 min

Tyto polodokumentární noiry s odtažitým vypravěčem mě moc neberou. Sice určitá reálnost má něco do sebe, vše nebo téměř vše je točeno tam, kde se to skutečně odehrálo (aspoň tak to tvrdí náš pokorný vypravěč), nicméně já mám mnohem raději temné stylizované noiry. Příběh pojednává o vyšetřování vraždy starého oblíbeného kněze. Podezřelý je zmatený a lže, přesto ale ne všichni věří, že je vinen. Film mě jaksi nechal chladným a oslovil mě až v závěru v soudní síni.(3.8.2011)

Trend kvazidokumentárních kriminálek co nejvíce blízkých realitě vyšetřování se rozmohl koncem 40. let (zásadník kamenem je Dassinovo The Naked City). Často podle skutečných případů. Autenticita prostředí, ale na druhou stranu nedostatek dramatického potenciálu, stejně tak zajímavých postav. A často morální poselství na závěr.(11.12.2007)

• Martin741

Plana kriminalka, fakt len rezisersky liznute po povrchnu, aj detektivkou je to len taky lacny ppovrchny vyplach ..... Kazan sa tymto rezisersky nijak nepredviedol ......keby nenatocil kulty ako Na vychod od raje 1955, Viva Zapata 1952, Tramvaj do stanice touha 1951 - tak by neprerazil v zivote. 40 %(16.6.2018)

Dokumentárně stylizovaný film, podle skutečných událostí, s komentářem božího hlasu, jehož téma však lépe zpracovali jiní - Lang (Fury, You Only Live Once, The Blue Gardenia) a Hitchcock (Wrong Man).(26.1.2008)

• Houdini

Oscar 1 nominace: Scénář(10.3.2004)