Zatím nejosobnější projekt oscarového režiséra a scenáristy Alfonsa Cuaróna (Gravitace, Potomci lidí, Mexická jízda), film Roma, sleduje dívku Cleo (Yalitza Aparicio), která pracuje v domácnosti středostavovské rodiny ve čtvrti Roma v Mexico City. Jako v propracovaném psaníčku ženám, které ho vychovaly, vzpomíná Cuarón na vlastní dětství a vytváří živý a procítěný portrét domácích konfliktů a společenské hierarchie v politickém chaosu 70. let. (Netflix)

Capri2016

Tento čiernobiely film sa odohráva v roku 1971. Ja som sa v 70. roku narodila a tiež mám z detstva iba čiernobiele fotky. Ale život bol v tých časoch aj v Cuarónovom filme Roma pestrofarebný. Alfonso Cuáron nám ako rezišér, stenárista aj kameraman priniesol mnohovrstvový príbeh. Je to príbeh rozvrátenej rodiny zo strednej vrstvy v Mexico City a ich slúžky a pestúnky Cleo, ktorá už vlastne do rodiny patrí. Je to príbeh silných žien a slabých mužov, kontrastu veľkomesta a vidieku, lásky a straty, povstania a vraždenia. Je to aj príbeh psích hovien. A tento príbeh nám rozpovedal pán majster režisér a scenárista. To, že skvelý film môže byť aj o obyčajnom živote, ak hovorí okrem dejovej línie aj o pocitoch, dokazuje práve tento majstrštyk, ktorý je o ničom a o všetkom. A čiernobiela kamera výborne dotvára surovú realitu 70. rokov. ()

uletov odpad!

Film,co si hraje na umění.Jestli se chcete unudit k smrti,tak prosím..radši budu čučet na rybičky v akváriu,to mě rozpárádí víc než toto dílo.Nedokoukáno. ()

tata22

Očekávání jsem měl velká. Chvál byla slyšet ze všech stran. Pak na mně koukl obyčejný příběh obyčejných lidí v trochu neznámém a neokoukaném prostředí s neherci. Trochu na mně dýchla 60 léta českého filmu anebo italská filmařina 50. i 60 let. kdy nám filmaři ukazovali běžný život obyčejných lidí na pozadí doby. Proto možná to nadšení a ten často zmiňovaný návrat k pravověrné filmařině. OK, to beru ale nejsem si úplně jist jestli se chci dneska na podobné věci dívat, když už jsem je dávno viděl a film se mezitím posunul jinam. Za vynikající a famózní bych viděl kameru, která posunula film hodně vysoko a je asi tím nejlepším co jsem ve filmu našel. Ale pozor, tenhle film opravdu není pro každého a kdo se nepovažuje za milovníka uměleckého filmu by se měl filmu zdaleka vyhnout... ()

Royaldell

Tenhle film bych rozdělila na tři části. První část (prvních 40 minut) byla skvělá,vizuálně úplná nádhera,kamera famózní a černobílá kompozice dodávala tomu příběhu ''šmrnc''. Pak druhá část (tak to hodiny a půl) pro mě byla nezáživná a celkem nudná,těžko říct proč,jen to prostě nefungovalo. Jenomže třetí část,tedy posledních asi 40 minut,byla emociální bomba,která smetla veškeré mé pochybnosti pryč. Hlavní hrdinka byla úžasná (!!),dětičky roztomiloučké,pejsek krásný a španělština dokonalá! Při scéně u moře jsem snad celou dobu měla husinu. ()

Vlkopec

Bytelnějších pět hvězdiček jsem už dost dlouho nedal. Nechápu, jak někdo v tak velkém formátu, se spoustou exteriérů dokáže natočit film, který působí podobně autenticky jako "Smrt pana Lazaresca", a ještě má něco navíc. Opravdu zážitek! ()

dejavu26

Nekonečně dlouhá, šedivá sonda do nudného života mexické služky, emocionálně komplikované jako bramborová kaše. Jestli to mělo nějak souznít s Felliniho Silnicí, tak na mne nezapůsobilo. Oceňuji nerušivé herectví hlavní postavy, a hlavně exteriéry venku. Škoda, že jich nebylo víc. Vleklé interiérové scény byly až dusivé, děj zoufale vyprázdněný a nevylepšovaly to ani detaily kamery z podhledu pod autem, prizmatem psích výkalů. ()

robbez

Filmařsky je to kvalitní, dlouhé a vizuálně podmanivé záběry kamery, ale jinak je to spíše pro zájemce o mexickou kulturu a reálie. ()

Kivis

Nemělo to být náhodou černobílé? A jak sakra Cuarón ty severské herce režíroval, když je ten film ve švédštině nebo jakémsi podobném jazyku?... Vydat se na Romu v pátek večer po náročném týdnu asi nebylo šťastné rozhodnutí. Unavený jsem evidentně nebyl jen já, ale i obsluha brněnské Scaly, která nám pustila úplně jiný film. Byť nikdo neprotestoval, po pěti minutách zřejmě člověk u projektoru prozřel a Roma mohla začít. Úvodní sekvence, pojatá pomale a zároveň velmi originálně, vlastně vystihla celý film. Cuarónův vypravěčský oblouk má tak široký poloměr, že jsem chtě nechtě upadal do kómatu. Film se opravdu neuvěřitelně táhne a skvělá kamera a zajímavé prostředí chybějící silnější zápletku prostě nenahradí. Přišlo mi to, jakoby si Cuarón hrál na Sorrentina kříženého s Almodóvarem a řemeslně to i zvládl, ale chybělo mu cokoliv silnějšího ke sdělení. Nejexponovanější moment filmu má neskutečnou sílu a závěr nakonec taky stojí za to, ale v celkovém kontextu jsou to jen zlaté jehly ztracené v obří kopě sena. Ale asi dám Romě i tak ještě jednu šanci, až budu čerstvější. ()

frenkie

Konec tohoto celkem prostinkého příběhu v černobílém hávu(dobrý nápad) vás zcela emocionálně rozštípe. Na filmu jsou znát autobiografické prvky a vliv dějin Mexika první poloviny 70.let. Herci i (ne)herci skvělí, vše fungovalo jako dobře namazaný stroj. Jediné, co bych vytknul, je délka. Být to o dvacet minut kratší, jdu na plný počet. Takto jsou to i tak silné 4* ()

Kamil111

A piece of art - možná až příliš. Nyní se však Cuarón kromě režiséra a scénáristu stal i prvotřídním kameramanem, hodně se naučil od krajana Lubetzkého. Vizuálně bezchybné, o obsahu lze diskutovat. ()

mircxxx

Toto mě nechytlo za srdce, prostě ne. Sledováno s odstupem času, až všechen hype odezněl jsem hledal něco, na čem hype stavěl. Jestli na té kameře, ze které se mi jednou udělalo špatně, když se otočila celá dokola, nebo na tom věčně posraném vchodu do baráku? Ten film nebýt černobílý a nebýt točen tak podivnými kamerovými technikami, tak si ho nikdo ani nevšimne. Je to fajn art, ale takových cen? nevím nevím. ()

TheKleofa

Nejlépe tento film vystihl můj manžel, když pronesl "Je to film o ničem, ale vlastně úplně o všem". Prvních několik minut mi vadilo černobílé zpracování, Mexiko přece hýří tolika barvami! Ale brzy jsem pochopila záměr autora a vnímala jsem naopak věci, kterých bych si v záplavě barev nikdy nevšimla. Celkově velmi emotivní, něžný film, který člověk skutečně prožije. ()

vojacekr

Tady jsou veškeré komentáře zbytečné. "Pocta staré škole". Alfonso mohl, ale nemusel být ovlivněn starou školou. Těžko uvěřit, že jde o film z roku 2018 a držel se skálopevně své myšlenky až k závěrečným titulkům. Žádné novodobé pomocné berličky ani efekty a dokonce upustil i od barev. Tak ryzí přístup. O trpělivé kameře, která se uměla otočit o 360° a přitom byla součástí děje ani nemluvím. Nevím, jak více mohl chtít Alfonso Cuarón, abysme se stali součástí té všednosti ve které vyrůstal. Jedno velké WOW a chci vidět film znova. Bravo. ()

Bogrant

Film o tom, že veriť chlapom sa niekedy naozaj nevypláca. Esteticky excelentne nakrútená mozaika vychádzajúca priamo zo života Cuaróna, ktorý v úlohe režiséra, scenáristu a kameramana v jednom je proste výtečný. Z čisto subjektívneho hľadiska to ale na diváka, ktorý nikdy nežil v Mexico City, ani v žiadnom podobnom meste pôsobí dosť rozvláčne a síce ako životná dráma to funguje, ale ako dvojhodinová filmová už ani nie, pretože ponúkne iba jednu vyložene ťažkú scénu. Dont kill me. Cením Cuaróna, ale Roma vlastne rieši, bohužiaľ dosť častý, ale nie nijak ojedinelý problém aj dnešnej doby (hoci sa odohráva už v 70. rokoch), to je celé. Po formálnej stránke úžas, po obsahovej trochu úpad. ()

vinducha

Ale no tak , zas taková  pecka to není , abych z toho musel slintat a mám pocit , že barva by tomu možná prospěla líp. ()

90125

Temer dokument s ohromne prepracovaným vizuálom. Čo záber to skvost. Panoramatická, krásne pomaly zo strany na stranu švenkujúca kamera. Len celky, detaily nikoho a ničoho vlastne neexistujú. Napadol ma môj milovaný Tatiho Playtime, kde sú celkové zábery a cvrkot v ních, budované s podobným zmyslom pre detail. Roma ukazuje len plynúci život bez umelo vytváranej dramatizácie a bez emócie ovplyvňujúcej hudby. Normálne by mohol niekto povedať, že to predsa musela byť nuda. Nebola. Hoci akoby sa celú dlhú dobu nič nedialo a všetky postavy ostali vzdialené, ku koncu filmu, v závere "plážovej scény" som mal slzy v očiach. K tomuto filmu sa budem do budúcna isto vracať. 78 % ()

L.O.T.R

Životné dielo Alfonsa Cuaróna, ktoré pripravoval celý svoj život. Dovolím si tvrdiť, že ide o najosobitejšiu a najdôležitejšiu snímku so sociálnym presahom, aká sa v tomto storočí natočila. Odporúčam najmä pre dospievajúce dievčatá a mladé ženy, pre ktoré to môže byť dosť definujúce dielo. Cuarón preniesol na plátno neuveriteľné obrazy, ľudskosť, osudovosť a najmä jednotu a silu žien. Spoločenský presah teda siaha až do súčasnosti. MAJSTROVSKÉ DIELO! 100% ()

PF 2020

29.12.2019

Netflix už se připravuje na příští Oscary

Netflix už se připravuje na příští Oscary

12.09.2019

Loni to byl snímek Roma, letos pak bude Netflix zkoušet štěstí na Oscarech nejen s Irishmanem Martina Scorseseho, ale taky filmy Stevena Soderbergha (The Laundromat) či Noaha Baumbacha (Marriage… (více)

Kino Světozor slaví Patnáct let

Kino Světozor slaví Patnáct let