Všechno nejhorší

• Austrálie

Horor / Mysteriózní / Thriller / Komedie

USA, 2017, 96 min

• RUSSELL

Kdyby se to raději vydalo více směrem k hororové komedii, mohlo to třeba dopadnout líp. Je zde sice spousta scén, které jsou hodně odlehčené, převažují ale pasáže, kdy je vše bráno hrozně vážně – a právě tady naráží kosa na kámen. Napětí nefunguje a nepřítomnost krve ve slasheru je neodpustitelná. Postavy – včetně hlavní hrdinky – jsou krajně nesympatické a některé dialogové scény – zejména shledání dcery s otcem – na mě působily jako bych sledoval TV film z produkce Lifetime. Časové smyčky mám rád, škoda jen, že horor s tímto prostředkem ze sebe nedokázal vytěžit něco kreativnějšího. Ve výsledku jde jen o další spotřební horůrek pro teenagery, nic víc – hlavní je, že už se maká na pokračování. PG-13 horror movies suck!(26.9.2018)

Horor, který není ani tolik hororem, jako spíš komedií. Zatímco u jiných teen-hororů komediální vložka začíná i končí na začátku, tady je přilévána po celou dobu filmu, což funguje a skvěle baví, nicméně kvůli tomu značně trpí hororová část, která má sice tupou pointu, ale zajímavý průběh. V rámci žánru jde určitě o originální námět, nicméně sám film se netají tím, že je vykrádačkou - viz narážka na Na Hromnice o den více s Billem Murraym. Happy Death Day působí báječně jako hororová komedie pro teenagery (rating 12+) a jako oddechová a osvěžující jednohubka pro nenáročné, ale jako další dílko od studia, které je zodpovědné za takové skvosty jako Insidious, Sinister nebo Split, jde o mírné (hororové) zklamání.(3.11.2017)

Docela příjemné překvapení. Je fakt, že ta vyžilá barbína v hlavní roli mi tam ne vždy seděla a ne vždy jsem jí ty její emoce věřil, taky vraha jsem správně odhadl velmi brzy, a že zhruba po 35. minutě se film krapet zpomalí (i když zobrazí zrychleně několik dní a několik smrtí) a taky žel jen nakousne možné jiné linie (poškození mozku, devět životů), aniž by je pak dál alespoň trochu smysluplně rozvinul (obdobně seznam podezřelých, s nímž moc brzy skončí), ale celkově film potěší. Mně se líbí, že se nějak vyvíjí i charakter hrdinky a film nabízí postupné odhalování náznaků i reálií jejího života (osobně se mi nejvíc líbila scéna s otcem v restauraci) a že zakončení není až tak tuctové - ty dva vtípky (jeden je zvrat, druhý skutečně vtípek) pobavily. Tempo je tedy sice skutečně ne vždy vyrovnané, ale tvůrci věděli, co říct a povedlo se jim to jen s malou ztrátou kytičky. Samozřejmě, že dojde i na zmínku o Billu Murraym (kdo to je?), a ten plakát na zdi (They Live od Carpentera) je vyloženě lahůdkou. Takže jo, pamatujte, že dnešek je prvním dnem zbytku vašeho života.(3.1.2019)

Kto by nechcel prežívať svoje narodeniny stále dokola? Tree (Jessica Rothe) dostane takúto možnosť, pretože sa neustále prebúdza v deň svojich narodenín. Má to však jeden komplikovaný háčik. Na konci tohto dňa vždy zomrie a na ďalší deň musí začať znova. Jedinou možnosťou ako vystúpiť z tejto neustále sa opakujúcej nočnej mory je zistiť, kto je vrahom. To ale nebude vôbec jednoduché. - Velmi vydarený moderný horor. Režisér je očividne velmi chytrý človek, pretože sa pridal k vlne Paranormal Activity, pri réžii jedného zo sequelov získal skúsenosti a perfektne ich momentálne využíva na tvorbu vlastných projektov. Kreativita mu tiež nechýba, pretože Happy Death Day dokáže napriek tomu, že sa dej stále opakuje, v mnohých momentoch prekvapiť, je velmi zábavný a všetko vygraduje v podarenom finále. Asi jediné, čo mi vadilo, bolo to, že to je až príliš odlahčené, hlavná hrdinka porušuje hororové pravidlá takmer každú minútu a preto to pôsobí trochu nedotiahnuto, ale inak to patrí k tomu najlepšiemu, čo tento rok vzniklo, a návštevu kina určite odporúčam. EDIT: 1.10.2019 - Minulý rok mi nevyšlo pozrieť si to na moje narodeniny, ale tento rok už našťastie áno a nesmierne som si to užil. Jeden z hororov, ktoré som si za posledné roky oblúbil úplne najviac, a o to viac ma mrzí absolútne dehonestujúce tohtoročné pokračovanie. EDIT: 1.10.2020 - Tento rok som sa k tomu dostal opäť a zase som si to poriadne užil. Jeden z mojich najoblúbenejších hororov, ktoré v posledných rokoch vznikli. + herec z Fear the Walking Dead + herečka z Scream Queens a When the Bough Breaks(28.10.2017)

Sympatická guilty pleasure blbina, patřící k tomu lepšímu z (nad)produkce Blumhouse. Film dokládá, že při uplatnění vyprávění v časové smyčce je těžké zachovat vážnou tvář dokonce (a možná obzvlášť) v případě slasheru, jehož repetitivnost staví Všechno nejhorší na hlavu. Po smrti přichází restart a nový začátek, takže se hrdinčiným (skvělá Jessica Rothe) neustálým umíráním spíše bavíme, než abychom o ni měli strach (i když i ten se párkrát dostaví, jen to opravdu není hlavní cíl filmu, čili bych mu nevyčítal, že jste se u něj dost nebáli). První housle díky tomu hraje klasické „whodunit“ plus vztahy mezi postavami a proměna protagonistky ze strašlivé pipky v docela fajn holku (takže v tom můžete vidět i hluboké poselství – člověk konfrontovaný s vlastní smrtelností se začne chovat rozumně). Nakonec jde ze všeho nejvíc o středoškolskou komedii, ve které hrdinka po cestě za láskou a sebedůvěrou akorát párkrát zemře. Přestože příběh navenek začíná stále od začátku, film drží výborně pohromadě zásluhou dodržování klasické struktury vyprávění. Každá následující varianta reaguje na ty předchozí, dozvídáme se nové informace (resp. jsou vylučováni jednotliví podezřelí), hrdinka se proměňuje, takže vzniká dojem plynulého vývoje. V momentě, kdy by vzorec mohl začít nudit, dochází k jeho obměně, která zároveň zrcadlí dovršení proměny Tree z kořisti v lovce. Čili ano, je to blbina, která se nebere vážně a rychle vyšumí z paměti, ale rozhodně nejde o blbý film. 70%(30.10.2017)

• - Pôvodný scenár obsahoval materiál s ratingom R, čiže mládeži neprístupný, no neskôr sa film stal iba tretím slasherom, ktorý vstúpil do amerických kín s rodinným hodnotením PG-13. Predchádzajú mu snímky The Final Girls (2015) a Prom Night (2008). (WalterIK7)

• - Keď Tree (Jessica Rothe) uteká pred vrahom v nemocnici, akonáhle prerazí dvere s reťazou, ozve sa istý zvukový motív. Ten je odkazom na film Halloween (1978). (giaruj)

• - V prvej scéne je na nočnom stolíku mobil otočený displejom hore. V ďalších scénach je už položený opačne bez toho, aby sa ho niekto dotkol. (Astonko)