Z dílny produkčních společností Artactive production a Blackout production přichází dokument, který vás jako pomyslný DeLorean vezme zpět do časů, kdy našim videím vládly rychlodabingy, filmy se nakupovaly na černých burzách a hromadně se pořádaly domácí videoprojekce. Pojďte se podívat, jak na svoji dobu vzpomínají tehdejší piráti, dabéři, distributoři a vůbec všichni ti, díky kterým jsme měli čím naše videa krmit. (Artactive Production / Blackout Production)

Trailer 4

sheen

Tato doba mě lízla jen mířně, pamatuji si jen jeden film Ponorku od W. Petersena, otec měl vypůjčené video a u nás v obýváku parta nadšenců :) Mě chytla až ta vlna kvalitních dabingů kdy jsem mohl vidět T2, Ramba, Přepadení v paficiku a další pecky. Je to určitě dobře zpracovaný dokument, hlavně teda pro filmové nadšence a těžká nostalgie, mladší ročníky to nemůžou pobrat. Sám jsem přispěl na Startovači, bohužel tam můj nick není uveden v titulcích, neuvedl jsem informace pro doručení odměny :( ()

HellFire

Tuhle éru rychlodabingu jsem osobně nezažil, protože jsem se narodil v polovině osmdesátých let, ale jako malý jsem se vždy těšil ke kamarádovi, který měl na rozdíl od nás VHSko a doteď si pamatuji, jak jsme snad do půlnoci koukali na E.T: Mimozemšťana a já to zbožňoval. Možná i u mě tehdy díky hitovkám na VHS vznikla láska k filmu, která trvá dodnes, ačkoliv doba suprových akčních filmů je dávno u konce. To třeba strýc to byl jiný frajer, ten měl kazet habaděj a o akčňáky nebyla nikdy nouze. Jako náctiletí jsme se s bráchou konečně dočkali vlastního VHS přehrávače a na vánoce jsme dostali Skálu od Baye, což byla naprosto kultovní božárna. Následoval Den nezávislosti a další pecky a éra zapůjčování kazet od kamarádů a z půjčoven mohla začít! Doteď si pamatuji, jak jsme si nahrávali filmy z televize a já jsem poctivě štítkoval kazety, abychom měli přehled všech filmech. Panečku, to byly bezstarostné doby. Suprový dokument, škoda, že jsem ho nestihl i v kinech. ()

anais

Záslužný počin mapující skoro zapomenutou kapitolu československých filmových dějin. Je zajímavé, že i pro mnohé překladatele je to v něčem tak obskurní, že byly existencí fanoušků starých předabovaných VHS překvapeni. I přes hodně vtipných momentů a smysluplnost celého projektu tak celek sráží amatérská kvalita většiny rozhovorů, i trochu nepružná dramaturgie, která v podstatě jen střídá mluvící hlavy s prostřihy ze starých předabovaných filmů. Takže - je to super, má to smysl, ale když si představím, že by to někdo natočil soudobou trochu ambicióznější formou, mohlo by to hned jít na Netflix a by by to hit. Takhle je to jen sympatická fanouškovská záležitost. ()

Arsenal83

Pre mňa prekvapujúco fakt dobrý dokument o tom, ako sa k nám dostávali spoza železnej opony západné filmy a ako sa sme sa museli s nimi vysporiadať, aby to všetko prešlo, aby sa pripravil zodpovedajúci dabing, aby to mohlo ísť do vysielania atď. Dobre zvládnutá forma, ktorá v rozhovoroch odhaľuje veľmi veľa pikošiek. A tie ja rád. ()

Spiker01

Osobně jsem již nezažil éru rychlodabingu a o tomhle fenoménu jsem se vlastně dozvěděl dost s odstupem. Naopak kazety jsem ládoval videem horem spodem a ačkoliv na to mám dobré vzpomínky, nepřestává mě překvapovat, že se tím "škvárem" může někdo opájet i dnes (například spolutvůrce filmu), když jsou dnes úplně jiné možnosti; ovšem i tím se dokument zaobírá a dozvěděl jsem se ledacos nového. Jsem rád, že jsem se po takové době na Krále videa konečně dostal do kina, když už jsem tvůrce nepodpořil ani online během pandemie a to čekání rozhodně stálo za to. A doufám, že někdy uvidíme nějakou prodlouženou (seriálovou?) verzi s velkým množstvím nevyužitého materiálu, o níž se tak krypticky šeptá. ()

• Snímek na poslední chvíli prošel úpravou závěrečných titulků. Na slavnostní premiéře 1. 9. 2020 v pražském kině Lucerna byl promítán s již upravenými titulky. Na DVD edici od Magic Boxu se dostala verze s kratšími titulky v sekci poděkování od tvůrců. Byla tak vynechána jména jako například Václav Hlušička nebo Tomáš Sedlák. Limitované vydání na VHS (50 kusů) obsahuje titulky z kina, stejně tak jako například v placeném online obsahu na serveru Edisonline. Česká televize v rámci svého iVysílání naopak uvedla DVD verzi. (gwangi)
  • Dramaturg Petr Svoboda prezradil, že v zbierke má viac ako dvetisíc rýchlodabingových videokaziet. Do filmu z nich vybrali asi 150 ukážok a len ich digitalizácia trvala 40 hodín čistého času. (krasomama)

Související novinky

NEJ filmy a seriály roku dle ČSFD

NEJ filmy a seriály roku dle ČSFD

31.12.2020

Úbytek filmů v kinech v uplynulém roce šel bohužel ruku v ruce s nižším množstvím kvalitních celovečerních filmů obecně, především těch hollywoodských. Z prvních deseti nejlepších filmů roku dle ČSFD… (více)