Králové videa

• angličtina

Video Kings

Dokumentární / Komedie

Slovensko / Česko, 2020, 82 min

Rýchlodabing bol možno kedysi mainstreamom, no teraz už určite nie je. Mladšie ročníky, vrátane mňa, o ňom vedia buď skutočne málo, alebo prakticky nič. O to viac ma teší, keď tvorcovia takúto tému pre relatívne úzku cieľovku dokázali spracovať štýlom, aby na tvárach pamätníkov vyvolali úsmev, a mladé publikum skvelo pobavili (množstvo skvelých historiek a nie príliš vydarených pokus o dabovanie). Dozvedel som sa čosi nového, zároveň sa dobre zasmial a i keď som sa do daného obdobia nedokázal úplne dokonale vcítiť, odchádzal som z kina výsledne veľmi spokojný.(4.9.2020)

Vyrůstala jsem v době, kdy byly na vrcholu videopůjčovny a kdy snad neexistovala rodina, která by si nenahrávala filmy z televize. Ještě v osmdesátých letech to ale s videoprůmyslem na našem území bylo trochu jinak. Hity západní produkce se tehdy převážely přes hranice nelegálně a několik desítek odvážlivců v celé republice tyhle snímky dabovalo v domácích podmínkách, často bez jakékoli znalosti originálního jazyka. Zní vám to jako námět na zajímavý a zábavný film? Ano, tenhle dokument skutečně zajímavý a zábavný je. Takže jestli se chcete vrátit do doby, kdy se Terminátorovi říkalo Dokončovatel a Hříšnému tanci Přisprostlé tancování (NO FAKT!), máte ještě pořád šanci zajít do kina. Skvělý projekt.(27.9.2020)

Viděno včera večer v kině Aero s tátou. Jo tak to byla velká nostalgie, taky jsme měli doma po revoluci filmy s rychlodabingem. Zdeněk Troška pobavil :D A vypravěč Miroslav Táborský tam byl skvělej. Byla to taky dobrá prdel. Po filmu debata s tvůrci filmu a bylo to supr, těším se až to bude na DVD - Hned kupuju - To je jasný! Výbornej dokument :)(5.9.2020)

Dnes, v době Netflixu, YouTube a Uložto působí naprosto přízračně doba, kdy koukat na zahraniční filmy v rozumné obrazové, zvukové a překladové/dabérské kvalitě, za rozumnou cenu a aniž byste se museli hnout z baráku nebylo ani zdaleka samozřejmostí. Informačně nabitý i zábavný dokument s velice příjemným odérem nostalgie a filmového fandovství, ve kterém nechybí velká jména českého rychlodabingu i ta zcela neznámá, spousta výživných ukázek a parádní hudební podmaz. Díky moc za ten stroj času, kluci, a teď šup natočit další dokument o videopůjčovnách!(5.9.2020)

Nechci být zbytečně nekritickej, ale tenhle dokument je stejně unikátní jako doba a činy, o kterých vypráví! Každému, komu je nad 30 nebo žije na hranicích s Polskem, tak není výraz rychlodabing cizí - většina z nás ho zažila a to v autentické podobě, kdy sis filmy nemoh pustit na netflixu nebo chodit do kina jak se ti zlíbilo. Tahle jalová doba přinášela jalová řešení, ze kterých stala naprosto svébytná subkultura, která si přesně takovou retrospektivu zasloužila. Krom informačně nadupaného obsahu se film vyznačuje přehlídkou dobových materiálů, vypovědí fanoušků i protagonistů a to vše v profesionální obrazové i zvukové kvalitě a především s geniálním střihem. Většina dokumentu jede takovou silou a razancí, že zapomenete na to, že výraz nuda v dokumentární sféře vůbec existoval. Co kvituju s nadšením, je, že valná část dokumentu je taky enormě vtipná a já osobně jsem řval smíchem jak protrhlej. Ze všeho dejchá neuvěřitelný fandovství, zápal pro věc a to ať na straně doby tehdejší nebo na straně autorů. Tohle je ryzí fandovství, kde je srdce na správným místě a je to vidět (viz debata s tvůrci po vysílání). Chtěl bych uronit slzu dojetím, ale nadšení mi to nedovoluje. Tenhle dokument je, přátelé, mástrpís!(9.9.2020)

• - Původně skromný projekt Králové videa se časem rozrostl do té míry, že autoři museli spustit sbírku na crowdfundingovém webu. Vybrali 322 370 korun, díky kterým mohli dofinancovat především studiovou postprodukci a sehnat práva na filmové ukázky. Celý dokument nakonec vyšel na 26 000 eur (asi 683 400 korun). (SONY_)