Z dílny produkčních společností Artactive production a Blackout production přichází dokument, který vás jako pomyslný DeLorean vezme zpět do časů, kdy našim videím vládly rychlodabingy, filmy se nakupovaly na černých burzách a hromadně se pořádaly domácí videoprojekce. Pojďte se podívat, jak na svoji dobu vzpomínají tehdejší piráti, dabéři, distributoři a vůbec všichni ti, díky kterým jsme měli čím naše videa krmit. (Artactive Production / Blackout Production)

Trailer 3

Big Bear

Tenhle dokument je poctivou poctou. Poctou těm všem, kteří zprvu z nadšení, díky svým schopnostem, možnostem, později pak kvůli penězům (nedělejme si žádných iluzí) zažehli tu jiskru zájmu  v některých z nás o západní  kinematografii. Jsem si jist, že nejeden dnešní velký fanda do filmů dávno před tím, než se začaly filmy nějak zásadněji dělit na žánry, začal právě na videokazetách na čemkoliv, mne z toho nevyjímaje. Tehdy bylo jedno na co koukáte. I sebepitomnější akční béčko bylo neskutečně bezva. Jednak jste při sledování měli pocit něčeho vyjímečného co jiní zoufalci nemohli zažít a pak cokoliv ze západu bylo logicky nejlepší. Tomu ani recitační pořad Alfréda Strejčka či tajemník Pláteník prostě nemohli konkurovat. Pro mne to byla samozřejmě hlavně Amerika a způsob života tam. Oblečení, pití z plechovek, ale i design... Hltal jsem vše. Libila se mi americká auta, trucky Kenworth a Peterbilt, americká armádní technika... I sebeblbější film z USA (a že jich se šlo), byl boží, protože byl z USA. Až později jsem si začal všímat, že země kde se film natáčel není garantem kvalitního pokoukání. Ale to bylo až později, protože pokud si dobře vzpomínám, první věci co jsem viděl na videu byly pecky jako Rambo, Conwoy, Missing in Action, Čelisti... A samozřejmě i první péčko, kdy mi málem vypadly oči z důlků :-)... Inu i tohle byl západ a bylo to sakra o deset levelů něco jiného než tátova svlíkací sklenička s vnadnou slečnou dovezená kýmsi z dovolené v Turecku... :-). Měl jsem tu kliku, že u nás dole v baráku byla zelenina. A její vedoucí bydlel o patro pod námi. Dnes se někdo možná ošklíbne, ale modří dobře vědí, že takováhle funkce byla za komančů zlatej džob. Některého zboží nebylo vždy zrovna přehršel, pokud vůbec bylo. Banány, pomeranče, mandarinky, později kiwi a ananas... Kdo chtěl dětem na Mikuláše udělat radost, musel být s panem vedoucím za dobře. Jinak by měl radost někdo jiný, kdo by taky byl za dobře s panem vedoucím. A tak se takový vedoucí dostal k věcem, ke kterým se jiní nedostali. Pro mne byla klika, že jsem k nim domů byl jednoho dne pozván na tzv. video. Já už věděl co to je. Známý našich dělal v diplomatických službách a jezdil tehdá až kamsi do Afriky. A tam u něj doma jsem tu věc poprvé viděl. I ty hranaté kazety co se do toho strkaly a ano, byla to kreslená Sněhurka, která byla mým prvním viděným filmem na videu...  Od těch dob jsem byl vždycky nadšený z jakéhokoliv pozvání ke komunikliv na video a i jsem často loudil u našich návštěvy těchto šťastlivců. Až někdy v roce 1989 se podařilo tátovi ze Západního Německa přivézt video značky Fischer. A asi 6 videokazet. Na jednu kdosi sestře nahrál Hříšný tanec a od té doby jej nenávidím. Zbláznila se do toho. Tehdy jel doma 24/7 než to i naši zatrhli, protože jsme z toho po týdnu všichni lezli po zdi  a i dnes bych bejby odcitoval nejednu pasáž... :-). Vzpomínám si na jakýsi ustrašený článek, který rozebíral škodlivost videa. Lidé nebudou chodit do přírody, ale budou si ji pouštět doma a to bude škodit jejich zdraví, byla jedna z myšlenek... No, kdyby dotyčný věděl, že se mezitím kdesi experimentuje s nějakou světovou sítí a montují první osobní PC, asi by šel sám raději na procházku do přírody... :-). Měl jsem také pár kazet s rychlodabinkem, nenapadlo by mne, že dnes bych měl sběratelský kousek ve skříni... :-). Vše to šlo do konťáku v den, kdy zdechlo video a bylo už tak nějak jasné, že vládu převzaly nafurt DVD... :-). No, to je historie...  Jsem rád, že jsem byl u toho, svým způsobem to bylo zajímavé a ta radost, když kamarád přinesl kazetu s novými filmy... Tu už dnes těžko někdo zažije a kdo to zažil, ví o čem mluvím! Dávám 5 kopií Ramba 1 ! * * * * * () (méně) (více)

3DD!3

Těžká nostalgie. Vrátilo mě to do blažených dob mého dětství. Výborné postřehy, i překvapivé informace. Přesto mi tam chybí zmíněn hlavní přínos rychlodabingu, kterým byly ty neskutečné hlášky, co v mém okolí zlidověly. Závěrečné komentáře o bláznech pobaví. Přiznání kriminalisty je pak taková třešnička na dortu. ()

Vančura

Toto mě minulo podobným způsobem, jako třeba před časem dokument Fenomén VHS. Marná sláva, ale tu éru jsem nezažil, dnešníma očima mi přijde dost příšerná, a celkově je pro mě těžko hledat si cestu k něčemu, co je zde podáno pro mě tak nezáživnou formou, že jsem u toho skoro usnul. V pár momentech jsem se pobaveně uchechtnul, ale to nadšení pro VHS a rychlodabing se na mě stejně nepřeneslo - dost možná kvůli tomu, že dabing prostě odjakživa z hloubi duše nesnáším. ()

anais

Záslužný počin mapující skoro zapomenutou kapitolu československých filmových dějin. Je zajímavé, že i pro mnohé překladatele je to v něčem tak obskurní, že byly existencí fanoušků starých předabovaných VHS překvapeni. I přes hodně vtipných momentů a smysluplnost celého projektu tak celek sráží amatérská kvalita většiny rozhovorů, i trochu nepružná dramaturgie, která v podstatě jen střídá mluvící hlavy s prostřihy ze starých předabovaných filmů. Takže - je to super, má to smysl, ale když si představím, že by to někdo natočil soudobou trochu ambicióznější formou, mohlo by to hned jít na Netflix a by by to hit. Takhle je to jen sympatická fanouškovská záležitost. ()

helljahve

Áno, som jeden z tých čo zažil dobu pirátskych VHS a rýchlodabingu. Pamätám si dodnes ako sme začiatkom 90. rokoch čakali, kým sa raz za mesiac objavil v poštovej schránke korešponďák s odkazom: Budem v takú a takú hodinu pred Priorom v Poprade. A už sa išlo. Nenápadný človiečik s veľkou cestovnou taškou a v nej kvantum Vhs po vtedy nehoráznych 250 kčs. Človek ktorý v žiadnom prípade nevyzeral ako pirát, ale mal prehľad. Chcete horror, akčný....? Mám tu super film s vychádzajúcou akčnou hviezdou ( Studený ako kameň). Nepoznali sme, nebolo odkiaľ. Ale dajte, slepo sme mu verili, veď bol to pre nás Boh. A už to išlo, doma celá rodina + susedia, naše video Akai, ktoré otec neviem kde zohnal za skoro 15000kčs. Obraz hrozný, farby lietali, do toho jeden nejaký akože dabér.... krásne spomienky, ktoré pochopí len ten kto tú dobu zažil. No a čo k dokumentu... Nebudem sa tu hrať na nejakého kritika, tu vidno, že to bolo robené z láskou od Vás pre Nás. Som rád, že sa to partii nadšencou podarilo zrealizovať, a priblížili nám obraz tej doby hlavne z pozícií rýchlodabérov. Ja som si to vychutnal, dokonca aj moja manželka, ktorá keď vidí film s rýchlodabingom, tak sa len uškŕňa :-) Díky chlapi, aspoň na chvíľu som vďaka Vám mohol byť o nejakých cca 30 rokov späť v čase!!! ()

• Původně skromný projekt Králové videa se časem rozrostl do té míry, že autoři museli spustit sbírku na crowdfundingovém webu. Vybrali 322 370 korun, díky kterým mohli dofinancovat především studiovou postprodukci a sehnat práva na filmové ukázky. Celý dokument nakonec vyšel na 26 000 eur (asi 683 400 korun). (SONY_)
  • Některé scény se natáčely v Muzeu filmových legend, které je v České republice již na 3 místech, a to konkrétně v Poděbradech, v Praze a v Kroměříži. Dohromady nabízí sbírku téměř 2 000 detailně propracovaných exponátů. (rublik05)
  • Tvorcovia tri roky pátrali po rýchlodabéroch a desať z nich súhlasilo s účinkovaním vo filme. Traja odmietli, väčšinou pre obavy z represálií, pretože okrem rýchlodabingu robili aj distribúciu pirátskych videokaziet a zarobili na tom slušný balík peňazí. (krasomama)

Související novinky

NEJ filmy a seriály roku dle ČSFD

NEJ filmy a seriály roku dle ČSFD

31.12.2020

Úbytek filmů v kinech v uplynulém roce šel bohužel ruku v ruce s nižším množstvím kvalitních celovečerních filmů obecně, především těch hollywoodských. Z prvních deseti nejlepších filmů roku dle ČSFD… (více)