Geniální průšvih

(festivalový název)
  • Thajsko Chalard Games Goeng (více)

Příběh na motivy skutečných událostí o geniální studentce, jejích kamarádech a společném plánu, jak na podvádění v testech vydělat miliony. (Asean+3 Film Festival)

C0r0ner

Moje znalosti o thajské kinematografii se rovnají mým znalostem o kvantové fyzice - tudíž jsou takřka nulové. Tenhle neobyčejný příběh sice mohl být místy kratší, ale zpracováním si nezadá se světovou špičkou, místy to bylo napínavé jako svině, originální, občas vtipné... Velmi milé překvapení. 80% ()

Martrix

Thriller a krimi si ve vlastním zájmu odmyslete, protože se pohybujeme ve školním prostředí, kde jsou hlavní hrdinové 16-18 letí studenti a v celém filmu vlastně nenajdete vysloveně zápornou postavu. Nicméně o to víc sedí pro asijskou tvorbu typická kombinace drama a komedie. Nečekejte ale řachandu, kde se chrlí jeden fŕk za druhým. Ono je to spíš úsměvné, když sledujete snahy studentů podvádět...kdo by to neznal, že? Ovšem místy je to i velmi napínavé a v poslední třetině se dostane i na to drama, protože vcelku logicky...takové počínání nemůže zůstat bez následků a pro někoho budou ty následky fatalní. Hlavní devizou filmu jsou sympatické postavy, velmi dobrá kamera a neobtěžující střih i zvuk, ale především uvěřitelnost a lidskost, díky které nebyla ta vcelku drsná stopáž smrtící. A já osobně oceňuji i závěr. Nejde o to, že by se v něm udál nějaký dějový twist, ale pointa se v mých očích změnila, nebo spíš rozšířila tak, že nemám problém vypláznout o hvězdu navíc. ()

zette

Necekal bych, ze me opisovani thajskych studentu vtahne do deje. Namet zajimavy, ale svym zpracovanim se jedna o velmi dobrou podivanou. Dobra kamera, potesi i herecke vykony. Zaver je mozna zbytecne natahovany, ale mozna film oslovi i nejake studenty, v pozitivnim smyslu. ()

hanagi

Svižný, vtipný film se zajímavým námětem. Možná to trochu kazí herecké výkony, možná ta asijská slušnost a čestnost nepůsobí na Evropana až tak věrohodně, ale pro mě je exotické filmové Thajsko milým překvapením. ()

Oralfabet

Připomnělo mi to Social Network, oba filmy vychází z námětu, který může na první pohled vypadat poměrně nezajímavě, oboum se však podařilo přetvořit jej v něco velice napínavého, pohlcujícího a emocemi nabitého, jasným důkazem je hned první testová scéna s gumou a papučí. Není to sice na takové úrovni jako zmíněný Fincherův masterpiece, ale pořád fakt úžasná záležitost. 9/10 ()

Lucretius

I když se to nemusí na první pohled zdát, zajímavá je subversivní perspektiva filmu. Po drtivou většinu nás vede k tomu držet studentům palce, ale na zkorumpovanost školského systému naráží jen zlehka. Oficiálně je to schované za sociální tématiku, ale ve skutečnosti o ni nejde. Je potřeba si uvědomit kontext. Prvně, I když se film odehrává v Thajsku, vychází z reálných událostí v Číně, kdy se podobným způsobem podvádělo. Dokonce i v textech o reálném podvodu se zůčastněných studentech mluví jako o "hired guns", anonymní podvodníci, darebáci. Už jen tím, že z nich film dělá živé bytosti, vykresluje drama co prožívají je kopanec do arogantního narativu testovacích společností. Za druhé, středoškolská výuka je v Číně orientovaná primárně na gaokao, celostátní test, kolem kterého ja naprosté šílenství a z něj plynoucí v Evropě nepředstavitelný tlak na studenty (ostatní Asijské země mají analogie). Asijská poseldost testy je v tom, do jaké pozice jsou studenti vmanipulováni, natolik zvrhlá, že vedle ní je snaha studentů testy obejít v podstatě legitimní. A za třetí, mezinárodní zkouška na americké univerzity je taktéž součástí ne zrovna čistého bussinesu. A to nechme stranou firmy, co tyto zkoušky zajišťují. Asijští studenti se na americké univerzity nesnaží dostat, že by se něco chtěli naučit, ale čistě proto, že po návratu dostanou lepší místo. Prestižní americké univerzity neprodávají vzdělání, ale vstupenky k pohovoru. Tvářit se, že jde o nějaké férové testování a výběr výběr lidí, co budou vhodnější pro vzdělávání je pokrytectví. Tohle většina lidí v Asii ví. Film tím, že nic z toho explicitně neřekne, ale zároveň fandí studentům, diváka vede k tomu, aby si to sám domyslel a tím vytvoří daleko větší efekt. ()

kilobyte

Není důležité co víš a umíš, ale jakou dostaneš známku. Peníze vždy až na prvním místě. Tohle jsou dvě hesla, která dokonale vystihují tenhle film a bohužel i realitu. ()

kukkik

Ve všem hrozně přehnaný a natažený film. Myšlenka zprvu dobrá, zábavná a zajímavá, stejně tak postavy a děj ač z úplně cizí kultury a tak bylo chování a reakce často těžko pochopitelné a působily nelogicky. Postupem času ale dějové linky eskalovaly, proplétaly se a zaplétaly a mimo úplné šílenosti, překombinované náhody a naprosto směšně vyobrazené australské kontrolory (hlavně ten plešatý terminátor s pohledem žiletky, postupující budovou v 45° úhlu byl tedy moc..), se ke konci charaktery postav tak rozpadly, že celý film najednou ztratil dech, smysl a pointu a to je hrozná škoda. Za první polovinu bych dal nejradši plný počet ale jako celek to ani za ty dvě hvězdy moc nestojí.. PS: jestli je tohle reálný obraz thajského, potažmo asijského, školství v dnešní době, tak se mi chce zvracet. Zajímavý komentář --> Othello. 2/5 ()

celticek

Bomba! Opisování nikdy nebylo tak zábavné! Dobrá hudba a perfektní režie. Úplně mě to odrovnalo, hlavní představitelka je kočka a celé to parádně odsýpá. Já se teda na Thajce jako na podvodníky nedívám:) ()

Alex126

75% pro mě, ale pouze za vtipnou thajštinu a vzpomínku na školská léta. Pouštěl jsem si film s větším očekáváním a byl v závěru trošku zklamaný. Herecký ani zápletkový potenciál určitě nebyl naplněn – což je škoda. Občas člověk totiž nevěděl, jestli herci přehrávají, protože je to komedie, nebo protože jsou špatní herci. Celý film se tváří na můj vkus až moc vážně a otevírá některá vážná témata, která však nakonec nerozvede ani neuzavře a nechá jaksi plavat v éteru. Závěrem si pak člověk po více než 2 hodinách říká, že neví, co vlastně byla myšlenka filmu a jaké je sdělení. Načalo se toho titiž tolik, že bylo nereálné to ukončit za 2 hodiny. Výsledkem je pro mě neucelený pocit na konci filmu. ()

PoprockCZ

Shlédnuto v kině na Novém Zélandu. Film byl o dost lepší než jsem čekala. Sice se jedná jen o vykreslení atmosféry okolo exams na střední škole, ale styl jakým je film natočen z toho vytvořil napínavý thriller, který přenáší emoce na diváka. Je pravda, že v dnešní době bohužel nejchytřejší neznamená nejšťastnější. Bohaté zázemí nabízí mnohem jednoduší nalinkovaný život, géniové s nulovou startovní základnou tak mnohdy skončí mnohem hůř než si zaslouží. Film také vyzívá k zamyšlení, co je vlastně ještě morální a co už ne (cheating během zkoušek, na základě toho i slušný příjem versus cheating života na chudé zato chytré lidi). Moc se mi líbila chytrá řešení celé akce (guma, piano...), která byla opravdu geniální. Na závěr bylo úsměvné, že film trochu předpovídal naši budoucnost. Viděli jsme spoustu odkazů na Sydney v Austrálii, dohromady v záběru s tričkem: "Make it happen." → kamarád, co se mnou v kině seděl, letěl druhý den do Melbourne a právě přemýšlel o možnosti přestěhovat se do Sydney. A já zas zcela pocítila pocit stresu, zkoušek a pravidel, která mě čekají doma v ČR, už za měsíc → komisionálky za toto školní pololetí. Overall, rozhodně doporučuji ke zhlédnutí. :) ()

Thug_Leo

S rozumem přijdou pochyby, skepse a mnohdy nepochopení vrstevníků.Zvlášť když nemáte rodinné zázemí a/i peníze nebo příjemný vzhled. Na druhé straně máme hloupé, krásné a narozené se stříbrnou lžící v zadku. Odpověď na to kdo z nich bude vést lepší život je bohužel jasná. Za dobrotu na žebrotu ()

KraLuban

Nakonec jen za 3*...přesto to většinu času bylo opravdu originální, nápadité a chytré. Mdlý konec o prozření dívky, která celou dobu cílevědomě fungovala jako faktická hlava gangu, mi prostě přišel mimo. Ale určitě stojí za kouknutí. ()

Awer

Srovnávací zkoušky jako velkolepý thriller s osobními dramaty a téměř gangsterskými postavami? V realitě možná. Ale způsob, jakým ji vylhává film, na nevěrohodném, útržkovitém scénáři, toporném herectví a násilných "velkých emocích"? Jesus fucking Christ, když tomuhle budeme říkat kinematografie pro náročné obecenstvo, tak můžeme artová kina rovnou zavřít... ()