The Sisters Brothers (festivalový název)

• Francie

• Nový Zéland

• Austrálie

Western / Drama / Dobrodružný / Komedie

Francie / Španělsko / Rumunsko / Belgie / USA, 2018, 121 min

Snímek The Sisters Brothers Vás zaujme především díky skvělým hereckým výkonům (Jaaquin Phoenix) a neotřelému pojetí zavedených postupů westernového žánru. Avšak tím výčet všech pozitivních atributů končí, jelikož dále je to jenom dějově nezvládnutá záležitost, která je navíc "rozetřená" na neúměrně dlouhé délce, což je citelné zejména v prozívané první polovině. Toto všechno společně s faktem, že režisér Jacques Audiard vlastně i na tak dlouhé stopáži nemá vůbec co říci, činí ze sníku The Sisters Brothers bolestně průměrnou filmovou záležitost, na níž si za pár měsíců téměř nikdo nevzpomene. Škoda. „Hey, this is the Sisters brothers! You don't stand a chance!“(4.1.2019)

Kam se hrabe HOSTILES a BUSTER SCRUGGS, za mě letos šéfuje tady ten hezky zvláštní alternativní western. Poutal mě jak herecky (z Phoenixe přímo mrazí), tak po stránce humoru, kombinací špíňáků hrdlořezů, násilí a intelektuálních řečí, temnoty a nadějí, tak tím, jak je v ději nevyzpytatelný a jak pěkný nádech/ přesah to v sobě má. Teď jen si to nějak přebrat.(23.12.2018)

Není to úplně špatný, čím víc se to blíží konci, tím je to zajímavější, ale je škoda, že zrovna když už se povede do dobře obsazenýho westernu nacpat i Joaquina Phoenixe, kterej jen tak do něčeho nevleze... výsledek je přeci jen mdlej. Od Audiarda bych rozhodně čekal víc, na druhou stranu, ta přímočarost, ne-epičnost, dává filmu punc realističnosti, pravděpodobně takhle byste lidi ostřelili na zemi, pravděpodobně takhle byste řekli, že za týden budete ve městě, kde někoho odprásknete. Neplácá se to v tom, aby to vypadalo cool. Ale i tak tomu něco chybí (cit pro žánr? scénář?), plahočí se to odnikud nikam, žádné výraznější scény, které je třeba k režii tohohle stylu dělat, není to žádnej Terrence Malick, aby se to mohlo rozplývat v bezvýznamných epizodách, monolozích a filozofování.(29.12.2018)

Na dvou hodinách zlehka budovaná zápletka se dvěma skupinkami aktérů, jejichž cesty se nevyhnutelně skříží a vyvíjejí se nepředvídatelným způsobem. Síla vyprávění přitom netkví v silném cliffhangeru, ale právě v soustavném přepisování motivací postav skrze jejich kvalitní psychologizaci a nečitelné vztahy. Reilly i Phoenix se bezvadně doplňují a jejich odlišné životní názory scénář ve finále dobře zužitkovává, Ahmed a Gyllenhaal pak doplňují charakterní mozaiku a ztělesňují pomíjivý americký sen, jehož duševní hodnotu film v závěru rozprašuje. Odlehčenost filmu sice narušuje jeho občasnou špinavost a surovost, ale v podání tak skvělých herců dopadá těch pár hlášek na úrodnou půdu. Škoda že nebyla lépe vysvětlena minulost obou bratří a především osud jejich otce, jinak jde o jeden z nejpříjemnějších westernových zavanů posledních let.. 80%(15.1.2019)

Asi tak první třetinu filmu jsem se musela přinutit, abych vytrvala a nevzdala to, jak se to pomalu vleklo. Ovšem od návštěvy paní Mayfieldové to nabralo rychlejší obrátky a já se konečně z té letargie probrala. Ono to mělo také asi něco do sebe, nakonec proč by se konečně nemohlo občas upustit ve westernu od nekonečných stříleček. Tak jsem sledovala brášky a hlavně jak se to mlelo v duši Eliho. Úsměvná byla chvilka v hotelu se splachovacím záchodem, přemýšlela jsem jestli ten moment s broukem byl jako fakt a nebo trik a Charliemu mám za zlé, že si nečistil zuby jako jeho bráška. Ano, místy to bylo úsměvné, místy jsem byla smutná z různých ztrát. Nebyla to úplná klasika a proto možná i tu jednu hvězdičku přihodím i když na tom konci jsi Jacquesi malinko změknul.(11.4.2019)

• - Napriek tomu, že sa dej filmu odohrával na divokom západe, tak celé jeho natáčanie prebiehalo v Európe, konkrétne v Rumunsku, Španielsku a Francúzsku. (MikaelSVK)

• - Spoiler: Poslední scéna, odehrávající se v rodném domě bratrů Sistersů, je jediný filmový záběr – nejde o střih a triky. Herci se mimo záběr vždy rychle převlékli a přemístili tak, aby, až se opět objeví v hledáčku kamery, to vypadalo, že se děj posunul o nějaký čas dopředu. (Nine)

• - Jedná se o první anglicky mluvený western natočený francouzským režisérem. (Nine)