The Sisters Brothers

(festivalový název)
  • Francie Les Frères Sisters (více)

Oregon, 1851. Bratia Charlie (Joaquin Phoenix) a Eli (John C. Reilly) žijú v divokom a nehostinnom svete vrcholiacej zlatej horúčky. Na živobytie si zarábajú ako nájomní vrahovia. Na rukách majú krv zločincov aj nevinných ľudí. Ak ide o zabíjanie, nemajú žiadne zábrany. Je to ich práca. Mladší brat Charlie je doslova rodený zabijak a prirodzený talent. Eli však sníva o normálnom živote. Keď ich najme zločinecký boss Komodor (Rutger Hauer), aby našli a zabili zlatokopa Hermanna Warma, ktorý ho okradol, začína sa neúnavná naháňačka z Oregonu do Kalifornie. Na ceste plnej nečakaných prekážok začne zádumčivý Eli prvýkrát v živote uvažovať o tom, či sa peniaze dajú zarobiť aj inak než zabíjaním ľudí. Náročná cesta vystaví oboch súrodencov nejednej skúške a preverí ich vzájomné putá. Alebo to bude cesta plná pochybností, ktorá všetko zmení a povedie k ich poľudšteniu? (TV JOJ)

barrahir

Parádní dobová atmosféra a solidní zápletka. Jako vždy skvělej Jake Gyllenhaal, i když trošku zvláštní konec rozhodně fajn film. Western je sice mrtvej, ale o to víc každá vlaštovka potěší. ()

nonick1

Rozvleklý, upovídaný a bezdějový „western“, navíc celý natočený v Evropě (což je tedy na krajině "Divokého západu" jako dost poznat). Ústřední dvojice ve službách tajemného Komodora je nezastavitelná a neporazitelná, zlato se tu získává tajnou moderní metodou jakéhosi kyanidového loužení - za cenu zničení všeho živého, no a bratři zabijáci po perném dni nakonec končí do pěti u maminky v doupěti. Ten, kdo snímku dal mj. označení „komedie“, by měl být touhle dobou už bez práce. ()

zahadum

Komédia ? ale no tak...depresia na jednotku v kulisách divokého západu....pavúk a zlato v rieke filmové scénky roku ! ()

barteca

Tak to bylo fajnové, pánové. Žánrově čisté, příběhově zajímavé, scénář napovídal , že je tam hodně velký evropský vklad . ()

Rathalos

Hmm,som nerozhodny,co sa tyka hodnotenia tohto filmu,je skoda,ze tie novodobe westerny sa tocia stylom vela kecov,malo akcie,kde su tie stare cool zalezitosti z divokeho zapadu,co sa tocili este v minulom storoci v davnych casoch,ach jaaj,no nic,musim pochvalit herecke vykony,tie boli fakt na vysokej urovni,aj pribeh bol fajn,len miestami to bolo take uspavajuce,takze dam styri slabsie hviezdicky,ale prizmuril som obe oci...:-) ()

MickeyStuma

Dalo by se říci, že se jedná o typický rodokapsový westernový snímek. V jádru však má přeci jen jisté odlišnosti. Možná by se dal zařadit někam mezi západní a spaghetti western, ale i tak to není zcela výstižné. Námět je jasný. Dva bratři jsou najati, aby našli a zabili určitého muže. Ano. Klasický příběh o pronásledování a trpělivosti zahrnující dlouhou cestu plnou známých i neznámých hrozeb. Příběh tedy poměrně jednoduchý, avšak po vizuální a vypravěčské stránce je tu přeci jen určitá odlišnost. Snímek má neobvyklé tempo a záměrně je zabraňována plynulost. Vzniklá epizodická struktura děje tak více prohlubuje už takhle nepříjemnou atmosféru všeho dění. Aby to ale nebylo přehnaně depresivní, je snímek osvěžen nějakými těmi zábavnými prvky trefně vykreslující obraz skutečnosti daného života na pomezí absurdity a realističnosti. A funguje to. Základní prvky divokého západu jsou však podány tak, jak je obvyklé. Snímek je v jistém smyslu podmanivý a danými okolnostmi životním osudem brutální. Něco takového zaujme jen specifickou část diváků. ()

Hapretor

Na konci mě to dojalo ... velmi dobře se táhnoucí děj, který rozvláčně představuje ústřední dvojici, která hledá k sobě cestu mezi různými charaktery, aby na konci došly ke stejnému cíli i myšlence ... každý si z toho vezme něco jiného ... co, to si nechám pro sebe ... skvěle zahrané ... brilantně ... nebylo to ani tak zábavné jako poučné a emoční ... zajímavý film ... ()

strikeman

Absurdní "road movie/drama" na divokém západě s pěknými hereckými výkony obou "sestřiných bratrů", notnou dávkou černého humoru a nepředvídatelnými dějovými zvraty. Já se tedy rozhodně nenudil ... 78% ()

BOURQUE

Nezávislí western s malým počtom pištoľových scén a tvrdosti. To by ani nemuselo vadiť, pretože tieto prípadné „nedostatky“ dôkazu skvele vykompenzovať herci J. Phoenix (v mojich očiach trošku prekvapivá rola pre neho, ale zvládol to dobre), J. Gyllenhaal (jednoznačná elegancia) a J. C. Reilly (ktorý skvele dopĺňa už spomínanú dvojicu). Problém je však to, že tá dynamika príbehu k tým120 minútam je až príliš pomalá. Filozofické myšlienky nie sú dotiahnuté do konca a podobne je na tom aj vzťah bratov (príliš obecné zachytenie bez hlbších „analýz“), ktorý je jedným zo základných pilierov príbehu. I kvôli skvelému hereckému obsadeniu mi trošku mrzí, že pán Audiard z toho nedokázal vyťažiť viac. Osobné hodnotenie: 64% (**) ()

tomik99

Jedna hvězda vedle druhé. Herecké obsazení je opravdu výborné. Tak kde je problém? V samotném příběhu, já vlastně do teď nevím, co si o daném filmu myslet. Bylo to celkově takové nijaké, že to ani neumím vyjádřit. Nic moc se tam nedělo, chemie mezi bratry sice funguje, ale stále se tam baví o něčem, co ve finále vlastně nepřijde. Vše je takové nemastné, neslané, příběh vycucaný z prstu. Jake Gyllenhaal je sice fajn, ale jeho charakter značně pokulhává, stejně tak podivné přátelství s Rizem Ahmedem a následně se zmiňovanými bratry. Film byl prakticky jedna velká nuda, scéna střída další nudnou scénu. S přibližujícím se koncem se to zlepšilo a film se tak nějak našel. Ale už bylo pozdě. Posledních deset minut nezachrání poměrně dost nudný film. Stejně jako se nyní nedokážu konstruktivně vyjádřit k tomu snímku a napsat pár soudných vět, tak přesně takový byl i film. ()

JetDryerFan

Western není zrovna žánr, který bych vyhledávala. Nebýt hereckého obsazení (především Phoenix a neurazí ani Gyllenhaal) asi bych si tenhle film nikdy nepustila, ale rozhodně toho nelituju. Ten hereckej koncert byl famózní. Phoenix je prostě pan herec, pan borec. Ale nakonec celá “hlavní čtyřka” byla skvěle obsazená, jejich výkony a souznění mě dokázaly vtáhnout do děje a donutily mě užít si to všechno naplno. Je to poutavé, je to vtipné, je to děsivé, místy až odporné ale i milé a dojemné (někdy až srdceryvné). Maličkosti jako skvělý scény (detaily v pozadí) a kostýmy to celý dotváří a činí z toho všeho podívanou, které člověk nemůže litovat. ()

Brooks

Iný pohľad na westernový žáner. Veľa sa tu rozpráva, ale väčšinou o ničom dôležitom, dialógy majú skôr filozofický charakter. Zápletka je jednoduchšia a rozvíja sa pomalšie, s dotykom melanchólie. Audiard venuje pozornosť skôr roztomilo bizarným, nepodstatným detailom. Rovnako aj postavy, stvárnené kvalitnými hercami, sa profilujú postupne. Prestrelky sú štyri, z toho dve sa odohrávajú v tme a dve mimo záber. Desplatov soundtrack silno experimentálny. Film čisto pre hľadačov alternatívy. Fanatických milovníkov žánru to nemá šancu osloviť. ()

Godhaj

,,A bit of comfort in uncertain times.“ Bratři sestrové mají v originále mimořádně matoucí název, takže jsem nevěděl, jestli se budu dvě hodiny koukat na dvě děvčata, nebo dva chlapce. Nicméně jde o zvláštně pomalu plynoucí westernový road movie bez silnějšího příběhu. Ústřední herecké duo je bezchybné, obzvlášť C. Reilly hrál velmi dobře. Atmosféru to má takovou zvláštně napínavou, i když sledujeme jen rutinní čištění zubů či večeři u táboráku. O to více jsem pak byl zklamán, když příběh nemá vlastně žádné vyústění, ale jen melancholický návrat. Obraz je ale vynikající, obzvláště noční scény jsou nasvícené jen petrolejkami a hustou tmou, v níž je střílení z pistolí efektní podívaná. ()

GudMen

Z předešlých Audiardových filmů si dodneška pamatuji celé scény. The Sisters Brothers zapomenu od začátku do konce, a to co nevidět. ()

spoock

Paradni obsazeni s totalne odbytou zapletkou, ktera by klidne mohla byt na pul hodky. Finale s Komodorem je hrebickem do rakve cele te divne story. ()

solisoli

Westernová akciová pseudo dráma. Slušné obsadenie, ale tak rozporuplné dianie s atraktívnou výpravou so solídnou dramaturgiou, bohužiaľ nenaplnilo dejom podstatu v akej sa mal príbeh odvíjať. Slušný začiatok s dobrou hudbou predurčoval niečo iné, ako to čo sa odvíjalo až po samotný koniec, kde dej priklusal monochromaticky ku western špagetam. ()