poster

Odysea

 • Česko

  Jacques-Yves Cousteau: Odysea

  (festivalový název)
 • Francie

  The Odyssey

 • Francie

  L'odyssée

 • Slovensko

  Odysea

 • Velká Británie

  The Odyssey

Dobrodružný / Životopisný

Francie, 2016, 122 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Malarkey
  ***

  Námět k tomuto filmu zavání dobrodružstvím na dva knižní eposy. Jakmile se ale příběh rozjede, tak jsem ztracen. Ztracen v příběhu, který dozajista mohl být zajímavý, ale na mě působil neuvěřitelně nudně. Naštěstí vše zachraňují krásné podmořské záběry, u kterých jsem nestíhal ani zatajovat dech. Takže když to vezmu kolem a kolem, za shlédnutí Odysea určitě stojí, ale rozhodně nestojí kvalit, které jsem od ní očekával.(7.1.2018)

 • Big Bear
  ***

  Cousteau s Calypso byl pro mne vždy takovým zhmotněním kapitána Nema a jeho Nautilu. Jeho dobrodružný život jsem mu záviděl. Film mi v tomto ohledu trochu otevřel oči, protože se mi kromě neskutečného dobrodruha, někdy šílence, fanatického potápěče, milovníka moře a života pod hladinou poodhalila i tvář otce a možná i osamělého muže, který si to však začal uvědomovat až ke konci života. Vidíme ho zde jako tátu, vědce i sháněče peněz pro další expedice. Je zajímavé, že prvotní impulz k trávení života na moři dala jeho žena... To je v případě Jacquese Cousteaua celkem zásadní! .-). Scény točené v moři byly úchvatné, ale to se dalo od filmu čekat. Horší to bylo s jeho pobytem na souši, kde mně film chvilkami nebavil. Z lokálních dobrodružných příhod pod vodou se totiž vždy stáhl do životopisné a lehce sterilní roviny. Mně osobně nejvíce mrzí, že neukázali Cousteaua s nějakým vrakem jichž našel požehnaně. Leckterý soudobý profesionální potápěč jej dokonce považuje za ,,vykradače'' vraků. Ví se o předmětech co měl doma i odkud pocházely. Je však nutno vzít v potaz, že stejně jako vše po válce procházelo vývojem, procházela jím i podmořská archeologie a přístup k vrakům a jejich pokladům. Ta absence nějaké potopené lodi mi tam chyběla, ale zase mi to vyvážila ta PBY Catalina .-). Celkem tedy dávám za 3 vilejše a říkám rovnou, čekal jsem víc. Lambert Wilson i Audrey Tautou byli dobře vybráni a typově mi dobře sedli. Sedla i Desplatova hudba (jako vždy). * * *(4.8.2017)

 • classic
  ***

  Neviem si pomôcť, ale počas sledovania snímku som mával neustále rozpačité dojmy. Uvažoval som nad tromi, či štyrmi hviezdičkami, ktoré následne, po skončení udelím... Toto je taká kostrbatá b-i-o-g-r-a-f-i-a slávneho Francúza Jacquesa - Yvesa Cousteaua, ktorého nadšené potápanie sa pod morskou hladinou, je už dávno klasikou, alebo legendárna loď C-A-L-Y-P-S-O, či aj súčasť nakrúcania televíznych a filmových dokumentov o mimoriadnom skúmaní podmorského sveta - života, z rôznych kútov sveta, je už dávno zakorenené v najväčších knižných, i filmových kronikách, za ktoré zozbieral prestížne ocenenia ! Bol ctižiadostivou osobnosťou, ktorého zachytávajú z každého rožku - trošku, chce toho režisér veľa stihnúť, a ja mám potom z toho, taký, nemastný, neslaný guláš, ktorý mi extra nechutí. Vzťah s mladším synom Philippeom Pierreom, trochu rušil zážitok z dobrého pozerania, áno, na mysli to mám z hľadiska filmovej optiky, t. j. od bravúrnej kamery Matiasa Boucarda, ktorá sa vynímala v niekoľkých excelentných uhloch, cez slušnú výpravu, s ktorou sa presúvam na jednotlivé podmorské expedície, až po obsadenie, ktoré lahodilo môjmu zelenému oku, už kvôli krásnej Audrey, ktorá má Améliu už dávno v paži ! Čím je staršou, tým je krásnejšou. Predstaviteľ Cousteaua, čiže Lambert Wilson, je pozoruhodný, ale nestotožnil som sa s ním na 100 %. Inak zahral si v pokračovaniach kultového science - fiction MATRIX. Najviac som si vychutnával podmorské zábery, tak tie sú absolútne majstrovské a fantastické. I filmová hudba - najväčšieho borca, ktorý spolupracoval na snímku O-D-Y-S-E-A, A. Desplata, stojí za povšimnutie, ľúbila sa mi. Film, ako celok, u mňa neobstojí, tak ako by mal. Asi len tá perfektná práca kameramana / ov, najviac očarí, a tú by som ohodnotil za päť hviezdičiek + „proces starnutia” Audrey Tautou ! A na rad sa hlási opätovné klišé, ktorého sa filmoví tvorcovia často dopúšťajú. Robia to úmyselné, alebo spontánne ?(30.10.2017)

 • JohnyD
  ***

  Krásne vizuálny film so skvelou ústrednou melódiu, ktorý žiaľ trpí klasickými životopisnými nešvárami a to povedať všetko za 120 min, aby vlastne nepovedal poriadne nič. Stačilo si iba vybrať dve základné dramatické linky - vzťah syna a otca + dobývanie prírody vs jej chránenie - a venovať sa im poriadne a bolo by to lepšie. Takto iba kĺza po povrchu lebo musí zabrúsiť do ďalších 4 tém a tu konfrontáciu medzi synom a otcom im proste nakoniec neveríte. 6/10(28.3.2017)

 • poz3n
  ***

  Opět další z řady zbytečných filmů. Evropský životopisný film, to je záruka snímku, který popírá strukturu filmového scénáře a filmového vyprávění. Prostě byl nějaký člověk, pak se mu stalo tohle, potom tohle a v závěru tamto. Kdybych si o tom přečetl v nějakém časopise, vyšlo by to bohužel dost nastejno. Zbytečnost a prázdnotu snímku tak nezachrání ani solidní vizuální provedení. 5/10(14.2.2017)

 • - Rovnako ako dej filmu, tak aj jeho natáčanie prebiehalo po celom svete, predovšetkým však vo Francúzsku, Chorvátsku, Juhoafrickej republike, Brazílii, Argentíne, na Antarktíde či Bahamských ostrovoch. (MikaelSVK)

 • - Hlavného hrdinu Jacquesa Cousteaua mohli stvárniť okrem iných aj herci Adrien Brody alebo Romain Duris. Vo filme si však hlavnú rolu nakoniec zahral Lambert Wilson. (MikaelSVK)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace