Básník Štěpán Šafránek je přijat na medicínu a stává se studentem prvního ročníku. Do školního roku ale nevykročí zrovna nejšťastněji, protože se nepříliš dobře uvede u docenta anatomie Sejkory, a navíc dostane svatební oznámení od Borůvky, která se vdává za snaživého úředníka Emila Nádeníčka. Jeho novými spolužáky a spolubydlícími na koleji jsou sebevědomý Honza Antoš z Kolína, který se může pochlubit fotografickou pamětí, bodrý Moravák Venoš, jenž má bohaté zásoby proviantu i bohatě vyšívaný kroj, a černoch Numira Cassou Thomb, jemuž spolubydlící začnou říkat stručně Mireček. Přestože mají všichni učení nad hlavu, jediný Štěpán ne a ne najít správnou metodu, jak vše zvládnout. A tak Štěpán studuje, pracuje, občas básní a také se zamiluje do studentky zdravotní školy, které začne říkat Jeskyňka. Jako strašák nad ním visí blížící se zkouška z anatomie a nepřátelský docent Sejkora. (TV Nova)

kodwin

Nejpodařenější Básníci. Vtipné, ze života a tak nějak dojemně naivní, asi jako mládí samo. Vysokoškolská studia byla nejkrásnější část mého života, možná i proto že jsem si je představoval nějak takhle. No a nakonec tam všechno bylo. Kendy, Mireček i Jeskyňka... ()

Dr.dogous

scénář 4 režie 4 herci 4 výprava 2 celkem 14 hodnocení 70% Výborná komedie, nostalgie mládí, navíc plná výborných hlášek. Vendulo, potřebuji pomoc ! - Copak ? Vyrazili tě z anatomie ? Ne ! - Nechceš se odreagovat ? Nebudeš první ani poslední. Víš, že se mi říká Vendula utešitelka. Ne, neblbni ! - Ty si ale puritán. Copak jsi zapomněl, že tohle ňadro bylo v Praze první, které jsi držel v ruce ? ()

draxxi

Jak krasny starosti jsme tenkrat meli... Opet vydareny dil basnicke serie. Krasna Jeskynka, a super parta na koleji... 25/6/2022 84% ()

Bohdy67

Paradoxně o něco lepší a zábavnější než první díl. Hlavně díky novým postavám a prostředí vysoké školy. Také hlavní láska o dost hezčí. Pořád ale průměrný film, který je fakt nebudu mít potřebu vidět někdy znovu. 47% ()

vlkcz

Tenhle film přišel do kin, když jsem nastoupil na vysokou. Oproti jedničce se tu už objevuje jemná nostalgie a v určitých momentech mi až zamrazí, jak vážný věci tam jsou, byť podané s vtipem. Výborný Leoš Suchařípa a asistent Sejkora v podání Jana Přeučila. Nejlepší "hlášky": 1.) Jak člověk pozná, že není blbej. 2.) Profesor biochemie H. Con. 3.) Na každém konci je pěkné, že něco nového začíná. Ale je jich tam moře dalších. Společně s pětkou asi nejlepší hudba. ()

Baži

Pěkný film s vysokoškolského prostředí plný vynikajících nápadů a scén (např. Svěrákův výklad). Pro mě nejlepší ze ságy básníků a to jednoznačně! "Klííííd!" ()

Monco

Můj osobně nejoblíbenější díl z celé básnické série. Hodně nezapomunutelných scén, škoda, že dnes nevznikají takový filmy pro mladé publikum jako jsou tyhle ()

Amy Rich Roll

Sympatický "romanticky bolestně orvaný" Štěpán Šafránek a spousta nestárnoucích hlášek, která mému adolescentnímu "trpícímu já" dodávala chuť do života. Jeden z mých nejoblíbenějších filmů, na který se můžu dívat, i když studia mám už za sebou :-) ()