Dobově ideologický detektivní příběh zasazený do konce 19. století. Vykořisťování a dělnické stávky byli z tohoto období velmi oblíbené a tak není divu, že se to použilo i k detektivnímu žánru. Plejáda známých herců tu rozehrála vcelku zajímavý příběh točícího se kolem zlaté sošky Buddhy. Ona stávka tu samozřejmě zrealizována není, neboť s případem zase nemá pranic společného. Jen tu je zmiňována. Snímek bez napětí a nějak té atmosféry. Když se však vykašlu na nějakou ideologii, zbude mi docela zajímavý příběh s povedenýma hereckýma výkonama. Ne, tento snímek nezatracuji. Není proč.(13.11.2014)

Dojmy z tohoto filmu mám poněkud rozpačité. Na jedné straně musím ocenit výbornou černobílou kameru, co všechno šlo vytvořit s nijak velkou výpravou i jistou atmosféru příběhu. Ale zase na druhou stranu je tu hrozně cítit odtažitost a jistá roztříštěnost celé příběhu. Škoda. Realistický konec vyšuměl díky dvěma monologům hlavní postavy (úvodního a závěrečného), které chtěly v podstatě říct - tehdy mu to mohlo projít, dnes (míněno v době vzniku filmu) už ne...(17.10.2013)

,,Odpověď závisí na tom, nač se vlastne ptáte." povedal židovský obchodník s konfekciou Schlieffer Františkovi Kraslovi a Albíne Janotovej. Takže se ptáme: Je toto najlepšia Kleinova detektívka? Podľa mňa hej. Krasl bol síce iba učiteľom, no predviedol viac kriminalistického remesla ako kriminalista Hájek (Adamíra) v Kleinovej krimi Jeden z nich je vrah. Ostatné Kleinove detektívne filmy sú slabé. A pýtame sa ďalej: Je toto najlepší výkon Eduarda Cupáka ako vyšetrovateľa? Tu musíme prejsť ku guru českej detektívky 60-ych rokov Petrovi Schulhoffovi. Ten natočil Vím že jsi vrah a Cupák tam hral kriminalistu. No v Buddhovi bol lepší. Vypočítal dráhu vražednej guľky, našiel odtrhnutý gombík, škrípol hochštapléra Zemana a našiel aj ,,zlatého" Buddhu. No a skončil ako učiteľ v zapadákove. Tož tak na tom světe chodí.(6.12.2015)

Povedený detektivní příběh z roku 1871. Otakar Brousek jako drsný baron a továrník. Eduard Cupák v roli učitele, který bravurně zvládá řemeslo detektiva. Vražda, vydírání, další vražda. Vše se točí kolem zlaté sošky Buddhy, která obsahuje cenné dokumenty pana barona. Ve snímku kromě Brouska a Cupáka vystupují další české herecké hvězdy, mlaďoučká Jana Preissová jako hokynářova dcera, Václav Postránecký jako její nápadník, starosta obce Illja Prachařa, komtesa Milena Dvorská a další.(26.6.2011)

• HonzaBez

"Našel jsem zlatého Buddhu, ale je prázdný." Poněkud prázdná mi přijde celá tahle Kleinova detektivka. A hlavně dost ideologicky zabarvená. Skromný a empatický učitel Krasl v podání Eduarda Cupáka se tak může se svými detektivními schopnostmi snažit sebevíc, nakonec stejně musí "zvítězit" podlý boháč (baron Riessig). Celé mi to přitom přišlo dost rozvláčné. Zaujala mě snad jen mladičká Jana Preissová a Blanka Waleská v roli (údajně) bláznivé baronky.(26.6.2018)