Román M. Viewegha Výchova dívek v Čechách je vlastně prvním porevolučním (a po revoluci i napsaným) původním českým literárním bestsellerem. V jeho textu se umně slučuje humor, politika, sex, autorská sebereflexe i existenciální metafyzika. Stal se předlohou ke stejnojmennému filmu, který vypráví příběh Oskara, českého učitele a začínajícího spisovatele (O. Pavelka). Oskar dostane od místního zbohatlíka (M. Lasica) nabídku a těžko jí dokáže odolat: za peníze, několikanásobně převyšující jeho měsíční plat, má v kurzu tvůrčího psaní doučovat milionářovu dceru (A. Geislerová), která s ním zpočátku naprosto odmítá komunikovat. Do tvrdohlavé dívky se posléze zamiluje, nedokáže však kvůli ní opustit svou ženu a dceru a už jen zpovzdálí sleduje svou vyprahlou lásku, jak se řítí k neodvratnému konci… (Česká televize)

alenka

kniha byla jednim z mych silnych pubertalnich zazitku, a i film v kine (jo, v ty dobe se jeste chodilo do kina ;o) sem moc zvedava, jakej ten film bude s odstupem! ()

no2

4/10 - Výchova dívek v Čechách není špatný film. Není o moc horší než Báječná léta pod psa. Jenže - literární předloha, podle které byla Výchova natočená, je už o třídu níž než Léta... V tom je ten problém. Natočit nějaký film podle některého Vieweghova románu znamená sice slušný divácký ohlas, ovšem na Českého lva či na jiné ocenění tohle prostě nemá. V případě Něžného barbara měl Petr Koliha k dispozici kvalitní literární předlohu a filmem nic nezkazil. U Výchovy... režisér svůj um potvrdil a dopadlo tak, že film převyšuje knihu. ()

Šmoula

Kdybych nečetl knihu a viděl jenom film moc by mě nenadchl. Naštěstí jsem knihu držel v ruce, takže jsem se dokonale bavil. Film se drží knižní předlohy někdy až slovo od slova. Byl jsem trochu zaskočen v samotném závěru, který režisér trochu pozměnil. Pokud máte rádi Viewega určitě doporučuji. ()

Brtniik

Film jsem viděl v kině a ze začátku jsem pekelně trpěl. Téměř dočtená knížka se ani z daleka neshodovala s tím, co jsem viděl na plátně. Manželku pana spisovatele jsem si ani při nejlepší vůli nepředstavoval jako V.Cibulkovou – namísto milující chytré partnerky podezíravá, jízlivá dračice (obecně tento typ nemusím). Pan Pavelka mne vyloženě štval, stejně jako jindy a v čemkoli. Do této role by se dle mého úsudku daleko lépe hodil třeba pan Jan Jiráň. Jde přece o životopisný film a jmenovaný by mistra docela připomínal! Když jsem si na aktéry konečně zvykl, musel jsem uznat, že film naprosto dokonalé zobrazil jak tehdejší ranní kapitalismus, tak nevyzpytatelná hnutí lidské duše. Ty neustálé mimikry a vzrušení..., ne nepodobné dobré detektivce... A citáty? Ano! Alespoň je nemusím hledat, a kdo se nechce poučit (či alespoň pobavit) je nejspíš pěkný morous... Aňa Geislerová se mi obvykle líbí ve všem a zde neméně báječně ztvárnila (od oka počítáno) tři naprosto odlišné polohy (postavy). Kristýna Nováková-Fuitová byla (i zde) dokonalá. Pan Michal Viewegh psával dosti zajímavé knihy a svého času jsem je všechny měl a četl. I mnohé zfilmování se povedlo, „Výchova“ k nim určitě patří. Spolu s filmem Ženy v pokušení (oba jsou o lásce) se mohou spolehlivě zařadit mezi to lepší, co lze vidět. Se vztahem k ženám a osobními postoji MV (určitě před nemocí) se nemohu ztotožnit, ale snad se mistr polepší a můžeme se těšit na další zajímavé příběhy. ()

Snape

Má se film natočený podle knižní předlohy hodnotit z hlediska povedenosti adaptace nebo má kritik na knihu úplně zapomenout a posuzovat film jako samostatné dílo? Výchova dívek v Čechách patří mezi moje nejoblíbenější knihy, a tak jsem rád, že filmaři dílu Michala Viewegha nijak neublížili - jednotlivé scény i dialogy jsou v podstatě přesně převzaty z knihy, často zcela doslovně včetně proslovů hlavního hrdiny jako vypravěče či doprovodných citátů. Herecké výkony jsou kvalitní, ale více než hlavní představitelé mě zaujaly Jitka Smutná jako učitelka se "70 lety praxe" a Jana Švandová v roli její názorově poněkud progresivnější kolegyně. Od Anny Geislerové jsem čekal trochu víc, ale je pravdou, že neměla zase tolik prostoru a nevyrovnanost Beaty vystihla perfektně. Závěrem? Pokud jste knihu nečetli, uberte z mého hodnocení tak jednu až dvě hvězdičky, protože Výchova dívek v Čechách jako samostatný film obsahuje několik nedotažených detailů. Ale jinak, máte-li Viewegha rádi, je "obživnutí" jedinečných postav z knihy (ředitel školy, prodavač postele, atd.) dokonalé a plné hodnocení jasné. ()

Rami

Není to špatný film, určitě má potenciál. Vieweghovu knížku jsem nečetl a ani se k tomu nechystám, takže ji srovnávat s filmem nemohu. Klady tohoto filmu vidím v Aně Geislerové (+ některých vedlejších rolích) a občasných snahách vyvodit hlubší myšlenku. Bohužel se toto zamyšlení dotýká hlavních postav jen sporadicky. Divák si většinu jen domýšlí, což bohužel asi nebylo prvotním záměrem režiséra. Dost mi zde chybí mezifáze přerodu učitele v milence. Navíc, toho milence jsem Ondřeji Pavelkovi vůbec neuvěřil. Dá se říct, že spíše hraje jakousi roli z české seriálové detektivktivní inscenace 80. let, nežli učitele s rozpolcenými pocity v romantickém filmu. Vše je příliš povrchní, než aby z toho bylo něco lepšího jak lehce nadprůměrný český film. Příběh je v podstatě o ničem a ze strany učitele/spisovatele je to jen pudová záležitost bez citu (což je velký problém, protože právě on příběh vypráví). Učitel je paralyzován svými citáty a neschopností udělat cokoliv zásadnějšího natolik, že se jen celým příběhem veze: učí - snaží se "doučovat" jednu dívku z bohatší rodiny - plkání se zvrhne v milování - vztah víceméně vyšumí - učitel popisuje zcela stroze vývoj své bývalé žákyně - konec. Tedy - kdyby tam nebyl nic by se nestalo. Škoda, mohlo z toho být něco víc, než nakonec je. Dávám 3 hvězdičky (63%) za Aňu. ()

sumperacek

Knihu jsem nečetl, měl jsem možnost se setkat až s Wieweghovými novějšími, ale podle filmu tenhle námět ještě měl nápady. A měl jich hodně. ()

Mara97

Další poměrně slušná adaptace Vieweghovy knihy. V hlavní roli opět postava spisovatele, což mi hodně připomínalo Báječná léta pod psa. Nicméně stopáž bych zkrátil, protože film už chvílemi nudil a pomalu jsem čekal na konec. Ale s koncem jsem spokojený, protože film je rozhodně k zamyšlení, což je určitě plus. I tak to na víc než lepší tři hvězdy nebude. ()

Smejki

Myslím, že nejvýmluvnějším argumentem pro mé hodnocení tohoto snímku je překvapení, že jsem jej již před drahnou hodnotil aniž bych si pamatoval jeho zhlédnutí. Nicméně po asi pětiminutovém usilovném přemýšlení jsem vykutal něco málo z nejtemnějších hlubin mé paměti a své dvě hvězdy jen potvrdil a tímto komentem podepsal. (Smejki v.r.) ()

waska

Příjemný film se skvělým Pavelkou a skvělým pošahaným výkonem Geislerové. Nic víc. Myslím, že s Wieveghovou předlohou se dalo naložit určitě lépe. ()

Brinkley

Díky slušným hereckým výkonům ještě snadno koukatelná, neurážející Vieweghovina (obzvlášť s přihlédnutím k pozdějším výtvorům pana spisovatele nejen na poli literárním). ()