Knihu jsem nečetl, ani žádnou jinou od Viewegha. Jednou mně kdosi nějakou doporučil, jako že to stojí za to, tak jsem se zkoušel začíst, ale nešlo to. Prostě mně jeho styl moc nesedí a humorné vsuvky mně vtipné nepřijdou. S filmem je to podobné. Nelze ho označit jako nepovedený, ale rozplývat se nad ním je rovněž neadekvátní. Sice jsem si ho zařadil do své sbírky, ale v dohledné době opravdu nehrozí, že bych se k němu vracel.(9.3.2016)

• ostravak30

Vieweghovy adaptace se dělí na dvě skupiny. Jedny filmy jsou milé, pěkné, zábavné a člověk se na ně vždycky rád podívá, jako například Báječná léta pod psa či Účastníci zájezdu, které mám moc rád, a pak ten zbytek, který za mnoho nestojí. A tím nehaním samotného spisovatele. Neboť jeho knihy jsem, bohužel, nečetl, takže nemohu ani posoudit, nakolik je tento film špatný sám o sobě nebo prostě proto, že je tak napsaný. Předpokládám ale, že zvětší části jede podle knihy, neboť už samotná hlavní role spisovatele se trochu stylizuje do autora, tedy...myslím. Já jsem na tomto snímku mnoho zajímavého nenašel. Kromě několika erotických scén a nahé Aňi Geislerové se tam toho zase tolik neděje. Navíc je to všechno jen smyšlenka spisovatele a nikdy se to de facto nestane. Jestli je film pasován do romantické komedie, pak bych měl jít s hodnocením ještě níže. Nezasmál jsem se prakticky vůbec a romantika? Tak to jsem ji asi přehlédl nebo mají autoři o romantice trochu jiné představy. Já neříkám, Pavelka, Lasica, Geislerová či Cibulková jsou kvalitní herci, ale na to, aby divák chtěl vidět snímek více než jednou...je to zkrátka málo.(28.9.2016)

Film jsem viděl v kině a ze začátku jsem pekelně trpěl. Téměř dočtená knížka se ani z daleka neshodovala s tím, co jsem viděl na plátně. Manželku pana spisovatele jsem si ani při nejlepší vůli nepředstavoval jako V.Cibulkovou – namísto milující chytré partnerky podezíravá, jízlivá dračice (obecně tento typ nemusím). Pan Pavelka mne vyloženě štval, stejně jako jindy a v čemkoli. Do této role by se dle mého úsudku daleko lépe hodil třeba pan Jan Jiráň. Jde přece o životopisný film a jmenovaný by mistra docela připomínal! Když jsem si na aktéry konečně zvykl, musel jsem uznat, že film naprosto dokonalé zobrazil jak tehdejší ranní kapitalismus, tak nevyzpytatelná hnutí lidské duše. Ty neustálé mimikry a vzrušení..., ne nepodobné dobré detektivce... A citáty? Ano! Alespoň je nemusím hledat, a kdo se nechce poučit (či alespoň pobavit) je nejspíš pěkný morous... Aňa Geislerová se mi obvykle líbí ve všem a zde neméně báječně ztvárnila (od oka počítáno) tři naprosto odlišné polohy (postavy). Kristýna Nováková-Fuitová byla (i zde) dokonalá. Pan Michal Viewegh psával dosti zajímavé knihy a svého času jsem je všechny měl a četl. I mnohé zfilmování se povedlo, „Výchova“ k nim určitě patří. Spolu s filmem Ženy v pokušení (oba jsou o lásce) se mohou spolehlivě zařadit mezi to lepší, co lze vidět. Se vztahem k ženám a osobními postoji MV (určitě před nemocí) se nemohu ztotožnit, ale snad se mistr polepší a můžeme se těšit na další zajímavé příběhy.(8.4.2015)

Není to špatný film, určitě má potenciál. Vieweghovu knížku jsem nečetl a ani se k tomu nechystám, takže ji srovnávat s filmem nemohu. Klady tohoto filmu vidím v Aně Geislerové (+ některých vedlejších rolích) a občasných snahách vyvodit hlubší myšlenku. Bohužel se toto zamyšlení dotýká hlavních postav jen sporadicky. Divák si většinu jen domýšlí, což bohužel asi nebylo prvotním záměrem režiséra. Dost mi zde chybí mezifáze přerodu učitele v milence. Navíc, toho milence jsem Ondřeji Pavelkovi vůbec neuvěřil. Dá se říct, že spíše hraje jakousi roli z české seriálové detektivktivní inscenace 80. let, nežli učitele s rozpolcenými pocity v romantickém filmu. Vše je příliš povrchní, než aby z toho bylo něco lepšího jak lehce nadprůměrný český film. Příběh je v podstatě o ničem a ze strany učitele/spisovatele je to jen pudová záležitost bez citu (což je velký problém, protože právě on příběh vypráví). Učitel je paralyzován svými citáty a neschopností udělat cokoliv zásadnějšího natolik, že se jen celým příběhem veze: učí - snaží se "doučovat" jednu dívku z bohatší rodiny - plkání se zvrhne v milování - vztah víceméně vyšumí - učitel popisuje zcela stroze vývoj své bývalé žákyně - konec. Tedy - kdyby tam nebyl nic by se nestalo. Škoda, mohlo z toho být něco víc, než nakonec je. Dávám 3 hvězdičky (63%) za Aňu.(28.11.2008)

• Necrotongue

Viewegha nečtu, takže jsem nemohl porovnávat film a jeho knižní předlohu, ale myslím, že by se mi do toho ani nechtělo. Po druhém shlédnutí jsem musel ubrat hvězdičku, protože jsem usoudil, že jsem se minule s těmi dvěma kousky až příliš odvázal. Příběh byl v podstatě nicneříkající, v závěru až zoufalý, Ondřej Pavelka nemá šanci dostat se mezi herce, na jejichž účinkování bych se těšil, takže jsem rád, že jsem film okomentoval, protože už na něj mohu zapomenout.(21.4.2020)

• - Natáčení probíhalo mimo jiné i v Raspenavě na Liberecku. (v.pohode)