Další poměrně slušná adaptace Vieweghovy knihy. V hlavní roli opět postava spisovatele, což mi hodně připomínalo Báječná léta pod psa. Nicméně stopáž bych zkrátil, protože film už chvílemi nudil a pomalu jsem čekal na konec. Ale s koncem jsem spokojený, protože film je rozhodně k zamyšlení, což je určitě plus. I tak to na víc než lepší tři hvězdy nebude.(27.4.2013)

Anna Geislerová už za svoji hereckou karíéru jasně dokázala, že patří mezi nejlepší české herečky. Ve Výchově dívek v čechách předvedla dobrý výkon a výborně tak doplnila sympatického Pavelku. Film má poměrně dobrý děj, i když se z velké části skládá z milostných pasáží dvou hlavních postav. Možná že kdyby jich tam bylo o trochu méně, filmu by to rozhodně neuškodilo.(31.3.2009)

Vieweghovu knihu jsem nečetl, ale jako film na nedělní odpoledne je to příjemné. Trochu mě otravovaly všudypřítomné citáty - pokud byly v knize, tak to omlouvá režiséra - v tom případě však jen vzrůstá můj nezájem vůči Vieweghovi.. tolik citátů, to snad využije jen někdo, kdo si musí něco dokazovat. Co se filmu týče, Geislerová, Pavelka, Lasica a Cibulková výborní!(12.5.2009)

• Dupac

Tohle je hrozně umělej svět. Tak jako se obyčejnej maloměšťák maskuje za spisovatele trousícího moudra vyčtený z knížek, tak se televizní produkce ve standardu půlky devadesátých let vydává za film. Do toho (tehdy ještě neokoukaná) Aňa šustící s Pavelkou pronášejí dialogy šustící papírem. A s výjimkou Cibulkové (a snad ještě Kačera) všichni ostatní jsou jen karikatury, aby to byla jakože komedie. Prostě takové to typické české kinematografické bahýnko.(25.11.2017)

Film jsem viděl v kině a ze začátku jsem pekelně trpěl. Téměř dočtená knížka se ani z daleka neshodovala s tím, co jsem viděl na plátně. Manželku pana spisovatele jsem si ani při nejlepší vůli nepředstavoval jako V.Cibulkovou – namísto milující chytré partnerky podezíravá, jízlivá dračice (obecně tento typ nemusím). Pan Pavelka mne vyloženě štval, stejně jako jindy a v čemkoli. Do této role by se dle mého úsudku daleko lépe hodil třeba pan Jan Jiráň. Jde přece o životopisný film a jmenovaný by mistra docela připomínal! Když jsem si na aktéry konečně zvykl, musel jsem uznat, že film naprosto dokonalé zobrazil jak tehdejší ranní kapitalismus, tak nevyzpytatelná hnutí lidské duše. Ty neustálé mimikry a vzrušení..., ne nepodobné dobré detektivce... A citáty? Ano! Alespoň je nemusím hledat, a kdo se nechce poučit (či alespoň pobavit) je nejspíš pěkný morous... Aňa Geislerová se mi obvykle líbí ve všem a zde neméně báječně ztvárnila (od oka počítáno) tři naprosto odlišné polohy (postavy). Kristýna Nováková-Fuitová byla (i zde) dokonalá. Pan Michal Viewegh psával dosti zajímavé knihy a svého času jsem je všechny měl a četl. I mnohé zfilmování se povedlo, „Výchova“ k nim určitě patří. Spolu s filmem Ženy v pokušení (oba jsou o lásce) se mohou spolehlivě zařadit mezi to lepší, co lze vidět. Se vztahem k ženám a osobními postoji MV (určitě před nemocí) se nemohu ztotožnit, ale snad se mistr polepší a můžeme se těšit na další zajímavé příběhy.(8.4.2015)