Nevěřil jsem, že tenhle Viewegh může být tak dobře zfilmován a nebýt Anči Geislerové v hlavní roli, tak jsem se na to natuty nedíval - byla by to škoda. Dobře napsaný, inteligentní scénář je silnou zbraní snímku. Citáty, které se filmem míhají jsou dobře vybrané a nejsou na škodu. Ale nejmocnějším lákadlem je stoprocentně Geislerka, která je opět stoprocentní a navíc sexy jako nikdy jindy. Nebyl jsem svědkem zbytečně patetických scén a to je dobře. Romantika je snesitelná i pro muže a citlivé lidi film dojímá. Školní prostředí je rozhodně sympatické a zaručuje Vaši pozornost.(27.2.2006)

Shlédla jsem po dlouhé době a zdá se to tak trošku vyčpělé.. Kniha se mi ,jako jedna z mála Vieweghových, povedla, film mě však nepřesvědčil.. Až na rodinku Královu mě obsazení zklamalo.. Ondřej Pavelka mi přijde unylý a Vilma Cibulková špatně namaskovaná.. Citáty a ironické hlášky vyznívají jaksi křečovitě a do prázdna..(5.7.2012)

• no2

4/10 - Výchova dívek v Čechách není špatný film. Není o moc horší než Báječná léta pod psa. Jenže - literární předloha, podle které byla Výchova natočená, je už o třídu níž než Léta... V tom je ten problém. Natočit nějaký film podle některého Vieweghova románu znamená sice slušný divácký ohlas, ovšem na Českého lva či na jiné ocenění tohle prostě nemá. V případě Něžného barbara měl Petr Koliha k dispozici kvalitní literární předlohu a filmem nic nezkazil. U Výchovy... režisér svůj um potvrdil a dopadlo tak, že film převyšuje knihu.(26.5.2007)

Má se film natočený podle knižní předlohy hodnotit z hlediska povedenosti adaptace nebo má kritik na knihu úplně zapomenout a posuzovat film jako samostatné dílo? Výchova dívek v Čechách patří mezi moje nejoblíbenější knihy, a tak jsem rád, že filmaři dílu Michala Viewegha nijak neublížili - jednotlivé scény i dialogy jsou v podstatě přesně převzaty z knihy, často zcela doslovně včetně proslovů hlavního hrdiny jako vypravěče či doprovodných citátů. Herecké výkony jsou kvalitní, ale více než hlavní představitelé mě zaujaly Jitka Smutná jako učitelka se "70 lety praxe" a Jana Švandová v roli její názorově poněkud progresivnější kolegyně. Od Anny Geislerové jsem čekal trochu víc, ale je pravdou, že neměla zase tolik prostoru a nevyrovnanost Beaty vystihla perfektně. Závěrem? Pokud jste knihu nečetli, uberte z mého hodnocení tak jednu až dvě hvězdičky, protože Výchova dívek v Čechách jako samostatný film obsahuje několik nedotažených detailů. Ale jinak, máte-li Viewegha rádi, je "obživnutí" jedinečných postav z knihy (ředitel školy, prodavač postele, atd.) dokonalé a plné hodnocení jasné.(13.6.2005)

Anna Geislerová už za svoji hereckou karíéru jasně dokázala, že patří mezi nejlepší české herečky. Ve Výchově dívek v čechách předvedla dobrý výkon a výborně tak doplnila sympatického Pavelku. Film má poměrně dobrý děj, i když se z velké části skládá z milostných pasáží dvou hlavních postav. Možná že kdyby jich tam bylo o trochu méně, filmu by to rozhodně neuškodilo.(31.3.2009)