• CaptainNor

Michal Viewegh je spisovatel - živnostník.. Zaníceně o své práci hovoří v televizních talk show, kde líčí průběh svého pracovního dne, jako kdyby chodil do kolbenky. Viewegh žije a píše o jiném světě, než je ten můj a pakliže nikdy nebudu jeho čtenář, sotva přijmu i jakoukoliv filmovou adaptaci jeho románu. A sotva s tím něco udělá sebelepší režisér a tím Petr Koliha rozhodně není. Absenci hlubší myšlenky pod povrchním dějem je nutné nahradit citáty slavných, na které vybral neznámý grafik to nejhorší písmo, jaké mohl. Václav Šašek učinil předlohu svým scénářem aspoň trochu koukatelnou a páni akademici nominovali Vilmu Cibulkovou na Českého lva ve vedlejší roli, s čímž se zcela ztotožňuji. Aňa Geislerová totiž hraje ve všech filmech...- Aňu Geislerovou!(28.11.2008)

Knihu jsem nečetl, ani žádnou jinou od Viewegha. Jednou mně kdosi nějakou doporučil, jako že to stojí za to, tak jsem se zkoušel začíst, ale nešlo to. Prostě mně jeho styl moc nesedí a humorné vsuvky mně vtipné nepřijdou. S filmem je to podobné. Nelze ho označit jako nepovedený, ale rozplývat se nad ním je rovněž neadekvátní. Sice jsem si ho zařadil do své sbírky, ale v dohledné době opravdu nehrozí, že bych se k němu vracel.(9.3.2016)

• PROCESOR

- "Život se skládá z možností, které jsme nevyužily".- Dospělý chlap se ocitá v rukou rozmazlenýho fracka-milionářovi princezny. Chudý učitel vezme brigádu s "doučováním" tvůrčího psaní dospělý slečny, která si neví rady se životem. Je chudinka tak vystresovaná ( Aňa jí hraje velmi dobře), že bych jí nejradši poslal na brigádu s Člověkem v tísni, aby poznala, že se život netočí a neřídí jen jejími nálady. A nikdo nepochybuje, že mu předvede své mladá kůzlátka a starý Kozel se nechá chytit. Nejvíc mi vadí, jak je to servírováno, že je to v poho, vlastně standart. A finta, to né já, ale románový hrdina, která se na konci snímku vysvětlí...Film na mě působil prostě ploše. Když srovnám jiný snímek se stejným motivem, třeba Muži v naději, tak nemohu jinak než za 2*.(18.11.2015)

Výchovu dívek v Čechách jsem naposled viděla, když to byl nový film v televizi a znovu až teď na remasterovaném DVD. Trochu jsem se toho zážitku bála, jestli ten tehdejší víceméně příznivý dojem nebude dehonestován a vlastně doslova zruinován, ale překvapivě je tenhle Michal Viewegh ještě naprosto skvělý, zábavný a má skvělou barevnou stylizaci. Hrátky s citáty, hrátky s odosobněným hrdinou, který je vlastně sám autorem. Půvaby let 90., které zosobňuje bonviván Lasica, nejkrásnější lolita Geislerová, emancipovaná žena v domácnosti Cibulková a nejpřekvapivější hrdina dneška Pavelka. Tohle všechno dohromady osciluje v zajímavých prostředích - kabinet základní školy, zahraniční dovolená, zámecné sídlo pana K. ... a tu a tam tohle všechno prostřihne scéna jak z 9 a 1/2 týdne. Pokochala jsem se.(30.12.2015)

• mira.l

E-e, nějak mi to nesedlo. První skoro hodina budiž, i když Beáta je od prvního okamžiku na obrazovce napřesdržku (mmch celkem věrný obraz A. Geislerové, kterou od jistý doby fakt nemusím, s první půlkou svojí role jistě problém neměla), ale někde od poloviny, kdy se jako mávnutím kouzelného proutku stane z Beáty zcela milé, komunikativní děvče, hotovej zázrak, už to šlo jen do kytek. Nedostudovaná vysokoškolačka náhle nastupuje na místo učitelky ve škole, kde učí pan Oskar, kterej jí píchá? To je ale náhodička, která mohla dopadnout jediným možným způsobem - průserem. Nakonec se Aňa vystřídá i v pozici nějaké ekologické aktivistky, korunu tomu nasadí její výstup ve jménu Ježíše, no a konec? Stalo se to nebo se to nestalo? Co vlastně byla pravda, co vize spisovatelova? Zabila se nebo ne? Mmch podruhé, nevím, jestli by ten krám dokázal jet 180 a kdyby jo, asi by toho z něj zůstalo mnohem míň, ale to už je celkem jedno. A proč se ten nabouranej kabriolet objevil už někde před první půlkou filmu, jsem taky nějak nepochopil.(15.3.2017)