Reklama

Reklama

Klukovský klub Rychlých šípů – Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka – zjistí, že v temné čtvrti Stínadla se cosi děje. Starý kostelník jim vypráví příběh osiřelého zámečnického učně Jana Tleskače, který byl zároveň zvoníkem v kostele svatého Jakuba ve Stínadlech. Tam také za záhadných okolností zahynul pádem ze zvonice. Rychlé šípy podniknou nebezpečnou výpravu na nepřátelské území. Ve zvonici najdou Tleskačův deník, ve kterém chlapec píše o jakémsi svém vynálezu. Jeho plány ukryl v kovovém hlavolamu, zvaném Ježek v kleci. Návod na vysvobození ježka z klece je v deníku podrobně popsán. Kde se však hlavolam nachází, to musejí Rychlé šípy teprve zjistit. Není to jednoduché: ve Stínadlech totiž vládne drsný chlapecký gang Vontů… (Česká televize)

(více)

Recenze (289)

dr.fish 

všechny recenze uživatele

Možná se tenhle film dnes zdá některým zbytečný a tupý, ale já se na ten film těšil tenkrát jako blázen a na premiéře mi běhal už v úvodu mráz po zádech. Jako starý "rychlošípák" musím říct, že film je udělaný s láskou k tématu a je velká škoda, že nebyly natočeny ještě ty dva další díly, jelikož Foglarovi hrdinové vychovali od svého vzniku už miliony Čechů a filmové zpracování by si jeho trilogie zasloužila. Dnes už na to ale není nálada ani lidi, kteří by to dokázali natočit. 75% ()

NinadeL 

všechny recenze uživatele

Jsem zcela za interpretací Petra Kotka a užívám si Foglarova Stínadla právě v této temnější verzi. Bylo jich pět - Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka - a stejně jako jsem je milovala v comicsovém podání, prožívám jejich touhu po ježkovi v kleci velice spokojeně zas a znovu. A skutečně mnohem realističtěji, nežli za doprovodu všech těch Sloupů, Třísků, Vyskočilů a Krampolů ze seriálové verze. ()

Reklama

Skuby47 

všechny recenze uživatele

I když doba kouzelných Foglarovek už minula, neodolala jsem a na příběh se s potěšením znovu podívala. A byl to spíše nostalgicky posmutnělý pohled. Pátrala jsem po důvodu, proč mě tento v dětství tak oblíbený příběh už neoslovil. Tvůrci sice dělali co mohli, ale toto klukovské dobrodružství dneska už asi věrohodně natočit nelze. Transplantovat 80 let starou knížku do současnosti se nezdařilo. Klukovský svět, který se od toho prvorepublikového značně změnil, se vystihnout nepovedlo. Chybí tam foglarovský duch s atmosférou tajemna a starých časů, v nichž se příběh odehrává. Herecké výkony to hodně pokazily, byly velmi naivní a archaické, historická atmosféra nebyla vystižena i když výprava, zvolené lokality i hudba docela ušla. Film stojí ve stínu mnohem zdařilejšího černobílého seriálu a faktu, že zasadit Foglarovy knížky do dnešních časů se bez vysokých nákladů do filmové výpravy sotva podaří. Dneska se totiž místo bobříků loví pokémoni. ()

swamp 

všechny recenze uživatele

Ke knize (či chcete-li papírovým komiksům) nebo původnímu černobílému seriálu to má daleko.. a to tak, že velmi! 'Herecké' výkony ústřední pětice kluků jsou příšerné až odporně toporné, místy jde vidět, že čekají na pokyn zpoza kamery, barevná stylizace jako pěst na oko, Mirek Dušín se zde chová jako despota, zkrátka hrůza! Jen ta hudba snad stála za to.. ()

Wacoslav1 

všechny recenze uživatele

Nedá se nic dělat tohle je kus mého dětství a přes pár chybiček nepůjdu s hodnocením níž. Díky podmanivé hudbě je výprava do tajemných Stínadel neuvěřitelně atmosférickou záležitostí, která udrží v napětí po celou dobu stopáže. Pravda obsazení mohlo být výraznější a v něčem se tohle filmové zpracování od toho literárního liší, ale po letech jsem si to připomenul a pořád na mě ten film působí. A schválně kdo z vás narozených v první polovině osmdesátých let na tomhle nevyrůstal? Dobou prověřená kvalita.75% ()

Galerie (19)

Zajímavosti (5)

  • Přestože má Rychlé šípy většina spojené s Prahou, natáčelo se nejen tam (především na Starém Městě, ve Vršovicích, na Malé Straně, Novém Městě, či v Karlíně, Nuslích a na Vinohradech), ale i v Olomouci (filmová Rozdělovací je olomoucká Pekařská ulice) a Brně (ulice Kopečná). Iluzi kostela sv. Jakuba pak tvoří tři budovy, a to kostel Panny Marie pod řetězem v pražské Lázeňské ulici na Malé Straně, kostel sv. Kateřiny v Kateřinské ulici na Novém Městě a kostel Nejsvětější Trojice ve Spálené ulici na Novém Městě, kde byly nafilmovány interiérové scény. (Dr. Hawkeye)
  • Na základě fotek z filmu vznikl fotokomiks „Záhada hlavolamu“. (Ded@M@tes)
  • V jednom z prvních záběrů na střechy budov Stínadel je možné si všimnout velkého množství televizních antén, které však do doby, do které je příběh zasazen, nepatří. (Jezis_z_nebe)

Reklama

Reklama