poster

Záhada hlavolamu

 • Slovensko

  Záhada hlavolamu

  (festivalový název)

Dobrodružný

Česko, 1993, 97 min

 • Foxhound#1
  ***

  Byť v Bočanově seriálu hráli mladé kluky pomalu třicátníci, pořád to mělo mnohem chytlavější atmosféru. Tento film sice nabízí vůči komixu přesnější pohled, je to zkrátka jeden příběh namísto dvou promíchaných v seriálu a nechybí ani ono Bratrstvo kočičí pracky. Chvílemi možná trochu dramatičtější atmosféra, ale ne tak napínavá.(26.10.2014)

 • fragre
  ***

  Bohužel, tohle se moc nepodařilo. Shlédl jsem to aspoň po 10 letech a můj tehdejší nepříliš dobrý dojem se potvrdil. Slabé tři hvězdičky, které dávám z nostalgie, kvůli působivé atmosféře a kvůli těm krásně ošouchaným exteriérům (ty by dnes už v reálu nenatočili a museli by si pomoci jedničkami a nulami). Vizuálně dobré, herecky nic moc.Doba těchto páně Foglarových příběhů již zřejmě uplynula, a dnešním "chlapcům a děvčatům" již asi nemají tyto co říci. Očividně už moc neříkaly dětským hercům zde hrajícím, jejich výkonům se nedá věřit, ty jejich rychlošípácké hlášky (himbajs, plantážníku...) jsou nějak nucené, ty vontské kožené bundy jsou v proletářské čtvrti nevěrohodné, BKP ouplně vedle... prostě - drhne to.(14.8.2011)

 • Jacinda
  **

  Mirek Dušín je své předloze podobný asi tak jako chleba cibuli (připomíná mi spíše původního Mažnáka), Jarka Metelka má knírek, Rychlonožka šílené háro a Jindru někdo odbarvil peroxidem a má pěšinku na špatnou stranu. O trapném Bratrstvu snad ani nemluvě. Ani jeden z nich neumí hrát a všichni mluví děsně strojeně. Původní seriál měl rozhodně větší kouzlo a herci mluvili aspon přirozeně. Na adaptaci Foglara mám vysoké požadavky, nebot jsem na něm, ač jako dívka, vyrostla.(14.8.2011)

 • Enšpígl
  ****

  Já až do dneška neměl absolutně páru, že existuje nějaká "nová" verze Jestřábova nejslavnějšího románu a to jsem zrovna v době vzniku filmu byl u skautů, pravda mně ani tak nešlo o vznešené myšlenky, jako o jednu slečinku z vedlejší třídy, která byla skautka a tudíž i já byl na chvíli skaut a lovil bobříky....bohužel jenom ty skautský. Pokud jde o Rychlý šípy, tak to byla modla, ať už seriál Záhada hlavolamu, a nebo kreslený příběhy v Mladém hlasateli, o knížce samozřejmě nemluvě. Musím říct, že tenle film je neuvěřitelně milý překvapení v mnoha detailech absolutně předčí seriál ze šedesátých let, zamzrí snad jen absence Široka, ale vše vynahrazuje skvělá atmosféra, dokonale vybrané exteriéry, které odhaduji na pel mel z celé Prahy a především přechod do Stínadel, přesně takhle jsem si ho kdysi představoval, když jsem poprvé četl knížku, neuvěřitelný, ty tramvaje, uličky, starý domy, uzavřená vontská komunita, fakt paráda. Film měl takový tajuplný nádech, který se rovněž blížil knížce víc než seriál, prostřihy na Jana Tleskače, byly až hororový. Jediný, opravdu jediný, co zabránilo pětihvězdičkovýmu přídělu jsou herecký výkony, proboha kdo vybíral Rychlý šípy ???? Taková škoda, udělat poctivý casting, tak je to totální bomba i tak se ale jedná o velepřekvapení.(28.3.2015)

 • slunicko2
  **

  Film pro pamětníky, kteří zaslzí nad další zmařenou šancí. 1) 30letému debutujícímu režisérovi Petru Kotkovi se podařil výběr lokací - mix pražského dělnického Žižkova s uličkami Starého Města a Petrské čtvrti spolu s citlivě natočenými reáliemi patří k tomu nejlepšímu, co lze ve filmu vidět. 2) Rovněž případná hudba 29letého Petra Maláska přispívá k příjemné atmosféře filmu. 3) Na druhé straně jazyk dětských hrdinů, který lze brát jako dobovou kuriozitu v sešitovém vydání kreslených příběhů nebo i v knize a který nesnese mikrofon a hlasitou artikulaci, působil v lepším případě směšně, v horším trapně. Rovněž herecké výkony odpovídaly skutečnosti, že pro naprostou většinu dětských herců byla role ve filmu první a poslední v životě. Čestné výjimky tvoří 18letý Matěj Hádek (Losna), Martin Šotola nebo Filip Jančík. 4) Příběh o jedinečném klukovském přátelství Rychlých šípů (vontské dobrodružství je pouhá epizoda) pak po osekání o "nenosné" linky ztratil foglarovské kouzlo a změnil se v tuctový adrenalin pro tu část mládeže, kterou neodradí jazyk archaický už v době vzniku, anebo pro pamětníky, kteří zaslzí lítostí nad další zmařenou šancí. A přitom to mohlo být tak pěkné...(14.9.2011)

 • - Na základě fotek z filmu vznikl fotokomiks „Záhada hlavolamu“. (Ded@M@tes)

 • - Když Rychlé šípy procházejí ulicemi, jsou všechna auta zaparkovaná na pravé straně vozovky. I tramvaje jezdí po Rozdělovací třídě napravo. V době, do které je film situován, se však v Čechách jezdilo vlevo. (X-256)

 • - Přestože má Rychlé šípy většina spojené s Prahou, natáčelo se nejen tam (především na Starém Městě, ve Vršovicích, na Malé Straně, Novém Městě, či v Karlíně, Nuslích a na Vinohradech), ale i v Olomouci (filmová Rozdělovací je olomoucká Pekařská ulice) a Brně (ulice Kopečná). Iluzi kostela sv. Jakuba pak tvoří tři budovy, a to kostel Panny Marie pod řetězem v pražské Lázeňské ulici na Malé Straně, kostel sv. Kateřiny v Kateřinské ulici na Novém Městě a kostel Nejsvětější Trojice ve Spálené ulici na Novém Městě, kde byly nafilmovány interiérové scény. (Mr.Hawkeye)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace