Záhada hlavolamu

(festivalový název)

Dobrodružný

Česko, 1993, 97 min

• WinstonS

Příšerný casting ústředních postav (mnohdy to spíš vypadalo jako nechtěná parodie) a neobratně působící absolutní přepis dialogů z Foglarovek (jako jeho velký fanda sice oceňuji, že se autor nepouštěl do "modernizace", ale znělo to hrozně nešikovně). Jedna hvězdička za dobrou hudbu Petra Maláska a druhá za bravurně odehraného mladého Jana Tleskače.Na seriál z 60. let tohle nemá ani náhodou. Sakra, škoda, téma Rychlých Šípů je pro filmové zpracování velmi atraktivní, Foglar ho dokázal naplnit podmanivou atmosférou tajuplných Stínadel a pachtění se za záhadným tajemstvím skrytém v ježku v kleci.(9.2.2014)

Povinná četba pro 4. ročníky základní školy. Dětem se to (samozřejmě) líbilo. Já foglarovky mezi dětmi obecně podporuji, protože je to nejen dobrodružství, nejen o dětech, ale také proto, že autor, se skautskou přezdívkou Jestřáb, opakovaně vyzdvihuje morální charaktery lidí. A to je v naší době dobré a přitom ne až tak časté. Osobně hodnotím film dvěma * *, ale kvůli nadšení dětí přidávám pro oficiální hodnocení * ještě třetí.(19.10.2011)

S knížkou a seriálem jsem doslova vyrůstal. Bez mála přesné zfilmování knížky, jehož klady jsou takřka mrazivé atmosféře, hudbě a perfekním ztvárnění Stínadel a mínusy jsou v ,až trapných, hercích, kteří svoje ,,přednesy" přednáší jako básničku na základní škole a v barevné kameře, která se podle mého názoru do filmu nehodí. Sečteno potrženo = solidní tři hvězdičky(17.8.2009)

ako vacsina mladych chlapcov som foglarovky hltal (i ked som mal radsej chlapcov od bobrej rieky ako rychle sipy) a bol som nadseny faktom ze zo zahady hlavolamu vznikol film (o to vacsie bolo moje sklamanie ked sa nakoniec film u nas v kine nepremietal pre nedostatok zaujmu...). i dnes ma film dobru atmosferu (polorozpadnute budovy v stinadlach) ale je dost casto vidiet ze ide o rezijneho debutanta. skvelu kameru a slusnu hudbu zhadzuju dole neskutocne slabe herecke vykony vsetkych zucastnenich, ktori i ked su typovo presny su herecky tragicky...(16.8.2014)

Tenhle film, má neskutečnou atmosféru, záběry na domy a lokace jsou naprosto fascinující, pod tím taktéž bravurní hudební motivy Petra Maláska, i kostýmově celkem vychytané. Bohužel co filmu strašně ubližuje jsou dialogy. Přednesy básní spolužáků na socialistickém pražském vajíčku byli uvěřitelnější, než to, co zde prakticky bez výjimek plní všichni herci. Naprosto nemastné, neslané, málo uvěřitelné a hlavně do slova našprtané. Škoda(1.7.2013)

• - Přestože má Rychlé šípy většina spojené s Prahou, natáčelo se nejen tam (především na Starém Městě, ve Vršovicích, na Malé Straně, Novém Městě, či v Karlíně, Nuslích a na Vinohradech), ale i v Olomouci (filmová Rozdělovací je olomoucká Pekařská ulice) a Brně (ulice Kopečná). Iluzi kostela sv. Jakuba pak tvoří tři budovy, a to kostel Panny Marie pod řetězem v pražské Lázeňské ulici na Malé Straně, kostel sv. Kateřiny v Kateřinské ulici na Novém Městě a kostel Nejsvětější Trojice ve Spálené ulici na Novém Městě, kde byly nafilmovány interiérové scény. (Mr.Hawkeye)

• - V jednom z prvních záběrů na střechy budov Stínadel je možné si všimnout velkého množství televizních antén, které však do doby, do které je příběh zasazen, nepatří. (Jezis_z_nebe)

• - Když Rychlé šípy procházejí ulicemi, jsou všechna auta zaparkovaná na pravé straně vozovky. I tramvaje jezdí po Rozdělovací třídě napravo. V době, do které je film situován, se však v Čechách jezdilo vlevo. (X-256)