Klukovský klub Rychlých šípů – Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka – zjistí, že v temné čtvrti Stínadla se cosi děje. Starý kostelník jim vypráví příběh osiřelého zámečnického učně Jana Tleskače, který byl zároveň zvoníkem v kostele svatého Jakuba ve Stínadlech. Tam také za záhadných okolností zahynul pádem ze zvonice. Rychlé šípy podniknou nebezpečnou výpravu na nepřátelské území. Ve zvonici najdou Tleskačův deník, ve kterém chlapec píše o jakémsi svém vynálezu. Jeho plány ukryl v kovovém hlavolamu, zvaném Ježek v kleci. Návod na vysvobození ježka z klece je v deníku podrobně popsán. Kde se však hlavolam nachází, to musejí Rychlé šípy teprve zjistit. Není to jednoduché: ve Stínadlech totiž vládne drsný chlapecký gang Vontů… (Česká televize)

Austy

Po přečtení knihy jsem se odhodlal ke zhlednutí tohoto filmu, který jsem už viděl jako malý, ale moc jsem si z něj nepamatoval. Kouzlo z dětství však velice vyprchalo a já pochopil, že tento snímek je jen nedokonalý klon své knihy, avšak s hodně ubranými geny. Film je hodně ochuzen a charismatická kniha nabízí mnohem více. Herecké výkony jsou nevýrazné a bohužel podtrhují skutečnost, že tento film příliš mnoho nenabídne. ()

KT_2011

"Proč se učit filmovat, když jsem režisér?" Smutný počin, ze kterého čiší pohrdání filmovým řemeslem. Toporné herectví nejen dětských, ale i dospělých představitelů, jako kdyby postrádalo jakoukoliv hereckou průpravu. Ale i z neherců lze vykřesat použitelný výkon (viz např. Koblic v Práčeti), pokud je režisér zvládne. Každý začínající filmař se musí, bohužel, smát už při prvním záběru na Rychlonožku, který je v takové podobě technicky nezahratelný (stůj a reaguj na něco v dálce). Následuje klasický střih přes osu (klubovna, Jarka k Mirkovi, asi 11:40 min) a tak to jde dál. Chvílemi se zdá, že se filmaři buďto bojí stříhat, protože střihovou skladbu očividně nezvládají nebo nemají natočený dostatek materiálu, se kterým se dá následně pracovat. Výsledek působí dojmem amatérského "režiséra", který má místo malé kamerky a party kamarádů filmový štáb. Ostuda. Jediný bod za snahu vytvořit svět Foglarových Stínadel. ()

Citronnek

Leč jsem se snažil opravdu hodně, z mého pohledu se zde o atmosféře a kouzlu knížky vůbec nedá diskutovat .. Bohužel mi to přišlo jako parodie na dobrodružství .. ()

rainbof

nové zpracování záhady hlavolamu. Lituji že přetočili původní film ze 60tých let a nepokračovali v triologii. Film je věrnější knize než první zpracování a i tak je skvělý! Pro mnohé kteří vyrostli na seriálu a knize však nestravitelný :) ()

Lukiz

Poprvé viděno v roce 2013: Zvláštním retro - asi 30. léta - trochu narušuje vysněný nadčasový vjem z knihy i seriálu. Podivně spisovné dialogy sráží uvěřitelnost blízko k nule. Mám dojem, že se film hodně držel knížky, na rozdíl od seriálu si nevypůjčil nic z komiksů a druhého dílu, možná plánovali samostatný film. Film tedy předpokládá, že divák postavy zná, protože jinak bude rychle ztracen. ()

mzop

Miluju Foglara a jeho knížky. A tohle je pro mě nezapomenutelné zpracování možná jeho nejslavnějšího díla. Mrzí mě, že v tom samém duchu nebyly natočeny i dvě volná pokračování Stínadla se bouří a Tajemství velkého Vonta. Na tento film se vždycky ráda podívám a nechám se vtáhnout atmosférou, dobovost a dobrodružství z něj přímo čiší. Jako malou mě dokonce děsil pád Jana Tleskače a v noci jsem z toho nemohla spát. To je přesně ono - takhle by se měly točit filmy. Myslím, že potenciální dnešní zpracování by nemělo šanci. A ve srovnání k seriálovému zpracování - seriál jsem nikdy nepřijala. Rušilo mě herecké obsazení i nedostatečná atmosféra a tajemno, které k Foglarovkám (a zvlášť k Dobrodružství v temných uličkách, tedy i k Záhadě hlavolamu) neodmyslitelně patří). ()

Filooos

přesně takto jsem si to představoval....odhodlaně slušní, spisovní, amatérští herci jako představitelé Rychlých šípů...Ponurá atmosféra. kolik je takových dobrodružných českých filmů pro "děti a mládež" ? Velice pomálu. Kotek to vystihl.....Samozřejmě třicet let starý předchůdce je orgasmický pojem v hledání Vontských ideálů, ale tohle se mimořádně povedlo.... ()

Harakiros

Tak trochu srdeční záležitost, páč jsem - jako nejspíš spousta jiných- vyrůstal na knížkách Jaroslava Foglara. Film vůbec není špatný, ale původní seriál mám raději. ()

DarthArt

Na nové zpracování Záhady hlavolamu jsem byl ve své době hodně zvědavý, hlavně po podle mne totálně nezvládnutém seriálu z konce šedesátých let. S uspokojením musím konstatovat, že režisér Petr Kotek se naštěstí výrazně více držel děje knížky, nemotal do ní až na malé drobnosti román Stínadla se bouří (což tak podtrhlo nohy již zmíněnému seriálu), výrazně šťastněji pak sáhl po hercích (nejvíc mi sedli oba kandidáti na velké vontství i sviňák Em) a exteriéry taky vůbec nebyly zvoleny špatně. Bohužel se opět úplně nepodařilo dosáhnout magické Foglarovy atmosféry, což ale možná ani nejde a stejně si každý čtenář v hlavě uchovává svoji představu a vždycky by tak byl někdo, komu by vizuální stránka filmu nesedla. Herecké výkony hodnotit nebudu, protože většinu rolí ztvárňují odrostlé děti, od kterých vzhledem k věku není možné čekat nic převratného, a tak se spokojím s tím, že tu pravou Záhadu hlavolamu si sice ponechám sám ve své duši, ale zpracování z roku 1993 neurazí a poměrně zdařile referuje o jednom z největších fenoménů dětské literatury v našich zemích vůbec. ()

Trucker

Kdybych neznal původní seriál, jehož atmosféru jakékoli další zpracování může jen stěží překonat, možná bych dal o hvězdičku víc. Nicméně herecké (ne)výkony jsou zde u většiny postav opravdu mizerné a celkový dojem značně kazí, jelikož to často vypadá, jako kdyby žák páté třídy základky před tabulí odříkával naučený text jen proto, aby to měl co nejdříve za sebou. ()

yelowangel

Tři hvězdy - víc si tento film nezaslouží. Knížku jsem nečetla ale v porovnání se seriálem ze 60. let je - nemůžu si pomoci - poněkud ubohý. Úplná absence Široka, Jan Tleskač jako malý kluk a zoufale prkenné výkony dětských herců. Můj názor je takový že bylo utraceno zbytečně moc peněz pro takový výsledek. ()

Beliel

Seriál byl lepší a více jsem se u něho bál. Toto zpracování má však té6 své kouzlo. Jak by také ne, když se jedná o Rychlé šípy! ()

vhorky

Tak příšerné herecké výkony a naivní dialogy, to se jen tak nevidí... a upřímně, koho dneska z malých děcek zajímá nějaké létající kolo (takový nesmysl) a nějaký šašek s červenou lodičkou na hlavě. Já vím, je to klasika našich otců, ale doba už je dnes jinde... ()

zayac

Film sa drží lepšie knižnej predlohy ako seriál zo šesťdesiatych rokov, ktorý trochu nasilu spája do jednej dejovej línie prvky zo Záhady Hlavolamu aj knihy Stínadla Se Bouří. Podľa knižnej predlohy tu podľa správnosti napríkld nie je Širokko (objavuje sa ako maskovaný bývalý Velký Vont až v knihe Stínadla Se Bouří) ani pes Bublina. Skompaknenie dôležitých dejových zvratov do stopáže deju nijako neškodí a Jan Tleskač pôsobí oveľa vernejšie ako takmer dospelý herec zo seriálovej verzie. Škoda len, že ďalšie dva diely Stínadlovskej trilógie zostali v tomto období bez filmového spracovania. Rychlé šípy nehrajú síce profesionálne (ale to nehrali ani seriáloví), ale zato s nasadením, Rýchlonôžka je obzvlášť vydarený :) ()

Van_Stajpen

Herecké výkony některých herců nic moc, ale dobré, temné zpracování, řek bych hodně podobné knižnímu originálu (už si moc nepamatuju, jak jsem to v dětství četl). Váhal jsem mezi třemi a čtyřmi hvězdami, ale prostě i díky melancholii dávám víc. ()