Tři zločinci ve skryté pevnosti

• Japonsko

Kakuši toride no san akunin

隠し砦の三悪人

Kakushi-toride no san-akunin

The Hidden Fortress

Three Rascals in the Hidden Fortress

Three Bad Men in a Hidden Fortress

Traja zločinci v skrytej pevnosti

Akční / Dobrodružný / Komedie

Japonsko, 1958, 139 min

Výborná pohádka mistra Kurosawy. Dva vesničtí dřeváci Tahei a Matašiči (skvělí Minoru Chiaki a Kamatari Fujiwara) co jsou schopní pro měďák zradit jeden druhého, potkají princeznu Yuki (Misa Uehara - Desperado Outpost Kihachi Okamota, nebo i Nippon tanjô Hiroshi Inagakiho) utíkající, spolu se svým až psovsky věrným generálem Makabem Rokurótou (poněkud slabší výkon Toshira Mifuneho - pravda, ne pokaždé mohl hrát Yojimba), před armádou pronásledovatelů. Co však upoutá pozornost obou hamižných trhanů, není ani tak pohnutý osud prchající princezny, ale asi půl tuny zlata který musí generál Rokuróta spolu s princeznou dostat do bezpečí. Taheiovi s Matašičičim se žádná hora najednou nejeví příliš vysoká a žádná strž pro ně už není nepřekonatelně hluboká, obtěžkáni tímto zlatem následují oba naše utečence nepřátelským územím a jejich živočišná chamtivost, kontrastující s aristokraticky odměřeným chováním princezny, baví mnohdy víc než mistrné ovládání kopí Mifuneho generála. Z dalších rolí určitě stojí za zmínku přátelsky nepřátelský generál Hjóe Susumu Fujity (Sugata Sanshirô debutujícího A. K., nebo třeba Yosôbei Kajikawa v Inagakiho Chûshinguře) a dostane se i na Takashi Shimuru, byť v epizodní roli princeznina rádce. Film si právem zaslouží plný počet *, nehledě na inspiraci George Lucase a to i díky hudbě nehudbě Masaru Satôa. Musím ale přiznat, že slušivé šortky a tričko princezny Yuki mě poněkud iritovaly, Ve středověkém Japonsku by byl tento vyzývavý obleček společensky neakceptovatelný.(21.5.2015)

Byl by to vyborny Kurosawuv kus, mozna vubec nejlepsi z tech, co jsem zatim videl, zejmena diky zajimavym exteriernim lokacim a chytlavemu pribehu, to by se ale bez vyjimky vsechny charaktery nesmely chovat jako naprosto totalni idioti. Chapu, ze je to castecne japonska natura kombinovana se snahou o lehkou komedii, to ale nemeni nic na tom, ze to ve vysledku cele vypada jako sraz psychopatu, kteri utekli z blazince (non-stop psychoticka kricici princezna, ktera si s klackem hraje na dominu) a mentalu z jedlickarny (hlavni 2 vidlaci). Neskutecne to degraduje film jako celek. Star Wars feeling je zde sice patrny, ale skutecne jde jen o ten feeling a nabeh temer na pohadku, ze by Lucas nejak konkretne Kurosawu ripoval, to ne. 7/10(7.5.2010)

Řadím mezi své 3 nejlepší kurosawovy filmy (7 samurajů, The Hidden Fortress a Žít). Ti rolníci jsou tak hamiždní, až jsou krásní (v tomto filmu jsou pro mě většími hvězdami než Mifune). Souhlasím s názorem: Kulmon, doplňuji jen, že konec je příjemně smířlivý (a z pohledu těch dvou rolníků tak trochu jako ze snu).(11.4.2009)

Viděl jsem zatím šest Kurosawových filmů. Tenhle je z nich nejlepší a nejgeniálnější. Dlouhá stopáž? Ani jsem si nestačil všimnout. Je tu takřka všechno: skvělá výprava, povedená hudba, zajímavé postavy, humor, akce, drama. Skvěle pojaté téma jak se něčí negativní vlastnost (hamižnost) dá využít pro pozitivní věc. Já jsem naprosto spokojený. Až mám chuť to hned dát znovu.(13.9.2012)

Opět je tu stopáž nad dvě hodiny a především podivný příběh. Z počátku sledujeme dva muže, kteří naleznou zlato a potkají třetího. Do této doby velmi klidný až skoro nudný snímek dostane nový náboj, které je podpořen princeznou a její hrou na němou. Komediálnější vsuvky jsou jakž takž nahraně dál bych to opravdu nepouštěl. Toshiro Mifune je vynikající, symbolizuje vše, co jsem si odjakživa o samurajích představoval. Jistá symbolika a spjatost s Star wars zde je, ale kdybych to nevěděl předem, asi bych si toho nevšiml.(31.12.2008)

• - Poradcem pro bojové scény byl sensei Jošio Sugino, představitel Tenshin Shōden Katori Shintō-ryū, což je jedno z nejstarších existujících japonských bojových umění, založené v 15. století. V roce 1960 bylo škole jako první v historii uděleno označení „nedotknutelné kulturní dědictví“ (Intangible Cultural Asset) pro bojová umění. S Kurosawou spolupracoval sensei Sugino také na filmech Sedm samurajů (1954) nebo Tělesná stráž (1961). (alonsanfan)

• - Kurosawův první film natočený v širokoúhlém obrazu 2,35:1. (tequilla)

• - Tento film inspiroval George Lucase k natočení prvního dílu Star Wars. (Kulmon)