Tři zločinci ve skryté pevnosti

• Japonsko

Kakuši toride no san akunin

隠し砦の三悪人

Kakushi-toride no san-akunin

The Hidden Fortress

Three Rascals in the Hidden Fortress

Three Bad Men in a Hidden Fortress

Traja zločinci v skrytej pevnosti

Akční / Dobrodružný / Komedie

Japonsko, 1958, 139 min

Oba vykutálení vesničané, statečný generál a chytrá princenzna, to je sestava, která se po celou dobu stará o dostatečnou porci dobré zábavy i napětí. Užila jsem si tu pohádku pro dospělé, bavila se tím, co Tahei a Matakaši zase vyvedli a držela palce neohroženému generálovi, ať se mu povede všechny nepřátele přemoct a přelstít a princeznu zachránit.Viděno v rámci Challenge Tour 2015:30 dní se světovou kinematografií(17.4.2015)

Byl by to vyborny Kurosawuv kus, mozna vubec nejlepsi z tech, co jsem zatim videl, zejmena diky zajimavym exteriernim lokacim a chytlavemu pribehu, to by se ale bez vyjimky vsechny charaktery nesmely chovat jako naprosto totalni idioti. Chapu, ze je to castecne japonska natura kombinovana se snahou o lehkou komedii, to ale nemeni nic na tom, ze to ve vysledku cele vypada jako sraz psychopatu, kteri utekli z blazince (non-stop psychoticka kricici princezna, ktera si s klackem hraje na dominu) a mentalu z jedlickarny (hlavni 2 vidlaci). Neskutecne to degraduje film jako celek. Star Wars feeling je zde sice patrny, ale skutecne jde jen o ten feeling a nabeh temer na pohadku, ze by Lucas nejak konkretne Kurosawu ripoval, to ne. 7/10(7.5.2010)

Pravděpodobně nejzábavnější Kurosawův kousek, s ohromnou porcí škodolibosti a chamtivých darebáčků, přičemž vyzdvihnout je nutno zejména scénář. Pokud u Kurosawových filmů často chválím schopnost vykreslování lidských charakterů, zdejší banda postav působí jako jemně maskovaná parodie - a je to rozhodně ku prospěchu věci. Výborná zábava.(22.6.2008)

Ve své podstatě zde není nic špatně. Až na tempo, které je v některých momentech k nesnesení u-t-a-h-a-n-é... Což je u dobrodružné oddychové podívané přeci jen zásadní nedostatek. Bohužel to nezachrání ani tradičně charismatický Mifune. Propracovaná struktura vyprávění, charismatičtí herci a slušné souboje; to vše délkou výrazně strádá a je to škoda.(3.2.2007)

6/10 Ale no tak jo, dalo se to vydrzet, ale na na druhe strane bych to nepodporil zadnym superlativem, co vzpomina trailer: milion hercu, nejrozsahlejsi film, blablabla... Cele to stoji a pada na tech minoritnich postavach "ceskych" rolniku, strasne se to vlece - temer zadna poradna akce = prvni asi po hodine a pul. Zkratka jsou rozhodne lepsi filmy - ja jsem ale zase u toho po nekolika dnech uspesne rozchodil Vista bussines na Dellu, takze to nemohlo byt az zas tak neuspesne... ;]](25.7.2007)

• - Poradcem pro bojové scény byl sensei Jošio Sugino, představitel Tenshin Shōden Katori Shintō-ryū, což je jedno z nejstarších existujících japonských bojových umění, založené v 15. století. V roce 1960 bylo škole jako první v historii uděleno označení „nedotknutelné kulturní dědictví“ (Intangible Cultural Asset) pro bojová umění. S Kurosawou spolupracoval sensei Sugino také na filmech Sedm samurajů (1954) nebo Tělesná stráž (1961). (alonsanfan)

• - Kurosawův první film natočený v širokoúhlém obrazu 2,35:1. (tequilla)

• - Tento film inspiroval George Lucase k natočení prvního dílu Star Wars. (Kulmon)