Tři zločinci ve skryté pevnosti

• Japonsko

Kakuši toride no san akunin

隠し砦の三悪人

Kakushi-toride no san-akunin

The Hidden Fortress

Three Rascals in the Hidden Fortress

Three Bad Men in a Hidden Fortress

Traja zločinci v skrytej pevnosti

Akční / Dobrodružný / Komedie

Japonsko, 1958, 139 min

Vloni vzniklá společnost Filmohuse se soustředí na dovoz zajímavých filmů na DVD, jež sice minuly označení blockbuster, ale buď v nich hrají známí a slavní herci, nebo je režíroval známý režisér, či jde o mimořádná umělecká díla. Nyní na trh přichází první trojice disků z kolekce filmů Akiry Kurosawy. Obsahuje filmy The Hidden Fortress, známý také jako Tři zločinci ve skryté pevnosti, Sanjuro (Odvážní mužové) a Yojimbo (Tělesná stráž). První se stal pozdější předlohou pro Hvězdné války a vypráví o dvojici zlodějíčků, kteří se náhodou připletou do cesty samuraji, jenž ochraňuje princeznu. Yojimbo byl předlohou např. snímku Poslední zůstává a je o samuraji, který přichází do vesnice, rozdělené dvěma soupeřícími klany. Zpočátku se snaží těžit z obou, ale v určité chvíli se musí na jednu ze stran přiklonit. Sanjuro navazuje na tento film a osamělý samuraj zde pomáhá mladým úředníčkům osvobodit správce. Kurosawa zde všude, v Sanjuro však nejvíce, projevuje svůj nadhled a smysl pro jemný humor. Všechny filmy mají obrazový formát 2,35:1, zvuk japonský jak v Dolby Digital 2.0, tak v upmixu do DD 5.1. K dispozici jsou i české titulky. Jediným bonusem na každém disku je pak trailer k dotyčnému filmu.(18.11.2018)

Můj třetí Kurosawa. Dobrodružný, spíše neakční, možná až moc dlouhý, ale také vtipný a samozřejmě s vypovídající hodnotou, tentokráte tou, jak hamižnost, chamtivost a lakota zatemňují mozek. Toshiro Mifune znovu ikonický, s pohledem ostrým jako japonská nodachi, bystrým úsudkem a ctí samuraje. Asi nejzajímavějším akčním momentem je souboj na koních v plné rychlosti. I když se mi snímek zdál předlouhý (zejména první polovina), nese v sobě krásné poselství, protože není všechno zlato, co se třpytí. A Matakishi (C3-PO) a Tahei (R2-D2) to nakonec také pochopili.(6.5.2008)

I když jsem z Kurosawovi tvorby neviděl ani zdaleka všechny filmy troufám si tvrdit, že tento je jedním z těch slabších. Alespoň mě to tak přišlo. U Kurosawi jsem zvyklý na to, že vše v jeho filmech plyne pomalu ale tady jsem se opravdu nudil a ani příběh mi nepřšel tak zajímavý. I upovídaný "Rudovous" mi nepřišel tak zdlouhavý jako tento snímek.(22.6.2008)

Tento film určite nepatrí medzi psychologické majstrovské diela na aké sme u Kurosawu zvyknutí, ale je to jednoducho napínavý film s veľkou dávkou humoru, pri ktorom sa nebudete nudiť. Samotný Akira Kurosawa označil tento film za najobľúbenejší zo svojich diel. Majstrovská kamera a plné využitie širokouhlého formátu jednoducho stoja za vzhliadnutie. Toširo Mifune je ako vždy skvelý. Za pozornosť stojí hlavne bojová scéna na koni končiaca duelom dvoch generálov na kopije. Misa Uehara hrá mladú princeznú Juki spôsobom, kedy i v jej mladom veku z nej vyžaruje dôstojnosť a noblesa šľachtického stavu. Veľa sa hovorí o vplyve na Hviezdne vojny Georgea Lucasa. Tieto dve diela sú však natoľko rozdielne, že sa nedajú porovnávať. Mojich ****1/2 nevyjadruje to, že si nezaslúži päť hviezdičiek. Jednoducho sú iné filmy, ktoré si zaslúžia vyššie hodnotenie, ale viac ako ***** sa nedá.(24.10.2003)

Rozhodně nejlepší z trojice starších Kurosawů, kteří zatím vyšli v edici Levné knihy ( dále Tělesná stráž, Odvážní mužové ) a první, který mě opravdu potěšil. Promyšlená struktura příběhu, ten totiž začíná u vedlejších ( nebo spíše nevýznamných ) postav a k hlavní zápletce se postupně propracováváme. Střídají se rozmanitá prostředí, epizodní děje a především - dvojice oportunistických chamtivých rolníků. Na tuhle perfektně fungující humornou dvojku jen tak nezapomenu ( jsou i vzhledově dobře vybraní, dají se lehce rozlišit ), chvíli rozhádaní, chvíli největší kamarádi, jak se to zrovna hodí, ale pokaždé se smůlou v patách... :) Právě oni rámují celý příběh, s nimi do něj vstupujeme a s nimi jej i opouštíme....(14.5.2006)

• - Kurosawův první film natočený v širokoúhlém obrazu 2,35:1. (tequilla)

• - Poradcem pro bojové scény byl sensei Jošio Sugino, představitel Tenshin Shōden Katori Shintō-ryū, což je jedno z nejstarších existujících japonských bojových umění, založené v 15. století. V roce 1960 bylo škole jako první v historii uděleno označení „nedotknutelné kulturní dědictví“ (Intangible Cultural Asset) pro bojová umění. S Kurosawou spolupracoval sensei Sugino také na filmech Sedm samurajů (1954) nebo Tělesná stráž (1961). (alonsanfan)

• - Tento film inspiroval George Lucase k natočení prvního dílu Star Wars. (Kulmon)