Tři zločinci ve skryté pevnosti

• Japonsko

Kakuši toride no san akunin

隠し砦の三悪人

Kakushi-toride no san-akunin

The Hidden Fortress

Three Rascals in the Hidden Fortress

Three Bad Men in a Hidden Fortress

Traja zločinci v skrytej pevnosti

Akční / Dobrodružný / Komedie

Japonsko, 1958, 139 min

Ďalší Kurosawa do mojej kolekcie, tentoraz iba priemerný. Chvíľami som mal dojem, že si prehrávam film polovičnou rýchlosťou. Toširo Mifune ako obvykle hviezdil, tí dvaja roľníci mi pripadali ako keby Funesa s Bourvilom implantovali do Stroheimovej Chamtivosti, princeznú som príliš nemusel a to je asi tak všetko. Nebudem sa predsa čudovať aj tomu, ako japonskí vychrtlíci utekajú so stokilovým nákladom zlata. Možno tam bolo iba deväťdesiat.(24.1.2010)

Dvojice "komiků" se mi velice líbila, film je v těch málo akčních scénách naočen nadčasově... Co dodat? Po Sedmi samurajích moje druhé setkání s panem Kurosawou dopadlo opět výtečně. PS: Jestli tenhle film inspiroval George Lucase k natočení Star Wars, tak nepochybně musel být inspirací pro Goldsmithe při skládání hudby k Planetě opic.(12.9.2006)

Oba vykutálení vesničané, statečný generál a chytrá princenzna, to je sestava, která se po celou dobu stará o dostatečnou porci dobré zábavy i napětí. Užila jsem si tu pohádku pro dospělé, bavila se tím, co Tahei a Matakaši zase vyvedli a držela palce neohroženému generálovi, ať se mu povede všechny nepřátele přemoct a přelstít a princeznu zachránit.Viděno v rámci Challenge Tour 2015:30 dní se světovou kinematografií(17.4.2015)

Výborný a navíc velmi zábavný Kurosawův snímek! O zábavu se totiž starala sehraná dvojce Matakishi a Tahei - velice povedený páreček. I přes delší stopáž jsem se ani na chvíli nenudil a s napětím očekával, jak se vyvinou osudy hlavních hrdinů. Závěrem se už asi budu opakovat, ale Toshirô Mifune je fakt frajer – v tomto snímku ukázal, že to umí nejen s mečem, ale i s kopím!(4.8.2011)

Ve své podstatě zde není nic špatně. Až na tempo, které je v některých momentech k nesnesení u-t-a-h-a-n-é... Což je u dobrodružné oddychové podívané přeci jen zásadní nedostatek. Bohužel to nezachrání ani tradičně charismatický Mifune. Propracovaná struktura vyprávění, charismatičtí herci a slušné souboje; to vše délkou výrazně strádá a je to škoda.(3.2.2007)

• - Poradcem pro bojové scény byl sensei Jošio Sugino, představitel Tenshin Shōden Katori Shintō-ryū, což je jedno z nejstarších existujících japonských bojových umění, založené v 15. století. V roce 1960 bylo škole jako první v historii uděleno označení „nedotknutelné kulturní dědictví“ (Intangible Cultural Asset) pro bojová umění. S Kurosawou spolupracoval sensei Sugino také na filmech Sedm samurajů (1954) nebo Tělesná stráž (1961). (alonsanfan)

• - Tento film inspiroval George Lucase k natočení prvního dílu Star Wars. (Kulmon)

• - Kurosawův první film natočený v širokoúhlém obrazu 2,35:1. (tequilla)