Tři zločinci ve skryté pevnosti

• Japonsko

Kakushi-toride no san-akunin

• Japonsko

隠し砦の三悪人

The Hidden Fortress

Three Rascals in the Hidden Fortress

Three Bad Men in a Hidden Fortress

Traja zločinci v skrytej pevnosti

Akční / Dobrodružný / Komedie

Japonsko, 1958, 139 min

Masaru Sató

Akira Kurosawa

Lidé byli dříve jiní. Měli jiný přistup k životu a smrti. Určité věci byly pro ně svaté. A pro svatou věc dokázali i vědomě zemřít. Být vědomě odevzdaný znamená vědomě plnit to, co je dané. Být vědomě samostatný znamená samostatně se rozhodovat o tom, co z daností splním a co již nikoliv. Málo kdo je skutečně odevzdaný. Ještě méně je těch skutečně samostatných.(16.5.2011)

Oba vykutálení vesničané, statečný generál a chytrá princenzna, to je sestava, která se po celou dobu stará o dostatečnou porci dobré zábavy i napětí. Užila jsem si tu pohádku pro dospělé, bavila se tím, co Tahei a Matakaši zase vyvedli a držela palce neohroženému generálovi, ať se mu povede všechny nepřátele přemoct a přelstít a princeznu zachránit.Viděno v rámci Challenge Tour 2015:30 dní se světovou kinematografií(17.4.2015)

Pro mě osobně jeden z nejoblíbenějších filmů Kurosawy. Ptáte se proč? Minutáž není brutálně přestřelena jako u některých jeho jiných děl. Příběh sedláků Taheie a Matakašiho, kteří se vracejí z války chudí a chtějí nějak ještě vydělat. Cestou narazí na jistého muže, kerý má pro ně práci zajímavou a dobrodružství může začít...... Nešvary lidských povah jsou vykresleny skvěle v hlavní dovojici, ale přesto vše se v dobré obrátí a lepší lidské vlastnosti zvítězí nad těmi nízkými, zločineckými. Svižný příběh podaný s humorem, akcí, výborně jsem se bavil.(28.12.2008)

Je až neuvěřitelné, do jaké míry G. Lucas čerpal z tohoto filmu. Přestože oba mají úplně jiné vyznění, podobenství najdete prakticky v každé scéně. Ovšem to není důvod maximálního hodnocení. Na vině jsou zajímavé postavy zasazené do zajímavého příběhu plynoucího s dostatečnou volností. Plusem je samozřejmě technicky precizní zpracování.(28.6.2007)

Ve své podstatě zde není nic špatně. Až na tempo, které je v některých momentech k nesnesení u-t-a-h-a-n-é... Což je u dobrodružné oddychové podívané přeci jen zásadní nedostatek. Bohužel to nezachrání ani tradičně charismatický Mifune. Propracovaná struktura vyprávění, charismatičtí herci a slušné souboje; to vše délkou výrazně strádá a je to škoda.(3.2.2007)

• - Tento film inspiroval George Lucase k natočení prvního dílu Star Wars. (Kulmon)

• - Kurosawův první film natočený v širokoúhlém obrazu 2,35:1. (tequilla)

• - Poradcem pro bojové scény byl sensei Jošio Sugino, představitel Tenshin Shōden Katori Shintō-ryū, což je jedno z nejstarších existujících japonských bojových umění, založené v 15. století. V roce 1960 bylo škole jako první v historii uděleno označení „nedotknutelné kulturní dědictví“ (Intangible Cultural Asset) pro bojová umění. S Kurosawou spolupracoval sensei Sugino také na filmech Sedm samurajů (1954) nebo Tělesná stráž (1961). (alonsanfan)