Tři zločinci ve skryté pevnosti

• Japonsko

Kakuši toride no san akunin

隠し砦の三悪人

Kakushi-toride no san-akunin

Traja zločinci v skrytej pevnosti

Akční / Dobrodružný / Komedie

Japonsko, 1958, 139 min

Viděl jsem zatím šest Kurosawových filmů. Tenhle je z nich nejlepší a nejgeniálnější. Dlouhá stopáž? Ani jsem si nestačil všimnout. Je tu takřka všechno: skvělá výprava, povedená hudba, zajímavé postavy, humor, akce, drama. Skvěle pojaté téma jak se něčí negativní vlastnost (hamižnost) dá využít pro pozitivní věc. Já jsem naprosto spokojený. Až mám chuť to hned dát znovu.(13.9.2012)

• Frajer42

Naprosto mi uniká, proč se zde tolik uživatelů snaží předstírat, že se jim tahle píčovina líbila. Kurosawa má veliké štěstí, že je již mrtvý. Jinak bych od něj vyžadoval vrácení mých skoro dvou a půl hodin života. Neskutečná nudírna. Většinu stopáže sledujete dva japonské mongoloidní sedláky, kteří se všelijak pitvoří, plazí se z místa A na místo B a při té příležitosti nepřetržitě vřískají a vydávají další nesnesitelné zvuky. Po chvíli se k nim přidá japonská herecká ikona Toširó Mifune, který dobrou polovinu stojí s rozkročenýma nohama, založenýma rukama a kouká se nepřítomně před sebe. Vůbec se neodvažuji hovořit o ději, neboť to byla extrémně nezáživná píčovina. Vůbec nechápu důvod vzniku totálně bezobsažného snímku jako je tento. Veškerý humor se Kurosawa pokoušel postavit na chamtivosti úvodních dvou debilů. Můj šálek japonského čaje to tedy nebyl. V tomto snímku není ze slibovaných žánrů zhola nic. Akci by věrohodněji předvedla parta cigánů, o dobrodružství tu vskutku nezavadíte a místo humoru tu poletuje totální trapnost. Film k uzoufání zlý.(20.7.2018)

Výborný a navíc velmi zábavný Kurosawův snímek! O zábavu se totiž starala sehraná dvojce Matakishi a Tahei - velice povedený páreček. I přes delší stopáž jsem se ani na chvíli nenudil a s napětím očekával, jak se vyvinou osudy hlavních hrdinů. Závěrem se už asi budu opakovat, ale Toshirô Mifune je fakt frajer – v tomto snímku ukázal, že to umí nejen s mečem, ale i s kopím!(4.8.2011)

Pravděpodobně nejzábavnější Kurosawův kousek, s ohromnou porcí škodolibosti a chamtivých darebáčků, přičemž vyzdvihnout je nutno zejména scénář. Pokud u Kurosawových filmů často chválím schopnost vykreslování lidských charakterů, zdejší banda postav působí jako jemně maskovaná parodie - a je to rozhodně ku prospěchu věci. Výborná zábava.(22.6.2008)

Dvojice "komiků" se mi velice líbila, film je v těch málo akčních scénách naočen nadčasově... Co dodat? Po Sedmi samurajích moje druhé setkání s panem Kurosawou dopadlo opět výtečně. PS: Jestli tenhle film inspiroval George Lucase k natočení Star Wars, tak nepochybně musel být inspirací pro Goldsmithe při skládání hudby k Planetě opic.(12.9.2006)

• - Poradcem pro bojové scény byl sensei Jošio Sugino, představitel Tenshin Shōden Katori Shintō-ryū, což je jedno z nejstarších existujících japonských bojových umění, založené v 15. století. V roce 1960 bylo škole jako první v historii uděleno označení „nedotknutelné kulturní dědictví“ (Intangible Cultural Asset) pro bojová umění. S Kurosawou spolupracoval sensei Sugino také na filmech Sedm samurajů (1954) nebo Tělesná stráž (1961). (alonsanfan)

• - Kurosawův první film natočený v širokoúhlém obrazu 2,35:1. (tequilla)

• - Tento film inspiroval George Lucase k natočení prvního dílu Star Wars. (Kulmon)