Tři zločinci ve skryté pevnosti

• Japonsko

Kakushi-toride no san-akunin

• Japonsko

隠し砦の三悪人

The Hidden Fortress

Three Rascals in the Hidden Fortress

Three Bad Men in a Hidden Fortress

Traja zločinci v skrytej pevnosti

Akční / Dobrodružný / Komedie

Japonsko, 1958, 139 min

Masaru Sató

Akira Kurosawa

Byť jde o obsahově poměrně plný titul, jeho forma je tak příjemná a příběh plyne s takovou lehkostí, že divák ani nemusí trápit hlavu a obsah se vstřebá sám, což je u Kurosawových snímků poměrně vzácná vlastnost. Opět zde vyniká jeho výjimečný cit pro psychologii a střízlivý pohled na skutečnost. Kurosawa samozřejmě pracuje s nadsázkou (nejen v tomto filmu), ale výsledek je vždy zcela přirozený(23.1.2008)

Akira Kurosawa tentokrát opustil své tolik oblíbené prostředí samurajů a zavedl nás mezi prosté vojáky. No spíše sprosté, protože dva kamarádi, Tahei a Matakishi nejdou pro silnější slovo daleko. Válka byla krutá a vyčerpávající, hlavně pro ty, kdož si mysleli, že na ní nějakým způsobem vydělají a zbohatnou. Teď z nich jsou jen ubohé trosky a jediné co je drži pohromadě je jejich přátelství. Když se tak potulují krajinou, narazí na něco hodně neobvyklého a jelikož mají stále zájem přinést domů něco cenného, neváhají a vydají se na průzkum. To ovšem ještě netuší čemu všemu budou muset čelit. Zatím všechny Kurosawovy filmy které jsem viděl pojednávali o středověkých samurajích a tohle je vlastně první film, který se zaměřil na něco trochu jiného. Ale nezklamal, naopak. Je perfektní a musím přiznat, že na té Lucasově inspiraci tímto filmem něco bude. Toshiro Mifune - netradičně avšak stejně jako předtím - výborně zvládnutá role. Dva selští vojáci, právem trochu připomínající dva roboty z Hvězdných válek vnesli do filmu notnou dávku humoru a tak trochu zastínili i mistra Mifuneho. Ale opravdu jen malinko. The Hidden Fortress je nádherný film který zaujme i ty, jimž samurajské legendy nic neříkají.(9.12.2006)

Lidé byli dříve jiní. Měli jiný přistup k životu a smrti. Určité věci byly pro ně svaté. A pro svatou věc dokázali i vědomě zemřít. Být vědomě odevzdaný znamená vědomě plnit to, co je dané. Být vědomě samostatný znamená samostatně se rozhodovat o tom, co z daností splním a co již nikoliv. Málo kdo je skutečně odevzdaný. Ještě méně je těch skutečně samostatných.(16.5.2011)

Další zvláštní Kurosawa. Další Kurosawa, který mne chvílemi nudil a chvílemi zvedal ze židle. Další Kurosawa, který je velice lákavý působivým příběhem... Rozmanitost prostředí, ale i postav, přidává všemu, co jsem vyjmenoval výše. Opět nemůžu nezmínit jednoho člověka. A to sice toho, který vše herecky táhne. Tím je Toshirô Mifune, který ať hraje cokoliv, tak jeho charizma nezná hranic. Ale nutno podotknout, že tentokrát mu parádně nahrává dvojice chamtivých sedláků. Lákavá laskominka...(1.12.2008)

Viděl jsem zatím šest Kurosawových filmů. Tenhle je z nich nejlepší a nejgeniálnější. Dlouhá stopáž? Ani jsem si nestačil všimnout. Je tu takřka všechno: skvělá výprava, povedená hudba, zajímavé postavy, humor, akce, drama. Skvěle pojaté téma jak se něčí negativní vlastnost (hamižnost) dá využít pro pozitivní věc. Já jsem naprosto spokojený. Až mám chuť to hned dát znovu.(13.9.2012)

• - Tento film inspiroval George Lucase k natočení prvního dílu Star Wars. (Kulmon)

• - Kurosawův první film natočený v širokoúhlém obrazu 2,35:1. (tequilla)

• - Poradcem pro bojové scény byl sensei Jošio Sugino, představitel Tenshin Shōden Katori Shintō-ryū, což je jedno z nejstarších existujících japonských bojových umění, založené v 15. století. V roce 1960 bylo škole jako první v historii uděleno označení „nedotknutelné kulturní dědictví“ (Intangible Cultural Asset) pro bojová umění. S Kurosawou spolupracoval sensei Sugino také na filmech Sedm samurajů (1954) nebo Tělesná stráž (1961). (alonsanfan)