Tři zločinci ve skryté pevnosti

• Japonsko

Kakuši toride no san akunin

隠し砦の三悪人

Kakushi-toride no san-akunin

The Hidden Fortress

Three Rascals in the Hidden Fortress

Three Bad Men in a Hidden Fortress

Traja zločinci v skrytej pevnosti

Akční / Dobrodružný / Komedie

Japonsko, 1958, 139 min

Opět je tu stopáž nad dvě hodiny a především podivný příběh. Z počátku sledujeme dva muže, kteří naleznou zlato a potkají třetího. Do této doby velmi klidný až skoro nudný snímek dostane nový náboj, které je podpořen princeznou a její hrou na němou. Komediálnější vsuvky jsou jakž takž nahraně dál bych to opravdu nepouštěl. Toshiro Mifune je vynikající, symbolizuje vše, co jsem si odjakživa o samurajích představoval. Jistá symbolika a spjatost s Star wars zde je, ale kdybych to nevěděl předem, asi bych si toho nevšiml.(31.12.2008)

V interview pro Criterion collection DVD George Lucas uvedl, že celý tento film je příběh o princezdě a jejim ochránci, avšak že to nebyl hlavní prvek, který z tohoto filmu použil. Prohlásil, že ho mnohem více zaujal způsob vyprávění příběhu Hidden Fortress z pohledem dvou méně důležitých postav. V Hidden Fortress jsou to dva sedláci, ve Star Wars to je C3PO a R2D2 --- Nečekejte tedy jakoukoliv dějovou podobnost. Jedinou podobností je onen způsob vyprávění - postavení komického vyvádění dvou sedláků na pozadí velmi vážného příběhu. A jelikož Lucas sám přiznal, že se inspiroval tímto filmem, jakékoliv pochybnosti o tomto jsou zbytečné. 9/10(14.11.2007)

Výborný a navíc velmi zábavný Kurosawův snímek! O zábavu se totiž starala sehraná dvojce Matakishi a Tahei - velice povedený páreček. I přes delší stopáž jsem se ani na chvíli nenudil a s napětím očekával, jak se vyvinou osudy hlavních hrdinů. Závěrem se už asi budu opakovat, ale Toshirô Mifune je fakt frajer – v tomto snímku ukázal, že to umí nejen s mečem, ale i s kopím!(4.8.2011)

Rozhodně nejlepší z trojice starších Kurosawů, kteří zatím vyšli v edici Levné knihy ( dále Tělesná stráž, Odvážní mužové ) a první, který mě opravdu potěšil. Promyšlená struktura příběhu, ten totiž začíná u vedlejších ( nebo spíše nevýznamných ) postav a k hlavní zápletce se postupně propracováváme. Střídají se rozmanitá prostředí, epizodní děje a především - dvojice oportunistických chamtivých rolníků. Na tuhle perfektně fungující humornou dvojku jen tak nezapomenu ( jsou i vzhledově dobře vybraní, dají se lehce rozlišit ), chvíli rozhádaní, chvíli největší kamarádi, jak se to zrovna hodí, ale pokaždé se smůlou v patách... :) Právě oni rámují celý příběh, s nimi do něj vstupujeme a s nimi jej i opouštíme....(14.5.2006)

Velice dobry dobrodruzny film, ktery velice hezky ukazuje lidske vlastnosti jako chamtivost a laskavost na strane druhe. Diky dvema rolnikum se clovek i zasmeje, fakt dobre zahrane:-). Ve skutecnosti si vsak myslim, ze by v takove situaci nikdy hranice nepresli a pak se mi nelibili akcni sceny, hlavne ty s kopim. Vzhledem ale k zanru tohoto snimku se to da omluvit. Vynikajici hudba a jako vzdy skvela rezie.(16.6.2008)

• - Tento film inspiroval George Lucase k natočení prvního dílu Star Wars. (Kulmon)

• - Poradcem pro bojové scény byl sensei Jošio Sugino, představitel Tenshin Shōden Katori Shintō-ryū, což je jedno z nejstarších existujících japonských bojových umění, založené v 15. století. V roce 1960 bylo škole jako první v historii uděleno označení „nedotknutelné kulturní dědictví“ (Intangible Cultural Asset) pro bojová umění. S Kurosawou spolupracoval sensei Sugino také na filmech Sedm samurajů (1954) nebo Tělesná stráž (1961). (alonsanfan)

• - Kurosawův první film natočený v širokoúhlém obrazu 2,35:1. (tequilla)