Tři zločinci ve skryté pevnosti

• Japonsko

Kakuši toride no san akunin

隠し砦の三悪人

Kakushi-toride no san-akunin

The Hidden Fortress

Three Rascals in the Hidden Fortress

Three Bad Men in a Hidden Fortress

Traja zločinci v skrytej pevnosti

Akční / Dobrodružný / Komedie

Japonsko, 1958, 139 min

Tento film určite nepatrí medzi psychologické majstrovské diela na aké sme u Kurosawu zvyknutí, ale je to jednoducho napínavý film s veľkou dávkou humoru, pri ktorom sa nebudete nudiť. Samotný Akira Kurosawa označil tento film za najobľúbenejší zo svojich diel. Majstrovská kamera a plné využitie širokouhlého formátu jednoducho stoja za vzhliadnutie. Toširo Mifune je ako vždy skvelý. Za pozornosť stojí hlavne bojová scéna na koni končiaca duelom dvoch generálov na kopije. Misa Uehara hrá mladú princeznú Juki spôsobom, kedy i v jej mladom veku z nej vyžaruje dôstojnosť a noblesa šľachtického stavu. Veľa sa hovorí o vplyve na Hviezdne vojny Georgea Lucasa. Tieto dve diela sú však natoľko rozdielne, že sa nedajú porovnávať. Mojich ****1/2 nevyjadruje to, že si nezaslúži päť hviezdičiek. Jednoducho sú iné filmy, ktoré si zaslúžia vyššie hodnotenie, ale viac ako ***** sa nedá.(24.10.2003)

6/10 Ale no tak jo, dalo se to vydrzet, ale na na druhe strane bych to nepodporil zadnym superlativem, co vzpomina trailer: milion hercu, nejrozsahlejsi film, blablabla... Cele to stoji a pada na tech minoritnich postavach "ceskych" rolniku, strasne se to vlece - temer zadna poradna akce = prvni asi po hodine a pul. Zkratka jsou rozhodne lepsi filmy - ja jsem ale zase u toho po nekolika dnech uspesne rozchodil Vista bussines na Dellu, takze to nemohlo byt az zas tak neuspesne... ;]](25.7.2007)

• Frajer42

Naprosto mi uniká, proč se zde tolik uživatelů snaží předstírat, že se jim tahle píčovina líbila. Kurosawa má veliké štěstí, že je již mrtvý. Jinak bych od něj vyžadoval vrácení mých skoro dvou a půl hodin života. Neskutečná nudírna. Většinu stopáže sledujete dva japonské mongoloidní sedláky, kteří se všelijak pitvoří, plazí se z místa A na místo B a při té příležitosti nepřetržitě vřískají a vydávají další nesnesitelné zvuky. Po chvíli se k nim přidá japonská herecká ikona Toširó Mifune, který dobrou polovinu stojí s rozkročenýma nohama, založenýma rukama a kouká se nepřítomně před sebe. Vůbec se neodvažuji hovořit o ději, neboť to byla extrémně nezáživná píčovina. Vůbec nechápu důvod vzniku totálně bezobsažného snímku jako je tento. Veškerý humor se Kurosawa pokoušel postavit na chamtivosti úvodních dvou debilů. Můj šálek japonského čaje to tedy nebyl. V tomto snímku není ze slibovaných žánrů zhola nic. Akci by věrohodněji předvedla parta cigánů, o dobrodružství tu vskutku nezavadíte a místo humoru tu poletuje totální trapnost. Film k uzoufání zlý.(20.7.2018)

Tak tenhle Kurosawa mě moc nebavil. Humorná složka filmu byla sice fajn, Toshiró Mifune tady zase exceluje a příběh byl taky dobře vymyšlenej. Zdálo se mi to ale až moc utahaný a dlouhý, protože zápletka je sice fajn ale dalo se to zmáknout za kratší dobu. Takhle jsem se doopravdy spíš nudil, což u Kurosawy docela škoda.(1.12.2008)

V interview pro Criterion collection DVD George Lucas uvedl, že celý tento film je příběh o princezdě a jejim ochránci, avšak že to nebyl hlavní prvek, který z tohoto filmu použil. Prohlásil, že ho mnohem více zaujal způsob vyprávění příběhu Hidden Fortress z pohledem dvou méně důležitých postav. V Hidden Fortress jsou to dva sedláci, ve Star Wars to je C3PO a R2D2 --- Nečekejte tedy jakoukoliv dějovou podobnost. Jedinou podobností je onen způsob vyprávění - postavení komického vyvádění dvou sedláků na pozadí velmi vážného příběhu. A jelikož Lucas sám přiznal, že se inspiroval tímto filmem, jakékoliv pochybnosti o tomto jsou zbytečné. 9/10(14.11.2007)

• - Tento film inspiroval George Lucase k natočení prvního dílu Star Wars. (Kulmon)

• - Kurosawův první film natočený v širokoúhlém obrazu 2,35:1. (tequilla)

• - Poradcem pro bojové scény byl sensei Jošio Sugino, představitel Tenshin Shōden Katori Shintō-ryū, což je jedno z nejstarších existujících japonských bojových umění, založené v 15. století. V roce 1960 bylo škole jako první v historii uděleno označení „nedotknutelné kulturní dědictví“ (Intangible Cultural Asset) pro bojová umění. S Kurosawou spolupracoval sensei Sugino také na filmech Sedm samurajů (1954) nebo Tělesná stráž (1961). (alonsanfan)