Tři zločinci ve skryté pevnosti

• Japonsko

Kakuši toride no san akunin

隠し砦の三悪人

Kakushi-toride no san-akunin

The Hidden Fortress

Three Rascals in the Hidden Fortress

Three Bad Men in a Hidden Fortress

Traja zločinci v skrytej pevnosti

Akční / Dobrodružný / Komedie

Japonsko, 1958, 139 min

Kurosawa /Velka Legenda Judo, Opily Andel, Dersu Uzala/ opat potvrdil, ze pravom patri medzi legendy svetovej kinematografie, Klasicke je pomale Kurosawovske tempo, rozvlacnost, ale nie ospalost a genialna rezia je uz u tohto rezisera samozrejmostou. Pribeh hned od zaciatku strhne a nepusti po cely cas 139 minut, ktore utecu nehorazne rychlo. Dialogy su prepracovane, ba dokonca sa da povedat, ze genialne, Toshiro Mifune /Opily Andel, Rashomon, Peklo v Pacifiku/ spolu s Takasi Simurom /Velka Legenda Judo 1943, Sedm Statecnych/ a Susumu Fudzitom /Velka Legenda Judo a Nelitujeme sveho mladi/ filmu suverenne vladnu a v pohode ho utiahnu. K tomu pochopitelne par krasnych Japoniek, samice nesmu chybat. Nejake velkolepe samurajske bitky ani drsne prestrelky tu nemozno cakat, skor postavy bojuju vo vnutri s vlastnou chamtivostou, nenasytnostou a nerozvaznostou. Exteriery boli pre mna neskutocne fascinujuce. 100 %(19.4.2016)

Akira Kurosawa tentokrát opustil své tolik oblíbené prostředí samurajů a zavedl nás mezi prosté vojáky. No spíše sprosté, protože dva kamarádi, Tahei a Matakishi nejdou pro silnější slovo daleko. Válka byla krutá a vyčerpávající, hlavně pro ty, kdož si mysleli, že na ní nějakým způsobem vydělají a zbohatnou. Teď z nich jsou jen ubohé trosky a jediné co je drži pohromadě je jejich přátelství. Když se tak potulují krajinou, narazí na něco hodně neobvyklého a jelikož mají stále zájem přinést domů něco cenného, neváhají a vydají se na průzkum. To ovšem ještě netuší čemu všemu budou muset čelit. Zatím všechny Kurosawovy filmy které jsem viděl pojednávali o středověkých samurajích a tohle je vlastně první film, který se zaměřil na něco trochu jiného. Ale nezklamal, naopak. Je perfektní a musím přiznat, že na té Lucasově inspiraci tímto filmem něco bude. Toshiro Mifune - netradičně avšak stejně jako předtím - výborně zvládnutá role. Dva selští vojáci, právem trochu připomínající dva roboty z Hvězdných válek vnesli do filmu notnou dávku humoru a tak trochu zastínili i mistra Mifuneho. Ale opravdu jen malinko. The Hidden Fortress je nádherný film který zaujme i ty, jimž samurajské legendy nic neříkají.(9.12.2006)

I když jsem z Kurosawovi tvorby neviděl ani zdaleka všechny filmy troufám si tvrdit, že tento je jedním z těch slabších. Alespoň mě to tak přišlo. U Kurosawi jsem zvyklý na to, že vše v jeho filmech plyne pomalu ale tady jsem se opravdu nudil a ani příběh mi nepřšel tak zajímavý. I upovídaný "Rudovous" mi nepřišel tak zdlouhavý jako tento snímek.(22.6.2008)

Oba vykutálení vesničané, statečný generál a chytrá princenzna, to je sestava, která se po celou dobu stará o dostatečnou porci dobré zábavy i napětí. Užila jsem si tu pohádku pro dospělé, bavila se tím, co Tahei a Matakaši zase vyvedli a držela palce neohroženému generálovi, ať se mu povede všechny nepřátele přemoct a přelstít a princeznu zachránit.Viděno v rámci Challenge Tour 2015:30 dní se světovou kinematografií(17.4.2015)

Můj třetí Kurosawa. Dobrodružný, spíše neakční, možná až moc dlouhý, ale také vtipný a samozřejmě s vypovídající hodnotou, tentokráte tou, jak hamižnost, chamtivost a lakota zatemňují mozek. Toshiro Mifune znovu ikonický, s pohledem ostrým jako japonská nodachi, bystrým úsudkem a ctí samuraje. Asi nejzajímavějším akčním momentem je souboj na koních v plné rychlosti. I když se mi snímek zdál předlouhý (zejména první polovina), nese v sobě krásné poselství, protože není všechno zlato, co se třpytí. A Matakishi (C3-PO) a Tahei (R2-D2) to nakonec také pochopili.(6.5.2008)

• - Tento film inspiroval George Lucase k natočení prvního dílu Star Wars. (Kulmon)

• - Kurosawův první film natočený v širokoúhlém obrazu 2,35:1. (tequilla)

• - Poradcem pro bojové scény byl sensei Jošio Sugino, představitel Tenshin Shōden Katori Shintō-ryū, což je jedno z nejstarších existujících japonských bojových umění, založené v 15. století. V roce 1960 bylo škole jako první v historii uděleno označení „nedotknutelné kulturní dědictví“ (Intangible Cultural Asset) pro bojová umění. S Kurosawou spolupracoval sensei Sugino také na filmech Sedm samurajů (1954) nebo Tělesná stráž (1961). (alonsanfan)