Tři zločinci ve skryté pevnosti

• Japonsko

Kakuši toride no san akunin

隠し砦の三悪人

Kakushi-toride no san-akunin

The Hidden Fortress

Three Rascals in the Hidden Fortress

Three Bad Men in a Hidden Fortress

Traja zločinci v skrytej pevnosti

Akční / Dobrodružný / Komedie

Japonsko, 1958, 139 min

Masaru Sató

Akira Kurosawa

6/10 Ale no tak jo, dalo se to vydrzet, ale na na druhe strane bych to nepodporil zadnym superlativem, co vzpomina trailer: milion hercu, nejrozsahlejsi film, blablabla... Cele to stoji a pada na tech minoritnich postavach "ceskych" rolniku, strasne se to vlece - temer zadna poradna akce = prvni asi po hodine a pul. Zkratka jsou rozhodne lepsi filmy - ja jsem ale zase u toho po nekolika dnech uspesne rozchodil Vista bussines na Dellu, takze to nemohlo byt az zas tak neuspesne... ;]](25.7.2007)

Můj třetí Kurosawa. Dobrodružný, spíše neakční, možná až moc dlouhý, ale také vtipný a samozřejmě s vypovídající hodnotou, tentokráte tou, jak hamižnost, chamtivost a lakota zatemňují mozek. Toshiro Mifune znovu ikonický, s pohledem ostrým jako japonská nodachi, bystrým úsudkem a ctí samuraje. Asi nejzajímavějším akčním momentem je souboj na koních v plné rychlosti. I když se mi snímek zdál předlouhý (zejména první polovina), nese v sobě krásné poselství, protože není všechno zlato, co se třpytí. A Matakishi (C3-PO) a Tahei (R2-D2) to nakonec také pochopili.(6.5.2008)

Kurosawa /Velka Legenda Judo, Opily Andel, Dersu Uzala/ opat potvrdil, ze pravom patri medzi legendy svetovej kinematografie, Klasicke je pomale Kurosawovske tempo, rozvlacnost, ale nie ospalost a genialna rezia je uz u tohto rezisera samozrejmostou. Pribeh hned od zaciatku strhne a nepusti po cely cas 139 minut, ktore utecu nehorazne rychlo. Dialogy su prepracovane, ba dokonca sa da povedat, ze genialne, Toshiro Mifune /Opily Andel, Rashomon, Peklo v Pacifiku/ spolu s Takasi Simurom /Velka Legenda Judo 1943, Sedm Statecnych/ a Susumu Fudzitom /Velka Legenda Judo a Nelitujeme sveho mladi/ filmu suverenne vladnu a v pohode ho utiahnu. K tomu pochopitelne par krasnych Japoniek, samice nesmu chybat. Nejake velkolepe samurajske bitky ani drsne prestrelky tu nemozno cakat, skor postavy bojuju vo vnutri s vlastnou chamtivostou, nenasytnostou a nerozvaznostou. Exteriery boli pre mna neskutocne fascinujuce. 100 %(19.4.2016)

Raná širokoúhlá nádhera jménem The Hidden Fortress je důkazem toho, že i s jednoduchým příběhem jdou dělat divy ujme-li se ho nadaný vypravěč. Ať už jsou hrdinové snímáni na přímém slunci, dešti, mlze, přítmí či hluboké noci na film je vždy radost pohledět. Dialogy mají říz, akce je úžasně dynamická a občasný humor je nenucený. Originální úhel pohledu očima rolníků byl pro vyprávění skvělou volbou. Neméně skvělé jsou také vynikající herecké výkony. Mifune se svým tradičním alpha-as-fuck samurajem je jasný, úžasná je ale i Misa Uehara, která vystřihla asi nejlepší roli tomboye ve filmu vůbec. Dohromady je to nádherná podívaná a hlavně naprosto bezchybné dobrodružství.(25.2.2015)

Velice dobry dobrodruzny film, ktery velice hezky ukazuje lidske vlastnosti jako chamtivost a laskavost na strane druhe. Diky dvema rolnikum se clovek i zasmeje, fakt dobre zahrane:-). Ve skutecnosti si vsak myslim, ze by v takove situaci nikdy hranice nepresli a pak se mi nelibili akcni sceny, hlavne ty s kopim. Vzhledem ale k zanru tohoto snimku se to da omluvit. Vynikajici hudba a jako vzdy skvela rezie.(16.6.2008)

• - Kurosawův první film natočený v širokoúhlém obrazu 2,35:1. (tequilla)

• - Poradcem pro bojové scény byl sensei Jošio Sugino, představitel Tenshin Shōden Katori Shintō-ryū, což je jedno z nejstarších existujících japonských bojových umění, založené v 15. století. V roce 1960 bylo škole jako první v historii uděleno označení „nedotknutelné kulturní dědictví“ (Intangible Cultural Asset) pro bojová umění. S Kurosawou spolupracoval sensei Sugino také na filmech Sedm samurajů (1954) nebo Tělesná stráž (1961). (alonsanfan)

• - Tento film inspiroval George Lucase k natočení prvního dílu Star Wars. (Kulmon)