Tři zločinci ve skryté pevnosti

• Japonsko Kakuši toride no san akunin (více)

Dvaja sedliaci Tahei a Matakaši sa po skončení vojny vracajú domov. Na svojej púti rozdelenou krajinou narazia na muža (Toširo Mifune) sprevádzajúceho šestnásťročnú dievčinu. Potrebujú sa dostať cez nepriateľské línie do svojej časti krajiny. Sedliaci sa nechajú veľmi ľahko zlákať na pomoc, keďže dvojica má pri sebe množstvo zlata, čo lahodí ich dušiam bažiacim po bohatstve. Kvôli majetku sú ochotní podstúpiť akékoľvek nebezpečenstvo. Netušia však, že ich spoločníci sú princezná Juki a jej generál Rokurota Makabe. Princezná ako jediná z rodu Akizuki prežila vojnu a je na ňu vypísaná odmena. Nerozvážnosť a nenásytosť pochabej dvojice ich privedie do nejedného nebezpečenstva.

Tento film je v mnohom považovaný za inšpiráciu HVIEZDNYCH VOJEN. Príbeh o princeznej ako i humorné pôsobenie sedliakov Taheiho a Matakišiho, ktorí v mnohom pripomínajú R2D2 a C3PO z Lucasovho prvého natočeného dielu ťažko zakryjú podobnosť. Je však pravdou, že je to jednoducho iný film.

Snímka je prvým Kurosawovým prenesením príbehu do širokouhlého formátu, čo kameramani pod jeho režisérkou taktovkou patrične využili. Cena Zlatý medveď za réžiu z Berlína v roku 1959 je toho jasným dôkazom. (Turiec)

Marat

Velmi zajímavý dobrodružný příběh o dvou chudých vesničanech, kteří náhodou najdou ukrytý kousek zlata, a protože zlata není nikdy málo, tak hledají dál, až ho naleznou více, ale to je přivede k dalšímu člověku, který s jejich nalezeným zlatem má pod vedením princezny jiné plány. Nakonec se oba chudí spokojí s málem, které dostanou. Kurosawa opět skvělá réžie ()

darthvader77

Nikdy bych nevěřil, že film natočený před více jak padesáti lety dokáže být tak neskutečně zábavný, napínavý, vtipný a dobře zahraný. Mezi moje top scény patří rozhodně duel s oštěpy Makabe Rokurota vs.Hyoe Tadokoro, stejně jako brilantní trik na přechodu se dřevem. Film mě neskutečně zaujal výpravou, kostýmy a atmosférou a já si ty dvě hodiny užil. Nádhera dávám plný počet. ()

SAINTS

Kurosawa bol vždy velmi dobry filmovy rozpravač,ktory vedel samotny pribeh natočit a vyrospravat velmi putavou a zaujimavou formou.Traja zločinci v skrytej pevnosti nie su vynimkou.Film napriek dlžke 139 minut nenudi a ubehne relativne rychlo.Navyše tento film obsahuje aj humor o ktory sa postarali hlavne dvaja chamtivy sedliaci Tahei a Matakaši.Ich spoločne putovanie s princeznou a generalom Makebe rozhodne nenudi prinesie množtvo važnych aj usmevnych momentov.Nie je to najlepši Kurosawov film a natočil aj lepšie ale stale je to vysoky nadpriemer 80%. ()

chainer

Kurosawovo geniální dílo. Dějem nás provází komická dvojka vesnických nýmandů,kteří chtěli zbohatnout ve válce. Cestou narazí na muže,ke kterému se přidají na cestě přes nepřátelské území. Kvůli jejich do nebe volájící tuposti a chamtivosti jen ztěží můžou přežít... ()

Max Q.

Pro svou délku jsem shlédnul natřikrát a možná proto dávám pouze tři hvězdy. Ale poctivé! A to jsem ještě k tomu musel poslouchat manželku, která nevidíc na obrazovku, odhadovala film jako permanentní hádku. ()

pafka

Japonsky film se slovenskymi titulkami. Sedesat let stary film a presto poutave natoceny. Dobrodruzna jizda, ktere mistama nerozumite, protoze oni maji sva pravidla chovani a my je nezname. Ovsem Kurosawa je, aspon v tohle snimku, vylozeny vypravec. Dokazal se obklopit skvelymi herci, kteri hraji skvele uz od prvni sceny a nepolevi. To je proste radost.Kurosawu jsem trochu ignoroval, neznal jsem ho. A ted me ma! Nadherne jsou natocene lidske povahy - zbabelost, zavist, vycuranost, sobeckost. ()

Amaranta

Ona to byla taková pěkná pohádka... Se vším všudy - jednoduchý příběh, výrazně charakterově odlišení hrdinové, morální poučení a šťastný konec. Ale natočené fantasticky! A musím dodat, že stopáž mi v nejmenším nevadila, zcela jsem se do tempa vžila a ráda bych sledovala i další hodinu. ()

Desmi odpad!

Neuvěřitelně nudná černobílá hovadina. Žádnej příběh, žádná zábava, jen a pouze nekonečná nuda. Nenašel jsem jeden jedinej důvod, proč film doporučit a pochválit. Prostě a jednoduše - s touhle sračkou čas neztrácejte... ()

abi9

Hlavními hrdiny a zároveň nejkomičtějšími postavami jsou Matakischi a Tahei. Jsou to prostí muži, typickými představiteli lakomých sedláků. Ve filmu fungují trochu jako intermezzo. Jejich úkolem je dostat se z nepřátelského území zpět do rodné vesnice. V cestě je potkává spoustu útrap, které jim mají ukázat „jak se správně chovat". Historické vyprávění odlehčeným a vtipným způsobem, na to je Kurosawa specialista. I kdyby měli Tři zločinci osm hodin, stále by mě bavili. Stejně jako ve většině Kurosawových filmů, doslova ukusujeme skvělou atmosféru se špetkou poetiky. Bezkonkurenčně jeden z nejlepších filmů vůbec. 95 % ()

brasek

Tlieskam! Po Siedmych samurajoch druhý film Kurosawu, ktorý mi chutí až mám nebíčko v papuľke. Príbeh má zápletku, tempo, dobrodružstvo, nechýba humor a princezná Juki je rozkošná. ()

adamm90

Nádhera...... Řekl bych, že o něco horší než "Sedm samurajů", ale i tak vynikající film. Nejlepší z celého filmu jsou ti dva chudí rolníci, kteří chtějí za každou cenu získat velké jmění. ()

carnacv

Výborný kousek, který mě opět mile překvapil. Nadupaný scénář, trocha napětí a dokonce prostor dostala i akce, která u Akiry není až tak častá. Nutno však pochválit hlavně herecké výkony, kam se hrabe hollywood! Všechny hlavní postavy skvěle zahrané. A o těch dvou trhanech ani nemluvě! Ti by si za svůj výkon zasloužili metál. Jelikož tenhle film má spád, lze jej určitě doporučit jako skvělou příležitost, pro ty, co Akirovy filmy neznají a chtějí s ním začít. ()

kinetic

Opět mě kurosawa nezklamal, zábavný příběh I postavy, a konečně jsem se po dlouhe době zas dočkal naprostého happyendu, což potěší. ()

VashCZ

Jestli v nějakém filmu uvidíte lepší souboj s kopími, tak mi dejte vědět, vezte ale, že tohle je pecka. A sice jen párkrát, ale ty lidi co se tam valily, ta síla, která z toho pramení. Princezna zezačátku vykreslována jako romazlený fracek, nakonec však jako puma. Nejskromnější bývá člověk potom, co vidí hodně chamtivosti. Nejlepší bitvy člověk vídá po skromném postrkování. Ty dva chamtivý zmrdi byli tak dobře zahraný, že je úplně nesnášim :-D. Zajímavý je závěr, který je spíš jako pohádka. 70% Kurosawovi filmy dopoiručuji na Blu ray od Criterionu, který dostává své pověsti. Verze od BFI je chabá, jako by se člověk na film koukal přes velmi špinavé brýle. ()

Indio

Jak to ten Kurosawa dělá, že mně pokaždé dostane.S Mifunem se nikdy neopakujou a to za sebou pár snimků maji. Radost největší mi udělala ale princezna (když spala pod skálou vypadal nevinně, zato v bdělim stavu a pokažde s klackem v ruce to byla Domina jak vyšita) taknějak si představuju vladkyni země,NEVINOST A SILA.Což mně vede k myšlence, jaktože se Anglie jestě nezhroutila s tou babičkou v čele. Jo a považovat film za inspiraci k Hvězdnym válkám mně připadne dost mimo. ()

Lesik

Extrémně nudná blbost, uřvaná, protivná a amatérská. Opravdu nemám rád "cinefily", kteří se nad objektivně špatnými filmy rozplývají a sázejí hvězdy jen proto, že jako tvůrce figuruje nějaké adorované jméno. Je to hovadina, proti které jsou kulisové pohádky České televize z komunismu vysokou kulturou. ()