Tři zločinci ve skryté pevnosti

• Japonsko Kakuši toride no san akunin (více)

Dvaja sedliaci Tahei a Matakaši sa po skončení vojny vracajú domov. Na svojej púti rozdelenou krajinou narazia na muža (Toširo Mifune) sprevádzajúceho šestnásťročnú dievčinu. Potrebujú sa dostať cez nepriateľské línie do svojej časti krajiny. Sedliaci sa nechajú veľmi ľahko zlákať na pomoc, keďže dvojica má pri sebe množstvo zlata, čo lahodí ich dušiam bažiacim po bohatstve. Kvôli majetku sú ochotní podstúpiť akékoľvek nebezpečenstvo. Netušia však, že ich spoločníci sú princezná Juki a jej generál Rokurota Makabe. Princezná ako jediná z rodu Akizuki prežila vojnu a je na ňu vypísaná odmena. Nerozvážnosť a nenásytosť pochabej dvojice ich privedie do nejedného nebezpečenstva.

Tento film je v mnohom považovaný za inšpiráciu HVIEZDNYCH VOJEN. Príbeh o princeznej ako i humorné pôsobenie sedliakov Taheiho a Matakišiho, ktorí v mnohom pripomínajú R2D2 a C3PO z Lucasovho prvého natočeného dielu ťažko zakryjú podobnosť. Je však pravdou, že je to jednoducho iný film.

Snímka je prvým Kurosawovým prenesením príbehu do širokouhlého formátu, čo kameramani pod jeho režisérkou taktovkou patrične využili. Cena Zlatý medveď za réžiu z Berlína v roku 1959 je toho jasným dôkazom. (Turiec)

LeoH

Kurosawa se utrhl ze řetězu, hodil za hlavu veškeré intelektuálno a natočil si čistokrevnou samurajskou pohádku, 139 minut čirého dobrodrůža plného humoru a chytře vymyšlených zvratů, nevtíravě formálně vymazlenou od velkoryse rozmáchlé širokoúhlé kamery (žádná opatrnická hra ve středu plátna) přes ejzenštejnovské montážní fígle až po střídmou a o to účinnější muziku. Při nejbližší příležitosti musím dát repete s rodinou – pro děcka odkojené Mijazakim by to měla být parádní přestupní stanice k hrané japonské tvorbě (dodatek o pár dní později: taky že jo, zblajzli to i s navijákem. Vysloveně rodinný film :-) ). A mně z těch třinácti mistrových kusů, které jsem zatím viděl, žádný neuchystal takhle přímočaré potěšení. ()

Cedr

Raná širokoúhlá nádhera jménem The Hidden Fortress je důkazem toho, že i s jednoduchým příběhem jdou dělat divy ujme-li se ho nadaný vypravěč. Ať už jsou hrdinové snímáni na přímém slunci, dešti, mlze, přítmí či hluboké noci na film je vždy radost pohledět. Dialogy mají říz, akce je úžasně dynamická a občasný humor je nenucený. Originální úhel pohledu očima rolníků byl pro vyprávění skvělou volbou. Neméně skvělé jsou také vynikající herecké výkony. Mifune se svým tradičním alpha-as-fuck samurajem je jasný, úžasná je ale i Misa Uehara, která vystřihla asi nejlepší roli tomboye ve filmu vůbec. Dohromady je to nádherná podívaná a hlavně naprosto bezchybné dobrodružství. ()

black.mao

Výborná pohádka mistra Kurosawy. Dva vesničtí dřeváci Tahei a Matašiči (skvělí Minoru Chiaki a Kamatari Fujiwara) co jsou schopní pro měďák zradit jeden druhého, potkají princeznu Yuki (Misa Uehara - Desperado Outpost Kihachi Okamota, nebo i Nippon tanjô Hiroshi Inagakiho) utíkající, spolu se svým až psovsky věrným generálem Makabem Rokurótou (poněkud slabší výkon Toshira Mifuneho - pravda, ne pokaždé mohl hrát Yojimba), před armádou pronásledovatelů. Co však upoutá pozornost obou hamižných trhanů, není ani tak pohnutý osud prchající princezny, ale asi půl tuny zlata který musí generál Rokuróta spolu s princeznou dostat do bezpečí. Taheiovi s Matašičičim se žádná hora najednou nejeví příliš vysoká a žádná strž pro ně už není nepřekonatelně hluboká, obtěžkáni tímto zlatem následují oba naše utečence nepřátelským územím a jejich živočišná chamtivost, kontrastující s aristokraticky odměřeným chováním princezny, baví mnohdy víc než mistrné ovládání kopí Mifuneho generála. Z dalších rolí určitě stojí za zmínku přátelsky nepřátelský generál Hjóe Susumu Fujity (Sugata Sanshirô debutujícího A. K., nebo třeba Yosôbei Kajikawa v Inagakiho Chûshinguře) a dostane se i na Takashi Shimuru, byť v epizodní roli princeznina rádce. Film si právem zaslouží plný počet *, nehledě na inspiraci George Lucase a to i díky hudbě nehudbě Masaru Satôa. Musím ale přiznat, že slušivé šortky a tričko princezny Yuki mě poněkud iritovaly, Ve středověkém Japonsku by byl tento vyzývavý obleček společensky neakceptovatelný. ()

Jazzzz

Tak, že by to byla inspirace pro hvězdné války, to mě teda vůbec nenapadlo, ale po zpětném domýšlení je to vážně velmi podobné. Žádná těžká filosofie, příjemně lehký děj, komediální prvky. No nebýt to film černobílí netroufl bych si říct, že je tak starý. Předčí mnohé novodobé filmy a komedie o mnoho. U filmů mě dost často vadí jejich délka a nevyužití času. Tady jsem se ale vůbec nenudil. Film mě bavil od začátku do konce. Nevidím v tomto filmu film 100 procentní, něco málo mu k tomu chybí. Je to sice mistrovské spojení dobrodružství a komedie, ale ani v jednom z těchto žánrů snímek neexceluje. ()

VanTom

První širokoúhlý Kurosawa v krásné kompozici obrazu, vynalézavé struktuře vyprávění i typickém rozvážném tempu předkládá odlehčený "ne-zcela-samurajský" (a ne úplně předvídatelný, až na ten pohádkový konec) historicko-dobrodružný příběh o inkognito pouti hledané princezny ve společnosti oddaného generála a dvou hamižných rolníků (komických postaviček) přes nepřátelské území. Často mě pohltil (souboj na kopí, festival ohně), občas toho ukřičeného hašteření bylo příliš. ()

MI-380

Délka 139 minut a rok výroby 1958 - dvě čísla, která často znamenají problém. Tady však nenastal. Hutný příběh, humor, hrdelní japonština, neuvěřitelné grimasy a nádherné kontrasty: gracie princezny a generála vs. primitivní živočišnost rolníků, černá a bílá. Krásně těch 139 minut uteklo...A zasmál jsem se u B!shopova komentáře, přestože se v hodnocení silně rozcházíme. Kousek cituji: "Jednak samotnej pribeh je dost jednoduchej, dva blbecci, general co dela desnyho frajera a otravna princezna se chtej dostat pres hranice a odtahnout zlato schovane v klaccich." 80%. ()

horacko

Velmi vydareny film, nechybala akcia,napatie, a ani humor. Pozeral som to s nadsenim a velmi ma to bavilo po cely cas. A ano naozaj je tam citit tu spojitost s Hviezdnymi vojnami. A prepacte ak to niekoho poburi, ale mne sa tento film pacil o mnoho viac a Lucasova Nova nadej. ()

Autogram

Je pravda, že film je o niečo dlhší, ako by musel byť. Ale nielen v tom, ale aj vo všetkom ostatnom je presne taký, ako od Kurosawovho filmu očakávam. Veľa sa tam kričí, smeje a dokonca aj spieva a tancuje, vážne postavy aj humorné postavy sú v rovnováhe. Honba za zlatom vyzerá trochu ináč, ako v európskych filmoch, ale v podstate je chamtivosť spoločná pre celé ľudstvo. Keď niekto dokáže už v obsahu vyfabulovať porovnanie tohto filmu s Hviezdnymi vojnami, tak to ho môžem porovnať aj s Pyšnou princeznou alebo akoukoľvek rozprávkou, kde princezná putuje s mužským doprovodom a pletú sa im pod nohy vtipné postavičky. –––– Raz ma zajali a musel som predstierať, že som nemý. Bolo to príšerné! Vaša Výsosť by to nezvládla. ()

Molir

Kurosawa byl evidentne vsestrany reziser, skoda, ze podobnych kousku nenatocil o neco vic, komedie mu sla prakticky na vybornou. ()

blixadovan

Toto bylo moje první setkání s pány Kurosawou a Mifunem a, ač jsem byl trochu skeptický, film mě doslova rozsekal na kousíčky. Vynikající výprava, nádherný příběh, dokonale propracované akční scény. Dokonalý film. ()

Bernhardiner

V mnohých východoasijských (pseudo)historických komediích a dramatech se vyskytují postavy mimořádně ukecané a mimořádně mdlého rozumu. Jak bývá zvykem, nápady úspěšných filmařů jsou neustále kopírovány, a tento Kurosawův počin není výjimkou - tyto osoby s neustále otevřenou pusou a inteligencí rychlovarné konvice vytažené ze zásuvky mají zřejmě zde svůj prapůvod. Chování debilní dvojice před kamerou zde vůbec není vtipné (snad s výjimkou snahy o komunikaci s zdánlivě hluchoněmou princeznou), jako spíš pozoruhodně trapné. Upřímně - tohle jsem od Kurosawy vůbec nečekal, nejspíš proto, že jsem od něj dosud žádnou jinou komedii neviděl. On vlastně žádnou jinou ani nenatočil, což je štěstí, neboť tento proslulý tvůrce dramat a dobrodružných filmů patrně neměl smysl pro mnou přijatelný humor. Ale nezoufejme, tihle dva chlápci nejsou jediní na scéně - je tu ještě výrazný Toširo Mifune, který zachraňuje, co se dá. Ale ani on nic nenadělá s nesympatickým humorem a, vzhledem k jednoduššímu námětu filmu, i přetaženou stopáží. Na druhou stranu nutno říct, že zajímavých myšlenek a námětů na přemýšlení se zde najde docela dost a navíc Kurosawa moc hezky vyřešil závěr. 70% ()

ArdathBay

Naprosto precizní po technické stránce, ostatně nečekal jsem opak. Opět plně využitý cinemascope. Vynikající herci, hned jsem si zamiloval ty dva vesničany ( jejich rozhovory jsou kapitolou samy o sobě ). Jen ta délka příběhu by asi potřebovala zkrátit a tempíčko také, ale Mistrovi bych to do očí neřekl, bál bych se, že na mě pošle generála Rokuruta Makabeho :) Nádherné je prolínání půlměsíce s princezninou hlavou a noční sedánek s měsícem nad hlavou. ()

Roby

Jednoznačně, aspoň pro mě nejlepší film Akiry Kurosawy. 85% je podle mě hodně málo čekal bych tak těch 87-91%. ()

Burdock

Tak při tomhle jsem málem umřel nudou. Strašně dlouho jsem čekal, než se konečně objeví nějaká zajímavá sekvence, ale žádná nepřišla..a tak jsem se pronudil až ke konci. ()

Hopper

Aj po 50-ich rokoch viac než pozerateľný film, ktorý púta aj napriek tomu, že niektoré herecké výkony už pôsobia skôr smiešne. Toshiro Mifune je štandardne charizmatický, ale súboj dvoch samurajov je na dnešné pomery...hm...zvláštny. Ani sa veľmi nečudujem, že Lucas ho použil ako predlohu pre svoju ságu. ()

Teg

Kurosawa je bezesporu super. Musím se ale přiznat, že k těmhle starším samurajským filmům jsem moc nepřilnul. Hlavně rádoby vtipná dvojice kamarádů mi pro svoji chamtivost, zbabělost a hloupost příliš k srdci nepřirostla a jako kladné postavy je příliš nehodnotím. ()

F.W.Colqhoun

Život člověka / nechť ohněm hoří. / Život vší havěti / nechť v ohni skončí. / Zamysli se a uvidíš / že život je temný / a pomíjivý svět je jenom snem. Kurosawa inscenuje útěk generála, princezny a dvou budižkničemů (pro kontrast) nepřátelským územím, se sedmi sty kilogramy zlata ukrytými v otepi palivového dříví. Ani ve filmu, který je víc než čím jiným klasickým road-movie, který mimochodem inspiroval jednu z nejdobrodružnějších a nejvlivnějších sérií v dějinách kinematografie, se Kurosawa nedokázal přidržet etické vyprázdněnosti. Nesnáze jsou záminkou více pro zkoušení postav než pro úchvatně natočené eskapády, výsledek zkoušení oslavou aristokratických hodnot a laskavému výsměchu absenci charakteru, která je stejně upřímná, jako v jiných Kurosawových filmech, převážně s nehistorickou tématikou, oslava hodnot humanistických. Ve které poloze je Kurosawa přesvědčivější nechť si odpoví každý poučený divák sám. Nejspíš i pouhý mech může mít někdy dobrý nápad. ()

Vilem_Dojiva

Mezi filmaři by klidně mohlo být značkou kvality, když přijdou Američani a váš film ukradnou takříkajíc "i s chlupama". SKRYTÁ PEVNOST a STAR WARS jsou jedním takovým případem - Lucas si skutečně vzal všechno, od scénáře, přes scénografickou stylizaci až po soundtrack ala Gustav Holst. Nejen to, ale i na celé scény můžeme v Lucasově trilogii najít konkrétní citace. Ovšem jsou to právě ty prvky, které se Lucasovy tak zalíbily, které Kurosawův snímek vlastně zhazují. Přílišné pohádkové vymýšlení, stylizace pro evidentně mladší publikum a nepravděpodobné situace moc nesedí k snaze o pseudohistoričnost a k delší stopáži. Lucasovi byla vyčítána infantilnost jak epizody VI, tak I a II a mnozí ji mohli chápat jako "docházení sil", ale SKRYTÁ PEVNOST jako zdrojový materiál (víc než kterýkoliv Lucasův vlastní film) ukazuje, že tohle přesně byl od začátku Lucasův záměr. ()

Rozjimatel

"Your nobility doesn't let you shed a tear, even when you've killed your sister."     Dobrodružný "road-movie" príbeh z feudálneho Japonska, v ktorom Kurosawa po prvý raz použil širokouhlú kameru a treba dodať, že jej možnosti využil naplno. Rozdiel oproti predošlému režisérovmu filmu Krvavý trón (1957), ktorý som opäť videl pred troma dňami, je ohromujúci (predovšetkým pri exteriérových scénach), krajina tu je nádherným spôsobom zapracovaná do príbehu (napr. vzrušujúce objavovanie rôznych tajuplných zákutí). Na tomto diele, ktoré pôsobivo tragikomickým spôsobom stvárňuje hrôzy a následky vojny, ma okrem úchvatného obrazu a vzrušujúco dobrodružného príbehu s groteskným nádychom, ohromne bavili aj jednotlivé postavy: groteskná dvojica chamtivých sedliakov, čo sa neustále škriepia (skvelí Minoru Čiaki a Kamatari Fudžiwara ako dokonalí idioti, ktorí ale občas použijú sedliacky rozum), vznešený generál v skvelom podaní Toširó Mifuneho ("Your noble face again."), či krásna a poriadne tvrdohlavá princezná (Misa Uehara), aby som menoval aspoň tie hlavné. A ako taká čerešnička na torte je tu pár veľmi pôsobivých bojových scén (boj na koňoch a súboj s kopijami).     "Why did you let me survive the shame of my defeat? To defeat an enemy yet let him live may seem kind, but it's cruel!" ()