Arizona Dream

• USA Arizona Dream (více)

Johnny Depp a Faye Dunawayová na cestě za láskou a svobodou. Film Arizona Dream z roku 1993 nás přivádí do prostředí New Yorku, kde žije Axel (Johnny Depp), který se živí jako strážce ryb v zátoce. Jednoho dne ho navštíví bratranec Paul, který Axela požádá, aby se zúčastnil strýcovy svatby pořádané v rodné Arizoně. Jelikož Axel nabídku odmítá, bratranec ho spícího unáší a Axel se ráno probouzí v těžké kocovině v Arizoně, kde se začnou dít neuvěřitelné věci... A především, kde se začínají plnit sny.
Axel sní o životě na Aljašce mezi Eskymáky, v absolutním tichu. Elaine (Faye Dunawayová) se chce naučit létat. Grace by zase chtěla zemřít. Sny docházejí ke svému naplnění v momentu, kdy Axel podlehne touze postavit letadlo pro Grace, jelikož se do ní bezhlavě zamiloval. Magický realismus, jak bývá nazýván Kusturicův způsob filmového vyprávění, přenáší režisér z Balkánu do Arizony, i zde létají ryby, sanitky, touhy a sny se zhmotňují. Vedle slavných hollywoodských star jakými jsou Johnny Depp či Faye Dunawayová se ve filmu objevují i kultovní herci jako Vincent Gallo či Lili Taylorová. Nezaměnitelnou hudbu k filmu složil slavný Goran Bregovič, který s Kusturicou již dlouho spolupracuje. (Česká televize)

igi B.

Snít je tak krásné, ale žít se musí!... Výborný fantaskní film, takový kusturomantický americký sen...;-) Ještě lepší hudba! Skvělý soundtrack mistrova dvorního skladatele Gorana Bregoviče (s Iggy Popem - a že to není žádný pop! :-) Tenhle film - za čtyři a půl hvězdičky - a zaokrouhleno nahoru - to za všechno to snění - a taky za všechny ty Cadillacy... Život je totiž krásný. Ale snít se musí... ()

zputnik

ARIZONA DREAM je dalším "hutným" Kusturicovým snímkem o "dospívání", naplněných/nenaplněných snech, zamilování či lásce, prvních "procitnutích", bolestech atd. Přestože se děj odehrává na "vyprahlém kusu" USA, tak snímku opět nechybí jihoslovanský temperament a jakási "kusturicovská živočišnost". Vedle perfektního natočení, výborně zpracovaných intenzivních dějových gradací či skvělých hereckých výkonů obsahuje i tento Kusturicův opus dokonalou hudbu. ()

B!shop

Nadhernej film, ale nejak nechapu, proc spouste lidi pride nepochopitelnej. Podle me, i kdyz je scenar hodne promakanej, ma film vcelku lehkej dej s nekolika snovejma scenama. Prislo mi, ze film je spis komedie, i kdyz nekomu to nemusi prijit vtipny. Ale dramatickych scen tu je taky dost a ty fakt stoji za to. Jen mi nejak nesedla ta posledni s Grace, kdyz uz se zda vse v poradku, tvrdi, ze je zivot krasnej a ze miluje Axela, tak se zabije. I kdyz ma film pres dve hodiny, tak utece hodne rychle, protoze dej je pekne sviznej a to i presto, ze se tu zas tolik veci nedeje. Velkej podil na tom ma zvlastni, ale krasna hudba a vynikajici herecke vykony vsech peti hlavnich predstavitelu. Johnny Depp, Jerry Lewis, Faye Dunaway, Lili Taylor, Vincent Gallo byli vyborni, i kdyz Jerry Lewis nemel tolik prostoru a nedokazu rict, kterej z nich hral nejlip, vsichni byli uzasni. Tohle je prvni Kusturicuv film, co jsem videl, ale mile me potesil a rozhodne se podivam jeste na nejakej. ()

emma53

Tolik jsem se na tenhle film těšila, ale asi mi to dnes nějak nesedlo. Ani krásná tvář Johnnyho Deppa nezměnila nic na mém rozporuplném dojmu i když tam bylo určitě pár vtipných momentů a myšlenka sama o sobě taky nebyla špatná. Snění je krásná věc, ale asi je důležité o čem sníte. Absurdní snímek, který mě tak trochu minul. ()

kleopatra

....."Nemůžeš sny chytit do dlaní, protože nemůžeš chytit, co skutečně nevidíš. Když ale ve sny věříš, můžes si být jistý, že žádná síla, tornádo, sopka - ti nevezme lásku, protože ta si žije po svém.".......... Okouzlující film, který doporučuji vidět, než o něm dlouze mluvit, a pak se podle něj (aspoň někdy v něčem ) zařídit. ()

• Ve scéně, kde Axel (Johnny Depp) předvádí slepici a jezdí po domě na vozíku, začne Grace (Lili Taylor) hrát na harmoniku českou lidovou písničku „Pes jitrničku sežral“. (POciSEM)
  • V alternativním závěru se Axel (Johnny Depp) a Millie (Pavlína Pořízková) vezmou. (Tygrys)