Film Arizona Dream z roku 1993 nás přivádí do prostředí New Yorku, kde žije Axel (Johnny Depp), který se živí jako strážce ryb v zátoce. Jednoho dne ho navštíví bratranec Paul, který Axela požádá, aby se zúčastnil strýcovy svatby pořádané v rodné Arizoně. Jelikož Axel nabídku odmítá, bratranec ho spícího unáší a Axel se ráno probouzí v těžké kocovině v Arizoně, kde se začnou dít neuvěřitelné věci... A především, kde se začínají plnit sny. Axel sní o životě na Aljašce mezi Eskymáky, v absolutním tichu. Elaine (Faye Dunawayová) se chce naučit létat. Grace by zase chtěla zemřít. Sny docházejí ke svému naplnění v momentu, kdy Axel podlehne touze postavit letadlo pro Grace, jelikož se do ní bezhlavě zamiloval... Magický realismus, jak bývá nazýván Kusturicův způsob filmového vyprávění, přenáší režisér z Balkánu do Arizony, i zde létají ryby, sanitky, touhy a sny se zhmotňují. Vedle slavných hollywoodských star jakými jsou Johnny Depp či Faye Dunawayová se ve filmu objevují i kultovní herci jako Vincent Gallo či Lili Taylorová. Nezaměnitelnou hudbu k filmu složil slavný Goran Bregovič, který s Kusturicou již dlouho spolupracuje. (Česká televize)

Zeldur

Celý film je jako jeden velký sen. Vyzdvihovat jednotlivé herce je složité, všichni předvedli skvělý výkon. Navíc výborná hudba Gorana Bregoviče. ()

1mArc0

Sen nad snami, kde Kusturica dosiahol sen pomocou vlastnej šikovnosti a Johnny Deppa. „Keď prídete do Hollywoodu, so slovom umelecký film, tak na Vás pozerajú, ako na teľa." Emir Kusturica počas nakrúcania Underground ´95. Bojím sa, že kde bude filmárčina o päť rokov. Tu je vynikajúca. Kusturicovo ego rastie až do nebies, zároveň kameru ovláda. /95 %/ ()

Voyer

Krásná kamera, otravný sound-design, stopáž o hodinu delší, než by si látka zasloužila. Takhle si nejspíš zapamatuji opus-magnum Emira Kusturicy. Zpočátku mi přišlo, že herci nejsou příliš sehraní, že nechápou smysl svých aktů, ale po čase jsem na to bez dalšího uvažování rezignoval. Třebaže film zpracovává témata mi blízká - láska, smrt, prodej cadillaců na americkém západě, skrze postavy s padesáti odstíny poruch osobnosti (což obvykle také vítám), veškerá jeho domnělá poetika mě míjí. Postavy vidím jen zvenčí - psychicky vyšinuté jedince: V žádném okamžiku nemám dojem, že mi Kusturica dává nahlédnout pod skořápku jejich idiosynkrazií, že mi ukazuje jejich světy zevnitř. Naše míjení o to víc podtrhují filosofické úvahy Johnnyho Deppa, které jsou prázdné jako rybí měchýř. Film je trikový, fyzický, absurdní, hysterický a přesto se mě nijak nedotýká. Mám pocit, jako by Kusturica narážkami na slavné scény kinematografie doufal, že budeme prožívat pocity, které u nich prožíval on sám jako divák - ale zprostředkovaně a u jeho filmu. Arizona Dream je jako nádherná žena s prázdnýma očima, slibuje všechno ale nenabízí skoro nic ()

herrbierer

Tak tímhle filmem se u mě Kusturica pasoval na génia. Jestli jste si mysleli, že u "filmu o lidech" nikdy nebudete obdivovat (a myslím tím VYLOŽENĚ obdivovat) kameru, různě vizuální ulítlosti a vůbec režijní nápady, pak vás tento snímek vyvede z omylu. Jinak to ale není zrovna snadná záležitost. Tedy jak se to vezme, děj není nikterak složitý, v tom je však paradoxně onen zakopaný pes. Není to klasický epický film, kde vás příběh dovede z bodu A do bodu B. Naopak, zde slouží děj pouze jako prostředek pro navození atmosféry a výchozích motivů postav, čímž to ovšem končí a nedá se říci, že by byl hlavním hybatelem snímku. Postavy se jen opravdu minimálně řídí svým rozumem a daleko více svými city. Proto se jejich chování na první pohled zdá být nesmyslným, nicméně pokud se s nimi sžijete, pochopíte je. A že sžít se s nimi nebude kdovíjaký problém dokazuje skvělé herecké obsazení. Johnny Depp, Jerry Lewis, Faye Dunaway, Lili Taylor i Vincent Gallo hrají jako o život (ne, neksichtí se, opravdu hrají) a předvádějí skutečné herecké koncerty. K tomu si přičtěte opravdu geniální hudbu Gorana Bregoviče a máte něco, o čem směle mohu prohlásit, že je to jeden z největších filmových zážitků mého života. ()

petisek

Americký Kusturica je rovnako dobrý ako ten európsky. "Arizona Dream" nie je ľahký film, určený pre široké masy divákov, ale určite sa oplatí vidieť. Vysoko hodnotím skvelú réžiu, nádhernú kameru, herecké výkony všetkých hercov a úžasnú Bregovičovu hudbu ktorou vniesol do arizonskej púšte trošku balkánskeho temperamentu. ()

PeterJon

Má to Kusťuricov nádych magickosti podobne ako u Jakubiska. Skvelá hudba od Bregoviča, miestami je to vtipné, no ale aj sprosté, zbytočné až choré. Priznám sa, nepochopil som zmyseľ toho celého. ()

xxlch

Ať dělám,co dělám asi tomu filmu nerozumím.Skoukla sem to dvakrát a ono přád nic.Asi je to tím, že jsem moc realista a na sny už dávno nevěřím.Celé to ve mně zanechalo strašně rozpačitý pocit.Ještě že to zachránila dobrá hudba. ()

Bigfuckman

Klasika, která neurazí i když Johnny Depp tu zas až tak moc nehraje a svůj herecký um zde naplno neprojevil. Velmi mě pobavila scénka asi v půlce filmu kdy se Depp hádá se svou slečnou v letech aby s ním odjela vlakem na Aljašku. Zde je ponechán krásný prostor pro ženskou histeriku, jenž krásně podala Faye Dunaway. Musím pochválit hudební stránku filmu ta je opravdu na dobré úrovni. ()

Hrochstein

Z filmu je velmi cítit Kusturicovo okouzlení Amerikou. Arizona dream je film plný skvělých okamžiků, avšak jako celek mě neoslovil. ()

Queendom

Tohle byl takovej úlet, že jsem si málem divením se ukroutila hlavu:) Mně tyhle záležitosti moc nesedí, i když kdo ví, třeba jen neumím docenit genialitu tohohle díla. ()

Saesulkun

Někdo píše v komentářích, že Kusturicovu poetiku nemusí. Já to mám opačně, protože poetika bylo to jediný, co mě u filmu udrželo. Příběh o čtyřech hlavních a několika vedlejších více či méně duševně labilních figurách, mi přišel vykonstruovaný, nepravděpodobný a zbytečný a to jsem ještě netušil, že jeden z představitelů nehraje, ale je. ()

vaclaw

Kusturica, Bregovič a Depp v nejlepších letech spojili své síly a natočili neuvěřitelný film o životě a snech. ()

DaleCoper

Poprvé jsem tenhle film viděl na boskovickém festivalu v tamním letním kině před patnácti lety. Moc mne to asi nezaujalo protože jediné co mi utkvělo v paměti byla scéna kdy Vincent Gallo napodobuje Caryho Granta v North by Northwest. Ostatně těch odkazů pro cinefily je tam víc nejen Hitchcock. Kusturica svůj magický realismus přenesl z Balkánu do pouštní Arizony netvrdím že to nefunguje ale Otec na služební cestě a Vzpomináš na Dolly Bell mi připadají autentičtější. Moje hodnocení zvyšuje jako vždy skvělá hudba Gorana Bregoviče. ()

Sharleen

Možno keby som to videla pred rokmi, by ma to dostalo viac. Čo robí tento film dobrým, je herecké obsadenie na čele s mladým Johnnym Deepom a Emirov humor. Scéna pri večeri, ktorá končí snahou Grace obesiť na pančuchách :), je geniálna. A tak dobre, dám tomu tie 4 hviezdičky. ()

SAINTS

Arizona Dream je pribeh mladika Axela ,ktory je uneseny na svadbu vlastneho stryka a v rodnej Arizone sa musi konfrontovat so spomienkami na vlastne destvo a mrtvych rodičov.Spoznava neuroticku vdovu Elaine,stava sa jej milencom,no neskôr sa zamiluje do jej nevlastnej dcery Grace.Film obsahuje množstvo dramatickych modelovanych situacii a dve velkolepe samovraždy.Film je sprevadzany vnutornym monolom hrdinu Axela ako meditativnym komentarom celeho deja,je rafinovanou reflexiou gyča a životnych stereotypovFilm analyzuje formy ludskej nezrelosti a aj ked centralnym je v nom znova pribeh o dospievani,v Kusturicovej filmografii je vynimočny,pretože tvori prechod od filmu jedneho dospievajuceho hrdinu k filmom o kolektivnej nezrelosti dospelych ako znaku osobitej mentality i narodnej tragedie. ()

Johny_MH

Složitý felliniovský snímek plný inteligentního humoru, nádherné hudby a krásných obrazů. Z celého filmu se vine jedna velká teskná balkánská melodie o osudovosti. Pokud tento snímek nebudeme v těchto věcech vnímat, obávám se, že nám unikne to nejkřehčí a nejdůležitější. Mimochodem tak zdařilý portrét jedné rodiny jsem naposledy viděl ve Felliniho Amarcordu. ()

CANAL+ nově v sekci VOD

CANAL+ nově v sekci VOD

14.08.2023

Letošní rok je na nové streamovací služby bohatý. Jedním z nových hráčů je mezinárodně působící společnost CANAL+, která svou platformu uvedla letos v dubnu na český trh.   VOD knihovna CANAL+ nabízí… (více)

Kusturica a Depp rozpoutají revoluci

Kusturica a Depp rozpoutají revoluci

07.12.2009

Asi ne filmovou (i když, kdo ví?), pouze mexickou. Tu z počátku 20. století. O tom, že Emir Kusturica připravuje film o legendárním banditovi, revolucionáři a lidovém hrdinovi Pancho Villovi, jsme už… (více)