Film Arizona Dream z roku 1993 nás přivádí do prostředí New Yorku, kde žije Axel (Johnny Depp), který se živí jako strážce ryb v zátoce. Jednoho dne ho navštíví bratranec Paul, který Axela požádá, aby se zúčastnil strýcovy svatby pořádané v rodné Arizoně. Jelikož Axel nabídku odmítá, bratranec ho spícího unáší a Axel se ráno probouzí v těžké kocovině v Arizoně, kde se začnou dít neuvěřitelné věci... A především, kde se začínají plnit sny. Axel sní o životě na Aljašce mezi Eskymáky, v absolutním tichu. Elaine (Faye Dunawayová) se chce naučit létat. Grace by zase chtěla zemřít. Sny docházejí ke svému naplnění v momentu, kdy Axel podlehne touze postavit letadlo pro Grace, jelikož se do ní bezhlavě zamiloval... Magický realismus, jak bývá nazýván Kusturicův způsob filmového vyprávění, přenáší režisér z Balkánu do Arizony, i zde létají ryby, sanitky, touhy a sny se zhmotňují. Vedle slavných hollywoodských star jakými jsou Johnny Depp či Faye Dunawayová se ve filmu objevují i kultovní herci jako Vincent Gallo či Lili Taylorová. Nezaměnitelnou hudbu k filmu složil slavný Goran Bregovič, který s Kusturicou již dlouho spolupracuje. (Česká televize)

mombasamomo

Asi nejsem dostatečný nadšenec do surrealistických vizí v arizonské pustině, proto mě tento film nenadchl. Měla jsem pocit jakoby všechny postavy utekly z blázince, nejvíce mě zaujal výkon Lili Taylor a její postava milující želvy a toužící po smrti. Kusturicovi rozhodně svědčí spíše evropské prostředí se zemitějšími postavami a uvěřitelnějšími zápletkami. ()

jobina

Snad každý má svůj sen - uskutečnění představ, lásku či třeba létání. Prožít ho? Komu se to podaří a kdo vůbec se o to snaží? A kolik touhy, síly a bolesti je v nesplněném snu? Arizona Dream někoho pohladí, někoho rozesmutní a někomu vykouzlí úsměv. ()

Svratkin

Další úžasný Kusturicův film. Postavy tak absolutní a své jako sloupy antického chrámu. Až se musím ptát, jestli takové opravdu někdy někde existují... Film, který člověku říká, že života se není třeba bát, že život se prostě musí žít ať je jakýkoli, film, který nemá rád filosofii, ale člověka. ()

TeachMe

Emocemi i humorem nabitý film (režie, kamera, hudba a herecké obsazení skvostné) o tom, jak se smířit (či nesmířit) se zodpovědností za vlastní život. Nevím, co je na něm nepochopitelného, mně moc zasáhl. ()

niki7123

Johnny Depp podáva oslňující výkon. Hudba Gorana Bregoviće je skvostná a potrháva dejovou linii. Divák se nenudí, ale očekáva další vývoj filmu. Stříbrný medvěd 1993 Zvláštní cena poroty MFF Berlín 1993 ()

mark.benford

nádherný, nádherný film! celkovo mám rada kusturicove filmy, najmä čiernu mačku, bieleho kocúra, no Arizona Dream je pre mňa niečím viac než filmom. podmanil si ma hneď po úvodnéj scéne s eskymákmi a nepustil do záverečných tituliek. vlastne ani potom nie tak úplne, zapísal sa mi hlboko do vnútra. kvitujem presvedčivé herecké výkony hlavných predstaviteľov, zaujal ma najmä Vincent Gallo. výborná je, podľa mňa, aj Lili Taylor v úlohe Grace. Veľmi netypický príbeh popretkávaný hudbou Gorana Bregovića si človeka jednoducho musí získať. ()

Lonelybiker

Strašně divný film, ale zřejmě styl Emira Kusturici je přesně takový. Zatím to nemohu posoudit, byl to můj první jeho snímek. Přestože nám servíruje jednu prazvláštní scénu za druhou, je na nich něco zajímavého, příjemného a hezkého. Jsem zvědavý na další kus. ()

pretorij

Nic lepsiho jsem nevidel a ze jsem videl hodne. Tezke, filozoficke, blaznive, smutne i legracni. Dokonalejsi kombinace hudby a filmmu neni. Tohle neni normalni. Tohle je trip autistickeho trpaslika co sni o zivote na zemi. Miluju to. ()

Korra

Od chvíle, kdy se Lily Taylor zeptá, jestli myslíte na sebevraždu, je jasné, že tohle opravdu nebude moc normální film. A já ho za to miluju. ()

Ruben

Jeden z nejkrásnějších filmů, které jsem měl to štěstí vidět. A pokaždé, když jej vidím, najdu v něm něco nového :) ()

wopizura

Po Undergroundu je tohle můj nejoblíbenější Kusturica, který ve svých filmech nezapře českou filmovou školu kombinovanou se svým balkánským duchem a humorem, to vše tentokrát zasazené do amerického prostředí. Je to nádherný sen, kde nechybí ani Kusturicův oblíbený oběšenec (tentokrát se věší holka na svých punčocháčích). Je to drsný i poetický a hlavně nádhertně snově opravdický. ()

alienable

Po skončení ještě chvíli sedíte, tupě se usmíváte, přemýšlíte a užíváte si, že ve vás ještě nějaký film dokáže vyvolat tak příjemný pocit. Měli bychom si plnit naše sny, jakkoli bláznivé to může být.... Báječný film, který není třeba dlouze rozpitvávat, ba ani mu chtít za každou cenu porozumět. ()

majlaan

Úděsná pseudofilozofická břečka o životě a snech několika vyšinutců, která postrádá jakoukoli aplikovatelnost do normálního života. Pokud vám teda nepřijde fajn se zabít ve chvíli nalezení lásky, v tom případě je to přesně film pro vás. V první půli jsem se párkrát opravdu od srdce zasmál a byl zvědavej, co z toho bude. Druhá půle byla protrpeným zklamáním. To už snad raději Komando než tohle. Podobně o životě, podobně vtipné a bez duchaplnejch intelektuálních žvástech o hovně. ()

TylerD.

Bregovičova hudba opět dominuje a násobí nejsilnější scény (Death). A co se týká filmu tak dobrý ale vždycky mi přijde samoúčelný když se lidi chovají schválně divně aby to dostálo dostatečně divnýmu filmu. ()

peproch

PO celou dobu nevíte, kdo je tu vlastně naivní a jestli ta naivita, kteoru film ukazuje je kladem nebo záporem, jestli je obdivována nebo vysmívána. Život je vlastně krásný, když jste naivní. ()

CANAL+ nově v sekci VOD

CANAL+ nově v sekci VOD

14.08.2023

Letošní rok je na nové streamovací služby bohatý. Jedním z nových hráčů je mezinárodně působící společnost CANAL+, která svou platformu uvedla letos v dubnu na český trh.   VOD knihovna CANAL+ nabízí… (více)

Kusturica a Depp rozpoutají revoluci

Kusturica a Depp rozpoutají revoluci

07.12.2009

Asi ne filmovou (i když, kdo ví?), pouze mexickou. Tu z počátku 20. století. O tom, že Emir Kusturica připravuje film o legendárním banditovi, revolucionáři a lidovém hrdinovi Pancho Villovi, jsme už… (více)