Film Arizona Dream z roku 1993 nás přivádí do prostředí New Yorku, kde žije Axel (Johnny Depp), který se živí jako strážce ryb v zátoce. Jednoho dne ho navštíví bratranec Paul, který Axela požádá, aby se zúčastnil strýcovy svatby pořádané v rodné Arizoně. Jelikož Axel nabídku odmítá, bratranec ho spícího unáší a Axel se ráno probouzí v těžké kocovině v Arizoně, kde se začnou dít neuvěřitelné věci... A především, kde se začínají plnit sny. Axel sní o životě na Aljašce mezi Eskymáky, v absolutním tichu. Elaine (Faye Dunawayová) se chce naučit létat. Grace by zase chtěla zemřít. Sny docházejí ke svému naplnění v momentu, kdy Axel podlehne touze postavit letadlo pro Grace, jelikož se do ní bezhlavě zamiloval... Magický realismus, jak bývá nazýván Kusturicův způsob filmového vyprávění, přenáší režisér z Balkánu do Arizony, i zde létají ryby, sanitky, touhy a sny se zhmotňují. Vedle slavných hollywoodských star jakými jsou Johnny Depp či Faye Dunawayová se ve filmu objevují i kultovní herci jako Vincent Gallo či Lili Taylorová. Nezaměnitelnou hudbu k filmu složil slavný Goran Bregovič, který s Kusturicou již dlouho spolupracuje. (Česká televize)

Lionheart

Můj první Kusturica a hned taková emocionální a filmařsky brilantní pecka! Johnny Depp byl tehdy na počátku, ale o to sympatičtěji působí, vlastně všichni herci jsou skvělí, každý trochu po svém a jsou nádherně podivní. Hudba a kamera nemají chybu a ten filmařský vtip (jeden z mnoha), kdy Grace rozbíjí Axelovo letadlo, zatímco on spí, tak aby jej nevzbudila, tak to rozbíjí bez zvuku :D to mě dostalo a mimo jiné za to to má u mě Full house. ()

Ixbalanke

Především mě rozčilovalo nesmyslný a uřvaný chování těch ženských. Vůbec jsem nechápala proč co dělají. A tím ten film tak nějak pozbýval smyslu... ()

Rozjimatel

"I hate that film."     Kusturica v Arizone? Nuž, aj to je možné, aj keď sa tým ten typický balkánsky duch vytráca, čo mne osobne trochu chýba. Film je aj tak plný obvyklej Kusturicovej bláznivosti (lieta v ňom všetko, či to má krídla, alebo nie), až sa z toho občas jednému hlava zatočí. Napriek tomu ale film miestami pôsobí trochu jednotvárne, keď sa práve neodohráva jedna z tých silnejších scén. Tou najsilnejšou a veľmi atmosférickou je pre mňa scéna narodenín (Axel a Grace na streche domu, Elaine lieta lietadlom, Paul prchá, čo mu sily stačia). Potešili ma bohaté odkazy na môj obľúbený Hitchcockov film North by Northwest (1959). Z postáv ma veľmi bavila Grace vo výbornom prevedení Lili Taylor, na druhej strane som si nevedel zvyknúť na neprirodzený vzhľad tváre Faye Dunaway (zrejme po plastických operáciach). ()

Damielka

Tenhle film jsem byla bohužel donucena sledovat v dabingu a to mi hodně zkazilo celkový dojem. Jinak bych určitě dala čtyři hvězdy. ()

Trash

Pro mě osobně jeden z nejkrásnějších Kusturicových filmů... Film o tom, že každý má nějaký sen, každý za ním jde jinou cesou, a všichni jinak neseme to, když se mu nemůžeme přiblížit. K tomu skvělé herecké výkony, silná hudba, humor, melancholie, prostě originální a hluboký zážitek. ()

Delaney

hodně dobré čtyři hvězdy, ale na pět mě to příliš nezaujalo... Každopádně Kusturica s Deppem k sobě sedli... 80% ()

SynthiaTT

Každý sme svojím štýlom cvok...len neviem s ktorým z nich som sa zosobňovala. "Good morning, Columbus." Sladký mladňas Johnny a jeho slepačie stvárenie(už vtedy si nemohol odpustiť bláznivý výstrelok). Skvelý príbeh umocnený tajomnými snami a silnou príťažlivosťou. ()

Oralfabet

Na jednu stranu je to takovej zasněnej film o létání, na druhou stranu se to občas zničehonic zvrhne v absolutní chaos. Celý je to tak absurdní, že kdykoli po mě film chtěl, abych něco cítil, měl jsem celkem problém mu vyhovět. Ale má to prostě svůj vibe a některý scény a momenty si mě rozhodně získaly. Nevadilo by mi, kdyby se mi dneska zdálo o eskymácích a lítající rybě. 7/10 ()

MedullaO.

pardón ??...asi jsem ztratil smysl pro umelecke filmy, nebot u tohohle filmu sem po 15min zacal trpet, ani ne nudou, ale tou ubohou snahou vytvorit "Neco" z cehoz nakonec je jakysi bezmyslenkovite preplacany a utahany "NIC"..velice me ten film zklamal a herce co to museli hrat uprimne lituju. ()

phaloc

Kusturica je skvely rozpravac, ale jeho melancholicka zasnena Arizona je taka tahava a lezerna ako sopel, ja som sa vacsinu casu strasne nudil. Postavy su krasne vykreslene - a strasne nezaujimave. Cele to snivanie o snivani, drzim svoj sen, usiel mi sen, chcem skoncit ako v mojom sne, snivajte s nami... Na povrchu je to take citlive, basnicke, ale pre mna to bol jeden nudny dvojhodinovy sen... (idem spat, a dufam ze sa mi nebude nic snivat) ()

RomanHyde

Velmi těžko se tento film popisuje a hodnotí. Je to vlastně čistě pocitová záležitost na kterou každý reaguje zcela individuálně a neexistuje na ni šablona. Záleží jak komu sedne. Každopádně já mám moc rád tyhle originální zážitky, které ve vás zůstanou a který si kdykoliv rádi znovu zopakujete. Sním či bdím, je to sen? ()

kdosizrosy

"Otec říkával, že když chcete vidět něčí duši, musíte mu nahlédnout do snů." Co si budeme povídat, je to film o snílcích pro snílky. Já jsem si z něj ale, byť mám ke snílkovství dost blízko, moc neodnesla. Asi kvůli tomu, že to snění nebylo moc reálné (jde to vůbec říct?). Nepsat o tom dlouhou esej do školy, možná bych to ještě přehodnotila. Takhle to však nechávám na lepším průměru. ()

VictorMartel

Film lze lakonicky anotovat jako "balamutící vidinu kolektivní představivosti" (Jerzy Plazewski - Dějiny filmu, Praha, Academia 2009). Nápaditý námět a prvotřídní herectví všech zúčastněných. ()

Psice

Cítím, že jsem k tomuhle filmu potřebovala dozrát – možná proto jsem až po deseti letech objevila právě onu pointu. A taky jsem se za tu dobu naučila, že se o některých věcech nemluví, protože by ztratily kouzlo. Snad si jen na závěr dovolím citát (údajně od M. Twaina): „Nikdy se neodpoutávej od svých snů! Když zmizí, budeš dál existovat, ale přestaneš žít.“ ()

CANAL+ nově v sekci VOD

CANAL+ nově v sekci VOD

14.08.2023

Letošní rok je na nové streamovací služby bohatý. Jedním z nových hráčů je mezinárodně působící společnost CANAL+, která svou platformu uvedla letos v dubnu na český trh.   VOD knihovna CANAL+ nabízí… (více)

Kusturica a Depp rozpoutají revoluci

Kusturica a Depp rozpoutají revoluci

07.12.2009

Asi ne filmovou (i když, kdo ví?), pouze mexickou. Tu z počátku 20. století. O tom, že Emir Kusturica připravuje film o legendárním banditovi, revolucionáři a lidovém hrdinovi Pancho Villovi, jsme už… (více)