Film Arizona Dream z roku 1993 nás přivádí do prostředí New Yorku, kde žije Axel (Johnny Depp), který se živí jako strážce ryb v zátoce. Jednoho dne ho navštíví bratranec Paul, který Axela požádá, aby se zúčastnil strýcovy svatby pořádané v rodné Arizoně. Jelikož Axel nabídku odmítá, bratranec ho spícího unáší a Axel se ráno probouzí v těžké kocovině v Arizoně, kde se začnou dít neuvěřitelné věci... A především, kde se začínají plnit sny. Axel sní o životě na Aljašce mezi Eskymáky, v absolutním tichu. Elaine (Faye Dunawayová) se chce naučit létat. Grace by zase chtěla zemřít. Sny docházejí ke svému naplnění v momentu, kdy Axel podlehne touze postavit letadlo pro Grace, jelikož se do ní bezhlavě zamiloval... Magický realismus, jak bývá nazýván Kusturicův způsob filmového vyprávění, přenáší režisér z Balkánu do Arizony, i zde létají ryby, sanitky, touhy a sny se zhmotňují. Vedle slavných hollywoodských star jakými jsou Johnny Depp či Faye Dunawayová se ve filmu objevují i kultovní herci jako Vincent Gallo či Lili Taylorová. Nezaměnitelnou hudbu k filmu složil slavný Goran Bregovič, který s Kusturicou již dlouho spolupracuje. (Česká televize)

tuberatanka

Celkom atypický Kusturicov film - namiesto Balkánu sme tentokrát v Amerike a film je v angličtine. Film je zvláštne snový a veľmi silný, ale zároveň aj zdĺhavý. Kusturicov zmysel pre humor a absurditu je tu skôr v úzadí a v popredí sú tentokrát skôr fantazijné scény a scény z relatívne pokľudného života kdesi na kraji USA. Kusturica to zvláda viac než dobre, miestami až úchvatne, ale pre tentokrát mi to v konečnom dôsledku stále príde ešte príliš realistické (napriek solídnej porcií snových a surreálnych scén) a v príliš pomalom tempe. Pokiaľ však na vás filmy ako Underground či Čierna mačka, biely kocúr boli priveľmi divoké, zbesilé a neprehľadné, toto sa vám môže páčiť ďaleko viac. ()

raskovnik

Film o rybe, ktorá všetko vie; o Elaine a Grace, ktoré sa nevošli do jedného tela a o lietaní. Jeden z najlepších filmov. Pretože hudba od Gorana Bregoviča, pretože réžia Emira Kusturicu, pretože Johnny Depp. "I'm not going to die. I'm going to live forever until one day I'll wake up and I'll be a turtle." ()

indian viki

V celku nadprůměrný film ale místy velice zdlouhavý(scéna s kmotrem trvý bezmála 5 minut), Johnny Deppův výkon a Emirovo Kusturicovo režie nepotřebuje komentář a to samé hudba Gorana Bregoviče která sama o sobě pozvedla film o 1*. 65% ()

Vendem

Dosud nenapodobený a v mnohém nenapodobitelný snímek zcela nekonvenčně spojuje motivy touhy po úniku, mladického snění, dospělácké vázanosti k majetku a - zvlášť v monolozích hlavního hrdiny - moment ztráty ideálů a smiřování se s realitou. Šílenosti, které postavy provádějí jakoby mimochodem, se stávají srozumitelné tehdy, jakmile probouzejí v divákovi vědomí bídy navzdory životu ve zdánlivě blahobytné zemi. ()

gizi

Netradiční film, jak jsem i od režiséra čekal. Pro mě má bohužel víc slabších míst než těch lepších. Je až moc krutý, je až moc dlouhý. Celkově 65-70%, 25.7.2012. ()

chlievik

Myslím, že si o Kusturicových filmoch zistím viacej. Toto bol pre mňa jeden malý zázrak, úplne že... vynikajúci film, plný prekvapení, spôsobov vyjadrovania sa, symboliky, skvelej hudby, spojenie drámy, realizmu, surrealizmu, komédie, fakt som sa aj zasmial aj zamyslel, zanechalo to vo mne pocit smútku, a to je práve to výnimočné, najmä začiatok som vnímal v pochybnostiach, lebo sa mi javili niektoré scény trošku skurvené, proste asi... nemorálne... alebo čo, ale uvedomil som si vlastne a definitívne, že práve v tom bolo vyjadrene sa režiséra, že LASKA JE PROSTE ŠIALENÁ A AMORÁLNA, lebo je to láska a vzniká na miestach, medzi práve tými, ktorí sa k sebe nehodia, zničia sa, zaľúbia sa a trpia, láska je svet, ktorý jednoducho, keďže vzniká náhodne, nemôže mať žiadne logické ani morálne pravidlá, a potom ubližuje ľuďom, tým, čo sa zamilujú, aj tým, ktorí ju prežívajú, aj tým, ktorí ju závidia, a tí, ktorí ju prežívajú, sú odmenení v podobe dobrého a vášnivého sexu, ale zlíznu si aj to brutálne peklo potom, v ľútostiach a křčoch postrádania a šialenstva osamelosti, a tí, ktorí ju závidia, sa len ticho mučia a trýznia, nemajú nič, žiaden sex, nič, ani ho z ľútosti či súcitu nepríjmu, ani nepochopia výstrednosť tých, ktorí lásku majú a žijú ňou, ale zostanú zabarikádovaní vo svojich myšlienkach, naivných snoch či predstavách, ale neskosia zase to temné utrpenie odlúčenia, hoci zase ..môžu skončiť presne tak ako Grace... Vypichnem štyri pradivné osobnosti reálneho sveta, v ktorom všetci žijeme - štyroch bláznov rôzneho druhu: šialená chorá psychicky narušená mánio-depresívna vrahyňa svojho manžela, ktorá šťastne miluje mladých mužov, nemorálne, ale je to jediná záchrana jej zlomenej psychiky - sex s nimi, prípadne závislosť, útek od seba, snaha žiť, milovať, bez svedomia, ale zblázniť sa... Druhý je cynik, rýchlo rozpráva, melie scény z filmov, melie o ničom a o hocičom, na všetko skutočne hodnotné (alebo iluzórne?) serie, každú preťahje, lebo.. pochopil... kde žije, a aké sú jeho možnosti vo svete žien, ktoré manipulujú, a kde ak niekto chce skutočne uvažovať a milovať, a je muž, nemá šance si nijak pomôcť, len byť svinský cynik a sebecký hajzel... Dalším je naivný chlapček, ktorý ide za svojimi prvými skúsenosťami, naivne ale krásne, ponorený v snoch, pobláznení, ktoré ešte nevie pomenovať, je šťasný ale spoznáva svet, je to mladý človek, ktorý sa blíži k prvej zákrute, v ktorej mu spadne úsmev, a ktorý už potom nenájde, ale dnes sa ešte usmieva, a hoci už o láske niečo vie, stále je to len prológ....A posledná, mocochou zničená popoluška, ktorá miluje, závidí, zblázni sa zo závisti, žiarlivosti, úchylnosti svojich snov, melanchólie a sebatrýzne, a nakoniec, keď pochopí absurditu svojej existencie, prinesie to posledné, čo sa v láske priniesť má, slovo 'milujem ťa', a posledný súcit k láske a k životu. O tomto je láska, skvelý Kusturica... Fakt génius. Sny neexistujú pre tých, ktorí žijú svoj sen, a nie snívajú o svojom živote. A je v tom vlastne rozdiel? Pre šialencov rozdiely nie su. Neexistujú. Žiadne. Aspoň v láske nie... :) () (méně) (více)

carnacv

Shrnuto v kostce podivný příběh člověka obklopeného pomatenci a šílenci. Aby toho nebylo málo, snaží se film přidat i pár duchovních rozměrů, které však nemají hlubší rámec. Vlastně nebýt takové zvláštní pohody, kterou film servíruje na každém rohu, asi by mě snímek více nezaujal a při delší stopáži unudil. Jenže pan Kusturica je neobyčejný režisér, a tak na mnoha místech překvapí svým originálním přístupem. Není také od věci viděl mladého Deppa v akci. A tak jsem vlastně rád, že jsem mohl snímek shlédnout, a to i přes to, že mě extra nenadchnul ani nedojal, ba dokonce jsem konec toho absurdního děje uvítal. Víc o tom asi napsat nejde, musí se to vidět. ()

abrat

Film vraj vznikol počas režisérovho pobytu v USA, podľa scenára jedného zo študentov. Vo filme je množstvo bizarných scénok, ktoré sú komentované vnútorným monológom hlavného hrdinu. Depp sa na to hodil, viac ako ktokoľvek. Na filme je úchvatný aj začiatok s Eskimákmi. Celá táto titulková sekvencia je nezabudnuteľná... ()

fola

Balkánský Kusturica ve svém jediném americkém filmu, ve svém typicky magickém stylu a pohodové náladě ikdyž poměrně depresivní... Top stále zůstává jeho Dům k pověšení. ()

skok01

I když zjišťuji, ža asi ne úplně chápu filmy E. Kusturici musím říct, že i přesto je tento film velmi dobrý a povedený. Velmi oceňuji a velmi se mi líbí jasné, detailní a propracované představení a popis hlavních rolí, jejich charakteristik vč. jejich prožívání, nálad (radostí, smutků, depresí, sebevražedných myšlenek) a velmi se mi také líbí popis děje a situací do všech detailů, z mého pohledu jde o kvalitní a propracovaný děj, kde na člověka mluví dýchá každý okamžik a kde je vše promyšleno do nejmenšího detailu, film není rozhodně nudný, tuctový, ale svým detailním a obsáhlým popisem všeho si diváka jistě získá. A nad to všechno je film korunován naprosto skvělou a výbornou hudbou G. Bregoviče a tu já můžu, ta je výborná a skvělá. ()

DrifterSoul

Surrealistické. Poetické. Plné niterných pocitů. Strhující balkánský soundtrack - ale v AZ. Nádherně živočišné. Na téma, plň si v životě své sny, jinak nebudeš nikdy šťastný.....Krásné crazy pohlazení. ()

robbez

Eskymáci, létající ryby, podívín, který pečuje o ryby v New Yorku, strýček, který v Arizoně prodává kadilaky. ()

nikhaj

Vysnívaná láska a stratená láska, neskôr strata lásku a vidina novej, ale i tak je to vec nedosiahnutelna. Kusturica má cit bavil som sa ()

kvocoDH

Film je po psychologickej stránke dovedený do dokonalosti. Panoptikum patologicky chorých vzťahov medzi postavami vyvoláva vo mne ako v divákovi snáď všetky druhy emócii. To robí film veľmi silným, no príjemným na pozeranie vďaka vtipným okamihom ako sme si u Kusturicu už zvykli. Je to jeden z mojich najobľúbenejších filmov. ()

bocy

Bolo to miestami vtipné, ale miestami poriadne nudné...Poznám typy ľudí, ktorým by sa to páčilo, ale ja skôr patrím k opačnej skupine.:-) ()

tytule

Mé náhodné přepnutí telky, mi nadělilo skouknutí tohohle filmu, bylo to zas jedno z těch příjemných překvapení, moc se mi film líbil a kině byl ještě lepší než v tý bedně-což dá rozum-, Johnas byl výborný a obě dámy vedle něj také,prostě zas jednou dobrej biják. ()

hrabac

Další něžně drsné dílo režiséra s obrovským potenciálem nasměrovaným ostruhami z dětství (možná nejen) do syrového dramatična. Hrdinové se pohybují na hranici chápání nás konzervativních a uspořádaných občanů, jsou hystericky impulzivní , nemají námi potřebné jistoty ale mají sny. Možná, že ten jeden jediný dokonale prožitý okamžik štěstí opravdu stojí za to.... ()

CANAL+ nově v sekci VOD

CANAL+ nově v sekci VOD

14.08.2023

Letošní rok je na nové streamovací služby bohatý. Jedním z nových hráčů je mezinárodně působící společnost CANAL+, která svou platformu uvedla letos v dubnu na český trh.   VOD knihovna CANAL+ nabízí… (více)

Kusturica a Depp rozpoutají revoluci

Kusturica a Depp rozpoutají revoluci

07.12.2009

Asi ne filmovou (i když, kdo ví?), pouze mexickou. Tu z počátku 20. století. O tom, že Emir Kusturica připravuje film o legendárním banditovi, revolucionáři a lidovém hrdinovi Pancho Villovi, jsme už… (více)