Film Arizona Dream z roku 1993 nás přivádí do prostředí New Yorku, kde žije Axel (Johnny Depp), který se živí jako strážce ryb v zátoce. Jednoho dne ho navštíví bratranec Paul, který Axela požádá, aby se zúčastnil strýcovy svatby pořádané v rodné Arizoně. Jelikož Axel nabídku odmítá, bratranec ho spícího unáší a Axel se ráno probouzí v těžké kocovině v Arizoně, kde se začnou dít neuvěřitelné věci... A především, kde se začínají plnit sny. Axel sní o životě na Aljašce mezi Eskymáky, v absolutním tichu. Elaine (Faye Dunawayová) se chce naučit létat. Grace by zase chtěla zemřít. Sny docházejí ke svému naplnění v momentu, kdy Axel podlehne touze postavit letadlo pro Grace, jelikož se do ní bezhlavě zamiloval... Magický realismus, jak bývá nazýván Kusturicův způsob filmového vyprávění, přenáší režisér z Balkánu do Arizony, i zde létají ryby, sanitky, touhy a sny se zhmotňují. Vedle slavných hollywoodských star jakými jsou Johnny Depp či Faye Dunawayová se ve filmu objevují i kultovní herci jako Vincent Gallo či Lili Taylorová. Nezaměnitelnou hudbu k filmu složil slavný Goran Bregovič, který s Kusturicou již dlouho spolupracuje. (Česká televize)

agassi68

Od Kusturicu mám radšej rýdze komédie ako tieto snovo-duševné filozofie. Svet týchto ľudí je mi trošku cudzí aj keď ich chápem. Niečo podobné sa snaží vkladať do svojich filmov aj Jakubisko. ()

Lyžař

Film s docela hlubokou myšlenkou (ač, musím se přiznat, mě dlouhou dobu unikala)..mě však hlavně zaujal herecký výkon Johnnyho Deppa. Ten zde opět předvádí něco, na co stojí se dívat více jak dvě hodiny. A koneckonců i ostatní role jsou k uvěření. Dokonalá hudba, která padne do jednotlivých scén jak zadek na hrnec je pak už jen třešničkou na dortu. Dort to byl ale pro mě velký, slaďoučký a..i po tom, co jsem ho dojedl na něj budu ještě pěknou dobu myslet. ()

GOREGASM

Arizona Dream je druhý Kusturicův film, který jsem měl možnost vidět a utvrdil mě v tom, že Emir je právem považovaný za jednoho z top evropských tvůrců. S podporou kvalitních zaoceánských herců, v čele s Deppem rozehrává rozmanitý příběh plný snění a zklamání, který mě sice neuspokojil svým koncem, ale jako celek jde o na malém prostoru rozehraný, přesto intenzivní­ filmový zážitek. 75% ()

gombarix

Divný film se Zuzanou Stivínovou pod jménem Lili Taylor, a Faye Dunaway na letadélku Káněti (na padesát sympaticky trhlá role), ale obsahuje prasátko (* +), na druhou stranu ten vnitřní monolog je tak otravný... (leda by byl jeho) (* -) ()

greenlord

jelikoz mne u tohoto kusu nefunguje hodnoceni( proc???), hodnotim komentarem na 3,5*. film se zvlastni atmosferou plny postav, ktery umeji snit a sve sny se snazi prevadet do reality tu s vetsim, tu s mensim uspechem. hodnoceni uz bezi, takze po mirnem vahani zaokrouhluji na 3*. skvela hudba, bregovic ja klasa ()

brumbrum

Zlatanina. Citit z toho sice Kusturicu chvilami, ale len tak jemne - inak tuctovy holyvudsky otaznik nad vsetkym. Vela kecov bez hlbsieho zmyslu a zbytocne umelecke pozy, ktore maju vyludit dojem intelektualskeho zazitku - rychly strih, spad prechodov, pozy.. Skoda, lebo herci su fakt dobri, hudba tiez dobra. Aj to zacalo velmi slubne, az sme sa fakt tesili na fajny filmovy vecer. Velke sklamanie zial. Postpubertiak Johnny Depp hlada sam seba, poskuluje po zaletoch svojho bratranca a stryka a dako sa do toho vzdy tak trocha zamotava. Auta, zenske, americke prasenie o americkom sne, kadilaky, lacny biznis, no a hlavne stale tie sny a uvahy o tom vsetkom bez vychodiska a naoko to ma davat zmysel vsetko. A dobra hudba. A dobry strih. A dobri herci. A cele je to beztak nanic, ako dobre ohriata kuchta s dobrou vonou, ked je clovek fajne hladny - ale nenaje sa, hoci kuchta krasne rozvoniava, ale je komplet prazdna, len ta smakova para vsade. Jednu hviezdicku davam predsa, pre neholyvudsku muziku a snazivych hercov, ktori to zial nevytrhli. Za ten duty scenar si viac ale nezasluzia. ()

Chilly00

Podoba „romantického“ trojúhleníků v podání Emira Kusturici. Každý o něčem sní, akorát někdo se z honby za svým snem dokáže i dost dobře zbláznit. Stejně jako labilní Elaine a její nevlastní dcera Grace. Těžko říct, kdo je větší blázen. Je však radost se na takto nefunkční milostný trojúhelník koukat. Něco z nevyzpytatelné balkánské povahy tady rozhodně je, akorát tentokrát namixované s mexickou „dechovkou“. Bizarní honba za ještě bizarnějšími sny. Co by to však bylo za život bez snů. ()

MickeyStuma

Mladý Newyorčan odjede do Arizony, kde objeví vysněnou svobodu nadevše milující. Johnny Depp v krapet neobvyklé roli, avšak kterou po herecké stránce ukázal, co je zač. Skvěle napsaný příběh plný melancholické fantazie, která například prezentuje myšlenku, v které např. sebevražda není jen pozemským bodem, ale opakujícím se tématem. A dokonce  ani žádná z postav se necítí být skutečností svou přítomností, svých činů a daných ideálů. Scénář je originální a v mnoha ohledech velmi inteligentní a zábavný zároveň. Tato vyváženost směřuje k lepšímu uchopení a hlavně pochopení všech výstředností děj obsahující. Jedná se o malý divný film s dlouhou stopáží s velmi silnými hereckými výkony. Johnny Depp, Jerry Lewis, Faye Dunaway a rodačka z Prostějova Pavlína Pořízková. Snímek udržuje pozornost, neb nelze dopředu předpovědět, co že se bude dít dál. Na druhou stranu ale nutno přiznat, že to, co se právě v danou chvíli odehrává, zase moc nadšení nevyvolává. Ano, zní to divně, ale tak to prostě je. Je to ve svém smyslu a pojednání všeho dění snímek nekompromisní a takový nesourodý. Určitý kult přímočarosti a nadšení však patrný je a jestli se snímek svým námětem a zaujetím stane kultovním, ukáže až čas. ()

Dimo

Umělecké dílo, na které se dívat je potěšením. Nádherná krajina, hudba, příběh a herci. Srdcovka. 95%. Viděno i na velkém plátně v rámci Projektu 100. Zážitek. ()

Cruchot

Velmi osobitý filmeček. A hlavně ve střední částí téměř co záběr, to perla. Velmi nápadité. Jako vždy výborný Johny Depp i nestárnoucí Fay Dunawayová. A rovněž znamenitá Lily Taylor, která ve mě zanechala asi nejhlubší stopu. Bohužel se Kusturica nevyvaroval několika hluchých míst, některé scény chápe možná jen on sám a závěr už byl přeci jen slabší a zaváněl nudou a bezradností. Celkově ovšem výjimečný zážitek. ()

BadCough

Divnosť najhrubšieho zrna, ale podaná s citom. Z lietajúcej ryby mi bolo do smiechu a občas aj do plaču. Krásna Bregovićova hudba a skvelé výkony Faye Dunaway a Lili Taylor. Páčilo sa mi, že humor bolo treba objavovať a Deppove reflexie dávali ( aspoň pre mňa ) obrovský zmysel. ()

maaan

"If somebody asked me why I don't take the next train back to New York, it's because you can't say no to your childhood hero. I decided to be his best man, but one thing I was sure of: No matter how much I loved the smell of cheap cologne, I was never going to become my uncle, and I would never sell Cadillacs. Axel, if I died tomorrow, where would you be? You're not gonna die tomorrow. Who knows when I'll die?" ()

Kingjiri

Delší dobu jsem se chystal Arizonu zkouknout, až jí dávali na ČT 2, dokonce v originálnim znění s titulkama a tuhle nabídku jsem nemoh odmítnout. Vlastně moh, ale to jsem zjistil až při závěrečnejch titulkách, kdy mi bylo jasný, že mi film nedal vůbec nic. Možná jsem se jenom přesvědčil, že Depp dokáže svym výkonem utáhnout i extra nudný snímky a překvapila mě dost svérázná hudba, která se mi nakonec docela i líbila. Hlavní myšlenka špatná nebyla, realizace mě však vůbec nenadchla. Nejvíc Arizonu táhla kde dnu dlouhá stopáž a spoustu zbytečnejch scén. Je taky možný, že jsem film příliš nepohochopil, ale druhou projekci kvůli tomu dávat určitě nebudu. Druhá hvězda za Deppa. ()

Charlie84

Jdu psát adminovi, ať mi povolí minimálně šest hvězd! Začal bych tím, že mám Kusturicův humor rád a taky jsem se několikrát upřímě zasmál. Herecky je to také moooooc fajnová podívaná. Za to tedy ty dvě hvězdy. Víc než u filmu jsem se nicméně pobavil nad všema těma mísníma minimálně za tři, které začínají "jakože fakt sem to nepochopil, ale bla bla bla..." je to Emir, tak tam přece musí být bla bla bla. Uznávám, řada scén je moc hezky vypointovaných a pravděpodobně je to velice sofistikovaná meta alegorie, protože co já můžu vědět o Arizónském snu. No, zhruba tolik jako průměrný Srb. Až si budu chtít honit intelektuálno, zaskočím na sciencenetwork.com, netřeba stočtyřicet jedna minut abstraktních koláží, které ještě pravděpodobně ústí v osudová sdělení ve chvílích, kdy DJ Bregovič pouští (mimochodem velice zdařilou) dramatickou notu. Ta už bohužel není ani k smíchu, takže zde nula bodou. A končím, než si rozmyslím i ty dvě... ()

tranquill

"Nikdy jsem neviděl ryby lhát, ani plavat ve sračkách..." Já už také neuvidím... čekal jsem víc. A... "Dva mínusy ještě nedávají plus..." ()

Razzor_82

"Rybí vědí všechno a nepotřebují myslet." Kusturicova poetika plná deprese. Snění mám rád ale u tohoto filmu jsem se krapet nudil. Celé je to postavené na emocionální nevyrovnanosti hlavních postav. Vše skončí psychologickou katastrofou. Asi to má být snímek o nenaplněných snech, který mě minul. 6/10 ()

CANAL+ nově v sekci VOD

CANAL+ nově v sekci VOD

14.08.2023

Letošní rok je na nové streamovací služby bohatý. Jedním z nových hráčů je mezinárodně působící společnost CANAL+, která svou platformu uvedla letos v dubnu na český trh.   VOD knihovna CANAL+ nabízí… (více)

Kusturica a Depp rozpoutají revoluci

Kusturica a Depp rozpoutají revoluci

07.12.2009

Asi ne filmovou (i když, kdo ví?), pouze mexickou. Tu z počátku 20. století. O tom, že Emir Kusturica připravuje film o legendárním banditovi, revolucionáři a lidovém hrdinovi Pancho Villovi, jsme už… (více)