Bajo la Rosa

• angličtina Under the Rose

Mladičká dívka Sára (Patricia Olmedo) žije s rodiči a svým bratrem pokojný život až do doby, kdy je po hádce s matkou unesena. Únosce (Ramiro Blas) se záhy ozve s nabídkou návštěvy v jejich domě, na které si začíná diktovat podmínky dívčina návratu pod záminkou její smrti. Chce, aby její matka Julie (Elizabet Gelabert), bratr Alex (Zack Gómez) či otec Oliver (Pedro Casablanc) řekl nahlas své tajemství. Koho z nich myslí a co přesně chce slyšet? Každý v životě má přece něco, co by rád držel pod pokličkou. Kam až hra na pravdu dokáže zajít a co je motivem únosce? Jedna zásada se musí dodržet – „pod růží se mluví vždy pravda“. (MJMilan)

Remedy

Celkem vostrá španělská žánrovka, která si ani v nejmenším nebere žádné servítky. Ve své podstatě zlý a cynický film, ve kterém se těžko určuje, kdo je tím skutečným záporákem. Z čistě morálního hlediska je to totiž celé zvrácené a převrácené naruby. [85%] ()

vanadium

Kdepak, tohle se nepovedlo. Zbytečně naturalistické a dovedené do zbytečného extrému. Zlo, které vyplodilo ještě větší zlo. Film se zbytečně táhl, byl relativně předvídatelný (jak postupné události, tak pointa), některé scény jsem musel zrychlit (dívat se 5 minut na vytrhávání zubů kleštěmi ztrácí na svém "kouzlu" - nehledě na nesmyslnou perverznost takové scény). Udělal jsem si teď španělskou thrillerovou jízdu - ale po perfektním Contratiempu následovaném slabším, ale přesto nadprůměrným El cuerpem je tady pokažené Bajo la Rosa - takže je to jízda z kvalitativního kopce. Ano, herecké výkony super, napětí (kolísavě) dobré, ale celkově to konání hlavní trestající postavy postrádalo onen morální rozměr snahy o dosažení spravedlnosti čistými prostředky, jak bylo brilantně zobrazeno v Contratiempu. Namísto toho se trestající postava v Bajo la Rosa mnohočetně svým konáním ušpiní, protože se snižuje ke zvrácené osobní pomstě, která je cestou do pekel. Lukáš 8:17 rozhodně neměl na mysli tohle. ()

stration

Extrémně nechutný, bezútěšný, depresivní a zlý film. Za pozornost ale určitě stojí hlavně díky nápadu, preciznímu zpracování, hereckým výkonům. Přiznám se, že mě pointa napadla už v první polovině filmu, ale její zpracování je nekompromisní. Doporučuju silnějším povahám, milovníkům španělských thrillerů s překvapivými pointami a lidem, kteří si myslí, že mají čisté svědomí. ()

Caminzind

Španělé si na tyhle zapeklité investigativní konverzačky potrpí. Ty obvykle sice nedopadají zle, ačkoliv díky svojí překombinovanosti vždycky odhalí spoustu slabin ve scénáři a ve výsledku působí hodně nepravděpodobně. Bajo la Rosa nijak z řady nevyčnívá, vyznačuje se ovšem maximální komorností a minimem vedlejších postav. Není to špatný snímek, ale bohužel postrádá výraznější zvrat a občas i díky ne zrovna excelentnímu herectví a až televizní dramaturgii nudí. 54% ()

M.i.k.e

solidní psychárna o 4 hercích a jednom baráku.Jen se nějak nemůžu zbavit dojmu,že Španělé tohle umí ještě o něco líp.Finální odhalení bylo sice nečekané a docela silné,ale to co mu předcházelo nebylo nic kvůli čemu bych si sednul na zadek.Jako jednohubka ok,ale na opakované shlédnutí to nebude...60% ()

dubinak

Tak Španělé se zase moc nepředvedli a tímto subžánrem nedokázali nadchnout ani z jedné perspektivy. Takový námět jsme viděli už mockrát a mnohdy byl mnohem funkčnější než v Bajo la Rosa. Důvod, proč to záporák dělá, se dá snadno pochopit, provedení už je ale trochu horší. Ramos zkrátka nedokáže nabídnout právě prožívané utrpení rodiny "zábavně", tudíž moje pozornost sem tam klesala. Hlavní postavy navíc také nejsou zrovna k pomilování a někdo by jim jejich osud mohl i přát. Nebylo to nejhorší, ale na doporučení to kvůli jisté obyčejnosti není. ()

MJMilan

Jakou cenu má pro rodiče vlastní dcera, pro bratra sestra? Co všechno na sebe člověk dokáže vyklopit, když jde do tuhého? Tímto motivem se inspiroval Josué Ramos a zvládl to na výbornou. ()

vnimatkrasu

Očista. Bajo la Rosa je rozhodně osmnáct plus. A kór při hře na pravdu šlape jako Sagan. Oceňuju především, že autoři nesklouzli k imitaci Hanekeho a jedou po takový tý civilní, naturalistický, španělský vlně, u níž se můžete spolehnout, že bude mít pointu. Pointa tu je. Přesto mi něco chybělo k pětihvězdě. Možná jedna mrkev namazaná máslem. ()

oveckaoa

Já osobně na tom teda nevidím nic tak úžasného jak ostatní a , aby to bylo v červené už vůbec ne. Chlápek unese děcko rodiče ho hledají chlápek se jim ozve jde  nim na návštěvu a řekne, že jim ho vrátí, když mu řeknou své tajemství. Tady je to vyloženě na náhodu , že je ta rodina tak zvrácená jelikož matka domluvila šéfovi kuřbu od jakési ženské ukázala to jeho ženě a pak díky tomu povýšila otec sebral zálohu známých na byt a spravil si za to ordinaci a syn ubližoval homosexuálovi i ty tresty nejsou zajímavé otec si musí vytrhnout 2 zuby (ten to odsral nejvíce) matka musí vykouřit jakéhosi náhodného chodce (dá se to vůbec považovat za trest?) a po synovi chce , aby si strčil mrkev s máslem do zadnice což stejně neudělá (ten z toho vyšel nejlépe) a pořád to není to co chce. Ani konec nedává smysl jelikož neměla důvod ho zabíjet. 40 procent za téma 20 za film více ani omylem. ()

zsn odpad!

Bytostně nenávidím tenhle druh filmu - rukojmí ve vlastním domě (výjma grandiózních výkonů P. Wilsona a E. Page ve filmu Hard Candy z 2005). Film naprosto o ho*nu - zbytečně příběhy, a to vše pro jedno znásilnění. A co? Kdybych nemusela vždy vše vidět až do konce, nevydržela bych u tohoto ani půlhodinu. Nuda. ()

Tejkina

Opět skvělý thriller ze Španělské produkce, kde by se napětí dalo krájet.. a to od začátku až do konce. Finální zvrat jsem vůbec nečekala a to ani v nejmenším (respektive čekala jsem všechno, ale tohle ne). Jak už tady někdo psal - taková normální rodinka. Víc nechci prozrazovat, nicméně doporučuji všem fanouškům Španělska, určitě nebudete zklamáni. ()

Forsberg11

Jednoducho WOW. Dokonalá ukážka španielskeho filmového majstrovstva. Bajo la Rosa je nenápadný, komorný film s minimom postáv, ktorý stavia predovšetkým na skvelej atmosfére a veľmi dobre napísaných dialógoch. Od úvodnej sekundy až do samotného konca to má tú správnu, hutnú atmosféru a veľmi napínavé gradovanie deja. Filmová lahôdka, ktorá si ma maximálne získala. Len málo chýbalo k plnému počtu. Obrovská spokojnosť... 85 %!! ()

Wally

Tak tohle mělo koule! Film jsem shlédnul na doporučení a musím říct, že to stálo za to a i já vřele všem doporučuji!!! ()

Lukoboss

Španělé umí točit nepříjemný filmy a toto psychologický drama k tomu vybízí. Trochu by se dala hledat spojitost s filmem Funny Games USA. Přesto si troufám tvrdit, že to nebylo úplně dotažený do konce, resp. dalo se z toho vymáčknout trochu víc. K rodině napochoduje zachmuřenej týpek, chce slyšet tajemství, nakonec se ukáže, že nějaký "tajnosti" má každej člen rodiny. Když film končí a my už víme, že vrahem je zahradník, položil jsem si otázku, co tu postavu k tomu jednání vedlo, proč to vlastně udělala? Prostě asi jen tak z plezíru. Něco mně na tom chybělo, možná výraznější postavy, ani nevím, nedokážu to říct. Takže lehkej nadprůměr a vracet bych se k tomu ani nemusel. ()

warrenur

Bol som dost navnadeny tunajsim hodnotenim a tiez vlastnymi pozitivnymi skusenostiami od spanielskych tvorcov. Neprekazala mi ani komornost, ci konverzacne pojatie celeho filmu. S cim som mal problem, bola skor uveritelnost chovania postav, ich jednatie a i nacasovanie a zaverecna cca 20minutovka. Pre mna sklamanie. Slabsi priemer. ()

gulista

Jednoduchý film odohrávajúci sa z 95% v jednom dome, ktorý ale spracúvava pomerne neľahkú a závažnú tému. Únosca (sudca) si postupne získava sympatie a všetko prebieha podľa zásady/princípu tálionu. Španieli vedia prekvapiť vývojom príbehu, tu to po čase ale trochu naberie istú jednotvárnosť a vy už len čakáte, kto nakoniec ukrýva to pravé tajomstvo. Na druhej strane si ale v určitých chvíľach, keď musíte za svoje činy pykať (a k tomu ešte dosť drsne), uvedomíte, že by ste nechceli zaujímať stanovisko postáv. Josué Ramos potiahol všetko sám, ale zdá sa, že je lepší režisér a kameraman ako scenárista a strihač. 55% ()

Extrakritik

Amatérský snímek pro úchyláky.Asi nejsem dost pervézní na to,aby se mi ( a teď bacha SPOILER) líbilo uřezávání čůráků.Oplácet zlo ještě větším zlem a vychutnávat si to, je kekel.50% ()

jasanka

Jeste uplne nevim, co si o filmu myslet. Typicky divny spanelsky film - na to jsem byla pripravena. Obcas to ale bylo trochu zdlouhave (viz treba hned prvni pribeh, ktery byl dost o nicem) a mam par dalsich vyhrad (vazne by provadeli ty tresty, aniz by se nejdriv ujistili, ze je to to, co unosce chce?). Na druhou stranu to bylo fakt poradne psycho a originalni napad. ()

AloeB

On ten feeling typický pro většinu španělských thrillerů fakt stojí za to a co se ze začátku zdálo jako jednoduchá kriminálka se zvrtne v extravagantní nálož psychického a fyzického mučení jak postav tak diváka, která znechutí i nejzatvrzelejšího cynika a to na naprosto minimalistické podobě snímku, která se nepáře s nepodstatným a servíruje nám jedno psycho za druhým, přesto si však na zvrhlostech a brutalitách nezakládá, naopak jde o velmi civilní snímek (na to jak krutý je) a nejhorší je vždy zakryto obratným střihem, což ovšem nijak nepoleví v efektnosti dané scény. Nejvíce si Bajo la Rosa zakládá na atmosféře, která je zde mrazivá ve větší míře, než například Contratiempo, které má v několika ohledech k tomuto filmu blízko. Jen tři věci bych tomuto filmu vytkl, mistr střihař dvakrát třikrát špatně utnul, scéna potom působila podivně, dále pak sendvič s jamem a sýrem, protože to je gurmánská zvrhlost větší než řezání... inu, radši si dejte sevofluran. Poslední výtka pak směřuje k postavě Luciina otce, protože přestože je to brilantní postava, jeho chování není to co by otec v jeho případě udělal. Třebaže Španělsko, kdo ví co je tu možné. ()