Tichá noc (festivalový název)

• Polsko

Cicha noc

Silent Night

Tichá noc

(festivalový název)

Drama / Komedie

Polsko, 2017, 97 min

Taká vianočná idylka v poľskej rodinke kdesi na vidieku. V podstate to bola taká vianočná sonda do rodiny, ktorá si žije na prvý pohľad takým bežným životom. A zdanie samozrejme napokon klamalo - však keby nie, tak to by bol veru biedny scenár :) Herecky veľmi kvalitné, aj atmosféra stála za to, no dialógy by som vo filme takéhoto žánru a námetu čakal o kus prepracovanejšie, hoci ani to ľudové poňatie nebolo na zahodenie. (Pozor, nasleduje mierny Spoiler) Adamov optimistický plán na získanie súhlasu na predaj domu počas štedrého večera sa nakoniec premenil na nepredvídateľnú frašku. Naozaj kruté, keď si človek myslí, že akurát prežíva svoje najkrajšie obdobie života, keď v tom zistí, že to je vlastne to najhoršie... (no stáva sa, a mám pocit, že čím ďalej, tým častejšie)(15.6.2018)

Film ktory si odniesol až desat narodnych filmovych oceneni z dvanastich nominacii.A ponuka určite väčšiu kvalitu ako napriklad Baba z ladu,ktora ziskala niekolko českych levov za rok 2017.Ticha noc ma velmi dobre napisane a aj zahrane postavy čim sa tie stavaju pre divaka uveritelne.Uveritelny je aj scenar,však v krajinach strednej europy mnoho ludi pracuje v zahraniči čim trpi hlavne rodina.Stedry večer napokon žiadnu idilu nepoukne a aj Adama čaka tvrde vytriezvenie.Ticha noc je film ktory ma čo ponuknut a divak sa dočka nadpriemerneho filmoveho zažitku.Sučastna polska kinematografia aj tymto filmom potvrdila svoje kvality.(13.7.2018)

Velmi zdařilý snímek v režii Piotra Domalewskiego, jehož téma je sice na první pohled možná banální, protože divák může nabýt dojmu, že takové problémy se přece dějí takřka v každé druhé rodině. To je ale možná právě ten smysl tohoto filmu, že se snaží přiblížit divákovi běžné radosti i strasti všedního dne, které prožívají lidé po celém světě. Musím pochopitelně vyzdvihnout zejména skvělý výkon Dawida Ogrodnika, který je v současné době jedním z nejlepších a nejtalentovanějších polských herců, který má celou kariéru před sebou, a o kterém ještě stoprocentně mnoho uslyšíme.(17.5.2018)

Ve filmu se vlastně nic zvláštního neděje, přesto má perfektní tísnivou atmosféru a jde o mimořádně depresivní filmový zážitek, srovnatelný s českými Poupaty. Stejně jako v nich sledujeme Štědrý večer nefunkční chudé rodiny a stejně jako v nich nás filmem provází ústřední melodie z názvu. Hlavní hrdina Adam přijíždí na svátky domů s cílem zpeněžit starý dům po dědovi a opustit Polsko navždy, aby nedopadl jako otec a bratr, kterým práce v zahraničí příliš nevyšla. Vše postupně prostřednictvím náznaků spěje ke konci, kdy ztroskotá nejen Adamův plán a vše se propadá do ještě větší beznaděje a divák má pocit, že takové rodiny mezi námi skutečně mohou žít.(23.5.2018)

Zahájení Evropského filmového festivalu trvajícho již čtvrtstoletí nemohlo být povedenější. Polská Tichá noc navíc nafasovala poměrně exluzivní vizitku v podobě dvanáctinásobného (z toho Piotr Domalewski bral pět !! ) vítězství na polských filmových cenách Orly a to jak od diváků, tak od kritiků a ve všech hlavních kategoriích . Takové pompě s vědomím, že filmový Polsko patří mezi absolutní světovou filmovou špičku se prostě nedá odolat. Největší síla filmu je v autenticitě obrazu, dialogů, postav a zejména vztahů. Opravdu to Piotr Domalewski pojal mistrovským způsobem. Připadal jsem si jak tichý návštěvník jedné rodiny, který pronikl do jejich vztahů a měl jich i díky silnému konci plnou šišku. Pokud tě tento veleúspěšný polský snímek zajímá, budeš mít ještě možnost v květnu v rámci fesťáku 3 Kino.(5.4.2018)