Paříž 15:17

• USA The 15:17 to Paris (více)

V podvečer 21. srpna 2015 svět v němém úžasu sledoval oznámení v médiích o zmařeném teroristickém útoku ve vlaku Thalys #9364 na trase do Paříže – pokusu o teroristický útok zabránili tři odvážní mladí Američané cestující po Evropě. Film sleduje životní příběhy těchto tří přátel, od jejich dětských, přes hledání svého místa v životě, až po sérii málo pravděpodobných událostí vedoucích k útoku. (Vertical Entertainment)

MAAUZ

Myslím, že Clint Eastwood poprvé šlápnul trochu vedle. Místo herců původní hrdinové? Ano, originální idea, ale tenhle model prostě nemohl fungovat. Chvílema jsem si připadal, že koukám na dokument o cestování Evropou. Nesnášel jsem střihy alá skoky z Benátek do Berlína a podobně. Kam zmizela ta asiatka nebo ta druhá kamarádka? Najednou byli všichni pospolu na diskotéce v jiném městě bez vysvětlení... Z filmu mě snad nejvíce bavilo vyprávění dětství z předměstí - průšvihy ve škole, jejich pobíhání s kuličkovkama v lesích a házení toaleťáku na barák. Naopak konec filmu ve vlaku trval jen asi 10 minut. Ono je těžké zfilmovat skutečnou událost, která trvala chvíli. O tom těžko natočíte celovečerní film, pokud ho zrovna nechcete zdramatizovat a přikreslit. To by pak celej příběh ztrácel smysl. Když se na to díváte těmahle očima, bude se vám film docela i líbit. O teroristickém útoku jsem se dozvěděl díky tomuhle filmu, takže na škodu nebyl. ()

ANTYCHRYST

Tohle je průser..75 min koukat na neskutečně nudný příběh 3 kluků..z toho polovinu ultranudny trip po Evropě..kde dialogy jsou řídké.. jak ranní průjem... Vše podstatné a zajímavé se odehraje posledních 10 minut... 35%... hvězdička ze to jsou oni .. hlavně neherci..a hvězdička za tu jejich odvahu.. ()

Taffey

To je, milý Clintone, ta největší bída, cos natočil. Byl jsem šokován, když jsem zjistil, že je to tvůj film. Ukecané, táhlo se to, postavy dobré jen na škole, pak už to šlo rychle z kopce. Bylo to natočeno jako mobilem a korunu tomu nasadil kalašnikov, který teroristovi v pravý čas nevystřelil. Utíkat proti namířené zbraní a očekávat, že to přežijí, inu, urrrrááá. Opravdu mizérie. ()

elimS

55% - komentář 20ti slovy: "Osud"...jakoby je všechny akce a činy nasměřovaly připravené do vlaku. Utahané, místy nezajímavé a zaběry z výletu nuda. Závěrečných 15 minut ušlo. +++ SPOILER 20ti slovy: Tři kámoši, v dětství "otloukánci"...teď "vojáci", jedou na trip do Evropy...procházejí památky, bary a skončí ve vlaku, kde sejmou teroristu. ()

MaxForValue

Clint Eastwood začínal v úlohe nekompromisného policajta Harryho Callahana. Uplynulo bezmála polstoročie a dnes už 87-ročný herec a režisér sa stále aktívne pohybuje vo svete filmu. V posledných približne pätnástich rokoch, možno ovplyvnený vlastnými životnými skúsenosťami a skoro určite ovplyvnený vlastným videním sveta, si Eastwood vyberá veľmi podobné námety pre filmy. _____ Väčšinu filmov počínajúc Million Dollar Baby, cez Gran Torino, Sullyho až po najnovší Paríž 15:17 spája štruktúra známa zo životopisných filmov. Teda, silný dôraz na jednu či niekoľko postáv. Ostatné postavy plnia úlohu tých, ktorí nejakým spôsobom formujú a významným spôsobom vplývajú na hlavných hrdinov (Gran Torino) alebo sú len pasívnymi pozorovateľmi udalostí (čiastočne Sully). _____ Eastwood si podobné námety nevyberá náhodou, nachádza v nich hrdinov blízkych jemu srdcu. Hrdinov nezlomných, odvážnych, ochotných sa obetovať a zariskovať v situáciách, kedy by deväť z desiatich ľudí zo stranu najradšej utieklo. Eastwoodoví hrdinovia sú vždy výrazní, nezabudnuteľní a ich činy vzbudzujú veľkú odozvu. Nie sú to intelektuáli, racionalisti, logici, sú to skôr ľudia z davu. Takto by sa dala v skratke zhrnúť Eastwoodova estetika. _____ To zároveň objasňuje a (do)vysvetľuje dramatickú štruktúru jeho najnovšieho filmu Paríž 15:17. Kým Greengrassov podobný film Let číslo 93 je viac akčnejší a viac anonymný, Eastwood sa vybral čiastočne opačnou cestou a namiesto toho, aby natočil akčný film, vytvoril v podstate životopisnú drámu o troch chlapoch na road tripe, ktorí vo vlaku do Paríža 21. augusta 2015 spacifikovali teroristu. _____ Namiesto toho, aby do filmu obsadil áčkových hollywoodskych hercov, nechal „hrať“ hlavných hrdinov „hercami“, ktorí skutočne pred rokom a pol zachránili vo vlaku životy možno desiatok spolucestujúcich. Herci teda nehrali postavy, ale samých seba. Silu celému projektu nedodáva len to, že je mrazivo skutočný, ale aj to, že sa natáčal na miestach, kde takmer došlo ku tej hroznej tragédií. _____Trochu básnicky a pateticky podané, Eastwooda v Paríž 15:17 nezaujímalo to, koľko nábojov bolo vystrelených, ale to, kto boli tí, ktorí zabránili tomu, aby ich bolo vystrelených viac. Zaujímal ho príbeh, hrdinovia, ľudia, tí ktorí vybočili z davu. Eastwood sa tak opäť pokúsil zodpovedať otázku, ktorá fascinuje ľudí bez rozdielu veku od nepamäti. Čo mimoriadne je ukryté v ľuďoch, ktorí sa takmer bez váhania postavia do dráhy strely? _____ V tomto je Eastwood podobný Michaelovi Haneke – obaja skúmajú vnútro postáv a chcú nám ukázať viac, než len napísané filmové postavy. Chcú, aby sme vedeli, čo cítia. Paríž 15:17 mohol byť výborným akčným filmom s Tomom Cruisom, ktorý by sa odohrával celý vo vlaku, ale nikdy by sme nespoznali, kto to bol Alek Skarlatos a jeho kamaráti a „bratia“, ako sa občas medzi sebou oslovia. _____ Kritici budú Parížu 15:17 istotne vyčítať jeho dlhú predohru k hlavnému dejstvu - toho, čo sa stalo vo vlaku. Nebolo by však premárnenou šancou premeniť takto silný a skutočný námet na rutinný akčný film, v ktorom by niekto ako Tom Cruise, Ansel Elgort či Miles Teller spacifikovali teroristu náramkovými hodinami, šnúrkou od topánok či dezertnou lyžičkou z jedálenského vozňa? Možno aj áno. _____ Eastwooda štúdia o povahe odvahy v nás neprináša jasné závery. To, čo z niekoho robí odvážneho a z iného nie, je niečo nepomenovateľné v nás. Nie sme a nebudeme všetci ako Alek Skarlatos. Časť z nás budú ľudia ako Alek Skarlatos fascinovať, iní ich budú považovať možno až za bláznov. Bez jedinečnosti a rozmanitosti by však ľudstvo už dávno vymrelo. () (méně) (více)

piglit

A zase film o 5 minut delší, než měl být. Bez závěrečného proslovu by byl zážitek rozhodně silnější- ()

horor2

Film natočen tak, jak se stal a nic víc + obsazení skutečných hrdinů, kteří to zažili v reálu. Drama od začátku do konce + závěrečná konfrontace. Kdo čekal Přepadení v Pacifiku, či Přepadení ve vzduchu a pod... bude zklamán. Film je hlavně o těch klucích a jejich životech. Takže Clintík nic navíc nevymýšlel :-) ()

boombang

A mně se to právě dost líbilo. Hvězda navíc a palec nahoru za nápad s obsazením ústřední trojice. Na něco takového má koule jen Clint. ()

ozzman111

Nezaujímavý scenár, ešte nezaujímavejší herci - neherci a úplne zbytočný počin. Clint nám šliapol tentokrát vedľa. Film je o niečom inom ako by divák očakával podľa názvu, tak som sa nechal nachytať. Pravý americký dumbass so svojimi dvoma kámošmi brázdi európu v štýle hostel backpackers, už čakám ako dorazia do vysneného Paríža a všetci od tej kamarátskej lásky skočia spolu do postele s prihlúplim úsmevom , kým im cestu neskríži ďalší dumbass terorista, ktorý aj po úderoch znamenajúcih rozsekanie tváre na rešeto sa drží svojej misie mučeníka. Smutná hodina a pol v živote úbohého diváka. Ešte, že chalani mali vždy pozitívny úsmev a tá opica po párty ich za ten výkon vytrestala. ()

Locksley odpad!

Tohle musel natočit nějakej začátečník a Clint to akorát podepsal svým jménem aniž by viděl výsledek. Nebo mu muselo jebnout a já tomu nerozumím. Bejt to odpoledne na veřejnoprávní, náhodou přepnout program, tak si myslím, že dávaj další díl Bedekru. Doufám, že dalším počinem nešlápne do hovna hned vedle. ()

DJ Kritik

Čo sa týka samotného skutku je bezpochyby od kohokoľvek, kto sa aktívne zúčastnil na zneškodnení útočníka zhliadať ako na hrdinu daného okamžiku, ale tento film nám predstaví 3 nahlúplích chlapcov, ktorí prišli do Európy. ()

helrohir

Clint Eastwood si ako režisér v poslednej dobe vyberá zaujímavé životopisné projekty, ale v tomto prípade išlo o šliapnutie vedľa. Pritom samotný námet príbehu mal určitý potenciál, avšak ten bol prakticky od začiatku filmu pochovaný v nánose pátosu, nudy a nezmyslených dialógov a scén. Povestnou "čerešničkou na torte" sú scény z výletu po Európe, ktoré pôsobia ako amatérske domáce video a pre priebeh filmu neprinášajú zhola nič. A tých pár minúť vzrušenia, ktoré prinesie samotný akt vo vlaku tento nevydarený komplot určite nezachráni. Rozhodnutie obsadiť do hlavných rolí nehercov vo mne tiež vzbudzovalo nemalé obavy, ale vzhľadom k celkovému priebehu filmu nepôsobila ich účasť priveľmi rušivo. 35%. ()

PlysovyMacko

Film není o samotnom teroristickým útoku, ten trvá len päť minút, miesto toho sledujeme životy troch kamarátov, ktorí útočníka zneskodnili. Rozmýšľala som prečo bola zvolena práve táto forma rozprávania a najskôr preto, že to bola prozretelnost. Ze oni traja boli presne v tom vlaku a mali vojenský a zachranarsky výcvik a vďaka tomu nikto nezomrel. Spencer chcel zachraňovať životy a podarilo sa mu to. Film nemá žiadne výrazné momenty, je to priemer. ()

subic

Další film od Clinta hm hm hm, tak o čem to bude tentokrát? Nejzajímavější na to je snad jen to, že ti 2 vojáci hrají sami sebe. Jinak je ten děj takový celkem plný vaty. 5/10 ()

kacir

Ťažko sa mi verí tomu, že tento film režíroval Clint. Nie je to úplne zlý film, ale je to určite jeho najhorší. Dalo sa určite natočiť úplne inak a lepšie. ()

Honzulik

Jak zní v jedné české klasice: "Stateční hoši"... a to je vše, dál se to vleče a vleče a divák čeká... Clinte, toto se ti moc nepovedlo. Pro mne celkem zklamání... ()

PF 2018

PF 2018