Chatrč

Chatrč

• Austrálie

• Nový Zéland

USA, 2017, 132 min

Reziser Stuart Hazeldine mi nic nehovori dohromady, a jo, vsimol som si, ze je to az prilis krestanske. Fakt ako Toho Boha tam bolo az prilis vela. No ja som ateista, takze slovo Boh sa nesmie pouzit, namiesto toho pouzivam slova ako Najvyssia Meteorologicka Entita, Konvertibilny Mechanizmus, Vyssie Sily ...... hlavnie ne Boh. No ale na rozdiel od miestnych zurivych nasranych militantnych ateistov dam filmecku vysoke hodnotenie - zarobilo to na seba fajne, takze zisk bol, strata sa nekonala a Sam Worthington /Avatar, Krokodil - Navrat do krvave laguny/ sice nevie hrat, ale hlavne prestal recyklovat hovna /the Keeping Room 2014/ a snazil sa a to sa ceni. Radha Mitchell /Pad Bileho Domu, uz spominany Krokodil/ bola vyborna, som mohol na nej oci nechat. Octavia Spencer /Skryta Cisla, Tvar Vody/ na urovni, bol som s nou spokojny. Jo a videl som aj Grahama Zeleneho /Transamerica/. No a este par slov k tomu, ze to tu miestna militantna ateisticka sebranka hodne strhala. Sam som ateista, to jo a nabozenstvo je zlo- a je v rovnakej kolonke ako povedzme nacizmus. V jadre som vsak pravoslavny. No a tak teda - bez humoru, bez prdele par slov k miestnej ateistickej sebranke. Vase odusevnene az nezmieritelne presvedcenie o vlastnej koncepcii sveta /kde nema miesto ani dialog/ mi pripada skor ako iracionalna viera nez racionalna skepsa. Netreba zabudat ani na to, ze ateizmus sa v SK a CZ koncinach stale spaja s minulym komunistickym rezimom, kde presvedceni ateisti prenasledovali veriacich- mnohi museli tajne do kostola chodit, aby nenasrali vladnucu moc. V priestore byvaleho Ceskoslovenska, kde zijeme, ma teda ateizmus rozporuplnu prichut, pekne ludovo Ateizmus tuna je kontroverzny, tu prichut ma neodmyslitelne spatu s minulym totalitnym komunistickym rezimom. Dalej. Predsudky voci ateistom rozhodne jestvuju a naberaju v poslednych dnoch a rokoch na sile. Napriklad vacsina krestanov si mysli, ze ateista nema moralku /sak ved Boh nejestvuje/ ani svedomie ani zasady. Sam ctim tieto veci, akurat s moralkou je trochu komplikovanejsie, coz tu nechcem rozoberat. Nepatri k filmu. Taky Libor Halik /cernoprdelnik v ceskej pravoslavnej cirkvi/ vyhlasil ze ateisti su potomkovia odpadlikov od Krista a zradili podobne ako Judas pre pozemsky blahobyt /proste sa im nechce vstavat do kostola a radsej kukaju na kadeco co ide v telke/. Mimo CR a SR. V decembri tusim 2017 alebo 2016 navrhlo cca 46 poslancov polskeho Sejmu vyhlasit Jezisa Krista za krala Polska. Vazne bez prdele, a bez prdele je aj to, ze Poliaci bez vyznania sa citia ako ludia druhej ci tretej kategorie. Opustim tentokrat SK a CZ konciny, aj Polsko a skocim rovno do takeho USA : mnohi licia USA ako prehnitu kapitalisticku imperialnu militaristicku mocnost, kde zacina vladnut buznokracia, konzum, bezbrehy materializmus, a vsetky tie novodobe picoidy /zmena pohlavia, vyber pohlavia, registrovane partnerstva ....../. Hovno. I tam ateistov oznacuju za najmenej doveryhodnu mensinu a vacsina Americanov by odmietla volit za prezidenta cloveka bez vyznania. Potom sa necudujte ze v kostoloch musel saskovat jednak Karavan Obama /pardon, som sa pomylil, Barrack/ a aj Sucasny Donald Trump a myslim ze i Juraj W Krovie. Tymto koncim, lebo uz som napisal vsetko, co ma tazilo . 75 %(1.12.2018)

• Pavlínka9

Zdržím se udělení hodnocení - akorát jsem si to dala do soukromé poznámky, jelikož tu u mě dost "bojují" moje přesvědčení, zkušenosti a názory v oblasti náboženství. S plno věcma jsem nesouhlasila, plno věcí jsem si k sobě připustila a hlavně to beru jako obrovskou odvahu do tohoto jít, jelikož takto ztvárněné určité náboženské - když to tu opravdu přímo převedeném do Boží Trojice, jak je to tu propagované a znázorněné, ale dá se to pojmout samozřejmě i jako jakákoliv jiná víra - když se na to podíváme jinak a dokážete se do toho vcítit a nechat to sebou prostoupit. Přes toto všechno jsem nevěřila, že u té hlavní a nejsilnější scény (cesta od skály do krásné zahrady) - budu tak zaražená a budu brečet tak, že jsem to nedokázala zastavit. A vlastně jsem ani nechtěla. A to je pro mě obrovský zásah a projev skvěle odvedené práce. Bohužel je tady zároveň ale i to ALE...(13.12.2017)

Film určite nie je určený militantným ateistom a vyznávačom toho, že sme nič len hlina, po nás už nič nie je a vlastne žiadna spravodlivosť neexistuje. Ale na druhej strane nie je určený a priori len kresťanom, vychutnať si ho môžu aj všetci fanúšikovia filozofie a rozjímaní nad tým, ako to vlastne v živote je. Veľmi silná je tu hlavná myšlienka odpustenia a neposudzovania. Tento snímok svojou formou nedáva veľmi na výber. Buď ho budete uznávať ako prínosný, alebo ho pošlete priamo pod zem. Nie je nič medzi tým. Film je plný duchovna, múdrostí, možno nie pre každého, ale prináša v návale vo filmoch večne opakujúcich sa tém niečo nové.(20.6.2017)

Film, ktorý rozdelil fanúškov čsfd na dva tábory. Ateistických idiotov, ktorý za všetkým zlým vo svete vidia cirkev (nech je baptistická,pravoslávna,šiítska,moslimská a neviem ešte aká) a takých, ktorým sa film zdal trúfalý lebo zobrazil Boha. Nuž, Hazeldine mal šťastie, že nezobrazil Alláha, už by bol o hlavu kratší. A potom je tu veľmi malá časť nás ostatných užívateľov, ktorý sme pozerali film. Predovšetkým film o vine a treste a o tom, kto môže niekoho súdiť. O tom že to, čo niekto považuje za zlé môže byť pre iného prirodzené. V jeho vnímaní reality. Režisér sa snažil priniesť film, ktorý mal v ľuďoch tak trochu zbúrať niektoré mýty a predsudky.Po prvé, Boh je žena...ešte k tomu tmavej pleti. Po druhé, Mack sa so svojim otcom vysporiada ozaj svojským spôsobom ( čo tak rozvod???) a neskôr ľutuje malého chlapca, že si taký život nezaslúži. A tým nie je nik iný ako jeho otec. Možno mnohí z nás niekoho odsudzujú a pritom dôvody jeho konania nepoznajú. Pardón, nie niektorí. Všetci. Ale, na druhej strane, odpustili by ste niekomu, kto by zo sveta zniesol Vaše dieťa? Predpokladám že nikdy. Ani po stretnutí s Bohom či Krišnom. Dokonca ani samotným Verbalom...Silná téma, celkom dobre spracovaná avšak zbytočne dlhé a miestami neskutočne nudné. Dúfam, že kniha bola lepšia. Ale po tomto filmovom spracovaní po nej nesiahnem.(5.10.2017)

• anniehall

Dopředu předešlu pár věcí. Nemám problém s vírou a ani s filmy o víře či náboženském přesvědčení. Existuje spousta krásných filmů, které ve mne rezonovaly (Mlčení, Kněz, Pokání, Ježíš z Montrealu...) i přesto, že bych sám sebe označil za tak trochu nahlodaného agnostika. Knižní předloha, kterou jsem četl pár let před shlédnutím filmu, mě nijak neohromila, ale rozhodně mě nijak neiritovala a na pár místech mě donutila k přemýšlení nad schématy a věcmi, které přesahují lidskou existenci. A tak jsem téměř bez předsudků zasedl k obrazovce. Dále se tedy pokusím hodnotit film a jeho zpracování, nikoliv myšlenky, které předloha a částečně i toto dílo obsahuje. První třetina filmu (v knize slušně řemeslně vystavěný thriller o únosu nezletilé dcery) vyznívá jako epizoda z libovolného politicky korektního a laciného amerického seriálu. Vše tak nějak nevzrušivě plyne, napětí se moc nedočkáme a ani režijní podání neumožňuje hercům, aby se předvedli. Zlom nastává s příchodem do chatrče. Zbývající dvě třetiny filmu jsou náboženským traktátem (protože o náboženské či "nedejbože" filosofické eseji, které točili třeba Abuladze či Tarkovskij vůbec nemůže být řeč), který je vyveden tak, aby jej pochopil každičký tvor na naší zeměploše a patřičně dokolorován v živých barvách, až vám oči přechází. Vizuálně je to pro mě za hranicí vkusu a kýčovou estetiku nemůže ospravedlnit ani to, že by se mohlo jednat o ráj, či domovinu boha. Pokud odhlédnu od vizuálu, pak se kýč a limonádová poetika objevuje i v mizanscéně a ve způsobu, jak se postavy chovají v běžných situacích (neustále se uchichtávají, překypují rozšafnou náladou, špičkují se a pláčou, jak se to scénáristovi hodí). Byla-li první třetina nic moc, tak zbytek je na můj vkus vyloženě špatný...a dlouhý. Všichni doma, psa nevyjímaje, usnuli a někteří dokonce vícekrát v průběhu filmu. A na závěr si neodpustím jedno ideové pozastavení. Woody Allen jednou řekl, že celý problém s filosofií tkví v tom, že bezvadně funguje jenom na papíře. Důkazem toho je i scéna, kde hlavní hrdina odpustí pedofilnímu vrahovi své dcery. Jakkoliv chápu tezi, že bůh musí mít rád všechny své děti (bez výjimek), a výběrem vhodných situací a příměrů, mne může autor knihy i scénáře dohnat k přesvědčení, že má vlastně pravdu. Ale pak se zastavím a zapřemýšlím, jak je to v realitě. Jak neodpouštíme partnerům, protože nás podvedli, zlodějům, kteří nás okradli a rodičům či přátelům, kteří selhali... A jak pak máme odpustit vraždu nevinného dítěte. V tuhle chvíli jde zřejmě racio stranou a nastupuje víra. Žel, v takové míře, abych pochopil vyznění celého filmu, jí neoplývám.(10.6.2019)