Chatrč

The Shack

Chatrč

The Shack

USA, 2017, 132 min

Nie som žiaden veľký návštevník kostola, preto nebudem velebiť film do nebies. Knihu som ale čítal a musím priznať, že tvorcom filmu sa podarilo naozaj dobre dostať na plátno takmer celú knihu. Viera sama o sebe mi nevadí, s náboženstvom tam už je to o inom, počkať *spoiler to ale bolo myslím spomenuté aj vo filme, takže až taká totálna kresťanská agitka to možno nie je. Nie sme tu však na polemiky o náboženstve preto keď mám hodnotiť film ako taký, tak to bol pozerateľný priemer s pomerne dobrými hercami. 70%(28.8.2017)

• Kubi21

Nastínění velkého rodinného dramatu je velice slibné, ale to co se děje pak je absolutně bez komentáře. Nepovažuji se za úplného ateistu, ale toto bylo na mne moc. Sam se snažil něco uhrát a vskutku mu to i celkem jde, ale ono není moc kde brát. Zkrátka tohle mne minulo. Odpad patří absolutním blábolům, které nejsou ani zábavné. Tohle si odpad nezaslouží, ale více jak jednu hvězdu, jako určitou odměnu všem za to, že to lze dokoukat, ode mne nečekejte.(25.7.2017)

Knihu som čítal, takže pointa bola vopred jasná. Mal som vysoké očakávania na prevedenie a tie sa úplne naplnili. film poskytuje okrem iného odpoveď na dlhodobú otázku - prečo Boh, keď je všemocný, dokáže pripustiť hrôzy a neprávosti sveta? Prečo existuje zlo a Boh sa len pozerá? odpoveď nebude akceptovaná mnohými, no hlavne tými, ktorí neakceptuju samotnú otázku. Na to ze ide o nábožensku tematiku sa čudujem že ateisticke česko dostalo tento film do červených farieb. Možno to sz taký odpadový film napokon nebol ;-)(17.4.2017)

• Plaque

Ajajaj, na žiadosť mojej manželky, som pôvodne dal jednu hviezdu - vraj z úcty k hlavnej postave stvárnenej Octaviou Spencer. Nech však rozmýšľam akokoľvek, musím to posunúť ešte o stupeň dole (a škoda, že to nejde ešte nižšie). A teraz kašlem na svoje (ne)konfesionálne presvedčenie. Ako ateista som siahol aj po tejto knihe, ktorá ma napokon v mojom ateizme iba utvrdila. Nebudem rozoberať obsah, tým som si prešiel už pri knihe, navyše by som musel ísť minútu po minúte a kto by to potom čítal. K obsahu iba toľko, že to znelo asi takto - Mac: "Hej Boh, prečo si mi nechal zabiť dcéru?" Boh: "bla bla bla, blablabla, bla bla bla." Mac: (oči vytreštené doblba) "Ale prečo si to nezastavil?" Boh: bla bla bla, blabla, bla bla bla bla." Samotné spracovanie bolo rovnako nespracované a absolútne o hovne. Neustále pohľady na uplakané oči striedali nezmyselné reakcie hlavných postáv dotvorené cool botanickou záhradou a prírodou. Predloha bola sama o sebe chaotická viac než dosť a bolo mi jasné, že tvorcovia sa majú s čím popasovať. Bohužiaľ, nevyšlo im to a chaos iba posunuli na ďalší stupeň. Slimačím tempom sa vlečúci dej, ktorý dostával zvraty v absolútne nelogických pasážach a z nulových argumentov. Všetko bolo dotvorené insitnými úsmevmi troch božských osôb, ktoré ak netrieskali nezrozumiteľné pičoviny, tak sa huhňali ako sfajčení. Apropo, z nich najviac mi liezol na nervy Ježiš, ktorý nevyzeral ako škaredý prisťahovalec z blízkeho východu (tak ho totiž opisovala kniha, ak si dobre pamätám, pretože mi to bolo veľmi sympatické), ale ako moslimský model z katalógu jarného oblečenia ISIS. No jednoducho celé zle. Ten film nemal hlavu ani pätu a chrlil kresťanskú propagandu takým tempom, až som hľadal medzi tvorcami majstra propagandy - Josepha Goebbelsa.(24.7.2017)

FIlm nie je určený veriacim, lebo oni už majú o viere svoju predstavu a postoj a veľa im neprinesie, jedine možno príjemný oddych pri pozeraní. Tak isto nie je určený pre neveriacich, ako tento film prezentujú, pretože väčšina neveriacich v ňom bude vidieť len kresťanskú propagandu, ktorá navyše hrá na city. Je ale pre takých, ktorí si nie sú istí, či a v čo veria, ale musia mať pootvorené dvere pre vieru. Ak sú ochotní sa zamyslieť nad myšlienkami, ktoré vo filme odzneli, tak určite tam zopár zaujímavých nájdu. A aj neveriacemu tie "božské žvásty" dokážu nastaviť človeku zrkadlo, na základe čoho sa následne môžeme pokúsiť byť niekým lepším, prospešným sebe, či okoliu. Film až na pár odchýlok celkom verne stvárňuje knihu a aj keď sa dej točí v podstate okolo jednej krutej tragédie, konečne ďalší (v poslednej dobe z mála) filmov, kde sa nemuselo rozbiť niekoľko budov, zabiť niekoľko desiatok ľudí, alebo iným násilným spôsobom ako zabaviť diváka.(9.7.2017)

• - Producent Gil Netter priznal, že nakrútiť Chatrč ho prinútila manželka, ktorú kniha natoľko nadchla, že nakúpila desiatky výtlačkov a rozdávala ich všetkým známym. (Zdroj: časopis Eurotelevízia) (krasomama)