Chatrč

Chatrč

The Shack

USA, 2017, 132 min

• Plaque

Ajajaj, na žiadosť mojej manželky, som pôvodne dal jednu hviezdu - vraj z úcty k hlavnej postave stvárnenej Octaviou Spencer. Nech však rozmýšľam akokoľvek, musím to posunúť ešte o stupeň dole (a škoda, že to nejde ešte nižšie). A teraz kašlem na svoje (ne)konfesionálne presvedčenie. Ako ateista som siahol aj po tejto knihe, ktorá ma napokon v mojom ateizme iba utvrdila. Nebudem rozoberať obsah, tým som si prešiel už pri knihe, navyše by som musel ísť minútu po minúte a kto by to potom čítal. K obsahu iba toľko, že to znelo asi takto - Mac: "Hej Boh, prečo si mi nechal zabiť dcéru?" Boh: "bla bla bla, blablabla, bla bla bla." Mac: (oči vytreštené doblba) "Ale prečo si to nezastavil?" Boh: bla bla bla, blabla, bla bla bla bla." Samotné spracovanie bolo rovnako nespracované a absolútne o hovne. Neustále pohľady na uplakané oči striedali nezmyselné reakcie hlavných postáv dotvorené cool botanickou záhradou a prírodou. Predloha bola sama o sebe chaotická viac než dosť a bolo mi jasné, že tvorcovia sa majú s čím popasovať. Bohužiaľ, nevyšlo im to a chaos iba posunuli na ďalší stupeň. Slimačím tempom sa vlečúci dej, ktorý dostával zvraty v absolútne nelogických pasážach a z nulových argumentov. Všetko bolo dotvorené insitnými úsmevmi troch božských osôb, ktoré ak netrieskali nezrozumiteľné pičoviny, tak sa huhňali ako sfajčení. Apropo, z nich najviac mi liezol na nervy Ježiš, ktorý nevyzeral ako škaredý prisťahovalec z blízkeho východu (tak ho totiž opisovala kniha, ak si dobre pamätám, pretože mi to bolo veľmi sympatické), ale ako moslimský model z katalógu jarného oblečenia ISIS. No jednoducho celé zle. Ten film nemal hlavu ani pätu a chrlil kresťanskú propagandu takým tempom, až som hľadal medzi tvorcami majstra propagandy - Josepha Goebbelsa.(24.7.2017)

• vodkasesemte

Další Ježíš? Hele, ty hloupá pxxxčo, to není další křestanská propaganda, ale už satanská. Má přesvědčit zbloudilé ovečky o nové podstatě Ježíše, udělat z něho hodnýho strejdu, kterej si tě o Vánocích pozve na koleno. A pohoupe. Todle stvoření sem ted přijde v plný parádě a vlastně už tady má svuj image. Pravej Ježíš neměl s nedomrdy jako vy žádný slitování. Lidi rozděloval mečem a tak to bude i v budoucnu!(7.6.2017)

• Kubi21

Nastínění velkého rodinného dramatu je velice slibné, ale to co se děje pak je absolutně bez komentáře. Nepovažuji se za úplného ateistu, ale toto bylo na mne moc. Sam se snažil něco uhrát a vskutku mu to i celkem jde, ale ono není moc kde brát. Zkrátka tohle mne minulo. Odpad patří absolutním blábolům, které nejsou ani zábavné. Tohle si odpad nezaslouží, ale více jak jednu hvězdu, jako určitou odměnu všem za to, že to lze dokoukat, ode mne nečekejte.(25.7.2017)

Po viacerých pokusoch som sa dala prehovoriť na to ísť do kina. Aj ked som bola sprvu skeptická kvôli Worthingtonovi, kedže ho mám zakopenzovaného ako herca len s jednou tvárou. V tomto filme môj názor zmenil o 180°. Film je jednoduchý a pre niektorých ľudí bude určite ťažko pochopiteľný. Ale vysvetľuje veci čo najjednoduchšie aj ked cez takú udalosť, ktorá je hlavný gro filmu. Nebudú s ním všetci súhlasiť. Ako človek, ktorý zažil niečo podobné vo svojom okolí ma film hned vtiahol do deja. Áno kulisy a niektoré scény pôsobili gýčovo. Ale treba povedať, že takéto filmy nedostávajú veľký budget na tvorbu. Musím uznať, že scény boli neskutočné ako aj prevedenie Boha v úlohe Octavi Spencer. Tá te na svoju postavu ako stvorená. Chválim tvorcov. Celkový film nepôsobí lacno ani nudne. Nie jedno oko v kine zostalo suché. Chatrč je tým filmom po ktorom sa rozmýšľa ešte dlho po jeho pozretí. PS: F-red nie. V nebi nevyzerajú ľudia ako práve zomreli ale sú tam v tom období ked boli najkrajší. (tkaže žiadne babky s plienkami ;)(17.4.2017)

Rozpočet $20miliónovTržby USA $57,386,418Tržby Celosvetovo $93,501,393Tržby za predaj Blu-ray v USA Tržby za predaj DVD v USA ║ Tak keď sa to zoberie s patrčným nadhľadom celkom fajn film na to do akej témy načrel. Aj keď ide o dosť smutnú tému, opierajúcu sa o dosť smutný životný osud. Otec opilec, týranie, zlé detstvo, k tomu zmiznutie dcéry ale potom sa to nasmeruje k uzdraveniu takpovediac utýranej duše. Je to v celku šikovne podané, dá sa povedať s určitým citom nespútanej fantázie. Herci fajn, Worthington sa v poslednej dobe zas slušne ukazuje. Vizuálne farbisté, podmanivé. Na kresťanský film dobrá práca a to žvásty o bohovi a biblii fakt nemusím. Takže v rámci filmového média pozerateľné. /70%/(5.6.2017)

• - Producent Gil Netter priznal, že nakrútiť Chatrč ho prinútila manželka, ktorú kniha natoľko nadchla, že nakúpila desiatky výtlačkov a rozdávala ich všetkým známym. (Zdroj: časopis Eurotelevízia) (krasomama)